Zonky - zkušenosti investorů


web: www.zonky.cz
Odpovědět

Je důležitý úvěrový příběh na Zonky?

Ano
84
39%
Ne
132
61%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Jan » 11 zář 2017, 11:13

Zajímavé...
Zonky začínalo s jistou značkou výjimečnosti nedostatkového zboží danou nutností kódu, dlouhou čekací dobou na registraci, následně pak i obtížemi umístit (aspoň nějaké) prostředky. Nyní, se zavedením vytouženého sekundáru (a poplatků), mi to přijde, že první, srdcařská, várka investorů to využila k likvidaci/redukci portfolia...
Tak mě tak napadá, jestli se ona "značka výjimečnosti nedostatkového zboží" teď neukázala ve své nahotě - tedy že víceméně maskovala a maskuje možná ne úplně podařený rozjezd (nedostatek půjček, velká míra defaultů) portálu. Ale můžu se plést, na Zonky nejsem (nějak mi neseděl už od začátku), a moc (vůbec) ho nesleduju (takže teď už si ani moc nepamatuju, proč mi neseděl. Ale někde jsem to tu psal.)

Trochu mi to připomíná (smrt/likvidaci) mBank a komunity, co tam bývala.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Joshua » 11 zář 2017, 12:58

Za mě je problém ještě trochu jinde. Poplatky chápu, ale vadí mi, že když nejsou peníze na marketing, zaplatí je pouze investoři. Není tu jediný poplatek pro dlužníky. Ani za pozdní splácení.

Proti Zonky nic nemám, jako projekt je fajn, ale je to obchod. Touhle nevyvážeností mi dávají jasně najevo na čí straně stojí více. To byl můj hlavní důvod, proč jsem stahoval.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Jan » 11 zář 2017, 13:47

Joshua píše:Za mě je problém ještě trochu jinde. Poplatky chápu, ale vadí mi, že když nejsou peníze na marketing, zaplatí je pouze investoři. Není tu jediný poplatek pro dlužníky. Ani za pozdní splácení.

Proti Zonky nic nemám, jako projekt je fajn, ale je to obchod. Touhle nevyvážeností mi dávají jasně najevo na čí straně stojí více. To byl můj hlavní důvod, proč jsem stahoval.
Tak ono nic jiného Zonky ani nezbývá - pokud tedy stále mají přebytek investorů a nedostatek žadatelů o půjčky (a chtějí vyřešit nedostatek prostředků).
Ale mám to obdobně. Také mě to toto dráždí... Pokud budu moci investovat do půjčky za 10% a do půjčky za 12% s 2% poplatkem, tak mnohem lákavější je ta za 10%. Prostě mě to štve, i když je to iracionální (a vlastně je to to samé, jen v prvním případě je poplatek nezveřejněný a v druhém je poplatek veřejně deklarovaný).
Jak říkám, Zonky nesleduju, takže do detailu nevidím, ale nahlížím na to jako na byznys, ne jako na kdovíjak bohulibý projekt - prostě párují nabídku s poptávkou, inkasují poplatky a riziko nese investor. Ano, je to levnější než přes nebankovky, ale stejně by asi nejsprávnější bylo lidi vzdělávat ve finanční gramotnosti, než jim půjčovat ;o).
Ale už nevím, co mě odrazovalo, možná sluníčkový marketing, možná jen chladné srovnání třeba s Mintosem, možná jen poloha v trojúhleníku výnos-riziko-likvidita...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od JPT » 11 zář 2017, 14:49

Joshua píše:Bližší alternativou by mohl být asi Žlutý meloun...
Meloun momentálně české půjčky neposkytuje a nejsou schopni odhadnout kdy začnou.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Crainer
Příspěvky: 21
Registrován: 26 úno 2017, 17:15
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Crainer » 12 zář 2017, 12:05

JPT píše:
Joshua píše:Bližší alternativou by mohl být asi Žlutý meloun...
Meloun momentálně české půjčky neposkytuje a nejsou schopni odhadnout kdy začnou.
Hlavně ten Žlutý meloun má o dost horší risk management dle několika jejich reportů....snaží se sice, ale oproti Zonky jsou v tomto podstatně horší a mě jako investora za a) zajímá správné ohodnocení bonity půjček a za b) i kdo za tím stojí, u Zonky vím, že za nimi stojí silný hráč v podobě Home Creditu, který zainvestováva půjčky A**, A* do kterých primárně investuji, takže i kdyby došlo k výraznému zhoršení u těchto ratingů, tak vím, že se Home Credit na vymáhání nevykašle, protože sám tam má participace a nikoliv malé...A** a A* HC doinvestovává z více než 70 %...u některých je to i přes 90 %.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Joshua » 12 zář 2017, 13:09

Ano o tom risk managementu nemá smysl polemizovat. Mě se v příspěvku jednalo spíše o ideové porovnání, na ŽM nejsem aktivní a nejsem ani schopen tyto portály hlouběji porovnat, proto díky za doplnění. Zmiňoval jsem to proto, že spousta lidí, co v těchto dobách naštvaně odchází ze Zonky se svými úsporami míří právě na Mintos (to už mi ideově přijde téměř jako protipól Zonky), pár jedinců ke kryptoměnám (to už je krapet úlet).

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od JPT » 12 zář 2017, 16:08

Crainer píše: Hlavně ten Žlutý meloun má o dost horší risk management dle několika jejich reportů....snaží se sice, ale oproti Zonky jsou v tomto podstatně horší a mě jako investora za a) zajímá správné ohodnocení bonity půjček a za b) i kdo za tím stojí, u Zonky vím, že za nimi stojí silný hráč v podobě Home Creditu, který zainvestováva půjčky A**, A* do kterých primárně investuji, takže i kdyby došlo k výraznému zhoršení u těchto ratingů, tak vím, že se Home Credit na vymáhání nevykašle, protože sám tam má participace a nikoliv malé...A** a A* HC doinvestovává z více než 70 %...u některých je to i přes 90 %.
Jo má hoší risk, ale zlepšuje se. Nedostal ho na zlatém podnose od nikoho, kdo už půjčky provozoval desítky let. Ale i přes horší risk se dá vydělat víc.

Kdyby nemělo Zonky HomeCredit, tak buď dávno skončí a nebo má jen pár zaměstnanců a pár půjček a investorů a pomalu roste, ale když chce PPF, aby to bylo rychle ziskové, tak je to takové jaké to je (např. poplatky) a stejně jim podle mě jde jen o to ubrat půjčky konkurenci (klidně si všecko zainvestujou sami) než o to mít P2P. A právě proto, že PPF má hodně firem, které vydělávají miliardy, tak nějaké Zonky klidně zavře. (Pokud jde hlavně o to ubrat půjčky konkurenci, tak to asi jen tak nezavře, ale jinak myslím, že klindě jo, pokud by to nevydělávalo aspoň miliony.) Ty podmínky podle mě pořád nejsou super a nevím jestli bych pak něco dostal zpět.

Meloun je podle mě normální P2P. Taky do Melounu někdo investoval nějakou větší částku a dostal i dotaci od Evropské Unie (a nebo to dostal ten co to tam pak investoval - nevím přesně), tak si myslím, že Meloun jen tak neskončí (nebude muset vymýšlet např. to co Benefi). Funguje už myslím od 2012 a neni chamtivý. Pomalu roste. Mě je sympatický.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

ozana
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2017, 12:07
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od ozana » 13 zář 2017, 13:22

Pozitivem je, že začníají uplatňovat pokuty za pozdní splácení:

" Do 1.9. jsme pokuty žádné neudělili. Teď říkáme, že jsme je začali dávat a věřte mi, že se s nimi naši 2 vymahači nepářou. A dokud se ten proces nezaběhne, nesedne si a nedostane charakter automatického procesu, který i zautomatizujeme v systému, tak žádná pevně daná pravidla ohledně termínů a výše udělených pokut sdělovat nebudeme.
... pokuty uděleny byly a první peníze z nich uvidí první investoři při nejbližším zpracování bankovních transakcí.

... Ano, Zonky je oprávněno pokuty vůbec neúčtovat, ale to pouze v racionálních případech - jako je například hospitalizace. Náklady u různých ratingů nejsou jen na vymáhání, ale také na marketing a přípravu odpovídajícího ratingu. Pokuta se samozřejmě rozpočítává mezi investory s ohledem na poměr participace."

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Airbus » 16 zář 2017, 08:59

ozana píše:Pozitivem je, že začníají uplatňovat pokuty za pozdní splácení:

" Do 1.9. jsme pokuty žádné neudělili. Teď říkáme, že jsme je začali dávat a věřte mi, že se s nimi naši 2 vymahači nepářou. A dokud se ten proces nezaběhne, nesedne si a nedostane charakter automatického procesu, který i zautomatizujeme v systému, tak žádná pevně daná pravidla ohledně termínů a výše udělených pokut sdělovat nebudeme.
... pokuty uděleny byly a první peníze z nich uvidí první investoři při nejbližším zpracování bankovních transakcí.

... Ano, Zonky je oprávněno pokuty vůbec neúčtovat, ale to pouze v racionálních případech - jako je například hospitalizace. Náklady u různých ratingů nejsou jen na vymáhání, ale také na marketing a přípravu odpovídajícího ratingu. Pokuta se samozřejmě rozpočítává mezi investory s ohledem na poměr participace."
Jako nevím zda si tím nějak vyděláme, navíc někdo možná díky tomu bude chtít zaplatit včas a někdo se na to pak už uplně vyprdne když bude pokutován...

petr6666
Příspěvky: 13
Registrován: 10 srp 2017, 15:21
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od petr6666 » 28 zář 2017, 10:56

Airbus píše:
ozana píše:Pozitivem je, že začníají uplatňovat pokuty za pozdní splácení:

" Do 1.9. jsme pokuty žádné neudělili. Teď říkáme, že jsme je začali dávat a věřte mi, že se s nimi naši 2 vymahači nepářou. A dokud se ten proces nezaběhne, nesedne si a nedostane charakter automatického procesu, který i zautomatizujeme v systému, tak žádná pevně daná pravidla ohledně termínů a výše udělených pokut sdělovat nebudeme.
... pokuty uděleny byly a první peníze z nich uvidí první investoři při nejbližším zpracování bankovních transakcí.

... Ano, Zonky je oprávněno pokuty vůbec neúčtovat, ale to pouze v racionálních případech - jako je například hospitalizace. Náklady u různých ratingů nejsou jen na vymáhání, ale také na marketing a přípravu odpovídajícího ratingu. Pokuta se samozřejmě rozpočítává mezi investory s ohledem na poměr participace."
Jako nevím zda si tím nějak vyděláme, navíc někdo možná díky tomu bude chtít zaplatit včas a někdo se na to pak už uplně vyprdne když bude pokutován...
Pokuty rozhodně vítám.
Zahraniční platformy je zavedené mají a je to další nástroj, na kterém se dá vydělávat. (Je potřeba si uvědomit, že pokud pokuta není a nesplácí se, je to prodělávání.) Emoce do tohoto byznysu nepatří. Není důvod trápit se pocitem, že se na to dlužník vykašle. Tak jednoduché to pro něj není. Dluhu se nezbaví tím, že se na něj vykašle. Tím splátky jen odsune, ale nezbaví se jich.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Statistika ke konci měsíce

Příspěvek od LuckyLuke » 31 říj 2017, 20:40

Obrázek

Obrázek

Obrázek

- zvýšil jsem počet půjček
- očekávaný výnos mi klesl z 6,3% na 6,1%
- stoupá mi počet problematických půjček
- již neinvestuji nové peníze
- autoinvest jsem již vypnul, investuji raději ručně
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Stani » 22 lis 2017, 12:22

zaplacený 6 495 Kč

vs

vyděláno 6 780 Kč

Proč se mi tyto hodnoty liší?
Přílohy
zonky1.png
zonky1.png (51.95 KiB) Zobrazeno 7072 x
zonky2.png
zonky2.png (17.79 KiB) Zobrazeno 7072 x

ozana
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2017, 12:07
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od ozana » 22 lis 2017, 14:44

Stani píše:zaplacený 6 495 Kč

vs

vyděláno 6 780 Kč

Proč se mi tyto hodnoty liší?
Nevydělal jsi těch pár stovek už loni?

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 22 lis 2017, 16:06

Stani píše:zaplacený 6 495 Kč
vs
vyděláno 6 780 Kč
Proč se mi tyto hodnoty liší?
- můžeš ještě prosím ukázat : "Investovaná částka podle rizikových kategorií a splácení".
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Stani » 22 lis 2017, 16:08

ozana píše:
Stani píše:zaplacený 6 495 Kč

vs

vyděláno 6 780 Kč

Proč se mi tyto hodnoty liší?
Nevydělal jsi těch pár stovek už loni?
Na Zonky jsem začal letos v lednu.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Stani » 22 lis 2017, 16:10

LuckyLuke píše:
Stani píše:zaplacený 6 495 Kč
vs
vyděláno 6 780 Kč
Proč se mi tyto hodnoty liší?
- můžeš ještě prosím ukázat : "Investovaná částka podle rizikových kategorií a splácení".
Přílohy
zonky3.png
zonky3.png (10.71 KiB) Zobrazeno 7051 x

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 22 lis 2017, 16:16

Díky, mám to podobné :
ZONKY - přehled.jpg
ZONKY - přehled.jpg (38.51 KiB) Zobrazeno 7049 x
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 22 lis 2017, 16:19

A jaký máš zisk ???? Toto je můj. Klesl mi z 6,3 na 6,0 co investuji do A++, A+.
ZONKY - zisk.jpg
ZONKY - zisk.jpg (39.98 KiB) Zobrazeno 7047 x
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Airbus » 23 lis 2017, 07:29

ozana píše:
Stani píše:zaplacený 6 495 Kč

vs

vyděláno 6 780 Kč

Proč se mi tyto hodnoty liší?
Nevydělal jsi těch pár stovek už loni?
Aktuální čísla se vztahují jen na půjčky které nyní běží, zatímco celková čísla tam jsou i půjčky kterou jsou již předčasně splacené a půjčky které byly prodány na sekundárním trhu.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Stani » 24 lis 2017, 09:54

LuckyLuke píše:A jaký máš zisk ???? Toto je můj. Klesl mi z 6,3 na 6,0 co investuji do A++, A+.
Po změně poplatků jsem začal investovat pouze do A** a A*. Nevím, jaký přístup zvolit. Tak pouze decentně něco házím do těchto dvou tarifů. Jak to máte vy? Co vychází nejzajímavěji?

Očekávaný výnos: 7,7 %
Aktuální výnos: 11,8 %
Airbus píše:Aktuální čísla se vztahují jen na půjčky které nyní běží, zatímco celková čísla tam jsou i půjčky kterou jsou již předčasně splacené a půjčky které byly prodány na sekundárním trhu.
Aha. Děkuji.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů