Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
27
13%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
75
35%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 10 led 2017, 18:19

Na Zonky je výpis už od základu ,jen já jej nemohl :shock: najít. Zonky uspořádání webu je prostě moc chaotické..
Moje investice/Lidé, které jsem podpořil / Export

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 11 led 2017, 09:18

To ti řekli, že si máš vygenerovat ? Mě se zdá, že minulý rok posílali extra "lejstro" pro daně. Ale to jsem tam ještě nebyl, tak nevím.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od doonio » 11 led 2017, 19:06

sollar píše: Na Mintosu se po přihlášení na účet najede v menu na "Account Statement" a nastaví "Principal received" na příslušné zdaňovací období, je to součet úroků a penále. Potom se vypočtená částka zdání jako příjem z kapitálového majetku. Mintos uvádí příjmy z úroků. Němci to taky zdaňují jako příjmy z úroků ,proti kterým nelze uplatnit žádné výdaje.
Nespletl jsi se s tím "Principal received"? Nemělo by to být spíš "Interest received"? S tím i ruku v ruce "Interest income on rebuy" (to jsou ty úroky, hrazené z BB garance když je třeba úvěr odkoupen, po 60 denní BuyBack garanci,nebo z dřív zplaceného úvěru)
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 11 led 2017, 22:38

doonio píše:
Nespletl jsi se s tím "Principal received"? Nemělo by to být spíš "Interest received"? S tím i ruku v ruce "Interest income on rebuy" (to jsou ty úroky, hrazené z BB garance když je třeba úvěr odkoupen, po 60 denní BuyBack garanci,nebo z dřív zplaceného úvěru)
Jj... Máš pravdu... Napsal jsem totální blbost. Principal received je přijatá jistina!!!!
Na Mintosu si počítá příjem z...
Internet received - přijaté úroky
+
Interest income on rebuy - úroky z odkoupených půjček
+
Lates fees received - penále za pozdní platby

Dík za upozornění.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 11 led 2017, 22:58

JPT píše:To ti řekli, že si máš vygenerovat ? Mě se zdá, že minulý rok posílali extra "lejstro" pro daně. Ale to jsem tam ještě nebyl, tak nevím.
Zonky bude posílat investorům výpis s částkou, kterou si investoři připíší do daní k §10 . Nemusí přijít nic, když ti nevznikne nárok danit.

V případě ,že budeš danit podle jiného výkladu ,podle §8, musíš mít kompletní výpis aktivit na účtu pro konkrétní zdaňovací období(ten EXPORT). Ve výpisu se sečte úrok+penále a výsledná částka se umístí do kolonky k §8.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 12 led 2017, 00:26

Ještě bych chtěl napsat ...,
Zonky má potvrzeno od právníků ,že se má danit podle §10.
Je to určitě lepší,spravedlivější varianta, u které se dají odpisovat náklady a nesplacené půjčky.

V každém případě jde udělat dodatečné zdanění, já ho dělal tři roky nazpět.

Mě jen zaráží tato věta v §8 :
Úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů a půjček.
Co to znamená? Nepíše se zde ,jak dojde k půjčce. Kdo ji uzavře. Poskytovatel půjček může být třeba právě Zonky. Nemusí se jednat přímo o příjem úroků ,ale o vaši účast na podílu,výnosu z úvěru! To je ta participace.

Co si myslíte vy?

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 12 led 2017, 07:02

Já myslím, že ten kdo pujčuje a vydělává na tom, tak daní úroky z poskytnutých půjček a kdo investuje do půjček někoho jiného, tak daní participace. Ale nemám to potvrzené. Ale logicky by to tak mělo být.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Saraph » 12 led 2017, 07:32

Jak jsem psal předtím, to půjčování u P2P platforem provozuje jen ta platforma. Investor jen poskytuje finance k tomu, aby platforma mohla tenhle vztah uskutečnit. Jelikož je to něco, co není v zákoně úplně vysvětleno, danil bych to stejně jako např. obchodování s CFD, tedy podle §10 - ostatní příjmy.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 12 led 2017, 10:44

Saraph píše:Jak jsem psal předtím, to půjčování u P2P platforem provozuje jen ta platforma. Investor jen poskytuje finance k tomu, aby platforma mohla tenhle vztah uskutečnit. Jelikož je to něco, co není v zákoně úplně vysvětleno, danil bych to stejně jako např. obchodování s CFD, tedy podle §10 - ostatní příjmy.
Určitě je to jenden z možných výkladů a P2P investice by se mohly k tomu přirovnat.
No... Já to nevydržel a poslal ten problém na daňové poradenství. :shock:

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 12 led 2017, 15:06

Saraph píše:Jak jsem psal předtím, to půjčování u P2P platforem provozuje jen ta platforma. Investor jen poskytuje finance k tomu, aby platforma mohla tenhle vztah uskutečnit. Jelikož je to něco, co není v zákoně úplně vysvětleno, danil bych to stejně jako např. obchodování s CFD, tedy podle §10 - ostatní příjmy.
No ale třeba na Žlutém Melounu jsem do platnosti nového zákona o půjčkách (nebo spotřebitelského úvěru nebo který to je ?) půjčoval já v zastoupení Melounu. Vstah byl mezi mnou a dlužníkem. Na Zonky to je mezi mnou a Zonky. Tak proto si myslím, že by se to mělo danit u každého typu jinak. Od 1.12.2016 už všichni budou muset fungovat jak Zonky, tak se to pak bude danit jako ty particicipace si myslím.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Petr666
Příspěvky: 12
Registrován: 29 říj 2016, 09:53
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Petr666 » 12 led 2017, 20:03

Mě už odepsali:

Dobrý den Petře,
každý rok poskytujeme podklady k danění. Konkrétní částku tedy zatím nikde neuvidíte.
Tomáš ze Zonky
Dobrý den Petře,
informace o daních by měli být do konce ledna. Bude to takto stačit?
Iva ze Zonky

Nevím co nakonec vymyslí, já osobně dám § 8 - pro mě je to urok z půjčky a poplatek dám do nákladů. Nakonec je to jedno v kterém § to zdaním 15% . Zajímavé je pro FÚ jen jestli přiznal a zaplatil...

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Saraph » 12 led 2017, 20:53

Petr666 píše:Nevím co nakonec vymyslí, já osobně dám § 8 - pro mě je to urok z půjčky a poplatek dám do nákladů. Nakonec je to jedno v kterém § to zdaním 15% . Zajímavé je pro FÚ jen jestli přiznal a zaplatil...
Taky si říkám. To by si tě na FÚ musel všimnout nějaký vyloženě zmrd, co nemá nic lepšího na práci. Já to budu danit v jedné kolonce společně s mými CFD.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Daně a jak na ně!!!

Příspěvek od sollar » 16 led 2017, 12:29

Aktualizoval jsem první post - "Zdanění P2P investic"

Především musím zklamat všechny ,to se týká i mě , kteří předpokládali zdanění P2P investic podle § 10 .
Veškeré příjmy z úvěrů a půjček, kdy se svými finančními prostředky podílíte na úvěru poskytnutém(participujete a máte vztah jen k platformě), v rámci P2P investic, se zdaňují jako příjmy z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů.

Zdroj:
PS: Jsem zvědavý ,jak budu dokladovat v příloze tisíce půjček. :shock: Udělám souhrn a hotovo! :evil:

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od anybodyelse » 16 led 2017, 13:22

no já jsem zvědavý co pošlou Zonky. asi to budu taky danit spíš podle § 8.

Jen bych od toho rád odečetl investorský poplatek, protože de facto já jsem poskytl půjčku na 9.99 a ne 10.99%. To jedno procento stejně musí danit Zonky jako jejich příjem, tak mi přijde divný to danit dvakrát.

Nemám zkušenost s daněním příjmů z kapitálového majetku, tak se zeptám : musí se uvádět seznam investic? Asi by bylo nejlepší dát pouze total za jednotlivé P2P platformy ne?

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně!!!

Příspěvek od JPT » 16 led 2017, 14:00

sollar píše:[
Zdroj:
To je článek z 25. března 2016 a od 1.12.2016 to musí všichni v ČR dělat jak Zonky (jako participace) a Mintos neni v ČR a jediný kdo to dělal před 1.12.2016 jako Zonky byl myslím jen Zonky, tak si myslím, že Zonky bude § 10 a ostatní § 8 a od 1.12.2016 všichni v ČR § 10.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně!!!

Příspěvek od sollar » 16 led 2017, 14:57

JPT píše:
sollar píše:[
Zdroj:
To je článek z 25. března 2016 a od 1.12.2016 to musí všichni v ČR dělat jak Zonky (jako participace) a Mintos neni v ČR a jediný kdo to dělal před 1.12.2016 jako Zonky byl myslím jen Zonky, tak si myslím, že Zonky bude § 10 a ostatní § 8 a od 1.12.2016 všichni v ČR § 10.
Tyto zdroje tu jsou záměrně ,protože nahlížejí na P2P investice jako příjem z úvěrů. Když čtu starší smlouvy od Benefi, tak jsou uzavřeny mezi Benefi a dlužníkem.
Od 1.12.2016 vešel v platnost nový zákon o poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů ,který neupravuje podmínky zdanění ,ale poskytování úvěrů.
Ještě zopakuji co se píše v §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček" Nepíše se ,kdo a jak půjčuje.
Podle par.10 by to vypadalo asi takto: Investor investuje u investiční společnosti finance, která mu deklaruje určitý zisk. Tato společnost investuje do dluhopisů nebo půjček . Příjem řádně zdaní a zisk rozdělí mezi investory.
Jelikož Zonky si příjem z úroků nedaní,jen přerozděluje půjčky, jde o podíl na půjčkách(to jsou ty jiné výnosy).
Jednoduchá otázka: Z čeho máte přijem na P2P platformách.?
a) múj příjem,podíl je z úroků - zdanit §8
b) můj příjem nějak nesouvisí s úroky - zdanit §10

Proč daní Zonky podle §10? Protože tvrdí ,že podíl na půjčkách není §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček"
Ještě nedávno tvrdili,že jde o příležitostný příjem..
Země je placatá.............. :D

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Saraph » 17 led 2017, 02:24

Připadá mi naprosto zvrácené danit nějaké platformy podle §8 a nějaké podle §10. Opravdu v tom FÚ bude hledat takové nepatrné rádoby rozdíly, jako v tom hledáme my?

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 17 led 2017, 06:58

Netuším. Ale právníci určitě hledají v zákonech každé slovíčko. Já nejsem odborník v zákonech, ale tak na Zonky my nepujčujeme ani neposkytujeme úvěry ani půjčky. Pujčuje Zonky a my neinkasujeme úroky, ale podíl ze zisku. Je zajímavé, že se třeba nezeptá Zonky na finančáku sám ? Takové firmě by snad odpověděli nebo ne ? Obyčejné lidi prej posílají za daňovýma poradcema. A navíc je ředitelka novinářka, tak by to z nich mohla vypáčit jak to je. Nevím o co finančáku jde ? O to aby to lidi měli špatně a mohli vybírat pokuty ?
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

MartyJameson
Příspěvky: 1
Registrován: 17 led 2017, 11:13
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od MartyJameson » 17 led 2017, 11:21

Zdravím, jsem letošním rokem nový na poli p2p investic na Zonky a možná už to bylo zmíněno ve vláknu již na začátku, ale přece jen bych se chtěl pro jistotu zeptat. Vedlejší příjmy a tedy i ty z participací podléhají zdanění pouze za předpokladu, že souhrn všech příjmů(úroků) přesáhne za rok částku 6000,- kč ? Je tomu tak?

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od anybodyelse » 17 led 2017, 12:35

Pokud jste zaměstnanec a vaše další zdanitelné příjmy (včetně těch z úroků) nepřekročily 6 000 korun, nebo jste třeba důchodce a vaše příjmy nepřekročily 15 000 korun, nemusíte přiznání podávat.
Zdroj: http://finance.idnes.cz/dane-2015-danov ... p_dane_sov

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů