Žlutý meloun


K diskusím: Bankerat; Banking-online.cz; CroFunGo; FinGood; Investown; Nafirmy.cz; Proplat.to; Pujcmefirme.cz; Roger; Ronda Invest; Snapo; Symcredit; Žlutý meloun
Petr666
Příspěvky: 12
Registrován: 29 říj 2016, 09:53
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Sekundární trh - Žlutý meloun. Jak to funguje.

Příspěvek od Petr666 » 17 lis 2016, 20:57

Měl bych dotaz. Prošel jsem - konkrétně u Žlutého melounu, sekundární trh, abych se trochu rozhlédl. Jsou tam ke koupi jen samé půjčky, které se nesplácí. Co mne ale nejvíce zaujalo, půjčka, která se splácela se zpožděním od samého začátku a několik měsíců se nesplácí, se prodává za cca 97% jistiny. I když muselo všem být od samého začátku jasné, že s úrokem přes 40% je to téměř jistý problém. Jistina je skoro 600 € a někdo prodejci dal královskou nabídku 500 € a byl odmítnut. Podobně u všech ostatních. Chápal bych, kdyby se zesplatněné půjčky prodávali nějakých zlomkách původní investice, ale takhle? Směnku v řádech tisíců Kč nechtějí vymahačské firmy ani zdarma, jen za příslib, že je budou skutečně vymáhat.
Pochopím, že třeba někdo prodává dobrou investici za cenu blízkou jistině - potřebuje uvolnit hotovost, jiný chce třeba nějaké to proceto vydělat na tom, že si dal práci a prodává jinému investorovi bezpracně.
Ale prodávat téměř jistou ztrátu bez vidiny na nějaký zisk, že bude někdy v budoucnu vymoženo alespoň něco v nějaké dražbě nebo v rámci insolvence?

Pokud se nějak mýlím nebo je to jinak, prosím o poučení - vysvětlení.

Děkuji.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od sollar » 18 lis 2016, 23:43

Popsal jsi to správně ;) Na Melounu jsem se těšil na sekundár, že tam vyzobu nějaké půjčky v defaultu s pěknou slevou ,ale tahle strategie na Melounu nefunguje. Ony i ty s pěknou slevou budou asi hooódně rychle vyzobány.I na Mintosu je takových půjček málo.... 13 jich je -25% až -10%, 265 je -10% až -1% z 1205půjček.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od JPT » 19 pro 2016, 10:32

Už jste někdo podepsal tu novou smlouvu pro investování do českých půjček ? Četli jste ji i s podmínkama ? Líbily se Vám všechny ? Nebo prostě co na to říkáte ?
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od sollar » 20 pro 2016, 22:12

Zatím jsem tam neshledal nic závažného (opět nikdo za nic neručí) ,ale budu si jí muset párkrát přečíst. Jen bych zde chtěl uvést , co ta zápůjčka je...a Zonky ,ať jde někam s participací ,tohle má hlavu a patu.
[td][b]Zápůjčka[/b] je typ závazku, který vznikne na základě uzavření smlouvy o zapůjčení zastupitelné věci. Díky ní zapůjčitel přenechá vydlužiteli určité množství věcí určených druhově, zejména peníze, a vydlužitel se je zaváže po uplynutí dohodnuté doby vrátit, případně zaplatit navíc i stanovené úroky (při nepeněžité zápůjčce stále věci stejného druhu, ale v přiměřeně větším množství nebo lepší jakosti). Právně je zápůjčka jako typová smlouva upravena v § 2390-2394 občanského zákoníku. Zapůjčiteli tak vznikne pohledávka za vydlužitelem a tomu zase dluh vůči zapůjčiteli. V případě zapůjčení peněz se půjčená suma nazývá jistina a dohodnuté úroky jsou pak její příslušenství.[/td]
Budu se muset zeptat podpory na daně.... Hmmm

Zdroj Wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1p%C5%AFj%C4%8Dka

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od JPT » 21 pro 2016, 07:27

Na daně jsem se ptal hned na začátku, když jsem študoval web. Na SK tam mají o daních, ale na CZ ne. Prej to dodělají až to bude aktuální. Daně by mě taky zajímaly. Zatim jsem nedanil. Začal jsem s P2P někdy v březnu.

V těch termínech se moc nevyznám. Já myslel, že prostě teď se půjčce říká zápujčka :-)

Jinak Zonky má Jinou částku
„Jiná částka“ znamená ve vztahu ke konkrétní Participaci, jež má být zrušena, částku, kterou Společnost určí dle svého volného uvážení (s přihlédnutím k hodnotě příslušného Úvěru, ke kterému se Participace vztahuje) jako tržní hodnotu příslušné Participace bezprostředně před jejím zrušením.
Jako píšou s přihlédnutím, ale určí si to sami. Žádná třetí osoba. Takže nemusí vyplatit nic.

Meloun má Vypořádací částku
Vypořádací částka je částka peněžních prostředků, na kterou vznikne Investorovi nárok v souvislosti s jeho
Účasti na zápůjčce v případě, že dojde k ukončení Účasti v souladu s ustanovením bodu 7.3 VOP. Vypořádací
částka bude vyplacena ve výši dosud nevyplacených Podílu na splátkách jistiny;
Co se mi moc nelíbí nebo si nejsem jistý co to znamená je toto:
10. Investor je dále srozuměn a souhlasí s tím, že Účast na zápůjčce je ukončena v případě, že uplyne doba pěti (5)
let od data splatnosti poslední splátky zápůjčky dle Smlouvy o zápůjčce, či doba pěti (5) let od data zesplatnění
zápůjčky. Investor výslovně souhlasí s tím, že společnost iService není po uplynutí lhůt uvedených v předchozí
větě povinna činit jakékoliv kroky k vymáhaní dlužných částek za Dlužníkem. Pokud však společnost iService
přijme jakékoliv plnění vztahující se k Účasti po uplynutí doby pěti (5) let, vyplatí společnost iService Investorovi
odpovídající částku plynoucí z přijetí tohoto plnění.
1.7 je srozuměn s tím, že společnost iService neručí Investorovi za dobytnost pohledávek ze Smlouvy o zápůjčce
za dlužníkem a že společnost iService žádným způsobem neodpovídá za splnění povinností dlužníka
vyplývajících ze Smlouvy o zápůjčce. Investor je dále srozuměn s tím, že s nabytím Účasti na zápůjčce pro
dlužníka, kterého si Investor vybral na základě svého svobodného rozhodnutí je spojeno riziko, že zápůjčka
bude splacena pouze z části nebo nebude splacena vůbec. Investor dále bere na vědomí, že rating dlužníků
uveden na Internetovém portále je určován pouze z veřejně přístupných informačních zdrojů a informací
poskytnutých dlužníkem jako orientační pomůcka a společnost iService neodpovídá za případy, pokud
poskytnuté nebo dostupné informace nejsou pravdivé či úplné.
Nevím co jsou veřejně přístupné informace. Jen to co neni na webu pod heslem ? Nebo i placená databáze vyžadující přihlášení ?
4. Smluvní strany prohlašují, že na sebe přebírají riziko nebezpečí změny okolností, tj. žádná ze Smluvních stran
není oprávněna domáhat se obnovení jednání o Smlouvě v případě podstatné změny okolností v souladu s
ustanoveními § 1765 a §1766 Občanského zákoníku.

§ 1765
(1) Dojde-li ke změně okolností tak podstatné, že změna založí v právech a povinnostech stran zvlášť hrubý nepoměr znevýhodněním jedné z nich buď neúměrným zvýšením nákladů plnění, anebo neúměrným snížením hodnoty předmětu plnění, má dotčená strana právo domáhat se vůči druhé straně obnovení jednání o smlouvě, prokáže-li, že změnu nemohla rozumně předpokládat ani ovlivnit a že skutečnost nastala až po uzavření smlouvy, anebo se dotčené straně stala až po uzavření smlouvy známou. Uplatnění tohoto práva neopravňuje dotčenou stranu, aby odložila plnění.
Toto taky nevím jaký to bude mít dopad při těch nenadálých okolnostech. Např. že budu muset platit třeba 10x větší poplatky nebo, že mi budou vyplácet od dlužníků jen polovinu toho co jim budou oni posílat a já s tím v už probíhajících půjčkách nic neudělám ?
10.4.2. riziko vymáhání – společnost iService je oprávněna vymáhat dlužné částky v souladu s bodem 9. VOP, tj.
dle vlastního uvážení a svých odborných zkušeností volí způsob vymáhání, přičemž není vázáná žádnými
pokyny nebo doporučeními Investora. Společnost iService není povinna vymáhat dlužné částky soudní
cestou či prostřednictvím exekučního nebo insolvenčního řízení
;
Takže budou dělat jen BUBUBU a když to nepomůže tak smola ? Aby z toho pak nebylo druhé Benefi, když se dlužníci dozví, že na Melounu se nevymáhá.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

blablon
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 15 dub 2016, 01:38
Reputace: 74
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od blablon » 22 led 2017, 18:39

JPT píše: Aby z toho pak nebylo druhé Benefi, když se dlužníci dozví, že na Melounu se nevymáhá.
na benefi se ale vymaha, aspon u mych zesplatnenych ano, penize naskakuji... samozrejme uvidim casem jak dlouho a kolik 8-)

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od JPT » 23 led 2017, 17:51

To bylo myšleno tak, že když dlužníci zjistí, že se tam nevymáhá, tak se tam nahrnou a nebudou splácet a bude to platforma o ničem jako Benefi.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Joshua » 25 led 2017, 15:28


marek

Re: Investoři

Příspěvek od marek » 25 úno 2017, 15:27

Took ktory Vám možno pomôže pri investovaní na Zltom Melone http://www.p2pinvest.sk/

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od JPT » 20 říj 2017, 17:11

Žlutý meloun přidal na stránce statistiky novou tabulku.
Žlutý meloun - Vývoj portfolia po letech.jpg
Žlutý meloun - Vývoj portfolia po letech.jpg (123.09 KiB) Zobrazeno 18374 x
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od ch4 » 01 lis 2017, 09:54

Zajimave tema, ale moc se tady nediskutuje. Investujete nekdo aktivneji na nejakem sekundarnim trhu? Jake mate zkusenosti?

Ono tech platform co uz maji sekundarni trh moc neni, ale pocitam, ze behem pristich 12 mesicu jich hodne pribude.

Oblasti jak sekundarni trh vyuzit vidim nasledujici:

1) prodej se ztratou/minimalnim ziskem, kdyz se chci dostat k hotovosti
2) prodej se ziskem, v momente kdy mam pujcky se slusnym urokem, nizkou dobou splatnosti, tedy podminky, ktere uz nelze jednoduse ziskat a zaroven chci hotovost (proc bych to jinak delal... :) )
3) nakup nabidek, ktere splnuji podminky z predchoziho bodu
4) nakup nabidek na serverech, kde nejakou dobu trva, nez se objevi nove projekty a chci dosahnout diverzifikaci mezi mnoho projektu

Vidite jeste najake dalsi vyuziti?

Z platforem, kde jsem ted ja je maji Housers, Mintos a Ablrate (UK platforma s ruznymi typy projektu, kterou ted testuju). Kde vyuzivate sekundarni trh?

Dnes jsem skoupil nejake nabidky na Ablrate (z duvodu cislo 4) a zaroven dal nejake nabidky na nakup (uvidim jaka je likvidita/zajem). Na Housers se prodavaji momentalne jenom "Saving" projekty na 60+ mesicu a do tech momentalne jit nechci.

Zaroven jsem se koukl na Mintos a tam se da docela neco najit, splacene pujcky YTM 10%+ buyback guarantee, ne teda s discountem, ale za puvodni cenu, pripadne mirne draz (+1%) a zaroven <12M to maturity.

Ted jeste prijit na to jak efektivne nakupovat. Libil by se mi autoinvest, ale zatim to jde jen rucne. Zaroven mi autoinvest vzdy rozinvestuje vse na primarnim trhu, takze jako jediny zpusob vidim, ze si nastavim "Minimum funds on the account" a ty pak zainvestuju rucne. Mate nekdo jiny napad?
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od adventura » 01 lis 2017, 11:37

ch4 píše:Zajimave tema, ale moc se tady nediskutuje. Investujete nekdo aktivneji na nejakem sekundarnim trhu? Jake mate zkusenosti?
...
mne staci co si odchytnu prez AI na PM...jsem rad, kdyz vsechno fugnuje "samo" :)
jinak neco je popsano tady
https://www.p2p-banking.com/investor-us ... nvestment/

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od adventura » 01 lis 2017, 13:58

a mintos dneska novinka - zadne poplatky na SM

---

Exciting news! Starting from today, November 1, 2017, we have removed the 1% fee for selling loans on the secondary market of the Mintos marketplace. This means from now on, there are absolutely no fees for investing through Mintos.

“A secondary market with no fee will greatly benefit our investors. We expect the secondary market to become even more liquid now. This is especially good news for investors who want to pursue a long-term investment strategy and invest in loans with longer maturity. In the case investors will need the liquidity before the loan matures, they will be able to sell their investment with no extra fee added,” says Martins Sulte, CEO and co-founder of Mintos.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od zbynhu » 01 lis 2017, 14:38

blahetal píše:a mintos dneska novinka - zadne poplatky na SM
A to je sakra dobrá novinka! :)

Jinak já také nad možnostmi, jak sladit AI na primáru a ruční investice na sekundáru, přemýšlel, ale bohužel zatím mě nic jiného krom nechávání volného zůstatku na účtu právě pro ruční investice nenapadlo. Bohužel to nepovažuju za právě efektivní, ale protože na Mintosu již není ani možnost k jednotlivým pravidlům u AutoInvestu nastavit částku, kterou již nechávat na účtu, ale lze to pouze globálně, tak asi nic jiného funkčního není.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od Joshua » 01 lis 2017, 15:00

Mě třeba není moc jasné, proč nelze AI nastavit i pro investice na sekundáru. Alespoň by ten SM přestal tolik bobtnat a byl likvidnější. Technologicky to podle mě vyřešené mají a v AI by stačilo mít jen zaškrtávátko - uplatnit i na sekundární trh.

Ale je možné, že k tomu s tím zrušením poplatku 1% postupně směřují. Super krok.

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekundární trh. Jak to funguje.

Příspěvek od ch4 » 01 lis 2017, 15:46

blahetal píše:a mintos dneska novinka - zadne poplatky na SM
Tak to jsem to dobre trefil ;-) Rovnou jsem aplikoval strategii z rana, protoze jsem pred par dny neco poslal a dnes si nastavil si zustatek, aby se cely nenainvestoval. Ted mi penize prisly, a tak jsem rucne koupil pujcky 12-13,5% s BBG a terminem do 14M. Spokojenost. Asi to tak zacnu delat pro vsechny nove vklady. Kouknu na sekundar a kdyz budou pujcky vyhovovat koupim, zbytek necham na AI.
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Solymr
Příspěvky: 23
Registrován: 13 úno 2019, 19:35
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Žlutý meloun

Příspěvek od Solymr » 07 črc 2019, 20:10


Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Žlutý meloun

Příspěvek od Booboo » 05 lis 2019, 08:32

Žlty melón zaradil do ponuky investície do poskytovateľov.

P.A. S GARANCIOU PROFESIONÁLNYCH POSKYTOVATEĽOV ÚVEROV.
Dobrý deň,

radi by sme Vás informovali o novinkách na Žltom melóne.

Žltý melón v spolupráci s partnerskou spoločnosťou REDLEE Vám prináša unikátny produkt investovania do pôžičiek významných svetových poskytovateľov úverov. Všetky investície sú ručené garanciou renomovaných poskytovateľov úverov.

Momentálne sa nedá do Ž.M. ani prihlásiť :)

Tak som to vyskúšal.
Loan je Akulaku - Indonezia - max. úrok 7,9% a pri veľkom záujme môže isť aj dole (je to aukcia) sú tam 1 a 2 mesačné úvery, BBG 60 dní, min. investícia od 1 eura.
Na Ž.M. je to určite oživenie :P
Rating Akulaku : aaa :?:
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Žlutý meloun

Příspěvek od JPT » 05 lis 2019, 14:34

Tak na Mintosu je Akulaku za 8% p.a. a prodat na sekundáru ho můžu zadarmo.
Rating aaa podle mě určitě neni rating firmy Akulaku, ale je to rating toho typu půjček na/podle Melounu.
Úrok dolů jít nemůže v aukci, protože je úrok pevně daný. Jedině ho může snížit Meloun nebo Redlee nebo Akulaku.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Žlutý meloun

Příspěvek od Booboo » 05 lis 2019, 16:22

JPT píše:
05 lis 2019, 14:34
Tak na Mintosu je Akulaku za 8% p.a. a prodat na sekundáru ho můžu zadarmo.
Rating aaa podle mě určitě neni rating firmy Akulaku, ale je to rating toho typu půjček na/podle Melounu.
Úrok dolů jít nemůže v aukci, protože je úrok pevně daný. Jedině ho může snížit Meloun nebo Redlee nebo Akulaku.

Ide mi konkrétne o porovnanie rizika na platformách Mintos vs. Ž.M a keďže je tam Akulaku tam som priradil rating Akulaku.
Skúšal som úrok hore na 9% a vypísalo mi že 7,9% je maximálny úrok, tak som myslel že dole by to šlo :P Nižší úrok skúšať nebudem.
Súhlasím úrok bude pevně daný úž len preto lebo úver je to od REDLEE.
Ten príspevok som myslel tak že Ž.M sa posunul a v budúcnosti možno ešte prekvapí niečim lepším.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Brumla1241 a 8 hostů