Cizoměnové účty

Banky + alternativní systémy - TransferWise, Revolut, CurrencyFair či Paysera.
K diskusím: Revolut; RoklenFX; TransferWise
Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Cizoměnové účty

Příspěvek od Jan » 27 zář 2016, 11:21

Vlákno řešící devizové výměny tu už v nějaké formě je, ale dovolil bych si přispět trochou mých zkušeností ohledně "výhodných" cizoměnových účtů, které se taky (občas) hodí. A jelikož jsou mé zkušenosti omezené, tak se samozřejmě nejedná o kompletní “seznam“.
Zaměřoval jsem se hlavně na bezpoplatkové a bezpodmínkové účty, jelikož hlídání dodržení podmínek je unavující (navíc podmínky jsou většinou na měsíční bázi, což když člověk trochu cestuje, tak není to pravé ořechové... :o/).

Fio
Fio je notoricky známé, nicméně trochu mě zarazilo, že slovenské Fio má (o dost) lepší podmínky. Vlastně překvapení z toho byli i bankéři na pobočce. Mluvil jsem se dvěma, oba mi tvrdili, že poplatky jsou stejné. Nicméně, shrnu-li to hlavní, tak SEPA platby zcela zdarma (v ČR 20 kč) a příchozí cizoměnové platby zdarma (v ČR 100 kč), odchozí cizoměnová platba už je +- stejná. Další rozdíly (platby v EUR mimo SEPA, vratky plateb, prioritní platby, inkasa, ...) jsem už nestudoval.
Tato nerovnováha mě trochu mrzí, zvlášť s ohledem na to, jak se Fio tváří jako user-friendly. Bohužel člověk může být klientem buď jen české, nebo jen slovenské Fio.
Linky:
CZ: http://www.fio.cz/docs/cz/cenik_bankovni_sluzby.pdf
SK: http://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_cennik.pdf

Expobank

Účty v Expobank asi zas tak známé nejsou. Konkrétně se jedná o spořicí účty v cizí měně (mají EUR, USD (a rubl, ale ten má tuším trochu jiné podmínky)). Účty jsou bezplatné, zdarma je i jedna odchozí platba za kalendářní čtvrtletí a jedna příchozí platba v kalendářním měsíci.
Shrnu-li to, tak největší slabinou pro mě momentálně je absence účtu v GBP. Jinak celkově finanční politika banky je pro mě docela záhadou, protože výše jmenované účty svými podmínkami docela vyčnívají, protože jinak mají zpoplatněno kde co.
Link: https://www.expobank.cz/wp-content/uplo ... -06-01.pdf

Nemám tušení, jestli klient/i může/mohou něco změnit, psal jsem jak do Fia (ohledně poplatků) tak do Expobanky (ohledně GBP účtu). A pokud uvedené banky používáte, tak bych Vás vyzval k tomu samému. Třeba by se s tím podařilo pohnout...

Mimochodem tuším že “Vodník“ (https://www.vodnici.net/tag/p2p/) někde psal, že se mu podařilo vymámit z KB jednu příchozí a odchozí SEPA platbu v rámci měsíce zdarma. Takže třeba je čas návratu (a vyjednávání) s velkými bankami...

Rád bych plnokrevný účet v EUR (vedení + SEPA zdarma) + co nejplnokrevnější účet/účty na další měny (v tuto chvíli USD, GBP). To první by mělo být relativně snadné (pokud se nepletu, nějaká regulace nařizuje bankám v zemích používajících Euro mít SEPA zdarma), to druhé bude oříšek... Každopádně, zatím mě nejlépe vychází to slovenské Fio...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od adventura » 23 kvě 2017, 23:03

FYI
TW zaclo nabizet tzv borderless accounty v USD, EUR a GBP
https://transferwise.com/gb/blog/transf ... s-accounts

tedy muzete mit ucty, ktere jsou vedene v dane zemi snizit si poplatky za prevod napr prevod USD za 1.3 USD
https://transferwise.com/help/questions ... ing-limits

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

AIRBANK

Příspěvek od LuckyLuke » 01 črc 2017, 20:12

Ceník služeb u účtu u AIRBANK - rozlišují velký a malý tarif
Velký tarif stojí = 100 Kč / měsíc, malý tarif stojí = 0 Kč do 31.12.2017, dále bude stát asi 25Kč (poplatek šanon)


https://www.airbank.cz/file-download/cenik
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od Saraph » 01 črc 2017, 22:42

Používáte už někdo ten Borderless account od TransferWise?

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od LuckyLuke » 18 črc 2017, 12:45

Dnes jsem byl ve FIO Bance zřídit běžný účet v eurech. Příchozí a odchozí platba je 20 Kč. Ptal jsem se hlavně na možnost výběru peněz v eurech. Předpokládám, že až budu končit investování v Mintosu pošlu si peníze zpět do ČR v eurech. Vybrat peníze jdou, jen se to musí dát vědět 2 dny předem - pokladní si ty peníze nachystá. Oznámení o vyběru v eurech se dělá přes internetové bankovnictví.

Poplatek za výběr je 0,5 % z objemu (min. 75 Kč max. 250 Kč).
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od doonio » 18 črc 2017, 21:15

LuckyLuke píše:Dnes jsem byl ve FIO Bance zřídit běžný účet v eurech. Příchozí a odchozí platba je 20 Kč. Ptal jsem se hlavně na možnost výběru peněz v eurech. Předpokládám, že až budu končit investování v Mintosu pošlu si peníze zpět do ČR v eurech. Vybrat peníze jdou, jen se to musí dát vědět 2 dny předem - pokladní si ty peníze nachystá. Oznámení o vyběru v eurech se dělá přes internetové bankovnictví.

Poplatek za výběr je 0,5 % z objemu (min. 75 Kč max. 250 Kč).
Není už lepší zajet přes hranice na Slovensko, vybrat si FIO bankomat a vybrat tam? Případně poslat nějakému známemu do Německa/Rakouska/Slovenska a on vybere tam...vše mě příjde levnější než pokladna FIO.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od Saraph » 23 srp 2017, 23:08

Chtěl bych se s vámi podělit o jednu takovou nepříjemnost s českými bankomaty. Nerad bych, aby se to stalo někomu dalšímu.

Jelikož budu navštěvovat Německo, potřeboval jsem nějakou tu hotovost v eurech. Mám euro účet u Airbank, tak jsem vzal kartu k bankomatu, kde se dají vybírat eura a nějaká si vybral. Jenže pozor! Tady v ČR bankomaty dávající eura (nevím, jestli úplně všechny) předpokládají, že máte účet vedený v korunách (ani mi to nedalo na výběr), proto si nejprve požadovanou vybíranou částku v eurech nejprve bankomat převede podle svého kurzu do korunového ekvivalentu (1. poplatek na konverzi), zažádá euro účet o koruny (zase se musí koruny převést zpět do eur podle interního kurzu banky - 2. poplatek) a pak teprve vypadnou eura.

Nakonec to tedy bylo tak, že kdybych vybíral eura rovnou z korunového účtu, vyšlo mi to lépe. Správně by prostě bankomat neměl automaticky předpokládat, že účet je korunový. Kdybych s tím výběrem počkal až za hranice, pak by se vybraly rovnou eura bez konverze a já zaplatil bankce jednorázový poplatek 25 Kč.

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od adventura » 24 srp 2017, 11:52

Saraph píše:Chtěl bych se s vámi podělit o jednu takovou nepříjemnost s českými bankomaty. Nerad bych, aby se to stalo někomu dalšímu.

Jelikož budu navštěvovat Německo, potřeboval jsem nějakou tu hotovost v eurech. Mám euro účet u Airbank, tak jsem vzal kartu k bankomatu, kde se dají vybírat eura a nějaká si vybral. Jenže pozor! Tady v ČR bankomaty dávající eura (nevím, jestli úplně všechny) předpokládají, že máte účet vedený v korunách (ani mi to nedalo na výběr), proto si nejprve požadovanou vybíranou částku v eurech nejprve bankomat převede podle svého kurzu do korunového ekvivalentu (1. poplatek na konverzi), zažádá euro účet o koruny (zase se musí koruny převést zpět do eur podle interního kurzu banky - 2. poplatek) a pak teprve vypadnou eura.

Nakonec to tedy bylo tak, že kdybych vybíral eura rovnou z korunového účtu, vyšlo mi to lépe. Správně by prostě bankomat neměl automaticky předpokládat, že účet je korunový. Kdybych s tím výběrem počkal až za hranice, pak by se vybraly rovnou eura bez konverze a já zaplatil bankce jednorázový poplatek 25 Kč.
a to mas tedy EUR ucet a k nemu EUR kartu?
ja mam FIO EUR ucet a CZK ucet a kartu mam svazanou s CZK uctem a neprijde mne, ze bych s ni mohl vybirat z EUR uctu :)

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od Saraph » 24 srp 2017, 13:02

blahetal píše:
Saraph píše:Chtěl bych se s vámi podělit o jednu takovou nepříjemnost s českými bankomaty. Nerad bych, aby se to stalo někomu dalšímu.

Jelikož budu navštěvovat Německo, potřeboval jsem nějakou tu hotovost v eurech. Mám euro účet u Airbank, tak jsem vzal kartu k bankomatu, kde se dají vybírat eura a nějaká si vybral. Jenže pozor! Tady v ČR bankomaty dávající eura (nevím, jestli úplně všechny) předpokládají, že máte účet vedený v korunách (ani mi to nedalo na výběr), proto si nejprve požadovanou vybíranou částku v eurech nejprve bankomat převede podle svého kurzu do korunového ekvivalentu (1. poplatek na konverzi), zažádá euro účet o koruny (zase se musí koruny převést zpět do eur podle interního kurzu banky - 2. poplatek) a pak teprve vypadnou eura.

Nakonec to tedy bylo tak, že kdybych vybíral eura rovnou z korunového účtu, vyšlo mi to lépe. Správně by prostě bankomat neměl automaticky předpokládat, že účet je korunový. Kdybych s tím výběrem počkal až za hranice, pak by se vybraly rovnou eura bez konverze a já zaplatil bankce jednorázový poplatek 25 Kč.
a to mas tedy EUR ucet a k nemu EUR kartu?
ja mam FIO EUR ucet a CZK ucet a kartu mam svazanou s CZK uctem a neprijde mne, ze bych s ni mohl vybirat z EUR uctu :)
Mám kartu i pro euro účet. V Airbank mám korunový, eurový i dolarový účet a pro každý z nich mám kartu zvlášť.

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od adventura » 24 srp 2017, 13:26

Saraph píše:Mám kartu i pro euro účet. V Airbank mám korunový, eurový i dolarový účet a pro každý z nich mám kartu zvlášť.
ok, diky za info, planuju v brzke dobe to samy, tak si dam pozor
jeste jsem premyslel o Revolutu, ale ten ma nizke limity na vybery (200 Eur) nebo N26, ale tam zase trochu slozitejsi registrace resp. prijem karty postou, protoze neposilaji do CR

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od Jan » 05 zář 2017, 15:20

Aktualita:
K 30.11. ruší Expobank své pobočky vyjma Prahy, Brna a Karlových Varů.
Z pohledu uživatele to vnímám zejména jako omezení možnosti (bezplatného) vkladu cizích měn (tedy převodu valut na devizy), vizte první příspěvek.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

PajaM
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 80
Registrován: 19 dub 2019, 12:15
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od PajaM » 18 říj 2019, 08:54

Opráším trochu téma .
Časem bude přede mnou problém jak z Mintosu dostat veškeré Eura do mých rukou v hotovosti.(dejme tomu 10000Euro)(vím je to ostuda do teď jsem to neřešil a pouze investoval :-/ )
Asi založit účet v Eurech někde u nás kde si pak zažádat o výplatu. Nejspíš ta suma se asi neobejde bez poplatku? Má někdo zkušenosti s Bankou která je taková jak to napsat nejvstřícnější a bez problému vyplatí v Eurech? že by po novu Creditas ? Díky za info.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od zbynhu » 18 říj 2019, 09:01

PajaM píše:
18 říj 2019, 08:54
Opráším trochu téma .
Časem bude přede mnou problém jak z Mintosu dostat veškeré Eura do mých rukou v hotovosti.(dejme tomu 10000Euro)(vím je to ostuda do teď jsem to neřešil a pouze investoval :-/ )
Asi založit účet v Eurech někde u nás kde si pak zažádat o výplatu. Nejspíš ta suma se asi neobejde bez poplatku? Má někdo zkušenosti s Bankou která je taková jak to napsat nejvstřícnější a bez problému vyplatí v Eurech? že by po novu Creditas ? Díky za info.
Stahování do 5000 EUR měsíčně bych řešil přes Revolut. Stáhneš EURa, směníš - oproti bance - jednoznačně výhodně do CZK a to si pak převedeš na běžný CZK bankovní účet. Vše je bez poplatku.
Při směně vyššího obnosu by to také bylo možné přes Revolut, ale s free účtem už nebudeš mít tak výhodnou směnu a také hrozí, že budeš muset dokladovat původ peněz.
Jinak já právě teď něco málo stahoval přes Revolut a kdybych Mintos uplně exitoval, tak vše převedu na zdarma vedený EUR účet ve Fio a pak směním buď postupně v Revolutu nebo vyšší částku RoklenFX.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

PajaM
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 80
Registrován: 19 dub 2019, 12:15
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od PajaM » 18 říj 2019, 09:17

Právě měnit na CZK to nechci , chci hotově Eura :-)

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od jejinka » 19 říj 2019, 09:29

Odkud jsi tam ty peníze doteď posílal?
Založit účet, za mě Fio, doložit vlastnictví účtu Mintosu, jinak na účet nebudeš moct vybrat - nejjednodušeji na Mintos z nového účtu něco vložit. A vybírat.

andrej.novakov
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 376
Registrován: 17 srp 2019, 22:11
Reputace: 183
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od andrej.novakov » 19 říj 2019, 15:16

PajaM píše:
18 říj 2019, 08:54
Opráším trochu téma .
Časem bude přede mnou problém jak z Mintosu dostat veškeré Eura do mých rukou v hotovosti.(dejme tomu 10000Euro)(vím je to ostuda do teď jsem to neřešil a pouze investoval :-/ )
Asi založit účet v Eurech někde u nás kde si pak zažádat o výplatu. Nejspíš ta suma se asi neobejde bez poplatku? Má někdo zkušenosti s Bankou která je taková jak to napsat nejvstřícnější a bez problému vyplatí v Eurech? že by po novu Creditas ? Díky za info.
Mam EUR ucet u Airbank, kam vybiram. Nevyhodou je poplatek 1 Eur za prichozi i odchozi SEPA platbu. Je tam i zdarma sporici ucet EUR (pul procenta urok). V pripade potreby smeny pak Revolut, nebo Transferwise. Nemenit v ramci Airbank.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od Ankor » 19 říj 2019, 15:55

Sepa platby by měly být od konce roku všude zdarma.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od Jan » 13 kvě 2020, 18:07

PajaM píše:
18 říj 2019, 08:54
Opráším trochu téma .
Časem bude přede mnou problém jak z Mintosu dostat veškeré Eura do mých rukou v hotovosti.(dejme tomu 10000Euro)(vím je to ostuda do teď jsem to neřešil a pouze investoval :-/ )
Asi založit účet v Eurech někde u nás kde si pak zažádat o výplatu. Nejspíš ta suma se asi neobejde bez poplatku? Má někdo zkušenosti s Bankou která je taková jak to napsat nejvstřícnější a bez problému vyplatí v Eurech? že by po novu Creditas ? Díky za info.
Já mám Slovenské Fio, takže kdybych potřeboval EUR cash, tak by to nejspíš znamenalo výlet na Slovensko, alternativně možná zřízení karty a cestování po Eurozóně a vybírání (tam ale netuší, jak by to bylo s poplatky). Záleží na místě bydliště (a na situaci s Covidem), ale zahraniční banka je, obávám se, nejjednodušší řešení. Cizoměnové cash operace bývají téměř vždy zpoplatněny, minimálně dřív měli vklad EUR/USD zdarma v Expobank (ale ta má v ČR teď pouze 3 pobočky, takže by to dost pravěpodobně znamenalo taky cestování), navíc se obávám, že pro výběry to platit nebude. Druhá varianta je pak zkouknout ceníky bank, jestli se tam nenajde nějaká cesta.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

TnT
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 25
Registrován: 12 úno 2020, 22:45
Reputace: 14
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Cizoměnové účty

Příspěvek od TnT » 13 kvě 2020, 21:53

Expobank už má v ČR jen jednu jedinou pobočku.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Cizoměnové účty/ExpoBank

Příspěvek od Jan » 20 kvě 2020, 12:08

Tak dnes ještě jeden "status update" - tentokráte vůči Expobank.

Jak napsal TnT (díky), Expobank se defakto kompletně stáhla z retailovéhu trhu a má už pouze centrálu/pobočku v Praze (O rušení krajských poboček a zanechání poboček v Praze, Brně a Karlových Varech jsem byl informován mailem, nicméně informace o této další redukci mě už minula).

Co je ale zásadnější, po delší/dlouhé době jsem juknul na web a od 1.6. vstoupí v platnost nový sazebník. Zatím jsem ho do detailu úplně neprostudoval (ono EB mnohdy měla dosti nelogickou poplatkovou politiku). Ale co jsem využíval a co jsem tu psal (zdarma vklad cash EUR/USD, omezeně zdarma příchozí/odchozí platby EUR/USD), tak již od 1.6. nebude v plné míře možné (navíc k té nelogičnosti - během rychlého průzkumu mi přišlo, že některé operace nezpoplatněné pro USD jsou pro EUR zpoplatněné :o) ).

Mám tam nějaké drobné zbytky CZK/EUR/USD, výsledkem změny ceníku bude můj exit (myslím, že zpoplatněny budou zejména odchozí platby), a hlavně bohužel to, že ExpoBank pro mě defakto ztrácí smysl - používal jsem ji defakto jako hub na převod valut EUR/USD na devizy na místní pobočce. Ale ono tato potřeba momentálně není ani aktuální.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: scoutus a 31 hostů