Investování a etika

.
Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
mojmir.cyril
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Investování a etika

Příspěvek od mojmir.cyril » 22 lis 2017, 15:26

Dobrý den,

často slyším, že P2P půjčky jsou oboustranně výhodné, jak pro investora, tak pro žadatele o půjčku. Když jsem se však díval na informace o nebankovních společnostech, které půjčovaly přes Mintos, v drtivé většině byla roční procentuální sazba účtovaná dlužníkům uváděna mnohem vyšší než 20%. Běžně se RPSN pohybovalo okolo 100% a v některých případech šlo k 1000% i výš. Pokud jsem tato data pochopil správně, pak se přiznám, že mi z toho běhá mráz po zádech. Znamenalo by to, že investice do P2P půjček je v podstatě podpora lichvy. Zvláštní ale je, že o tom nikde neslyším. Zajímá se například někdo o to, jakým způsobem probíhá vymáhání dluhů v zemích, které nejsou tak úplně příkladem vyspělé země (například v Gruzii či zemích třetího světa)?

Budu velmi rád za vaše odpovědi či poznámky.

Mojmír Cyril Michálek

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 160
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P - lichva?

Příspěvek od Joshua » 23 lis 2017, 11:12

Pokusím se za sebe odpovědět, i když téma morálky není u P2P lendingu ani trochu jednoduché. U P2P portálů se lze setkat s dvěma rozdílnými přístupy. Portál je buď více na straně dlužníka nebo investora.

Zonky je za mě typickým portálem, kde dlužník > investor. Je tam mnoho znaků, ale poplatek až 5% pro investory mluví za vše. Mintos, ale i další jsou více na straně investora. Nabízí garance a nulové poplatky. Platí tu že investor > dlužník. To je koneckonců vidět na RPSN. Někde mezi může být třeba Bondster (https://bondster.com/cz/poskytovatele), ale leží tam i určitě spousta dalších.

Teď nechci být krutý nebo alibista, ale v prvé řadě si myslím, že jak investoři tak dlužníci vstupují do vzájemného vztahu za předem definovaných a jasných podmínek a každý podstupuje své spektrum rizik. To, že si někdo za mé peníze může koupit věc, na kterou by za jiných okolností šetřil roky je hodnota. A pokud si tento člověk nemůže z nějakého důvodu půjčit v bance a musí hledat jiné cesty, je tato hodnota o to vyšší. Samozřejmě tím vzrůstá i riziko, které musím sám podstupovat - jsou to jednoduše spojené nádoby.

Myslím, že pokud má někdo morální problém s tím, co dělá může podle toho volit portály či vybrat jen některé poskytovatele. Pravda je bohužel tvrdá a taková, že do investování emoce nepatří a P2P lendingu se to týká obzvlášť. Tipl bych si, že jen málokdo při výběru úvěrů hledí na dlužníka.

Toť můj pohled. Ale rád si přečtu i pohledy ostatních. Bohužel je o tomto faktu napsáno jen málo.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 10 črc 2018, 16:07

Jenom napráším Joshuí článek :o)
https://hoopoo.cz/p2p-pujcky-etika/
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

hobbit
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:25

Co to je za blbost, že Mintos nemá poplatky a proto je proti Zonkymu, který si bere až 5% ten "hodnej na investory". Zonky si zcela transparentně bere 0.2-5% (procentních bodů) z celého úroku, který účtuje zákazníkovi (plus tuším 2% jednorázově za zprostředkování) a většina úroku jde vždy investorovi. Mintos si spolu s originátory veme klidne 990% (u těch 1000% RPSN) a investorovi smete těch 10% drobků. Lidi umíte vůbec trochu používat mozek, než napíšete takový hovadiny?

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 10 led 2019, 08:36

Mně Mintos nic nesmete. Akceptuju jeho nabídku za 11-14% p.a., kdežto na Zonky mi ani nestojí za to zjišťovat aktuální výnos. Proč bych to měl brát z pohledu dlužníka nebo postiženého investora?

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 160
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 10 led 2019, 09:29

hobbit píše:
10 led 2019, 00:25
Co to je za blbost, že Mintos nemá poplatky a proto je proti Zonkymu, který si bere až 5% ten "hodnej na investory". Zonky si zcela transparentně bere 0.2-5% (procentních bodů) z celého úroku, který účtuje zákazníkovi (plus tuším 2% jednorázově za zprostředkování) a většina úroku jde vždy investorovi. Mintos si spolu s originátory veme klidne 990% (u těch 1000% RPSN) a investorovi smete těch 10% drobků. Lidi umíte vůbec trochu používat mozek, než napíšete takový hovadiny?
Byl to rok a kus starý příspěvek, teď leccos beru jinak. Možná to taky nebylo úplně šťastně napsáno.

Netvrdil jsem, že Mintos "je hodnej na investory" a Zonky ne, protože mají 0% poplatek. Spíš, že poplatky reflektují chování portálu navenek. Úvěry Zonky patří k nejlevnějším na trhu a celá platforma z mého pohledu funguje více směrem k dlužníkům (vnímá morální dopad). Ale právě proto se nejeví tolik atraktivní investorům.

Oproti tomu, jak píšeš Mintos, respektive jeho originatoři se nebojí napařit i 1000% RPSN. Pro dlužníky to může být v likvidační. Ale pro investory jsou ty drobky atraktivnější, než celý Zonky a spolu s existencí "garancí" (nechme teď stranou, že nic negarantují), LTV a dalšími prvky na platformě fungují směrem k investorům. Musí si jich vážit a působit směrem k nim dobře, protože by to bez jejich kapitálu nefungovalo. Těžko Mintos uvidíme v televizi jak nabízí nejlevnější půjčky.

Proto jsem nahodil tyhle dva extrémy, protože je možné mezi jejich škálou vybírat, jak to kdo cítí.

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 10 led 2019, 10:36

Boží mlýn píše:
10 led 2019, 08:36
Mně Mintos nic nesmete. Akceptuju jeho nabídku za 11-14% p.a., kdežto na Zonky mi ani nestojí za to zjišťovat aktuální výnos. Proč bych to měl brát z pohledu dlužníka nebo postiženého investora?
Přesně takhle to měl každý pochoopit. To by byla nádhera mít platformu, kde by nám autoinvest bral půjčky se 100% zúročením a my všichni za pár let byli miliardáři, co?

hobbit
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 11:35

Joshua píše:
10 led 2019, 09:29
hobbit píše:
10 led 2019, 00:25
Byl to rok a kus starý příspěvek, teď leccos beru jinak. Možná to taky nebylo úplně šťastně napsáno.

Netvrdil jsem, že Mintos "je hodnej na investory" a Zonky ne, protože mají 0% poplatek. Spíš, že poplatky reflektují chování portálu navenek. Úvěry Zonky patří k nejlevnějším na trhu a celá platforma z mého pohledu funguje více směrem k dlužníkům (vnímá morální dopad). Ale právě proto se nejeví tolik atraktivní investorům.

Oproti tomu, jak píšeš Mintos, respektive jeho originatoři se nebojí napařit i 1000% RPSN. Pro dlužníky to může být v likvidační. Ale pro investory jsou ty drobky atraktivnější, než celý Zonky a spolu s existencí "garancí" (nechme teď stranou, že nic negarantují), LTV a dalšími prvky na platformě fungují směrem k investorům. Musí si jich vážit a působit směrem k nim dobře, protože by to bez jejich kapitálu nefungovalo. Těžko Mintos uvidíme v televizi jak nabízí nejlevnější půjčky.

Proto jsem nahodil tyhle dva extrémy, protože je možné mezi jejich škálou vybírat, jak to kdo cítí.
Ono to je spíš tak, že Mintos je na investorech poměrně životně závislý a spíše jich zneužívá, ač samozřejmě pro ně dává dobré nástroje a platformu. Protože firmám na Mintosu nikdo prostě nepůjčí za tak super podmínek, jako naivní retail investoři, kteří často slepě vidí jen "nulové" poplatky "garance" a nadprůměrné výnosy (a zcela ignorují riziko). A jakmile se firma stabilizuje nebo je v takové formě, že ji někdo půjčí za rozumných podmínek, tak originátor okamžitě stahuje své úvěry z trhu (už se tam párkrát stalo) a na investory kašle.
Zonky na druhou stranu cílí na prémiový kreditní trh, na ty nejlepší dlužníky, kterým by rád půjčil kdekdo. Z toho důvodu samozřejme investory až tak nutně nepotřebuje, protože není problém sehnat odpovídající likviditu za často výhodnějších podmínek než od malých investorů.
Samozřejmě, že tam je i etický rozměr a nemyslím si, že něco takového do investic nepatří. Něco jiného jsou emoce, při pohybu trhů, ale na etiku by se zapomínat nemělo. Chci podporovat někdoho, kdo uvrhá jednotlivce i celé komunity do mizérie a chladnokrevně zneužívá tíživé situace lidí k vlastnímu neadekvátnímu obohacení, nebo raději své peníze svěřím někomu, kdo má základní společenskou zodpovědnost? Ano, to si musí každý zodpovědět sám. Ale u investic je etický rozměr absolutně na místě.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 10 led 2019, 11:59

Na tema etiky investovani by klidne mohlo vzniknout vlakno, urcite je to zajimava oblast. Kdyz se nad tim zamyslim do hloubky, tak bych poradne asi nemohl investovat nikde. Mintos sdruzuje lichvu, majorita firem na akciovych trzich vyrazne znecistuje planetu nebo zpusobuje vznik nemoci/smrti/zavislosti. Socialni investovani, ci jak se tomu rika, zas tak setrne take neni a vynosy jsou horsi. Ja se priznam, ze do techto spolecnosti investuji, zaroven se ale snazim vybirat ty, ktere se aspon snazi o nejakou napravu a pripadne se preklapi k vyuzivani obnovitelnych zdroju. Do budoucna bych rad nakoupil vic takovych ohleduplnejsich spolecnosti.

Klidne to prosim nekdo oddelte, zajimaly by me nazory i dalsich lidi zde.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 led 2019, 12:41

Na akciových trzích se obchodují akcie obrovského množství společností a každý si může dohledat velmi podrobné informace o konkrétní společnosti, do které chce investovat své peníze a posoudit etickou stránku jejich hospodaření. Já třeba neinvestuju do zbrojovek nebo firem vyrábějících cigarety.
Sám nejsem investorem přes Mintos, ale jak tam lze hodnotit etickou stránku? Jediným kritériem je nejspíš výše úroku pro investora.. ;)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 10 led 2019, 12:47

Muzes si prohlidnout weby nebankovek a podivat se za jakych podminek pujcuji. Pak poznas, jestli jsou to prasata nebo ne. :)

Co se tyce hospodareni firem, asi tam nenajdes informace o jejich lobbingu (ktery jde jen za zisky na ukor vseho ostatniho) nebo jejich ekologicke afery ci zdravotni problemy lidi. Na tyto problemy se navic narazi casto po x letech.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování a etika

Příspěvek od GOGO7 » 10 led 2019, 12:59

Jasně, ale těch veřejně dostupných údajů o konkrétní firmě je přece jen víc, a nemusíš čerpat přímo jen ze stránky té firmy, jsou i různé více méně objektivní zdroje, oba to přece sledujeme třeba přes finviz.com. Firmy na americkém akciovém trhu jsou pod nepřetržitým dohledem a sledováním a analyzováním jakékoli činnosti těchto firem se zabývá a živí mraky lidí, kterým jen máloco unikne.
Oproti tomu nebankovky? Kdo to sleduje a objektivně kontroluje? U těch na první pohled neetické firmy /prasata/ asi nepoznám. Ostatně třeba v ČR už takových pár krátkodobě úspěšných bylo. U nebankovek mám spíš trochu problém s etikou toho byznysu jako celku.
To je ovšem čistě můj problém ;)

Booboo
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 10 led 2019, 13:22

Nechcem Mintos velebiť, ale investori si môžu vybrať do čoho investujú a sú tam aj lepšie značky, kde miera nákladov na úver vychádza do 30%.
Potom je tu otázka.
Prečo si dlžníci požičiavajú tam,kde je to najdrahšie?
Predpokladám že časť z nich bola predtým kvalitne odratá etickými BANKAMI. ;)
Podporovať alebo nepodporovať lichvu?
Radšej si vyberiem nižší urok a pravidelnú splátku. :P
Záverom: Slováci zakázali nebankovky s neprimeraným úrokom a výsledok bol že lichva sa preniesla mimo obzor štátu. (vybavené!)

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 10 led 2019, 14:19

Já bych jako investor na Mintosu byl nerád škatulkován jinými, že tím podporuju lichvu. Tím, že tam investuju, jim neříkám, za kolik mají půjčovat. Já beru úrok 10-14%. Klidně i ty nebankovky nebo prasata, jak tu zaznělo, mohou jet za 20-25% a o zbytek se dělit. To není starost investora, za kolik půjčují, jen jedno z možných hledisek hodnocení.

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eNaia » 11 led 2019, 10:14

Booboo píše:
10 led 2019, 13:22
Nechcem Mintos velebiť, ale investori si môžu vybrať do čoho investujú a sú tam aj lepšie značky, kde miera nákladov na úver vychádza do 30%.
Potom je tu otázka.
Prečo si dlžníci požičiavajú tam,kde je to najdrahšie?
Predpokladám že časť z nich bola predtým kvalitne odratá etickými BANKAMI. ;)
Podporovať alebo nepodporovať lichvu?
Radšej si vyberiem nižší urok a pravidelnú splátku. :P
Záverom: Slováci zakázali nebankovky s neprimeraným úrokom a výsledok bol že lichva sa preniesla mimo obzor štátu. (vybavené!)
S tim dost souhlasim.
'Etickym' bankam jde odrbavani take velmi dobre. To neni problem banka-nebanka. Existuje i eticke bankovnictvi, bohuzel v CR narozdil od treba Nemecka jaksi neni :-/

Nad etikou investovani do Mintosu se zamyslim pravidelne a je to jeden z duvodu, proc jsem tam nikdy neposlala vic penez a spise se preorientuju jinam.
Ostatne cim dal vice si rikam, ze bude dlouhodobe vynosnejsi vice investovat do vlastniho dalsiho vzdelavani a rustu nez prochazet PM a SM na Mintosu :-)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 11 led 2019, 22:28

eNaia píše:
11 led 2019, 10:14
'Etickym' bankam jde odrbavani take velmi dobre.
Je to tak. Staci se nekdy podivat na nejake oficialni zpravy. Nedavno jsem cetl jak se nejaka banka (nebo mozna fond? stejna pakaz :D) chlubila miliardovymi zisky jen z poplatku.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 12 led 2019, 17:06

Když se tak nad tím nyní nově zamyslím, tak srovnávat Mintos a Zonky v tom kdo je více morální k dlužníkovi nelze. Mintos je totiž jen zprostředkovatel, který umožňuje poskytovatelům a investorům sejít se. Neovlivňuje jaký úrok napaří poskytovatel dlužníkovi. Pokud chcete srovnávat, musíte Zonky srovnat třeba s Mogo nebo Aforti.

A když jsme u té morálky. Tak kdo vlastně určuje co je morální a co není? Vždyť logicky by mělo být nemorální říct si o jakýkoliv úrok nad iflací ;)

Pro mě jako Investora jsou nejhorší Zonky, protože neobírají jen dlužníka ale také mě :lol:

Odpovědět