Sekundární trh


web: www.mintos.com
Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Sekundární trh

Příspěvek od zbynhu » 18 srp 2017, 09:24

Stala se mi tento týden velmi zvláštní věc na sekundárním trhu.
12.8.2017 jsem investoval s 1% premium do půjčky na hypotéku od Hipocredit s výnosem 16,8%.
Protože od Hipocreditu nic jiného koupeného nemám, zarazilo mě, že mi dnes při přehledu, kolik mám čeho od loan originatorů mi vůbec nevyjel. Dohledával jsem ho mezi My investments, ale půjčka tam vůbec nebyla - ani jako ukončená.
Hledal jsem dál a pod account statements jsem nakonec našel, že po pěti dnech mi od nákupu byla půjčka ukončena s popisem "other". Viz screen.
Hipocredit.jpg
Hipocredit.jpg (23.11 KiB) Zobrazeno 10564 x
To mě dostává k tomu, že nebýt náhody, nevím o tom, že se něco takového stalo.
Protože takové náhody se nestávají, tak původní investor musel vědět, že se něco takového stane a stihl tak ještě vydělat na odprodeji na sekundárním trhu. Já na půjčce díky premium prodělal.

Psal jsem na podporu o nějaké vyjádření.

Nemáte někdo podobnou zkušenost? Co by se mohlo skrývat pod tím other?
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od zbynhu » 20 srp 2017, 16:06

Tak jen pro informaci doplním odpověď od podpory + další info.

Odpověď z podpory uvádí, že důvodů pro ukončení investice může být více - změna podmínek pro půjčujícího si, prodloužení splátkového kalendáře, ale zejména - a to je tento případ - loan originator má možnost celou půjčku kdykoliv odkoupit od všech investorů zpět. To mi přijde malinko nefér, zejména půjček bez BB (představte si situaci, kdy u dlouhodobé půjčky je již po několika uskutečněných splátkách vidět platební morálka klienta a dle tohoto si mohou "vyzobat" zdravé půjčky a ty odkoupit...

A právě Hipocredit nyní odkupuje zpět všechny zdravé půjčky s úrokem 16%+...

Další nelogičnost je v sekundárním trhu, kde ztrácí smysl nakupovat cokoliv s premium, protože nemáte žádnou jistotu, že půjčka nebude za pár dní odkoupena a vy jen nezaplatíte poplatek...
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od Saraph » 20 srp 2017, 16:12

Ano, toto se bohužel může stát. Je to nefér? Těžko říct, protože původní spolupráce poskytovatele půjčky a Mintosu nijak předem nemůže předpokládat, jak moc si danou půjčku budou investoři předávat mezi sebou. Asi to není úplně věc, u které si každý uvědomí, že se může stát. Já si toto nějak poskládal dohromady, když jsem sledoval svou historii dění na účtu.

Toto je právě důvod, proč jsem ze sekundárního trhu snad nikdy nekoupil půjčku s premiem vyšším než 1,5 % i přesto, že i tak se jednalo o dobrou nabídku. Za prvé buyback, za druhé toto. Teď nad tím přemýšlím jako nad nutným rizikem nakupování na sekundárním trhu.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od Jan » 14 srp 2018, 10:53

Mimochodem, je tu někdo aktivní na SM v nákupech (ale koneckonců i prodejích) s přirážkou? Máte nějakou strategii? Přehodnocuji svůj přístup a docela o tom začínám uvažovat...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od vyvar z ovaru » 14 srp 2018, 11:13

Prodal jsem na zkousku par kusu s 2% prirazkou nejaka dlouhodoba Moga (12% 56 mesicu+).

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od Jan » 14 srp 2018, 11:24

vyvar z ovaru píše:
14 srp 2018, 11:13
Prodal jsem na zkousku par kusu s 2% prirazkou nejaka dlouhodoba Moga (12% 56 mesicu+).
Tý jo, to mě ani nenapadlo, že by tohle šlo... Ale asi proč ne...
Ono spíš bude skoro problém s rpozumným pocitem prodat třeba nějaké 14%. Protože buď bude přirážka vysoká a prodávající se dostane do současného prodejního pásma YTM (plácnu třeba 11,5%), což si myslím, že nikdo nekoupí a nebo to bude s akceptovatelnou přirážkou ale výsledné YTM bude nad trhem, což by mě jako prodávajícího taky netěšilo. Ale to jsou spíš exitové úvahy. Nyní spíš přemýšlím nad nákupní stránkou...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od Boží mlýn » 15 srp 2018, 10:38

já na to posílení "čekám" už od května, kdy jsem na mintosu a obecně v eur začal..takže jsem průměrkou někde na 25,7 a pořád čekám...
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od zbynhu » 18 srp 2018, 12:01

Dnes jsem prodal za cca 100 EUR Mozipo 15,1% s přirážkou 1%.

Splatnost byla cca 30M, ale splácení už v prodlevě cca 45 dní. Zbývá tedy 15 dní do uplatnění BBG. A přesto to někdo koupí.
Měl jsem zkusit přirazit 2% :D
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

cmel.da
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 226
Registrován: 29 kvě 2018, 11:53
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od cmel.da » 18 srp 2018, 12:52

Já prodávám 14 % s přirážkou 1.5% a jde to taky. :D

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od Saraph » 19 srp 2018, 09:43

zbynhu píše:
18 srp 2018, 12:01
Dnes jsem prodal za cca 100 EUR Mozipo 15,1% s přirážkou 1%.

Splatnost byla cca 30M, ale splácení už v prodlevě cca 45 dní. Zbývá tedy 15 dní do uplatnění BBG. A přesto to někdo koupí.
Měl jsem zkusit přirazit 2% :D
Tak nakonec se mi podařilo prodat 14-15% půjčky se statusem 31-60 dní opožděno s přirážkou od 2,3 do 2,6 %. Nechápu to. :P

sly
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 146
Registrován: 20 zář 2018, 22:06
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh - nabídky

Příspěvek od sly » 27 zář 2018, 10:23

zacal jsem zkouset i nejake nabidky ze sekundarniho trhu a prekvapilo mne nasledujici. Vcera jsem odkoupil dve, kde bylo 0 dnu do vyplaceni jistiny. sice moc nerozumim duvodu, ze ktereho se ji investor zbavuje, ale rekl jsem si, ze to zkusim. jistina byla vyplacena dnes rano, avsak s nulovym urokem. delka puvodni pujcky byla 7dnu.
zameru investora jsem rozumel jako zvyseni cash flow, ale popravde jsem cekal vyplaceni i uroku. jaky ma teda smysl prodat/koupit pujcku v den splatnosti?

deit: zapomnel jsem dodat, ze slo o prodej za par, tedy bez prirazky a bez slevy.

luking4.pce
Příspěvky: 16
Registrován: 19 říj 2017, 20:23
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh - nabídky

Příspěvek od luking4.pce » 27 zář 2018, 10:31

Podle mého názoru je smysl tento:
On shrábl úrok za 6 dní a nemusí čekat 60 dní na buy back v případě, že půjčka nebude splacena. Ty jsi shrábnul úrok možná za den a kdyby půjčky nebyly splaceny, máš blokovaný cash.
Možná když si stáhneš, výpis tak tam nebude 0, ale třeba 0,0003

sly
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 146
Registrován: 20 zář 2018, 22:06
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh - nabídky

Příspěvek od sly » 27 zář 2018, 10:46

dava smysl a je to tak. ve vypisu je to opravdu na tisiciny procent, coz v zakladni obrazovce videt nejde.
jen jsem myslel, ze pokud se on zbavi cele pohledavky, v den inkasa bude vse zauctovano mne nebot uz nefiguruje jako investor. bohuzel neni tomu tak.
diky za vysvetleni.

sly
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 146
Registrován: 20 zář 2018, 22:06
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od sly » 28 zář 2018, 08:30

pokud jeste navazu na predchozi prispevek, tak jsem dnes na sekundarnim trhu prodal dve zpozdene pohledavky a byla mi vyplacena jen jistina. urok tedy dostanu za dobu, kterou jsem je drzel az v okamziku, kdy dluznik zaplati, event. az je od investoru vykoupi sam originator? i kdyz uz nejsem vlastnik zadneho podilu?
moc se mi to nezda, ale podle predchozi logiky by to tak melo byt (jedna se o Varks, ktery je uroceny i v "late")

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh

Příspěvek od Jan » 28 zář 2018, 19:32

sly píše:
28 zář 2018, 08:30
pokud jeste navazu na predchozi prispevek, tak jsem dnes na sekundarnim trhu prodal dve zpozdene pohledavky a byla mi vyplacena jen jistina. urok tedy dostanu za dobu, kterou jsem je drzel az v okamziku, kdy dluznik zaplati, event. az je od investoru vykoupi sam originator? i kdyz uz nejsem vlastnik zadneho podilu?
moc se mi to nezda, ale podle predchozi logiky by to tak melo byt (jedna se o Varks, ktery je uroceny i v "late")
Ano, tak by to mělo být.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od vyvar z ovaru » 22 pro 2018, 09:38

Dnes jsem zkusil dat na sekundar Varks 12% (sleva 0,1%, takze realne asi 80 centu), behem minuty se vsechny prodaly a ja nakoupil Varks 14% a Iute 12%.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od JPT » 22 pro 2018, 16:08

Tak jsem to podle tebe taky zkusil a taky se to hned prodalo a autoinvest hned nakoupil za lepší úrok. Akorád mi z každé půjčky zbylo (nebylo odkoupeno) 0,02 EUR :-/ Nevíš čím to může být ? Stalo se to i tobě ? Prodával jsem většinou částky 9,13 atp. Tak že by někdou koupil jen těch 9 ? Jako že to vypadá líp ? A nebo to autoinvest poskládá z mojích 9 a cizích 1 a má 10 ? Ale bylo to 0,02 a ne 0,2 jako zaokrouhlení těch 13 centů, tak nevím.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od zbynhu » 22 pro 2018, 17:41

JPT píše:
22 pro 2018, 16:08
Tak jsem to podle tebe taky zkusil a taky se to hned prodalo a autoinvest hned nakoupil za lepší úrok. Akorád mi z každé půjčky zbylo (nebylo odkoupeno) 0,02 EUR :-/ Nevíš čím to může být ? Stalo se to i tobě ? Prodával jsem většinou částky 9,13 atp. Tak že by někdou koupil jen těch 9 ? Jako že to vypadá líp ? A nebo to autoinvest poskládá z mojích 9 a cizích 1 a má 10 ? Ale bylo to 0,02 a ne 0,2 jako zaokrouhlení těch 13 centů, tak nevím.
To se stává poměrně často.
Je to tím, že kupující zadá, že kupuje částku, která je uvedená jako ta včetně discountu. Tím pádem neodkoupí celý Tvůj podíl, ale jakoby o tu slevu míň a Tobě zůstanou nějaké drobné...
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od JPT » 22 pro 2018, 18:09

Za chvíli se prodaly i ty 0,02. A pak se mi tam objevil ve výpisu transakcí řádek "Souhrnné odkoupení částí půjčky zpět" (v excelu "Rounding investment rebuy") bez datumu a bez dalších popisů a částka 0,0036342738514941 EUR. Co to je ? Objevilo se mi to tam poprvní. To nějak zbylo z prodeje 0,02 a tak to ti originátoři automaticky vykoupili ?
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od zbynhu » 22 pro 2018, 20:18

JPT píše:
22 pro 2018, 18:09
Za chvíli se prodaly i ty 0,02. A pak se mi tam objevil ve výpisu transakcí řádek "Souhrnné odkoupení částí půjčky zpět" (v excelu "Rounding investment rebuy") bez datumu a bez dalších popisů a částka 0,0036342738514941 EUR. Co to je ? Objevilo se mi to tam poprvní. To nějak zbylo z prodeje 0,02 a tak to ti originátoři automaticky vykoupili ?
Ověřené na podpoře to nemám, ale myslím si, že tyhle drobné automaticky originátor/Mintos odkupuje kvůli pročištění tržiště. Jinak by bylo za chvíli zaplevelené mikronabídkami.
Ve výpisu se mi to objevuje poměrně pravidelně, ale nic negativního na tom nevidím. Naopak jsem rád, že nemusím řešit zůstatky půjček o pár centech.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů