Smluvní podmínky

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
Jan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Smluvní podmínky

Příspěvekod Jan » 01 srp 2017, 13:57

Tak mě tak napadlo...
Čtete smluvní podmínky? A jejich aktualizace?
A myslíte si, že jim rozumíte?

K dotazům mě vede to, že k P2P jsem se zatím nedokopal víceméně proto, protože jsem nebyl schopný přelouskat aspoň Mintosí podmínky.

Za sebe musím říct, že smluvní podmínky (většinou tedy v ČJ) čtu celkem detailně... Aktualizace nicméně už ne :o/ (vyjma nějakého případu, kdy mi byl poslán mail s novými podmínkami, kdy bylo vyznačeno, co se mění, takže to bylo časově nenáročné).
Ani u podmínek v ČJ si občas nejsem jistý, nakolik jim rozumím zcela přesně (totiž, poslední dobou mám pocit, že to "zcela přesně" je absolutně zásadní). Ono kolikrát zdravý rozum říká něco, nicméně právní výklad je pak zcela odlišný :o/. A u podmínek v AJ si nedělám o jejich přesném pochopení moc iluze.
A prakticky většinou narazím na něco, co se mi nelíbí a s čím bych nesouhlasil, ale stejně mi nezbývá, než souhlasit.

Takže si tak říkám, jestli to vůbec má smysl...

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Smluvní podmínky

Příspěvekod anybodyelse » 01 srp 2017, 16:42

Já se tedy přiznám, že detailně podmínky nečtu vůbec. Většinou než se nějaké společnosti upíšu, hledám informace všude možně a doufám, že případné problémy v SP( OP, VOP ) by se tedy někde řešily.

uznávám, že to není příliš bezpečný přístup....

Jan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jan » 01 srp 2017, 18:32

anybodyelse píše:Já se tedy přiznám, že detailně podmínky nečtu vůbec. Většinou než se nějaké společnosti upíšu, hledám informace všude možně a doufám, že případné problémy v SP( OP, VOP ) by se tedy někde řešily.

uznávám, že to není příliš bezpečný přístup....

Úplně "bezpečné" to asi není, ale ušetříš čas a rozdíl od mého přístupu je jen do prvních změn. Takže časem to vyjde nastejno (tedy mimo toho času, co tím strávím) :o/ . A když ještě uvážím, že leccos nemusím pochopit správně (což v případě AJ bude spíš pravidlo, než výjimka, obávám se)... Prostě se obávám, že ani přečtení - ode mě, jakožto právního laika - ve výsledku není moc rozdílné od "nepřečtení si". A koneckonců zkušenosti ostatních jsou defakto mnohonásobné přečtení...

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod anybodyelse » 01 srp 2017, 19:21

speciálně podmínky v AJ jsou peklo. To pokud člověk nezná ty právní výrazy nemá šanci pochopit.
Třeba když jsem otevíral účet u InteractiveBrookers to bylo takových dokumentů... to bych četl ještě dneska. Na druhou stranu IB je tak velká a zavedená firma, že jsem důvěřoval že všechno bude OK.

Joshua
Administrátor
Administrátor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 63
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joshua » 01 srp 2017, 19:44

Bohužel, taky se musím připojit. Moje angličtina není na takové úrovni abych podmínky smysluplně pochopil. Nehledě na to, že se pořád mění.. je to jedno z rizik P2P lendingu o kterém se moc nemluví.
O P2P půjčkách a fintech píši na hoopoo.cz

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JPT » 24 zář 2017, 08:07

Já podmínky čtu a když se mi něco nelíbí, tak se tam neregistruju. Vyjímka je asi účet u bank, kde se mi nelíbilo např., že budu platit poplatek za to, když se mi exekutor bude dívat na účet (nebo žádat výpis z účtu nebo jak to tam je?).

U P2P cizích se vůbec neregistruju, když neumím skoro vůbec anglicky a u českých se mi žádné podmínky moc nelíbí. Zaregistroval jsem se sice do Zonky i když se mi nelíbilo něco v podmínkách asi z důvodu, že se tam všichni registrovali a byly pozitivní ohlasy Zonky tvrdilo, že to co je v podmínkách napsané v neprospěch vůbec tak nebude. Lákalo mě to zkusit, ale postupem času se mi to rozleželo v hlavě a už jsem tam přestal investovat. Zonky má v podmínkách kromě Jiné částky taky například to, že investor bude platit pokutu nebo sankci za něco co vůbec nezaviní. Nebo jinde bylo, že za neaktuálnost vyplněných údajů je sankce 10 tisíc. To pak stačí zapomenout aktualizovat novou občanku a je člověk o 10 tisích chudší. A pokud bude firma tvrdit, že by to neudělili, tak pak nevím proč to tam teda mají ? Podmínky jsou podle mě jen na ochranu té firmy.

Přemýšlím ale, že bych investoval do každé firmy jen něco málo podmínky nepodmínky a výnosy jen vybíral a nenechal to tam růst dlouhodobě jak jsem původně zamýšlel. Protože ty podmínky mi připadají, že všude je něco, co se buď nedá dobře pochopit jestli je to OK a nebo to odkazuje na různé zákony, kde jsou nějaké vyjímky, které jsou dobré pro ty firmy a špatné pro investory.

Dobré podmínky mi přišlo, že má Žlutý Meloun. Sice tam má taky, že náklady na vymáhání platí investor, ale zatim náklady platí Meloun, tak to tam má asi proto, když by se mu nedařilo, tak aby to mohl přenést na investory, ale běžně všude jinde myslím platí náklady na vymáhání investor, tak to nebylo nic proč bych se tam neregistroval. Podmínky pro České půjčky mají asi o něco horší, ale myslím, že celkem vpohodě.

Zpět na „Volná diskuze“