Půjčka na P2P investici?

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 08 srp 2016, 10:12

Přemýšleli jsme s kamarádem, že bychom zkusili půjčit si v bance nějakou drobnou částku (třeba 50.000 Kč) za přibližně 7.1 % p.a. a investovali to do P2P platforem očekávajíce více než 11 %.

Jaký na to máte názor? Je tu nějaká skrytá záludnost, kterou jsme přehlédli?

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od sollar » 08 srp 2016, 13:15

Ahoj Saraph,

když jsi registrovaný na Zonky ,proč si nepůjčit tam??? Dostaneš lepší procento..
Já jsem takhle přemýšlel, že si na Zonky půjčím a hned reinvestuji. Měl bych výnos cca. 6% (nepočítám default),a kdyby platforma zmizela(u Zonky to nepředpokládám :? ),jsou to peníze z platformy.
Myslím,že to dělá více lidí :P .

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 08 srp 2016, 13:41

No jde hlavně o to, že na Zonky hodně lidí odmítají a navíc asi není úplně jistota, že mi dají 4 nebo 6 % p.a. Každopádně to už jsou svým způsobem docela detaily. Zajímalo mě, jestli získám skutečně rozdíl mezi p.a. na P2P platformách a RSPN od banky, či jestli je tam ještě nějaký další element.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od sollar » 08 srp 2016, 14:51

Jediné úskalí vidím ,že ti dlužitel přestane splácet a ty své úroky musíš dále platit.V době krize se takto hroutily banky. Banky si půjčují od npř. ČNB a s vyšším úrokem dál.
Tady pomůžou krátkodobé půjčky(s těmi se dá lépe vyskočit) a sekundární trh.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 08 srp 2016, 17:41

Tak pokud se nezhroutí celá platforma, tomuto by měla zabránit široká diversifikace a garance odkoupení. Díky za rady.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 08 srp 2016, 17:45

Ještě jedna věc: pokud do toho půjdeš a navíc skrze Zonky, určitě budu rád, když se podělíš o zkušenosti. ;)

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Joshua » 08 srp 2016, 22:28

Spousta lidí to tak asi dělá. Já osobně se mezi ně neřadím a asi ani řadit nebudu. Na první pohled je to lákavé a dává to dokonalý smysl, jenže si nedovedu představit situaci, kdy třeba ze dne na den přijdu o část investic na P2P platformách a do toho začnu platit dluhy bance hezky "ze svého". Pokud si půjčuji na investice, tak riziko zvyšuji, ať se mi to líbí nebo ne. Tím neodrazuji, jen jsem v tomhle konzervativnější. Zdravý růst má své výhody.

Mimochodem, právě půjčky na byznys jsou z nějakého důvodu na P2P portálech ty nejrizikovější... (s nejvyšším výnosem) čím to asi bude :).

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 09 srp 2016, 09:16

Joshua píše:Spousta lidí to tak asi dělá. Já osobně se mezi ně neřadím a asi ani řadit nebudu. Na první pohled je to lákavé a dává to dokonalý smysl, jenže si nedovedu představit situaci, kdy třeba ze dne na den přijdu o část investic na P2P platformách a do toho začnu platit dluhy bance hezky "ze svého". Pokud si půjčuji na investice, tak riziko zvyšuji, ať se mi to líbí nebo ne. Tím neodrazuji, jen jsem v tomhle konzervativnější. Zdravý růst má své výhody.

Mimochodem, právě půjčky na byznys jsou z nějakého důvodu na P2P portálech ty nejrizikovější... (s nejvyšším výnosem) čím to asi bude :).
Tak jsem o tom přemýšlel hned ze začátku a samozřejmě to chápu. Určitě bych se nesnažil stát se hned milionářem s tím, že bych se zadlužil až po uši. :D

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od sollar » 09 srp 2016, 10:01

Je to TURBOspekulace :?
Ono se lehce může stát, že lidi prostě nebudou mít na splátky a díky defaultu to přestane vycházet. Na Mintosu může zkrachovat npř.Mogo nebo klesne euro a jelikož bych nebyl zajištěn, musel bych ředit peníze.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Joshua » 09 srp 2016, 10:33

Saraph píše:
Joshua píše:Spousta lidí to tak asi dělá. Já osobně se mezi ně neřadím a asi ani řadit nebudu. Na první pohled je to lákavé a dává to dokonalý smysl, jenže si nedovedu představit situaci, kdy třeba ze dne na den přijdu o část investic na P2P platformách a do toho začnu platit dluhy bance hezky "ze svého". Pokud si půjčuji na investice, tak riziko zvyšuji, ať se mi to líbí nebo ne. Tím neodrazuji, jen jsem v tomhle konzervativnější. Zdravý růst má své výhody.

Mimochodem, právě půjčky na byznys jsou z nějakého důvodu na P2P portálech ty nejrizikovější... (s nejvyšším výnosem) čím to asi bude :).
Tak jsem o tom přemýšlel hned ze začátku a samozřejmě to chápu. Určitě bych se nesnažil stát se hned milionářem s tím, že bych se zadlužil až po uši. :D
Jasnačka. Já spíš uvažuji tak, že si nejdřív zajistím nějaké rozumné a dobře diverzifikované portfolio (akcie, p2p a v mém případě i pár výdělečných webů), než začnu experimentovat. Až tenhle základ budu mít, potom je čas se přesunout o stupínek výš. Ono se to prostě dělá líp, když už má člověk nějaký ten příjem o který se může opřít.

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Finlord » 09 srp 2016, 13:58

Nápad s půjčením si na investice je v pořádku - kdo má vyšší rizikovou toleranci, tak do toho klidně může jít. Jen si musí dát hodně velký pozor na kreditní riziko. Půjčku budete muset splatit. Ale nikde není na 100 % zaručená návratnost investice na P2P sítích. Diverzifikace mezi různé platformy/investice je v tomto případě nutnost.
Na finančních trzích se běžné obchoduje s půjčenými penězi (viz třeba marginové obchodování u akcií anebo CFDs kontrakty).
Taktéž by bylo dobré, kdyby se podařilo sehnat financování za méně než polovinu očekávaného výnosu, ať je tam nějaký bezpečnostní polštář.
My pomocí půjčených financí na P2P neinvestujeme :)
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od adventura » 18 srp 2016, 15:35

mbank nabizi pujcku 40 000 na rok za fix poplatek 800 Kc, RPSN nejak 3.8, takze to by slo nejak vyhodne vyuzit na p2p

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 18 srp 2016, 15:41

Jojo, už mi před několika dny vyletěla reklama na Seznamu. ;) Do toho bych klidně i šel, ale vtipný fakt je ten, že už jsem jednou u mBank byl a odstoupil jsem. Nejsou s tímto pak nějaké potíže?

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od adventura » 18 srp 2016, 16:08

Saraph píše:Jojo, už mi před několika dny vyletěla reklama na Seznamu. ;) Do toho bych klidně i šel, ale vtipný fakt je ten, že už jsem jednou u mBank byl a odstoupil jsem. Nejsou s tímto pak nějaké potíže?
to nevim, muzes se jich zeptat na helpdesku, pripadne se poptat znamych, rodicu, apod. ktery by mohli mit mbank a byli by ochotny tu pujcku vzit

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od sollar » 22 srp 2016, 10:25

Financování P2P hypotékou na bydlení.

Kupujete novou nemovitost? Svojí starou nemovitost prodáte a peníze investujete do P2P, můžete využít i americkou hypotéku(RPSN okolo 5%).
Například u zajištěných úvěrů na Mintosu by vám měla tato investice platit hypotéku a docela dost přivydělat.
Při nevýhodné změně úrokových sazeb hypotéku celou splatíte. Riziko vidím v diverzifikaci, kde v případě Mintosu se úvěry soustředí na pobaltský trh a většinou na úvěry od MOGO, Zonky jen český trh. Také se nesmí zapomenout na kurzové riziko ,které jde částečně eliminovat tím, že 50% investujete do Kč a 50% do EURO. Určitě bych investice rozšířil i do západních států, ale po odstoupení Anglie nevím kam by člověk investoval.
Dnes ,kdy jsou hypotéky úročeny 2% je to zajímavá alternativa zafinancování.

Půjdete do toho? Asi ne.... :lol:

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od adventura » 22 srp 2016, 10:39

sollar píše:Financování P2P hypotékou na bydlení.

Kupujete novou nemovitost? Svojí starou nemovitost prodáte a peníze investujete do P2P, můžete využít i americkou hypotéku(RPSN okolo 5%).
Například u zajištěných úvěrů na Mintosu by vám měla tato investice platit hypotéku a docela dost přivydělat.
Při nevýhodné změně úrokových sazeb hypotéku celou splatíte. Riziko vidím v diverzifikaci, kde v případě Mintosu se úvěry soustředí na pobaltský trh a většinou na úvěry od MOGO, Zonky jen český trh. Také se nesmí zapomenout na kurzové riziko ,které jde částečně eliminovat tím, že 50% investujete do Kč a 50% do EURO. Určitě bych investice rozšířil i do západních států, ale po odstoupení Anglie nevím kam by člověk investoval.
Dnes ,kdy jsou hypotéky úročeny 2% je to zajímavá alternativa zafinancování.

Půjdete do toho? Asi ne.... :lol:
to mne taky napadlo, jenom pri ukonceni intervence euro pujde dolu (asi), takze budes ve ztrate, pokud nejak neudelas hedge
myslim, ze pokud nastane v EU nejaka krize, tak firmy na p2p rychle buyback guarantee prestanou plnit, abych si zachranily zadek, takze to taky neni sazka na jistotu

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od sollar » 22 srp 2016, 11:18

Jj... P2P ještě nepostihla žádná pořádná krize... Ono vystoupit z P2P je mnohem těžší než u akcií, kde je velká likvidita.
Pokud jde o euro, tak mi to dělá taky problémy, ale snad ho tu budeme mít taky :shock: ..snad
50 na 50%...buď vydělám v Kč nebo v euru.Nikdo neví jak na tom budeme za pár let...

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Finlord » 22 srp 2016, 16:44

Tak jsme se podívali, jaké spotřebitelské půjčky některé banky nabízí (u nás ve Finlordu spotřebáky taky vyřizujeme) a je to s těma půjčkami, které by se dali použít na P2P investici, docela náročné. Nejnižší sazbu v reklamě uvádí Zuno (4,99 %), ale dostat tuto sazbu je fakt těžké. Spíš je potřeba počítat s 6 %.

Také nám zrovna dnes do e-mailu přistála nová nabídka od Sberbank. Jejich nejnižší půjčka je od 5,99 % při úvěru ve výši 201 až 500 tisíc se splatností 24 až 59 měsíců. Blbý je, že u této půjčky musí být spolužadatel manžel/manželka. Bez toho jsou sazby spíše od 7 % nahoru.

Pokud by se tedy podařilo získat na půjčku 500 tisíc s úrokem 6 % a na P2P sítích by se to investovalo za cca 10 %, tak by byl čistý výnos z aktivity přibližně 4 % * 250 000 (ne 500 tisíc, protože půjčka se postupně splácí a je zainvestovaná v průměru polovina z té počáteční částky) = 10 000 ročně. O několik měsíců budou sazby ještě asi mírně nižší a pomocí konsolidace by se mohlo podařit buď snížit placený úrok anebo zvýšit půjčenou částku, ale i tak by se asi nepodařilo vytáhnout z této aktivity více než 30 000 ročně.

Každopádně kdo by do toho šel, tak bude nutné trochu připravit kreditní historii - musíte mít čistý registr půjček a ideálně, když už budete mít za sebou nějaké bez problémů splacené půjčky. Banky rády půjčují těm lidem, kteří v nedávné minulosti (tak do 2-3 let zpátky) bez problémů půjčku splatily.
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od anybodyelse » 22 srp 2016, 18:07

jeste nezapominejte na 15% dan z vynosu investic, tedy misto 30.000 rocne asi 25.000.
to uz podle me za to nestoji.

s danenim p2p jeste zkusenost nemam, jedu v nich prvni rok, tak poradne nevim jak se k tomu postavit. :D

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčka na P2P investici?

Příspěvek od Saraph » 22 srp 2016, 20:45

Taky ani nevím, jestli je potřeba něco ohledně daní dělat sám, nebo jestli to vyřeší třeba platforma při výběru. Jestli jste k tomuhle někdo něco zjišťoval, určitě sem s tím.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů