Jak snadno vytvořit několik podobných AI portfolií

.
web: www.mintos.com
Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 509
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 104
Kontaktovat uživatele:

Jak snadno vytvořit několik podobných AI portfolií

Příspěvekod Saraph » 26 úno 2018, 21:34

Návod, který se zde chystám sepsat, pro hodně z vás určitě není žádnou novinkou. Já si ovšem následující metodu neuvědomil, dokud jsem si nepřečetl článek Finlordů ohledně Mintosové diverzifikace. Sice je v něm silná indicie, ale nemusí to být úplně zřejmé, tak snad i někomu pomohu. Diverzifikační funkce, o které zmíněný článek rozpravuje, je sice v úplném základu fajn, ovšem její nedostatek je stále v tom, že pokud má investor u jedné měny AI portfolií několik, stává se z ní naprostý blázinec.

Proč by někdo chtěl mít portfolií několik?

  • Portfolia můžou být seřazeny podle priority. Pokud si jednoduše nastavíme AI pro půjčky přes 12% zhodnocení, nemáme žádnou kontrolu nad tím, jestli bude AI priorizovat koupi 12% nebo 14% půjčky. Kdyby např. portfolio s prioritou 1 vybíralo 14% půjčky a portfolio s prioritou 2 12% půjčky, pak se druhé portfolio dostane na řadu jen tehdy, pokud první portfolio nemá co kupovat.
  • Různí poskytovatelé nabízí různé úrokové sazby, ale my i přesto chceme diverzifikovat. Toho bychom při jednom portfoliu docílili pouze tak, že bychom minimální uspokojivý úrok ještě více snížili. To by opět znamenalo, že povolujeme všechny půjčky např. od 11-12 %. To není moc efektivní.

No jo, nastavovat ale více portfolií, které se od sebe liší třeba jen o malý detail, to je při dnešním počtu poskytovatelů docela otrava. Jak to lze udělat nejsnadněji? Mintos v době psaní tohoto příspěvku nenabízí (uživatelsky přívětivou) možnost zduplikování již existujícího AI portfolia. Můžeme ale při zakládání úplně nového vytvořit několik kopií.

--------------------------------------

1) Otevřeme si stránku primárního trhu a zde si naklikáme filtry, které by naše AI portfolio mělo používat.

navod1.png
navod1.png (72.91 KiB) Zobrazeno 226 x


2) Když máme hotovo, nad vybranými filtry si můžeme všimnout tlačítka, které ze současně vybraných filtrů vytvoří AI portfolio. Klikneme na něj pravým tlačítkem myši a otevřeme odkaz v nové kartě (snad všechny moderní prohlížeče takovou možnost nabízejí).

navod2.png
navod2.png (13.78 KiB) Zobrazeno 226 x


3) V nové kartě prohlížeče nám Mintos vyplnil nastavení AI, ovšem stále zbývá vyplnit spodní část. Zde jsou políčka jako název, velikost jedné investice, nebo třeba ona možnost nastavení diverzifikačního nástroje z článku od Finlordů.

navod3.png
navod3.png (15.86 KiB) Zobrazeno 226 x


4) Jakmile máme portfolio nastavené a uložené, můžeme se vrátit na původní kartu, modifikovat nastavení pro další AI portfolio a znovu postupovat od kroku 2.

--------------------------------------

Toť zatím vše. Třeba toto v budoucnosti Mintos udělá možné i pro již existující portfolia, těžko říct. Sám jsem v minulosti psal na podporu, že by se docela šikla. Na to mi řekli, že návrh pošlou dál, takže je na pospas osudu.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 509
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 104
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak snadno vytvořit několik podobných AI portfolií

Příspěvekod Saraph » 02 bře 2018, 11:32

Nebyl jsem si úplně jist, jak se chová diverzifikační nástroj v auto investu při více portfoliích, tak jsem si to šel objasnit na podporu Mintosu.

Nejprve ukážu na příkladu, oč mi šlo:

Řekněme, že celková hodnota našeho Mintos účtu je 10 tisíc eur. Založíme si auto invest portfolio na 10 tisíc eur a povolíme v něm 5 poskytovatelů - každému alokujeme 20 %, tedy 2000 eur. Toto portfolio jsme si ale založili až po tom, co už jsme všechny peníze na účtu nějak zainvestovali. U jednoho z těchto 5 poskytovatelů už teď máme alokováno 50 % celého účtu.

Teď se nabízí otázka: I přesto, že těch 50 % překračuje naši představu o 20 % na jednoho poskytovatele, bude nové auto invest portfolio do tohoto poskytovatele investovat dalších 2000 eur, nebo si všimne toho, že už v něm 5000 je? Jinými slovy, počítají se procentuální alokace v auto invest portfoliu z toho konkrétního portfolia nebo z celého účtu?

Odpověď podle podpory zní, že toto portfolio zainvestuje dalších 2000 eur, aneb hledí jen na sebe, ne na celý účet.

V kontextu více portfolií to pak znamená, že pokud máme třeba 2 taková portfolia (20 % na poskytovatele) a tyto portfolia se liší např. jen ve výši úroku, může se stát, že společně do jednoho poskytovatele zainvestují 40 %, nikoliv 20 %.

Pokud Mintos nevydá nějakou aktualizaci, která by povolila uživateli spravovat diverzifikaci nad všemi auto invest portfolii najednou, stává se z diverzifikačního nástroje při více portfoliích, jak už jsem psal v prvním příspěvku, blázinec.


Zpět na „Mintos“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti