Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
27
13%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
75
35%
 
Celkem hlasů: 216

jhanzlik

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od jhanzlik » 04 lis 2016, 22:46

Máte zkušenost někdo s daněním na platformě Viventor?

Zmiňují se o dokumentu Certificate of Fiscal Residence (Tax Certificate). Pokud to dobře chápu, bez tohoto dokumentu se úroky daní dle země vzniku půjčky, tj. například Španělska, viz citace níže.

Předpokládám, že výhodnější je, danit podle českého zákona a tudíž tento dokument poskytnout. O jaký dokument se ale přesně jedná? Je to například daňové přiznání nebo nějaké potvrzení z finančního úřadu?

"An optional document is Certificate of Fiscal Residence (Tax Certificate) verifying you are a tax payer in your country of tax residence. If such document is provided, depending on the double tax treaty signed between your tax residence country and the particular loan originator’s country, reduced tax rate (up to 0%) will be applied to your profits generated via Viventor.

If such document is not provided, full taxes as per loan originator’s tax laws will be applied to your profits generated via Viventor.

The reduced tax rate on profits generated as per the double tax treaties will be applied starting from the date when the tax residence certificate is received."

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 05 lis 2016, 11:03

V každém případě musíte vždy danit podle českých zákonů.
Česká republika má se státy Evropské unie podepsané smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak chtějí asi tyto smlouvy.
Když tyto smlouvy nedodáte ,budete muset danit podle např. španělských zákonů a českých.
V tomto případě můžete vymáhat vrácení daně zpětně.

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od adventura » 05 lis 2016, 12:15

ja jsem do viventoru posilal danove priznani z minuleho roku a byli s tim spokojeny, dyztak napis na helpdesk do chatu at te poradi

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 05 lis 2016, 13:27

Jako daňový rezident ČR se můžete prokázat průkazem totožnosti ,na kterém je uvedena vaše adresa trvalého pobytu.
Nechápu ,proč to tak komplikují.? Doklady totožnosti jsou přece součástí smlouvy.

Něco bude i zde : http://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoji ... -a-sdeleni
Neinvestuji na Viventoru......

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 07 lis 2016, 14:54

Dnes jsem vznesl dotaz na Zonky ohledně zdanění investic. Čekám na vysvětlení už od 11hodin.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 07 lis 2016, 15:54

Já myslím, že odpoví a zkopírují to odsud https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor#odpoved26 takto:
Příjem z participací (tak se právně označující investice na Zonkym) podlehá zdanění jako ostatní příjem podle § 10, Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Za každý rok vám zašleme přehled vašich investic, které podléhají zdanění.

Povinnost danit vám vznikne v okamžiku, kdy součet vašich splátek na jedné půjčce bude větší než peníze, které jste do ní v rámci participace investovali (základní investice plus investorský poplatek). Zjednodušeně řečeno se tedy vaše povinnost danit týká jen investic do půjček, které byly v předchozím roce splaceny.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 08 lis 2016, 10:18

Bylo mi zděleno, že na Zonky ke zdanění příjmů z participací přistupují dle § 10, odst. 1, písm. a), s tím že se na tyto příjmy vztahuje osvobození do 30 000 Kč.
Já jsem jim oponoval, že příjem z úroků nebo z podílu kapitálové společnosti se daní podle §8 a § 10, odst. 1, písm. a) je jen pro příležitostné příjmy. Úroky a podíly se svojí periodicitou určitě nejsou příležitostné příjmy.
Teď se čeká na vyjádření právníků.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 14 lis 2016, 15:18

Platforma Zonky není tak přívětivá jak se prezentuje investorům.
Po mnoha urgencích tu mám krásné vyjádření....

Společnost Zonky neposkytuje daňové a účetní poradenství, výše uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné. O daňových a účetních aspektech participací se popřípadě poraďte s odbornými poradci.

Zdanit příjem z P2P investic podle § 10, odst. 1, písm. a) investorům nedoporučuji!!!!!!!!!

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 18 lis 2016, 22:30

Přináším čerstvé informace ohledně zdanění na Zonky. Po delší době tu mám konečné vyjádření....

Stejně z toho nejsem moc moudrý(§8 a/ se píše ..podíly na zisku z obchodní korporace a participace znamená podíl, podílet se???) ,ale je to ofiko od Zonky:

Dobrý den, omlouvám se za zdržení.

Posílám odpověď od právníků ohledňe danění na Zonky.

Proč daníte jen výnos, který přesáhne peníze, které jste do půjčky investovali? Pro objasnění je potřeba dobře pochopit právní povahu vztahu mezi investory Zonky a lidmi, kteří si na Zonky půjčují.

Právně totiž nepůjčujete peníze lidem přímo, neposkytujete tedy přímo úvěr, ale participujete na výnosech z poskytnutých půjček. A právě z důvodu absence úvěrového vztahu mezi Investorem a Zonky či Spotřebitelem spadá povaha transakce mezi ostatní příjmy daněné dle § 10, Zákona č.586/1992 Sb, o daních z příjmů.

Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do půjček i investorský poplatek, který platíte Zonky).

Efektivně tedy budete danit pouze „čistý příjem“ ze svého práva na finanční toky z konkrétní participace na spotřebitelského úvěru, neboť vůči obdrženým příjmům bude postupně uplatňovat náklady na jejich dosažení. Znamená to tedy, že daníte až ve chvíli, kdy splátky, které obdržíte, překonají hodnotu vaší původní investice.





Hezký den za Zonky

Matěj Paulička

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 19 lis 2016, 09:55

Tak hlavní bude asi co na to řekne finanční úřad. Chtělo by to, aby tady napsal někdo, kdo už to tak danil, jestli neměl finančák připomínky, ale tady moc lidí neni. Všichni jsou na fejsbůku :-/ Přitom ta ksichtokniha se na to vůbec nehodí. Neni nad fórum.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Jan » 03 pro 2016, 17:26

sollar píše:Přináším čerstvé informace ohledně zdanění na Zonky. Po delší době tu mám konečné vyjádření....

Stejně z toho nejsem moc moudrý(§8 a/ se píše ..podíly na zisku z obchodní korporace a participace znamená podíl, podílet se???) ,ale je to ofiko od Zonky:

Dobrý den, omlouvám se za zdržení.

Posílám odpověď od právníků ohledňe danění na Zonky.

Proč daníte jen výnos, který přesáhne peníze, které jste do půjčky investovali? Pro objasnění je potřeba dobře pochopit právní povahu vztahu mezi investory Zonky a lidmi, kteří si na Zonky půjčují.

Právně totiž nepůjčujete peníze lidem přímo, neposkytujete tedy přímo úvěr, ale participujete na výnosech z poskytnutých půjček. A právě z důvodu absence úvěrového vztahu mezi Investorem a Zonky či Spotřebitelem spadá povaha transakce mezi ostatní příjmy daněné dle § 10, Zákona č.586/1992 Sb, o daních z příjmů.

Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do půjček i investorský poplatek, který platíte Zonky).

Efektivně tedy budete danit pouze „čistý příjem“ ze svého práva na finanční toky z konkrétní participace na spotřebitelského úvěru, neboť vůči obdrženým příjmům bude postupně uplatňovat náklady na jejich dosažení. Znamená to tedy, že daníte až ve chvíli, kdy splátky, které obdržíte, překonají hodnotu vaší původní investice.

Hezký den za Zonky
Matěj Paulička
Mimochodem, teď jsem si vzpomněl, že jsem narazil na rozhovor s nějakým majitelem/CEO/nebo tak něco z českého P2P. Ten říkal, že to, aby se více lidí skládalo na jednu půjčku jim nedovolují zákony. Takže mě to vede k tomu, že i když z hlediska uživatelů to vypadá obdobně, tak to, jestli kupuješ jen podíl nebo celou půjčku, je z hlediska P2P právně úplně něco zcela jiného. Takže to by mohlo podmiňovat i ty rozdíly v danění.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Saraph » 03 pro 2016, 18:27

Dost jsme tohle diskutovali s kamarádem a opravdu nám největší smysl dává to, co jsem říkal už na 1. straně, a sice, že bychom danili až po vybírání. P2P půjčky jsou pro český zákon ještě novou věcí a není na to připraven. Narozdíl třeba od akcií, kde skutečně vlastním část firmy, tady při převedení peněz na platformu a dění na platformě není úplně jasné, co vlastně vlastním.

Možná jsem si vydělal na P2P hodně, ale dokud jen vkládám, stále jsem na tom reálně nijak nevydělal. Co třeba platformní riziko? Co když se celá platforma nějakým záhadným způsobem vypaří? Pokud bych danil už při fázi pouhého vkládání, dal jsem státu peníze naprosto za nic. Kdo mi je pak vrátí? Předpokládám, že nikdo.

Naše nejsmysluplnější verze je ta, že když vložíme třeba 100 tisíc a za nějakou dobu celkově navybíráme třeba 120 tisíc, teprve těch 20 tisíc je základ daně. Stát jsme tím nijak neokradli.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 04 pro 2016, 01:47

Určitě je lepší zdanit ,vzhledem k rizikovosti nesplácení, až doběhne celá půjčka. Například Zonky to tak má ,ale zdanění by se mělo posuzovat vzhledem k anuitě. Anuita je:
Pravidelná splátka, kterou věřitel splácí dlouhodobý dluh, zpravidla roční platba. Část anuity tvoří vlastní splátka dluhu (úmor), zbytek připadá na placení úroku. S postupem splácení klesá v anuitní splátce podíl úroků a roste podíl úmoru. Hodnoty anuit pro různé úrokové míry a různý počet splátek se v praxi zjišťují pomocí úrokových tabulek.
Ohledně rozdílnosti ve zdanění mi to stále vychází na "Příjem z kapitálového majetku - §8" , kde je pořád jako konečný příjemce úroků investor. Např. na Zonky se ohánějí podílem(participací).Podíl z čeho? Přeci z úroků.
Úrok je peněžitá odměna za půjčení peněz a to Benefi,Mintos a ZONKY participace splňuje.

Ukázka smlouvy u Benefi:
Společnost Benefi a.s., se sídlem Londýnská 730/59, 120 00 Praha 2 – Vinohrady, IČ: 036 25 699, zapsaná v OR vedeném
Městským soudem v Praze v oddíle B, vložka 20271 (dále jen „společnost“) potvrzuje, že dne 19.02.2016 uzavřela smlouvu o
půjčce s dlužníkem. Tímto dlužníkem je Věra XXX
bytem: XXX, XXX XXX
nar.: 16.3.1983
Půjčka byla uzavřena s následujícími parametry:
druh půjčky: bezúčelová půjčka
výše půjčky: 80 000,- Kč
výše smluvního úroku: 28 % ročně
výše RPSN: 51.74 % ročně
celková částka, která bude zaplacena společnosti: 92 640,- Kč
výše měsíční splátky: 7720,- Kč
datum první splátky: 21.03.2016
splatnost dalších splátek k 21. dni v měsíci
počet měsíčních splátek: 12
datum poslední splátky: 21.03.2017
V souladu s rámcovou smlouvou o podílu investora na půjčkách, Všeobecnými obchodními podmínkami a Obchodními
podmínkami pro podíl na půjčkách jste do této půjčky investoval částku 1 000,- Kč.
Společnost se zavazuje vyplácet Vám na Váš uživatelský účet podíl na výnosech půjčky ze všech plateb, které se vztahují
k této půjčce, a to dle podmínek rámcové smlouvy o podílu investora na půjčkách, Všeobecných obchodních podmínek a
Obchodních podmínek pro podíl na půjčkách.
Pokud bude dlužník řádně svou půjčku splácet, náleží Vám podíl na splátkách půjčky ve výši 96,51,- Kč měsíčně, který
sestává z podílu na splátce jistiny investice a podílu na úrokovém výnosu.
V Praze dne 19.02.2016
za Benefi a.s.
Pavel Matoušek
předseda představenstva

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Jan » 04 pro 2016, 14:42

sollar píše:Určitě je lepší zdanit ,vzhledem k rizikovosti nesplácení, až doběhne celá půjčka. Například Zonky to tak má ,ale zdanění by se mělo posuzovat vzhledem k anuitě.
Ohledně rozdílnosti ve zdanění mi to stále vychází na "Příjem z kapitálového majetku - §8" , kde je pořád jako konečný příjemce úroků investor. Např. na Zonky se ohánějí podílem(participací).Podíl z čeho? Přeci z úroků.
Úrok je peněžitá odměna za půjčení peněz a to Benefi,Mintos a ZONKY participace splňuje.
To myslím vyjde vždycky lépe danit až někdy a případně si od zisku odečíst defaulty. :o)

Ohledně daní jsem to psal jako nápad/názor. Jak to je netuším a nemyslím, že bych se tím plánoval zabývat do hloubky. Jen mě zarazilo, že právně je pro P2P rozdíl, jestli půjčku pokryje jeden investor, nebo víc. A prostě by mě nepřekvapilo, že když je to takto, tak se jim podařilo to zařadit do jiného daňového režimu. Mimochodem, na Benefi/Mintosu kupuješ celou půjčku, ne?
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 04 pro 2016, 16:52

Na Mintosu a Benefi se Honzi taky investoři podílejí společně na půjčce. Investor sám nepokrývá celou půjčku, to se dělá na Bankeratu a je to bleeé :? Do toho bych vůbec nešel, potřebuju mít rozložené investice do více půjček.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Jan » 04 pro 2016, 17:05

sollar píše:Na Mintosu a Benefi se Honzi taky investoři podílejí společně na půjčce. Investor sám nepokrývá celou půjčku, to se dělá na Bankeratu a je to bleeé :? Do toho bych vůbec nešel, potřebuju mít rozložené investice do více půjček.
Aha...
Tak pak sázím jedině na obecnou nejasnost a neurčitost v zákoně která dovoluje P2P doméně si vybrat svoji kategorii. Protože předpokládám, že u P2P to řeší někdo erudovaný (resp. si někoho takového zaplatili).
Možná radši nepátrat... protože v tom je možná větší chaos, než na první pohled vypadá....
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Saraph » 04 pro 2016, 21:37

Nejpodstatnější mi přijde, že to není klasická půjčka, tj. jen dohoda mezi dvěma stranami, ale že investor svěří své finance nějaké firmě a ta je pak nějakým způsobem zhodnocuje. Z našeho pohledu se vlasně vůbec nejedná o půjčování peněz, spíše to připomíná investici do hedgingového fondu.

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od adventura » 05 led 2017, 16:37


Petr666
Příspěvky: 12
Registrován: 29 říj 2016, 09:53
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Petr666 » 07 led 2017, 09:10

Zdravím, netušíte náhodou někdo, kdy nebo jak dostanou investoři nějaký přehled o tom kolik za loňský rok vydělali - mají zdanit?
Díky

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 08 led 2017, 21:58

Petr666 píše:Zdravím, netušíte náhodou někdo, kdy nebo jak dostanou investoři nějaký přehled o tom kolik za loňský rok vydělali - mají zdanit?
Díky
Na Mintosu se po přihlášení na účet najede v menu na "Account Statement" a nastaví [s]"Principal received" na příslušné zdaňovací období, je to součet úroků a penále[/s]. Potom se vypočtená částka zdání jako příjem z kapitálového majetku. Mintos uvádí příjmy z úroků. Němci to taky zdaňují jako příjmy z úroků ,proti kterým nelze uplatnit žádné výdaje.

Benefi zveřejňuje výpis ze zisku na úrocích, ještě tam za rok 2016 není.

Zonky je kouzelník a radí to zdanit jinak, nejsou to úroky ,ale participace .. [s]Asi podrobný výpis za zdaňovací období neuvidíme.[/s] .....Napíšu na podporu a budu ho vyžadovat.

Ostatní nevím ,ale asi to bude podobné (u zahraničních).

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů