Zdanění P2P investic.info

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Můžete vybrat 1 možnost

Zobrazit výsledky

sollar
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 70
Kontaktovat uživatele:

Zdanění P2P investic.info

Příspěvekod sollar » 22 srp 2016, 21:20

Aktualizace proběhla:
25.1.2017 (6) sollar

p2pdolar.jpg
p2pdolar.jpg (15.15 KiB) Zobrazeno 8560 x

Příjmy z investic na P2P se zdaňují jako příjmy z kapitálového majetku podle §8 a ostatní příjmy §10.
Investor musí rozlišit, jestli poskytuje finance přímo do úvěru nebo investuje prostřednictvím platformy, kdy má investice derivátový charakter.
Jak tedy zdaňovat své příjmy na P2P?
Obecně lze říct, a to jsme se také ve většině shodli, že se P2P příjmy daní takto:

Pokud jste zaměstnanec a vaše další zdanitelné příjmy (včetně těch z úroků) nepřekročily 6 000 korun, nebo jste třeba důchodce a vaše příjmy nepřekročily 15 000 korun, nemusíte přiznání podávat.
U §10 jsou osvobozeny příležitostné příjmy , pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 30000 Kč.
Co to jsou příležitostné příjmy?
Jsou to příjmy jednorázové a systematicky se neopakující.
Více zde: http://www.ipodnikatel.cz/Zahajeni-podn ... ikani.html

586/1992 Sb.Zákon České národní rady o daních z příjmů přímo nedefinuje P2P investice a jejich příjem, proto může být výklad odlišný.

Například :
Vážený zákazníku,

zasíláme Vám odpověď na Váš dotaz.

Váš dotaz zněl:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na zdanění P2P investic investorem ,který je jen účastník poskytnutého úvěru. Půjčuji peníze, ale smlouva je uzavřena mezi P2P platformou a žadatelem o úvěr. Dostávám podíl,určitou část z úroků.
Jak mám zdanit svůj příjem?
Nejraději bych příjem zdanil podle §10 jako se daní contract for difference (CFD) ,kde si mohu odečíst náklady a ztráty.
Zaráží mě tato věta v §8 :
Úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů a půjček. Nepíše se zde ,jakou formou se poskytují tyto půjčky.
Předem děkuji.

Odpověď:
Dobrý den,
Veškeré příjmy z úvěrů a půjček, včetně vašeho případu, kdy se svými finančními prostředky podílíte na úvěru poskytnutém, v rámci P2P investic, se zdaňují jako příjmy z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů. Ve vámi uváděném případě nejde o příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.
Na řádek č. 38 daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob se uvádí dílčí základ daně podle § 8 zákona o daních z příjmů. Dílčím základem je příjem z úvěrů, půjček nebo zápůjček, snížený případně o zaplacený úrok z částek použitých na
poskytnutí zápůjčky nebo úvěru, a to až do výše příjmu. Jiné výdaje nelze uplatnit. Nelze uplatnit ani případnou ztrátu.
Přitom se posuzují jednotlivé případy zápůjček a úvěrů. K daňovému přiznání je nutno přiložit přílohu, kde na vložený list
uvedete příjmy a výdaje související s úroky podle jednotlivých zápůjček nebo úvěrů.

Druhý příklad:

Zonky daní (podle Zonkyho výkladu zákona o daních)podle § 10, kde investor nepůjčuje peníze přímo dlužníkům a
podle Zonkyho nepobírá úroky, ale výnosy z půjček.Jen připomínám : §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých
úvěrů nebo zápůjček"
Více zde:
Posílám odpověď od právníků ohledňe danění na Zonky.
Proč daníte jen výnos, který přesáhne peníze, které jste do půjčky investovali? Pro objasnění je potřeba dobře
pochopit právní povahu vztahu mezi investory Zonky a lidmi, kteří si na Zonky půjčují.
Právně totiž nepůjčujete peníze lidem přímo, neposkytujete tedy přímo úvěr, ale participujete na výnosech z
poskytnutých půjček. A právě z důvodu absence úvěrového vztahu mezi Investorem a Zonky či Spotřebitelem spadá povaha
transakce mezi ostatní příjmy daněné dle § 10, Zákona č.586/1992 Sb, o daních z příjmů.
Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do půjček i investorský poplatek, který platíte Zonky).
Efektivně tedy budete danit pouze „čistý příjem“ ze svého práva na finanční toky z konkrétní participace na spotřebitelského úvěru, neboť vůči obdrženým příjmům bude postupně uplatňovat náklady na jejich dosažení. Znamená to tedy, že daníte až ve chvíli, kdy splátky, které obdržíte, překonají hodnotu vaší původní investice.

Hezký den za Zonky

Matěj Paulička

Pěkný článek o daních a více informací o zdanění P2P naleznete na stránkách FINLORDŮ : https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/

furmulář zdanění P2P.png
furmulář zdanění P2P.png (59.75 KiB) Zobrazeno 8560 x

cnb.png
cnb.png (5.47 KiB) Zobrazeno 8561 x

U investic v zahraničí se ještě musí přepočíst částka v cizí měně na koruny podle jednotného kurzu ČNB(poplatníci, kteří

nevedou účetnictví).
zde:vyhledej

Stanovený jednotný kurz měn uváděných v kurzovním lístku ČNB za zdaňovací období 2016:

Zdroj:
Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a autor za ně nenese žádnou zodpovědnost .

sollar
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvekod sollar » 17 led 2017, 22:17

Díky anybodyelse ;)
V prvním postu jsem těch 6000kč omylem smáznul, ale už jsem to tam zas dal.

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JPT » 18 led 2017, 06:52

sollar píše:Dílčím základem je příjem z úvěrů, půjček nebo zápůjček, snížený případně o zaplacený úrok z částek použitých na poskytnutí zápůjčky nebo úvěru, a to až do výše příjmu.
Jiné výdaje nelze uplatnit. Nelze uplatnit ani případnou ztrátu.

Asi to teda nechápu. Co se teda daní ? Nedaní se teda jen úroky, když je základ daně příjem ? Když pujčím např. 100 000 Kč a vrátí se mi 109 000 Kč, tak mám příjem 109 000 Kč a to je základ daně ? A můžu si to snížit o úrok 9 000Kč ? Jsem z toho daněk :-(

sollar píše: Přitom se posuzují jednotlivé případy zápůjček a úvěrů.

Takže se teda nedaní úroky toho roku pokud v něm ta půjčka nebyla splacená celá, ale až celá půjčka třeba za 5 let?

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod anybodyelse » 18 led 2017, 08:48

nejsem odborník na daně, ale daní se úroky, takže veškeré úroky, které jsi v tom roce vydělal.

pokud půjčím 100k CZK a na úroku dostanu zpět 9k CZK, potom musím v daňovém přiznání zapsat 9k CZK jako příjem podle § 8 a ten zdanit 15%.

ve skutečnosti budeš mít těch půjček asi víc, některé celé zaplacené, některé jen částečně, co je ale podstatné, kolik ti přišlo na úrocích zpět.

Pokud se jedná o Mintos, byl tady návod, jak tu sumu zjistit. SavingStrem i Twino to mají podobně. Zonky by měli do konce ledna poslat podklady k daním, s jinými platformami zkušenost nemám.

Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 112
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně!!!

Příspěvekod Finlord » 18 led 2017, 11:50

sollar píše:
JPT píše:
sollar píše:[
Zdroj:

To je článek z 25. března 2016 a od 1.12.2016 to musí všichni v ČR dělat jak Zonky (jako participace) a Mintos neni v ČR a jediný kdo to dělal před 1.12.2016 jako Zonky byl myslím jen Zonky, tak si myslím, že Zonky bude § 10 a ostatní § 8 a od 1.12.2016 všichni v ČR § 10.

Tyto zdroje tu jsou záměrně ,protože nahlížejí na P2P investice jako příjem z úvěrů. Když čtu starší smlouvy od Benefi, tak jsou uzavřeny mezi Benefi a dlužníkem.
Od 1.12.2016 vešel v platnost nový zákon o poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů ,který neupravuje podmínky zdanění ,ale poskytování úvěrů.
Ještě zopakuji co se píše v §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček" Nepíše se ,kdo a jak půjčuje.
Podle par.10 by to vypadalo asi takto: Investor investuje u investiční společnosti finance, která mu deklaruje určitý zisk. Tato společnost investuje do dluhopisů nebo půjček . Příjem řádně zdaní a zisk rozdělí mezi investory.
Jelikož Zonky si příjem z úroků nedaní,jen přerozděluje půjčky, jde o podíl na půjčkách(to jsou ty jiné výnosy).
Jednoduchá otázka: Z čeho máte přijem na P2P platformách.?
a) múj příjem,podíl je z úroků - zdanit §8
b) můj příjem nějak nesouvisí s úroky - zdanit §10

Proč daní Zonky podle §10? Protože tvrdí ,že podíl na půjčkách není §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček"
Ještě nedávno tvrdili,že jde o příležitostný příjem..
Země je placatá.............. :D

Hezký den, postupně připravujeme informace ke zdaňování všech možných investičních příjmů - projedeme akcie, deriváty, P2P. Identifikovali jsme hned několik režimů, které se nějakým způsobem mohou dotknou investorů, a popravdě je v tom pěkný chaos.

Nicméně u toho Zonky, které se tady hodně probírá, musíme souhlasit s vyjádřením Zonky - zdaňovat podle paragrafu 10. Důvodem je konstrukce instrumentu. Ve své podstatě se jedná o derivát.
Tady je text z Obchodní podmínky pro participace na spotřebitelských úvěrech bod 1.2.2: https://zonky.cz/downloads/Zonky_Obchod ... 1476801410

"Particiace je rizikovým investičním produktem, jehož výnos se odvíjí od výnosu z příslušného Úvěru poskytnutého Společností, na kterém Investor participuje. Participace je prostředkem, u kterého dochází k přenosu úvěrového rizika Společnosti ze Smlouvy o úvěru na Investora."

Takto to Zonky musela udělat kvůli Zákonu o spotřebitelských úvěrech. Jako fyzické osoby nemůžeme v ČR bez licence napřímo poskytovat spotřebitelské úvěry.

Deriváty - futures, CFDs, forwardy, swapy, Credit Default swapy (což se podobá té Zonky participaci) se daní v paragrafu 10.

Nicméně jako drobní investoři nemusíme být úplní puntičkáři. Pokud to někdo šoupne do paragrafu 8, tak se zas až tak moc nestane. I na Finančáku pracují jenom lidé a u malých částek dokážou prominout (nebo spíše to vůbec neřeší), když investor vymění zařazení příjmu mezi paragrafem 8 a paragrafem 10. Důležitější je, aby ten příjem byl vůbec zdaněn. Samozřejmě, pokud má někdo investiční příjmy v řádech set tisíc a více ročně, tak od toho se očekává i vyšší přesnost, protože si může dovolit zaplatit daňového poradce.

Ten daňový článek snad vypublikujeme do konce týdne. Chceme to udělat pořádně pro různé scénáře investičních příjmů :)
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

sollar
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sollar » 18 led 2017, 14:47

Finlord píše:. Nicméně u toho Zonky, které se tady hodně probírá, musíme souhlasit s vyjádřením Zonky - zdaňovat podle paragrafu 10. Důvodem je konstrukce instrumentu. Ve své podstatě se jedná o derivát.
Tady je text z Obchodní podmínky pro participace na spotřebitelských úvěrech bod 1.2.2: https://zonky.cz/downloads/Zonky_Obchod ... 1476801410

Už ,už to tady zmiňoval Saraph a přirovnávál to k CFD...
Já bych to prostě taky rád danil podle § 10 ,ale některá slova a výklad v zákoně mi prostě nesedí a potvrdil to i daňový poradce z onlinepriznani.cz .
Ale mělo by to být jako s prodejem akcií, kdy proti příjmům(úroky z P2P+penále) odečtu výdaje (investice do půjčky+poplatky platformě)
Já budu určitě rád ,když tu daňovou zápletku vyřešíte.Bude to určitě nejčtenější článek. ;)

PS:K tématu jsem spustil anketu,tak můžete vyjádřit názor i tímto způsobem. Hlas lze změnit.

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JPT » 20 led 2017, 08:57

sollar píše:PS:K tématu jsem spustil anketu,tak můžete vyjádřit názor i tímto způsobem. Hlas lze změnit.

V té anketě chybí, že "Nebudu zdaňovat" (protože jsem ještě nedosáhl limitu 6000Kč za rok. Doufám, že to platí.)

sollar
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sollar » 20 led 2017, 09:08

JPT píše:V té anketě chybí, že "Nebudu zdaňovat"

Jj ,máš pravdu JPT , připíšu.
Nemusíš zdanit i vyšší částky ,ale až na to berňák přijde ...,bude si to úročit on ;) .

PS: Nějako se mi povedlo smáznout anketu.....grrrrrrrrr :cry: :evil: :roll:

Saraph
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Saraph » 20 led 2017, 19:26

JPT píše:
sollar píše:PS:K tématu jsem spustil anketu,tak můžete vyjádřit názor i tímto způsobem. Hlas lze změnit.

V té anketě chybí, že "Nebudu zdaňovat" (protože jsem ještě nedosáhl limitu 6000Kč za rok. Doufám, že to platí.)

No to já sice zatím také ne, ale spíš si myslím, že je užitečnější brát to jako „kdybych už musel danit, jak?“

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JPT » 20 led 2017, 20:12

Tak zas nevím jak mám do té ankety hlasovat. Protože nebudu zdaňovat, ale taky nevím jak (nejsem si jistý i když podle toho co psal Finlord je to možná jedno). Někde jsem viděl na tomto typu fóra i ankety, kde se dalo označit víc možností.

Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 112
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Finlord » 24 led 2017, 13:37

Hezký den všem, zpracovali jsme zdanění investic včetně P2P :-)

https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

michal010
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvekod michal010 » 14 bře 2017, 19:40

Hezký den, chtěl bych se zeptat jestli jako student musím výnos ze Zonky danit nebo jestli je tu podobně jako třeba u důchodců nějaký strop, do kterého výnosy z úroků danit nemusím. Díky

sollar
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sollar » 15 bře 2017, 09:45

michal010 píše:Hezký den, chtěl bych se zeptat jestli jako student musím výnos ze Zonky danit nebo jestli je tu podobně jako třeba u důchodců nějaký strop, do kterého výnosy z úroků danit nemusím. Díky

Ahoj Michale,
já vím jen o slevě na dani pro studenty ve výši 4020 Kč.

Tom

Příspěvekod Tom » 15 črc 2017, 00:02

michal010 píše:Hezký den, chtěl bych se zeptat jestli jako student musím výnos ze Zonky danit nebo jestli je tu podobně jako třeba u důchodců nějaký strop, do kterého výnosy z úroků danit nemusím. Díky

Taky by mě to zajímalo, objasní nám to někdo prosím ?

Zpět na „P2P lending diskuze“