Rozložení investic


Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 20 zář 2016, 09:59

Rozumím, relativní hodnoty jsou důležité. Jde o to, že když je někdo v začátcích a chce investovat 1000 Eur, většinou si zvolí jeden dva portály a tu částku nebude tolik tříštit. 2k Eur pro mě nejsou stop stav, spíš je to pro mě takové vnitřní varování, že bych se měl poohlédnout i jinde kvůli diverzifikaci a nenavyšovat dále částku na jediném portálu. Ono bohužel, ne každý má k dispozici milion, který si může rozdělit podle svého (to by bylo fakt super ;) ). Jinak souhlasím.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5473
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1111
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Jan » 07 pro 2017, 18:46

Vzhledem k diskuzi http://p2pforum.cz/viewtopic.php?f=40&t=63 by mě celkem zajímal i Váš aktuální vývoj v této oblasti - tedy defakto diverzifikace, ať už v měnách, aktivech (akcie/P2P/cash/...), ...

Otázka by pak byla, jestli tyto dvě diskuze nesloučit?
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od ch4 » 07 pro 2017, 20:28

Jan píše:Vzhledem k diskuzi http://p2pforum.cz/viewtopic.php?f=40&t=63 by mě celkem zajímal i Váš aktuální vývoj v této oblasti - tedy defakto diverzifikace, ať už v měnách, aktivech (akcie/P2P/cash/...), ...
Tak jsem si ted udelal sumy, pekne cviceni ke konci roku (v zavorce aktualni prumerny vynos p.a.):

36% P2P/P2B (11,5%)
30% Dluhopisy vc. Fundlift (8,5%)
21% Cash a short term (1%)
7% ETF - GDX, SMI (-9%)
5% podily v nekotovanych firmach (0%)
1% krypto/ICOs (0%)
----------------------------
Total (cca 6,3%)

Stav, vice-mene dle mych predstav, v prubehu pristiho roku pribude kolonka trading a ubude v P2P. Mam celkove kratkodoby horizont, jelikoz cast celeho portfolia prejde behem 1-2 roku do nakupu nemovitosti. Z toho duvodu i nizsi expozice v akciich.
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Saraph » 08 led 2018, 22:37

Podle toho, jak se věci vyvíjejí, za pár let bych si to představoval nějak takto:
  • 60 % burza (vše pasivně držené na dobu neurčitou)
    • 50 % ETFka
    • 10 % Zvolené akcie (aby to investování nebylo zas tak nudné)
  • 25 % P2P platformy
    • Rozložení mezi jednotlivými platformami podle pocitu
  • 10 % Forexový automatický obchodní systém
  • 5 % Peníze v bance
To zní fér, ne?

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 led 2018, 12:35

ETFka jsou sazka (temer) na jistotu, ale ten pocit, kdyz ti chodi dividendy a ty za ne muzes nakupovat dalsi akcie a pak ti chodi jeste vic dividend, je k nezaplaceni. :) A je to i vyhoda v pripadne krizi, akcie/etf se propadnou treba na nekolik let do minusu, ale dividendy chodi stale.

Spirit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 25
Registrován: 25 čer 2018, 10:35
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Spirit » 16 říj 2018, 22:47

Dneska jsem si udělal google tabulku se souhrnem mých investic, trochu tedy oživím toto téma:
summary_1610.PNG
summary_1610.PNG (15.03 KiB) Zobrazeno 13166 x
Investovat jsem začal teprve tento rok. Na začátku jsem nakoupil trochu kryptoměn a dal něco do p2p. Postupně jsem se seznamoval i s ETF a akciemi a od tohoto září jsem pustil do jejich pozvolného nakupování. Důležité pro mě bylo i tohle forum, kde jsem získal spoustu informací.

Mám pořád spoustu nezařazené hotovosti, jelikož se investování teprve postupně učím. V budoucnu bych chtěl volnou hotovost převádět převážně do akcií a etf, ale mám pocit, že jejich cena je momentálně docela vysoko. Tak kupuji jen pomalu a opartně. V září jsem třeba začal koupí ETF producentů zlata, které mi přišlo docela podhodnocené.

Jaké máte portfolia vy? Změnilo se rozložení vašeho portfolia nějak zásadně v poslední době?

Mimochodem chtěl bych svojí google tabulku rozšířit o průměrné roční výnosy. Nemáte už někdo něco takového hotového? Tabulku na způsob Stonky, ale univerzální napříč investicemi.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Carhir » 17 říj 2018, 14:01

Ahoj Spirite, když koukám na Tvoje portfolio a srovnám to s mým tak mi tam chybí nějaká část která by byla defenzivnější a měla by vydržet recesi. Já jsem toto řešil realitním fondem (komerční nemovitosti) + několika firemními dluhopisy od společností, u kterých předpokládám že přežijí následující 3 roky.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od vyvar z ovaru » 18 říj 2018, 15:12

Mel jsem nemovitostni fond, nastesti koupeny az po predchozi krizi. Fond roste pomalu, ale jiste, i ve sporce ho radi k nejmene rizikovym (stupen 2 na skale 1-7, kdy 7 je maximum), cemuz odpovida i nizsi vynos, ovsem kdyz se podivam na jeho situaci prave v prubehu krize, tak to neni nic veseleho. Trvalo mu celych 6 let od krize, aby se dostal na svoji predchozi hodnotu.
nem_fond.png
nem_fond.png (3.53 KiB) Zobrazeno 13132 x
Proto jsem se ho tento rok kvuli nejistote radeji komplet zbavil. V pripade krize bych v tomhle penize mit nechtel. Pro srovnani akciovemu fondu Top Stocks trval navrat "pouhe" 3 roky.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 18 říj 2018, 15:44

Carhir píše:
17 říj 2018, 14:01
Já jsem toto řešil realitním fondem (komerční nemovitosti) + několika firemními dluhopisy od společností, u kterých předpokládám že přežijí následující 3 roky.
Můžeš prozradit realitní fond? Já mám aktuálně fond Realita, resp. Tesla Invest. Jak jsi spokojen?

vyvar:
To není moc hezký. Taková klasika, všude se prezentují až částí grafu po krizi.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od vyvar z ovaru » 18 říj 2018, 16:01

Joshua: a tomu tvemu realitnimu se v dobe krize darilo jak a jake mas u nej zhodnoceni?

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Carhir » 18 říj 2018, 16:29

Než jsem si vybral realitní fond tak jsem si nejdříve našel co nejvíce informací - a po (doufám zralé) úvaze mám též fond Realita (nyní pod Tesla invest). Psali o něm kdysi dávno v jednom z prvních článků Finlordi (přes tento článek jsem se o nich dozvěděl:D):
https://finlord.cz/2016/04/kupte-si-pod ... -najemnem/

Ale ještě detailnější informace jsem načerpal od Jana Traxlera:
http://www.finez.cz/odborne-clanky/fond ... stni-fond/
https://www.penize.cz/podilove-fondy/31 ... ostni-fond

Fond má velice stabilní výkonnost od roku 2009 kdy byl založen, jestli se nemýlím tak neměl ztrátový měsíc(!) natožpak rok. Tak doufám že si to nepokazí...

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 18 říj 2018, 16:52

Také jsem studoval z těchto zdrojů. Pak mi ještě při registraci nabídli doživotní slevu na poplatku 50%, tak jsem do toho šel.

Spirit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 25
Registrován: 25 čer 2018, 10:35
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Spirit » 18 říj 2018, 17:15

Nevím jestli to tak skutečně bude fungovat, jsou to jen mé spekulace, ale moje defenzivnější složka pro případ krize se skládá z:

ETF na tezare zlata - Moje domnenkaje, ze cena zlata by mohla behem krize rust. Chtel jsem si koupit ETF primo na zlato, ale u Degira jsem takove ETF nenasel. Tak sem vzal tezare. Jde prakticky o 75 % meho etf portfolia

Cryptomeny - mohli by plnit roli digitalniho zlata. Ale kdo vi, jak se budou chovat v dobe krize.

Nejake dalsi defenzivnejsi investice by se hodily. Zatim je pro me nejlepsim zajistenim moje finance v bance (malinko urocene, ale stejne spise stradajici o inflaci).

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od GOGO7 » 18 říj 2018, 18:44

Fond Realita - vstupní poplatek cca 2%. Poplatek za správu ročně 2,5%. Průměrná roční výkonnost cca 4,6%. V čem tkví to kouzlo?

Ad zlato: Přímo na cenu kovu je vázán ETF GLD. Na těžaře zlata GDX, na juniory zlata, kteří zatím netěží GDXJ. Při minulé krizi
zlaté / a stříbrné/ akcie spadly úplně stejně jako všechny ostatní, jen se pak rychleji zmátořily. Měl jsem AUY, GOLD, HL aj. Na stříbro bych si vybral WPM /dříve Silver Wheaton/ s vynikajícím managementem, ten mi po krizi vydělal nejvíc..

Pro případ krize bych preferoval hlavně defenzivní dividendové akcie utilit - namátkou americké ETP nebo T, britská NGG atd. Zaměření na rozvod elektřiny, plynová potrubí, telefonní služby pod. Dividendy u jmenovaných firem jsou cca 6-10% ročně. Neopovrhl bych ani českou O2 /bez kurzového rizika, aktuálně divi cca 8%/ :)

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od doonio » 19 říj 2018, 12:58

GOGO7 píše:
18 říj 2018, 18:44
Fond Realita - vstupní poplatek cca 2%. Poplatek za správu ročně 2,5%. Průměrná roční výkonnost cca 4,6%. V čem tkví to kouzlo?

Ad zlato: Přímo na cenu kovu je vázán ETF GLD. Na těžaře zlata GDX, na juniory zlata, kteří zatím netěží GDXJ. Při minulé krizi
zlaté / a stříbrné/ akcie spadly úplně stejně jako všechny ostatní, jen se pak rychleji zmátořily. Měl jsem AUY, GOLD, HL aj. Na stříbro bych si vybral WPM /dříve Silver Wheaton/ s vynikajícím managementem, ten mi po krizi vydělal nejvíc..

Pro případ krize bych preferoval hlavně defenzivní dividendové akcie utilit - namátkou americké ETP nebo T, britská NGG atd. Zaměření na rozvod elektřiny, plynová potrubí, telefonní služby pod. Dividendy u jmenovaných firem jsou cca 6-10% ročně. Neopovrhl bych ani českou O2 /bez kurzového rizika, aktuálně divi cca 8%/ :)
Jj, já ty podílové fondy taky nechápu, nebo ty lidi co to tam sypou, v dnešní době nízkonákladobých ETF ( a jsou už i s 0% poplatkem).
Nevím jak budou reagovat kryptoměny na recesi, ale zkusmo jsem jich taky pár koupil z prodeje P2P. Dále jsem zkusil 3xpákovaný ETC na stříbro, který poslední dobou sype celkem pěkně. Z defenzivních titulů mám v merku NGG, BUD, PG, T,....
Krizi zdar!!!
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od vyvar z ovaru » 19 říj 2018, 13:32

Nekdo s temi podilovymi fondy zacinal. To je treba muj pripad. Nechtel jsem se tomu nijak vic venovat, ale chtel jsem vic, nez by mi umoznoval sporici ucet. Akcii jsem se tenkrat bal (nic jsem o nich nevedel), ETF jsem vubec neznal. Na vse jsem prisel az casem, kdyz jsem se tomu zacal venovat. Verim, ze vetsina lidi vubec netusi jake jsou investicni moznosti a znaji jen 1% sporici ucet, stavebko a penzijko.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od GOGO7 » 19 říj 2018, 13:53

doonio: Koukám, sleduješ samé dobré štočky :D . Na pákový ETF bacha, cena podkladu se trochu změní a prachy jsou v ..
Ale nechci radit, sám víš že je to spíš krátkodobá spekulace na kterou je dobré nezapomenout, aby člověk neprodělal kahoty :lol: .

vývar: Taky jsem s fondy začínal, teď ty managery považuju spíš za parazity. Vždyť ty máš perfektní přehled o akciích, jen kvůli diverzifikaci bych to nedržel - jo ještě jsem zapoměl na výstupní poplatek u toho fondu, tuším zase 2%. To je teda síla 2+2,5+2 :roll:

Hezký víkend a ať se daří, boys :D

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 19 říj 2018, 14:16

Je to i můj případ. Před třemi lety jsem začínal jsem v P2P (odcházel jsem trochu nasrán ze schůzky s finančním poradcem) a cítil jsem, že k tomu chci i něco konzervativnějšího, kam jsem si pravidelně odkládal. Nepovažuji to za bůhvíco, ale z těch realitních fondů mi to v době kdy jsem začínal mi to přišla jako nejlepší volba. Nějaký zisk tam je, tak to když tak za čas vyberu a dám jinam. Dobré je, že po 3 letech tam není daň.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Carhir » 19 říj 2018, 15:32

GOGO7: kouzlo realitního fondu spatřuji v tom, že ve chvíli kdy ti u všech investic bude svítit červená tak tady by to stále mělo být plus mínus +4%. Navíc ochrana v případě vysoké inflace neb u dlouhodobých nájemních smluv máš inflační doložky. K poplatkům - já si vyjednal vstupní 1,5%, správcovský mě nezajímá (zajímá mě výnos) a u výstupního nemáš pravdu - je 1% a to pouze v případě, že vystoupíš do jednoho roku (není můj případ).

Docela se už začínám těšit až se zase nad globální ekonomikou začnou stahovat mračna a konečně se dozvíme kdo udělal nejlépe:)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od GOGO7 » 19 říj 2018, 15:58

Ano, poplatky fondu Realita se v poslední době změnily, ale jestli k lepšímu? https://www.teslainvest.cz/fond-realita/. Na rozdíl od pojištěného spořicího účtu je tato investice do fondu jakési společnosti Tesla Invest nepojištěná a zas o tolik více nevynáší. Mě by výše poplatku za správu určitě zajímala, protože o to se přece sníží ten každoroční výnos..Poplatek za správu nad 2% ročně je dost ojedinělý. Firma si navíc účtuje ještě poplatek z výnosu. Obvykle bývá buď jedno, nebo druhé. Při výnosu 4% který uvádíš /mě to vychází trošku jinak/ bych musel vložit do fondu opravdu dost peněz, aby se mi to vyplatilo. Nicméně hodně štěstí :)
P.S. Jen připomínám, že při minulé krizi padaly nejvíc ceny nemovitostí a nájmů, takže na realitní fond jako na naprostou jistotu a svatý grál bych teda určitě moc nespoléhal. Jediný, kdo vydělá i při krizi, budou manageři fondu, žijící ze všech těch poplatků..
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 19 říj 2018, 18:07, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů