Investice v českých korunách


Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Investice v českých korunách

Příspěvek od Joshua » 01 pro 2016, 13:53

Zdravím investory,

vzhledem k tomu, že nás brzy čeká konec intervencí vidím pro teď jako vhodnou strategii investovat v českých korunách. Nejsem úplně přesvědčený o tom, zda chci stát frontu na banány do Zonky, nebo vyzkoušet Žlutý meloun. Prozatím jsem zvolil nemovitostní fond s výnosem okolo 5% ročně. https://www.wmsinvest.cz/fond-realita/ - sem si odkládám drobnější částku měsíčně. Dostal jsem i doživotní slevu 50% na vstupní poplatky.

Nebránil bych se ale i něčemu dalšímu. Proto zakládám toto vlákno, jehož cílem by mělo být shrnutí zajímavých investic v českých korunách. Nemusí se jednat striktně o P2P lending, proto to dávám do volné diskuse. Díky za vaše podněty ;)

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od Jan » 01 pro 2016, 14:46

Taky nad tímto uvažuju - hlavně v návaznosti na exit ČNB z EUR/CZK intervencí (kde mi všechna řešení (neřešit to/měnově se zajistit/opustit cizoměnové investice) přijde zhruba ekvivalentní).

A když to velmi stručně shrnu, tak hlavní české P2P:
Bankerat - kdysi jsem se jím zaobíral - ve výsledku nevěřím v možnost zisku kvůli defaultům
Benefi - přišel mi lepší než Bankerat, ale po některých zkušenostech, na které jsem narazil, je výsledné hodnocení stejné jako u Bankeratu
Zonky - tady už to stojí za delší text. Může to fungovat, ale hlavní negativa vidím v:
- podle mě je to zatím pilotní provoz který má vytvořit dojem důvěryhodného a fungujícího projektu/portálu - tedy "simulovat" dostatečnou likviditu, dostatečnou bezpečnost a případně i dostatečnou ziskovost. Říká se, že některé půjčky dofinancovává provozovatel ze svého (simulace likvidity) a ani bych se nedivil, kdyby i případné defaulty řešil interně (simulace bezpečnosti). Protože jsme v ČR, tak si nedělám iluze, jak by i jen pár defaultů zahýbalo s tímto byznysem.
- dlouhodobost úvěrů - cokoliv nad 12 měsíců je pro mě celkem problém, tak daleko prostě nevidím.
- není buyback garance (pokud tak věří svému prověřováním dlužníků, tak aspoň ratingy A by měli pokrývat buyback garancí)
- ziskovost
- ... (teď z hlavy už si nevzpomenu :o/)

Takže nějakou adekvátní rozumnou alternativu moc nevidím...
protože:
- řekněme, že koruna v horizontu dvou let posílí na 25kč/EUR, tedy ztráta cca 8%
- P2P mimo ČR - 12%pa, tedy 24% za dva roky
24% - 8% = 16% (zisk po dvou letech na netuzemských P2P, kryto buyback garancí)
- tedy adekvátně by to byly úvěry u Zonky s 8% pa (které buyback garanci nemají - a kde tedy stačí, aby 8% úvěrů skončilo defaultem a člověk je na nule (pokud to zjednodušíme, že všechny úvěry budou mís stejný výnos))

Jako varianta by mě napadaly nějaké dividendové tituly na PSE, ale tam se obávám, že ve vidině zhodnocení CZK tam už mají pozice netuzemští investoři, kteří se po konci intervencí a realizaci zisků stáhnou (a tedy akcie oslabí).

Variant je dost, ale přijde mi, že všechny velmi podobné a horší než současný stav. Takže stejně jako Joshua jsem zvědav na další názory.

Update: Opravy překlepů :o/
Naposledy upravil(a) Jan dne 05 úno 2017, 21:46, celkem upraveno 4 x.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od adventura » 02 pro 2016, 12:12

dneska mne prislo z fundliftu od zvikova - mozna pro nekoho dalsi moznost dalsi investice

===

Zvažování další emise – dotaz na investory
Pivovar Zvíkov zvažuje případné vydání celkem dvou tranší podílů ve společnosti ve výši dvakrát 10
mil. Kč. Tyto podíly by byly určeny pro konzervativní investory, kteří hledají dlouhodobé uložení svých
peněz s konzervativnějším, ale stabilním a stabilně rostoucím zhodnocením. Tyto podíly by byly mezi
investory volně obchodovatelné, stejně jako je tomu u minibondů, měly přednostní právo na výplatu
zisku a omezená hlasovací práva.
Prostředky získané těmito emisemi by byly použity k (i) výplatě existujícího tichého společníka (10
mil. Kč), a ke (ii) zpětnému odkupu nemovitostí (10 mil. Kč), které má nyní společnost v nájmu od
svých společníků (viz prospekt emitenta k minibondům na Fundliftu), tedy zásadně k transakcím
prokazatelně zvyšujícím EBITDA díky úsporám.
V případě úspěchu takové emise nebo emisí by navíc Pivovar Zvíkov, za pomoci bankovního úvěru,
spustil projekt výstavby vnitřního wellness po vzoru alpských hotelů, jehož cílem by bylo výrazné
zvýšení tržeb a EBITDA v mimosezónních měsících.

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od ch4 » 05 pro 2017, 22:17

Jan píše:Jen Refresh tématu, které je pro mě momentálně aktuální.
Pro inspiraci me portfolio v CZK:
- J&T Bond (spokojenost, ale kvuli zvysujicim se urokum na trhu bych tam uz mozna nesel, nicmene je to z pohledu duveryhodnosti jina liga nez ty ostatni nize)
- J&T terminak v ramci ClearDeal (urok jeste slusny a zaroven je dobre pro me mit nejake penize "nedostupne")
- Fundlift (dulezite rozlozit do vice projektu a zpetne bych asi snizil podil na certifikatech z hlediska potencialniho exitu)
- Bondster (zatim spokojenost, slusna diverzifikace, jen ty pujcky by mohli pribyvat rychleji)
- Upvest (projekt, ktery zacina, ale ma svuj potencial, zatim jedna investice, dalsi v priprave, takze smysl dava u vetsich castek)

Analyzuju dluhopisy.cz a pujcmefirme.cz
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od zbynhu » 06 pro 2017, 08:23

Já mám CZK portfolio rozložené 2 hlavních skupin - víceméně podobně jako kolega ch4.

V první skupině mám "bezpečné" produkty J&T: termínovaný vklad, J&T Money, J&T Bond.
Do obou fondů jsem vkládal až začátkem letošního roku s cílem překonat inflaci a zabránit znehodnocování peněz. U obou by se to mělo podařit.
Termínovaný vklad mě svým úročením aktuálně docela rozčiluje, proto přemýšlím, že po jeho ukončení ho přesunu do jednoho ze zmíněných fondů.

Druhou skupinou jsou p2p.
Zonky - jeden z mých prvních pokusů, již zde neinvestuji a peníze pomalu nechávám doběhnout a stahuji
Bondster - platforma se mi docela líbí, zatím vše funguje tak, jak má a postupně i přidávám nějaké vklady
Fundlift - investováno mám do dvou projektů, vybírám si vcelku pečlivě a počet projektů by mohl být větší
Mintos - zde jen pro názornost - AI se nepodařilo zainvestovat do krátkodobé CZK půjčky již přes měsíc, peníze se mi tam jen válí a do budoucna budu likvidovat

Do budoucna přemýšlím o dluhopisy.cz, na které jsem již zběžně koukal a docela se mi nabídka líbí. Bohužel tu o nich zatím moc informací a zkušeností není.
Sám jsem zastáncem toho nemít 50 platforem a všechny muset sledovat, ale spíše se soustředit na několik málo dobře fungujících - proto jsem po krátkém zvažování zamítl např. zmíněný Upvest a likviduji Zonky.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od Jan » 06 pro 2017, 11:57

Co jsem zapomněl dodat, je celkem zásadní informace, že momentálně se koukám spíše v horizontu ideálně 6M či kratším.

ch4, zbynhu
J&T
- na fondy se musím podívat důkladněji, na první pohled výnosy nevypadají úplně marně
- úroky na vkladech mi přijdou poněkud tristní

Mimochodem mě napadá, jestli by pro Vás nebyla (alespoň částečná) alternativa k termínovaným produktům J&T:
Airbank - na běžném a spořicím účtu úrok 1%pa do 100 kkč (čili celkově 200kkč), nicméně zavedli podmínku pěti plateb kartou. Jinak banky teď nesleduju, takže moc netuším.
Investaukce - draží se tu faktury a to i pojištěné u pojišťovny (takže předpokládám riziko minimální), když bylo nejhůř, úroky byly nad 2%pa, normálně bývají 3%pa-4%pa, když se zadaří tak třeba i přes 5%pa. Splatnosti typicky 1M-3M.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od vyvar z ovaru » 06 pro 2017, 12:36

Dopresnim tu Airbank, bezny ucet je uroceny 1% do vyse 100 000 Kc, sporici ucet je uroceny 1% do vyse 250 000 Kc. Dohromady tedy 350 000 Kc.

Kde jsou ty doby, kdy mi Airbank urocila penize 3%. Top 3 garanci. :lol: Soubezne jsem pak pouzival i Sberbank (ted ma jen 0,53% do vyse 300 000 Kc), jednu dobu mela lepsi urok nez Airbank.

Ale kazdopadne porad lepsi nez spousta jinych bank, kdy u CSOB jsem za vedeni uctu platil 115 Kc mesicne a Airbank mi nejake drobne naopak pridavala.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od GOGO7 » 06 pro 2017, 13:51

Já se spíš zabývám akciemi a dividenda u ČEZu nebo Monety ve výši 8-10% mi přijde už docela zajímavá. Mám účet u FIO, na akcie
z USA a dalších zemí pak u IB a nyní i u Degiro. Všeobecná spokojenost.
Dluhopisy obecně jsou pro mě trochu nudná záležistost, mám jen 3 projekty přes Fundlift z loňska.
Fondy s jejich poplatky pro mě také nejsou, pro investora je to často spíš prodělečná záležitost - jediná výjimka je snad Topstocks s geniálním ptf. managerem p.Hájkem.
ETF jsou zajímavé z hlediska nízkých nákladů. Lze tak investovat třeba geograficky do slibných destinací,
aktuáně třeba Indie. Já je používám také na komodity, aktuálně mám NIB, což je ETF na cenu kakaa. Měl jsem nedávno JO /káva/ a SGG /cukr/.
Pokud ovšem ETF obsahuje nejrůznější akcie všech možných společností, je problém zprůměrování. Některé akcie v koši vynášejí, některé se propadají a výsledek nic moc. Příkladem může být třeba ETF na marihuanové akcie ,kde jsou zahrnuty jak mini firmičky /pennystocks/ tak i velké zavedené firmy. Každý pes jiná ves. Pak se ETF samozřejmě nemůže moc hýbat. Pár těch minifirmiček časem zbankrotuje. Totéž třeba ETF na biotechnologické firmy vyvíjející nové léky - většina titulů v ETF je nevýkonná nebo zanikne. Takže ETF podle mě jsou užitečné, ale ne vždy..
Omlouvám se za tento překotný příspevek - píšu ve spěchu. Nejsem sice investorem do půjček a v podstatě ani do dluhopisů ale fandím zdejší komunitě a za sebe bych spíš doporučil nezařazovat moc nových témat. Ponechte si svoji jedinečnost zaměření na
P2P projekty. To je váš základ, to ostatní je jen omáčka, kterou vaří kde kdo :D

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od ch4 » 06 pro 2017, 20:45

Jan píše: ch4, zbynhu
J&T
- na fondy se musím podívat důkladněji, na první pohled výnosy nevypadají úplně marně
- úroky na vkladech mi přijdou poněkud tristní
No ja mam na J&T terminaku 2,6% - zadna slava, ale inflaci pokryje a je to 99% bezpecne. J&T Bond okolo 5-6%, ale riziko toho, ze nejaka firma zkrachuje tam je a pak to naraz muze byt 0% nebo nejaky minus.

Na 6M a jestli tu sumu nechces riskovat a nejsou to statisice, tak si to nech v hotovosti.
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od Jan » 06 pro 2017, 21:09

ch4 píše:
Jan píše: ch4, zbynhu
J&T
- na fondy se musím podívat důkladněji, na první pohled výnosy nevypadají úplně marně
- úroky na vkladech mi přijdou poněkud tristní
No ja mam na J&T terminaku 2,6% - zadna slava, ale inflaci pokryje a je to 99% bezpecne. J&T Bond okolo 5-6%, ale riziko toho, ze nejaka firma zkrachuje tam je a pak to naraz muze byt 0% nebo nejaky minus.

Na 6M a jestli tu sumu nechces riskovat a nejsou to statisice, tak si to nech v hotovosti.
Aha... Tak to nemáš marný. Ono teď tam sazby na 1 letém termíňáku jsou na 0,65 %.
Viděl bych to bezpečné na 100% (tedy pokud tam nemáš přes 100kEUR) - i kdyby J&T klekla (což si nemyslím), tak je tu fond pojištění vkladů. A pokud už by se nedalo věřit ani tomuto, tak o tom pojem bezpečí zcela ztrácí význam...
Díky.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od doonio » 09 pro 2017, 09:31

GOGO7 píše:Já se spíš zabývám akciemi a dividenda u ČEZu nebo Monety ve výši 8-10% mi přijde už docela zajímavá. Mám účet u FIO, na akcie
z USA a dalších zemí pak u IB a nyní i u Degiro. Všeobecná spokojenost.
Dluhopisy obecně jsou pro mě trochu nudná záležistost, mám jen 3 projekty přes Fundlift z loňska.
Fondy s jejich poplatky pro mě také nejsou, pro investora je to často spíš prodělečná záležitost - jediná výjimka je snad Topstocks s geniálním ptf. managerem p.Hájkem.
Já jsem taky takový kočkopes...
v P2P mám asi 30% aktiv,
10% Fundlift
25% české akcie
25% zahraniční akcie
10% cash (EUR a CZK)

Ad GOGO7:

Na kterém Degiru jsi? Já jsem na irské mutaci, abych mohl investovat v EUR, a docela mě nakrkli jejich politikou dividend, jednak to rovnou daní 30% co mají v Holandsku a jednak ještě tam mají poplatek za připsání dividendy, šmejdi :-D

Čez mám taky, ale to jen tak jako patriotismus, tedkomc se hodně vyhoupl, tak něco odprodám nad 500CZK. Váhám jestli nepřejít z Degira do IB, ale nejsem aktivní investor, tzn. těch 10USD každý měsíc je v konečném součtu to stejný jako já na Degiru, když udělám 1 obchod za měsíc.

GOGO7 píše:a za sebe bych spíš doporučil nezařazovat moc nových témat. Ponechte si svoji jedinečnost zaměření na
P2P projekty. To je váš základ, to ostatní je jen omáčka, kterou vaří kde kdo :D
S tímto plně souhlasí, fórum mě přijde že jen bobtná a bobtná a základní myšlenka se né že vytrácí, ale ztrácí přehled. Těch ostatních kategorií je někdý příliš a plevelí to to "GrÓÓ" a to jsou P2P. Toť můj skromný názor
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od Jan » 09 pro 2017, 15:21

doonio píše: Já jsem taky takový kočkopes...
To není kočkopes, to je diverzifikace, ne? :o)
Jsem ani nevěděl, že je vícero Degiro, natožpak že e mohou lišit.
Nekoukal jsi na IB přes Lynx? Co vím, mají dražší poplatky, ale odbouraný ten měsíční paušál.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od GOGO7 » 09 pro 2017, 15:38

Zdravím, taky nejsem zrovna moc aktivní investor a proto jsem účet na IB před pár dny zrušil, peníze už mi poslali domů. Zisk cca 20%. Zrušil jsem to pro ty jejich poplatky za neaktivitu. Dále proto, že akcie USA jsou dlouhodobě velmi překoupené a tak to výrazně omezuju. Navíc nemám moc dobrý pocit z toho, mít účet ve vzdálené, byť civilizované tramtárii :D .
Na Degiro toho moc nemám, je to česká verze, kluci na telefonu jsou ochotní, poradí, pomůžou. Na to jak jsou tu krátce /cca 2 roky/,
tak slovy Babiše docela makaj a pořád se snaží o zlepšení. Mám Degiro výhradně na zahraniční akcie, na české se nevyplatí /na to mám FIO/ a mají ty zmiňované problémy s divi českých firem. Za Eura mám jedině BMW /akcie, ne auto :) /. Eura ve větším množství mě začnou zajímat silně pod 25Kč/1Euro.. :D
P.S. Včera jsem kupil čínskou Alibabu a mám i Ebay. Před Vánoci e-shopy trhají rekordy..

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od doonio » 09 pro 2017, 17:12

jj na české akcie mám taky FIO a tam jsem něco málo nad nulou...trochu mě sesunul VIG z 1000Kč na těch aktuálních 650 Kč.
Amerika je překoupená, ale jak co... já jsem koupil pár měsíců zpět nějakou tu ropu a zatím ještě čekám na výstup. Kromě toho tam mám pár biotechnologií, váhal jsem nad Macy's a teď se mlátím o hlavu.. haha, tam šlo udělat za poslední měsíc skoro 50%, kde se hrabe P2P :-D

Za Eura mám H&M
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Pepinces
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2018, 11:00
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od Pepinces » 06 pro 2018, 03:17

GOGO7 píše:
09 pro 2017, 15:38
Na Degiro toho moc nemám, je to česká verze, kluci na telefonu jsou ochotní, poradí, pomůžou. Na to jak jsou tu krátce /cca 2 roky/,
tak slovy Babiše docela makaj a pořád se snaží o zlepšení. Mám Degiro výhradně na zahraniční akcie, na české se nevyplatí /na to mám FIO/ a mají ty zmiňované problémy s divi českých firem.
Zdravím, chtěl jsem se zeptat zda je stále aktuální že na české akcie je levnější Fio než Degiro? Když jsem se díval na poplatky u Degira tak na jejich stránkách vychází Fio dráž.
https://www.degiro.cz/poplatky/poplatky-broker-degiro/
Registraci jsem ještě neprovedl ani u jednoho broukera, jen jsem se přihlásil do demo účtu e-brouker od Fio a bohužel tam nelze žádné obchody "na zkoušku" uskutečnit. Můžu se jen tak dívat kde co je. Celkově se mi zdá opticky nepřehledná a celkem old-school.
Zkušenosti s:
Banky: KB, mBank, AirBank, Fio
Devizové společnosti: Revolut
P2P: Mintos,
Brokeři: Plus500, DEGIRO, Linx, Fio

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od GOGO7 » 06 pro 2018, 08:17

Je fakt, že i na české akcie je levnější Degiro než FIO. Srovnal jsem si poplatky při nákupu akcií za 50.000 Kč na Degiro - FIO RMSystem a FIO BCPP a vyšlo mi následující: 79 - 145 - 195Kč.
Řekl bych, že Degiro je na obchodování s českými akciemi možná vhodnější v případě, že jde spíš o častější obchody a krátkodobější držení. Degiro je holandský broker, zaměřený na evropské resp. světové akcie. V současnosti jsou i prostředky v Kč převáděny na peněžní fond v Eurech. Jelikož není zaměřen na české akcie, není zde na rozdíl od FIO /českého brokera zaměřeného primárně na českou burzu/ žádná možnost podpory, analýzy českých titulů, apod. Navíc u Degiro je stále nevýhodné zdanění dividend z českých akcií. V létě jsem třeba řešil s Degiro technické problémy a celé měsíce v ČR nebyl od nich nikdo a byl jsem automaticky přepojován na centrálu v Holandsku.
Takže pro mě Degiro jen na krátkodobější obchody,bez čekání na dividendu, jednoduše nákup/prodej. Na dlouhodobější držení dividendových titulů se podle mého názoru hodí spíš FIO.
Degiro jsem teď použil při nákupu akcií 02, kdy došlo ke krátkodobému propadu ceny, bez zjevného důvodu. Akcie jsem koupil a po 14ti dnech se slušným ziskem prodal. Na FIO mám proti tomu už asi 10 let na dividendy akcie ČEZu. GL :)

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvek od Jan » 19 led 2020, 18:14

Rozhodl jsem se oživit toto vlákno (i když jsem myslel (a stále myslím), že je tu jiné, které jsem nenašel).
K oživení vlákna mě vede (asi docela výrazná) změna situace. Nominálně se zdá, že nastaly lepší časy, reálně tomu vzhledem k inflaci bude naopak. Nicméně...variant celkem přibylo:
- objevily se nové platformy (např. proplat.to)
- zavedené platformy procházejí vývojem (např. zavedení SM na Zonky)
- úroky spořících/termínovaných produktů rostou
- výnosy ze stavebního spoření se nemění
- byly uvedeny "retailové" dluhopisy ČR
- ...

Tak třeba někdo bude mít zajímavé poznatky. Třeba jsem teď (spíše teoreticky) uvažoval o porovnání stavebného spoření (jako 6Y produktu pro 20kkč/rok, s výnosem cca 4%) a protiinflačního dluhopisu (6Y produkt, s možností každoročního vystoupení).
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti