Sekundární trh

.
web: www.mintos.com
zbynhu
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Sekundární trh

Příspěvekod zbynhu » 18 srp 2017, 09:24

Stala se mi tento týden velmi zvláštní věc na sekundárním trhu.
12.8.2017 jsem investoval s 1% premium do půjčky na hypotéku od Hipocredit s výnosem 16,8%.
Protože od Hipocreditu nic jiného koupeného nemám, zarazilo mě, že mi dnes při přehledu, kolik mám čeho od loan originatorů mi vůbec nevyjel. Dohledával jsem ho mezi My investments, ale půjčka tam vůbec nebyla - ani jako ukončená.
Hledal jsem dál a pod account statements jsem nakonec našel, že po pěti dnech mi od nákupu byla půjčka ukončena s popisem "other". Viz screen.
Hipocredit.jpg
Hipocredit.jpg (45.65 KiB) Zobrazeno 317 x

To mě dostává k tomu, že nebýt náhody, nevím o tom, že se něco takového stalo.
Protože takové náhody se nestávají, tak původní investor musel vědět, že se něco takového stane a stihl tak ještě vydělat na odprodeji na sekundárním trhu. Já na půjčce díky premium prodělal.

Psal jsem na podporu o nějaké vyjádření.

Nemáte někdo podobnou zkušenost? Co by se mohlo skrývat pod tím other?

zbynhu
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvekod zbynhu » 20 srp 2017, 16:06

Tak jen pro informaci doplním odpověď od podpory + další info.

Odpověď z podpory uvádí, že důvodů pro ukončení investice může být více - změna podmínek pro půjčujícího si, prodloužení splátkového kalendáře, ale zejména - a to je tento případ - loan originator má možnost celou půjčku kdykoliv odkoupit od všech investorů zpět. To mi přijde malinko nefér, zejména půjček bez BB (představte si situaci, kdy u dlouhodobé půjčky je již po několika uskutečněných splátkách vidět platební morálka klienta a dle tohoto si mohou "vyzobat" zdravé půjčky a ty odkoupit...

A právě Hipocredit nyní odkupuje zpět všechny zdravé půjčky s úrokem 16%+...

Další nelogičnost je v sekundárním trhu, kde ztrácí smysl nakupovat cokoliv s premium, protože nemáte žádnou jistotu, že půjčka nebude za pár dní odkoupena a vy jen nezaplatíte poplatek...

Saraph
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 72
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvekod Saraph » 20 srp 2017, 16:12

Ano, toto se bohužel může stát. Je to nefér? Těžko říct, protože původní spolupráce poskytovatele půjčky a Mintosu nijak předem nemůže předpokládat, jak moc si danou půjčku budou investoři předávat mezi sebou. Asi to není úplně věc, u které si každý uvědomí, že se může stát. Já si toto nějak poskládal dohromady, když jsem sledoval svou historii dění na účtu.

Toto je právě důvod, proč jsem ze sekundárního trhu snad nikdy nekoupil půjčku s premiem vyšším než 1,5 % i přesto, že i tak se jednalo o dobrou nabídku. Za prvé buyback, za druhé toto. Teď nad tím přemýšlím jako nad nutným rizikem nakupování na sekundárním trhu.

Zpět na „Mintos“