Sekundární trh. Jak to funguje.

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Petr666
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvekod Petr666 » 17 lis 2016, 20:57

Měl bych dotaz. Prošel jsem - konkrétně u Žlutého melounu, sekundární trh, abych se trochu rozhlédl. Jsou tam ke koupi jen samé půjčky, které se nesplácí. Co mne ale nejvíce zaujalo, půjčka, která se splácela se zpožděním od samého začátku a několik měsíců se nesplácí, se prodává za cca 97% jistiny. I když muselo všem být od samého začátku jasné, že s úrokem přes 40% je to téměř jistý problém. Jistina je skoro 600 € a někdo prodejci dal královskou nabídku 500 € a byl odmítnut. Podobně u všech ostatních. Chápal bych, kdyby se zesplatněné půjčky prodávali nějakých zlomkách původní investice, ale takhle? Směnku v řádech tisíců Kč nechtějí vymahačské firmy ani zdarma, jen za příslib, že je budou skutečně vymáhat.
Pochopím, že třeba někdo prodává dobrou investici za cenu blízkou jistině - potřebuje uvolnit hotovost, jiný chce třeba nějaké to proceto vydělat na tom, že si dal práci a prodává jinému investorovi bezpracně.
Ale prodávat téměř jistou ztrátu bez vidiny na nějaký zisk, že bude někdy v budoucnu vymoženo alespoň něco v nějaké dražbě nebo v rámci insolvence?

Pokud se nějak mýlím nebo je to jinak, prosím o poučení - vysvětlení.

Děkuji.

sollar
Moderátor
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 70
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvekod sollar » 18 lis 2016, 23:43

Popsal jsi to správně ;) Na Melounu jsem se těšil na sekundár, že tam vyzobu nějaké půjčky v defaultu s pěknou slevou ,ale tahle strategie na Melounu nefunguje. Ony i ty s pěknou slevou budou asi hooódně rychle vyzobány.I na Mintosu je takových půjček málo.... 13 jich je -25% až -10%, 265 je -10% až -1% z 1205půjček.

ch4
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ch4 » 01 lis 2017, 09:54

Zajimave tema, ale moc se tady nediskutuje. Investujete nekdo aktivneji na nejakem sekundarnim trhu? Jake mate zkusenosti?

Ono tech platform co uz maji sekundarni trh moc neni, ale pocitam, ze behem pristich 12 mesicu jich hodne pribude.

Oblasti jak sekundarni trh vyuzit vidim nasledujici:

1) prodej se ztratou/minimalnim ziskem, kdyz se chci dostat k hotovosti
2) prodej se ziskem, v momente kdy mam pujcky se slusnym urokem, nizkou dobou splatnosti, tedy podminky, ktere uz nelze jednoduse ziskat a zaroven chci hotovost (proc bych to jinak delal... :) )
3) nakup nabidek, ktere splnuji podminky z predchoziho bodu
4) nakup nabidek na serverech, kde nejakou dobu trva, nez se objevi nove projekty a chci dosahnout diverzifikaci mezi mnoho projektu

Vidite jeste najake dalsi vyuziti?

Z platforem, kde jsem ted ja je maji Housers, Mintos a Ablrate (UK platforma s ruznymi typy projektu, kterou ted testuju). Kde vyuzivate sekundarni trh?

Dnes jsem skoupil nejake nabidky na Ablrate (z duvodu cislo 4) a zaroven dal nejake nabidky na nakup (uvidim jaka je likvidita/zajem). Na Housers se prodavaji momentalne jenom "Saving" projekty na 60+ mesicu a do tech momentalne jit nechci.

Zaroven jsem se koukl na Mintos a tam se da docela neco najit, splacene pujcky YTM 10%+ buyback guarantee, ne teda s discountem, ale za puvodni cenu, pripadne mirne draz (+1%) a zaroven <12M to maturity.

Ted jeste prijit na to jak efektivne nakupovat. Libil by se mi autoinvest, ale zatim to jde jen rucne. Zaroven mi autoinvest vzdy rozinvestuje vse na primarnim trhu, takze jako jediny zpusob vidim, ze si nastavim "Minimum funds on the account" a ty pak zainvestuju rucne. Mate nekdo jiny napad?

blahetal
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod blahetal » 01 lis 2017, 11:37

ch4 píše:Zajimave tema, ale moc se tady nediskutuje. Investujete nekdo aktivneji na nejakem sekundarnim trhu? Jake mate zkusenosti?
...

mne staci co si odchytnu prez AI na PM...jsem rad, kdyz vsechno fugnuje "samo" :)
jinak neco je popsano tady
https://www.p2p-banking.com/investor-us ... nvestment/

blahetal
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod blahetal » 01 lis 2017, 13:58

a mintos dneska novinka - zadne poplatky na SM

---

Exciting news! Starting from today, November 1, 2017, we have removed the 1% fee for selling loans on the secondary market of the Mintos marketplace. This means from now on, there are absolutely no fees for investing through Mintos.

“A secondary market with no fee will greatly benefit our investors. We expect the secondary market to become even more liquid now. This is especially good news for investors who want to pursue a long-term investment strategy and invest in loans with longer maturity. In the case investors will need the liquidity before the loan matures, they will be able to sell their investment with no extra fee added,” says Martins Sulte, CEO and co-founder of Mintos.

zbynhu
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zbynhu » 01 lis 2017, 14:38

blahetal píše:a mintos dneska novinka - zadne poplatky na SM

A to je sakra dobrá novinka! :)

Jinak já také nad možnostmi, jak sladit AI na primáru a ruční investice na sekundáru, přemýšlel, ale bohužel zatím mě nic jiného krom nechávání volného zůstatku na účtu právě pro ruční investice nenapadlo. Bohužel to nepovažuju za právě efektivní, ale protože na Mintosu již není ani možnost k jednotlivým pravidlům u AutoInvestu nastavit částku, kterou již nechávat na účtu, ale lze to pouze globálně, tak asi nic jiného funkčního není.

Joshua
Administrátor
Administrátor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 63
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joshua » 01 lis 2017, 15:00

Mě třeba není moc jasné, proč nelze AI nastavit i pro investice na sekundáru. Alespoň by ten SM přestal tolik bobtnat a byl likvidnější. Technologicky to podle mě vyřešené mají a v AI by stačilo mít jen zaškrtávátko - uplatnit i na sekundární trh.

Ale je možné, že k tomu s tím zrušením poplatku 1% postupně směřují. Super krok.
O P2P půjčkách a fintech píši na hoopoo.cz

ch4
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ch4 » 01 lis 2017, 15:46

blahetal píše:a mintos dneska novinka - zadne poplatky na SM

Tak to jsem to dobre trefil ;-) Rovnou jsem aplikoval strategii z rana, protoze jsem pred par dny neco poslal a dnes si nastavil si zustatek, aby se cely nenainvestoval. Ted mi penize prisly, a tak jsem rucne koupil pujcky 12-13,5% s BBG a terminem do 14M. Spokojenost. Asi to tak zacnu delat pro vsechny nove vklady. Kouknu na sekundar a kdyz budou pujcky vyhovovat koupim, zbytek necham na AI.

Zpět na „P2P lending diskuze“