Investice v českých korunách

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
Joshua
Administrátor
Administrátor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Investice v českých korunách

Příspěvekod Joshua » 01 pro 2016, 13:53

Zdravím investory,

vzhledem k tomu, že nás brzy čeká konec intervencí vidím pro teď jako vhodnou strategii investovat v českých korunách. Nejsem úplně přesvědčený o tom, zda chci stát frontu na banány do Zonky, nebo vyzkoušet Žlutý meloun. Prozatím jsem zvolil nemovitostní fond s výnosem okolo 5% ročně. https://www.wmsinvest.cz/fond-realita/ - sem si odkládám drobnější částku měsíčně. Dostal jsem i doživotní slevu 50% na vstupní poplatky.

Nebránil bych se ale i něčemu dalšímu. Proto zakládám toto vlákno, jehož cílem by mělo být shrnutí zajímavých investic v českých korunách. Nemusí se jednat striktně o P2P lending, proto to dávám do volné diskuse. Díky za vaše podněty ;)
O P2P půjčkách a fintech píši na hoopoo.cz

Jan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvekod Jan » 01 pro 2016, 14:46

Taky nad tímto uvažuju - hlavně v návaznosti na exit ČNB z EUR/CZK intervencí (kde mi všechna řešení (neřešit to/měnově se zajistit/opustit cizoměnové investice) přijde zhruba ekvivalentní).

A když to velmi stručně shrnu, tak hlavní české P2P:
Bankerat - kdysi jsem se jím zaobíral - ve výsledku nevěřím v možnost zisku kvůli defaultům
Benefi - přišel mi lepší než Bankerat, ale po některých zkušenostech, na které jsem narazil, je výsledné hodnocení stejné jako u Bankeratu
Zonky - tady už to stojí za delší text. Může to fungovat, ale hlavní negativa vidím v:
- podle mě je to zatím pilotní provoz který má vytvořit dojem důvěryhodného a fungujícího projektu/portálu - tedy "simulovat" dostatečnou likviditu, dostatečnou bezpečnost a případně i dostatečnou ziskovost. Říká se, že některé půjčky dofinancovává provozovatel ze svého (simulace likvidity) a ani bych se nedivil, kdyby i případné defaulty řešil interně (simulace bezpečnosti). Protože jsme v ČR, tak si nedělám iluze, jak by i jen pár defaultů zahýbalo s tímto byznysem.
- dlouhodobost úvěrů - cokoliv nad 12 měsíců je pro mě celkem problém, tak daleko prostě nevidím.
- není buyback garance (pokud tak věří svému prověřováním dlužníků, tak aspoň ratingy A by měli pokrývat buyback garancí)
- ziskovost
- ... (teď z hlavy už si nevzpomenu :o/)

Takže nějakou adekvátní rozumnou alternativu moc nevidím...
protože:
- řekněme, že koruna v horizontu dvou let posílí na 25kč/EUR, tedy ztráta cca 8%
- P2P mimo ČR - 12%pa, tedy 24% za dva roky
24% - 8% = 16% (zisk po dvou letech na netuzemských P2P, kryto buyback garancí)
- tedy adekvátně by to byly úvěry u Zonky s 8% pa (které buyback garanci nemají - a kde tedy stačí, aby 8% úvěrů skončilo defaultem a člověk je na nule (pokud to zjednodušíme, že všechny úvěry budou mís stejný výnos))

Jako varianta by mě napadaly nějaké dividendové tituly na PSE, ale tam se obávám, že ve vidině zhodnocení CZK tam už mají pozice netuzemští investoři, kteří se po konci intervencí a realizaci zisků stáhnou (a tedy akcie oslabí).

Variant je dost, ale přijde mi, že všechny velmi podobné a horší než současný stav. Takže stejně jako Joshua jsem zvědav na další názory.

Update: Opravy překlepů :o/
Naposledy upravil(a) Jan dne 05 úno 2017, 21:46, celkem upraveno 4 x.

blahetal
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice v českých korunách

Příspěvekod blahetal » 02 pro 2016, 12:12

dneska mne prislo z fundliftu od zvikova - mozna pro nekoho dalsi moznost dalsi investice

===

Zvažování další emise – dotaz na investory
Pivovar Zvíkov zvažuje případné vydání celkem dvou tranší podílů ve společnosti ve výši dvakrát 10
mil. Kč. Tyto podíly by byly určeny pro konzervativní investory, kteří hledají dlouhodobé uložení svých
peněz s konzervativnějším, ale stabilním a stabilně rostoucím zhodnocením. Tyto podíly by byly mezi
investory volně obchodovatelné, stejně jako je tomu u minibondů, měly přednostní právo na výplatu
zisku a omezená hlasovací práva.
Prostředky získané těmito emisemi by byly použity k (i) výplatě existujícího tichého společníka (10
mil. Kč), a ke (ii) zpětnému odkupu nemovitostí (10 mil. Kč), které má nyní společnost v nájmu od
svých společníků (viz prospekt emitenta k minibondům na Fundliftu), tedy zásadně k transakcím
prokazatelně zvyšujícím EBITDA díky úsporám.
V případě úspěchu takové emise nebo emisí by navíc Pivovar Zvíkov, za pomoci bankovního úvěru,
spustil projekt výstavby vnitřního wellness po vzoru alpských hotelů, jehož cílem by bylo výrazné
zvýšení tržeb a EBITDA v mimosezónních měsících.

Zpět na „Volná diskuze“