Roger (InvestAukce)

K diskusím: Bankerat; Banking-online.cz; CroFunGo; FinGood; Investown; Nafirmy.cz; Proplat.to; Pujcmefirme.cz; Roger; Ronda Invest; Snapo; Symcredit; Žlutý meloun
Odpovědět
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 775
Kontaktovat uživatele:

Re: Roger (InvestAukce)

Příspěvek od Jan » 13 pro 2021, 12:37

Carhir píše:
13 pro 2021, 09:39
Zrovna u maloobchodních řetězců (Ahold, Globus) bych byl velmi opatrný. Je tam možnost vratky části zboží a tobě zůstane pohledávka za nějakou no name firmou jak jsem zde již psal dříve.
Byť jsem to nezmiňoval, tak jsem si na toto vzpomněl. Jen nevím, jestli v tomto nějak nepokročili a nemají to už nějak ošetřené. Skoro mám pocit, jestli jsem na to někde nenarazil.
Drmla píše:
13 pro 2021, 10:46
Faktoring. Jediná část mého portfolia, kde jsem krutě v mínusu bez šance se z toho vyhrabat.
...
Neřeknu Ti proč, ale proplat.to jsem se nějak vyhýbal. I když myslím zrovna tady na fóru někdo platformu dost chválil.
A asi bych kecal, ale pokud se nepletu tak Roger ověřoval v rejstřících, bývala tam k dispozici sjetina z Bisnode... Ale je to dávno, takže si to jednak už moc nepamatuju a druhak se to mohlo změnit.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

FraK
Gold pen
Gold pen
Reputace: 495
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 14 pro 2021, 17:58

Letos jsem nečekaně získal peníze z dědictví a chtěl jsem si v klidu rozmyslet, kam ty peníze dát a mezitím je krátkodobě zhodnotit.
Nakoupil jsem 72 pohledávek na Rogeru. 69 jich mám už zaplacených. Takže z mého pohledu to není až takový horor. Nicméně výnos je ubohý a riziku asi úplně neodpovídá.

Největší problém vidím v tom, co tady už bylo několikrát zmíněno. Kupujete fakturu, kde dlužníkem je třeba Kaufland. Pak ale zjistíte, že vašim dlužníkem je třeba firma Tonda Špejlík, která má rating C2 a Roger zjišťuje, proč Kaufland Špejlíkovi nezaplatil. Podle mě by investor měl vědět minimálně i rating firmy dodavatele, jehož věřitelem se ve finále může stát, protože původní dlužník (odběratel) odmítne zaplatit ze zcela legálních důvodů (např. dodané zboží je vadné). Proto jsem raději investoval do faktur za dopravu, jelikož jsem si říkal, že u té je riziko reklamace vad malé.

Mezitím peníze postupně investuji jinam. Hlavně jsem objednal protiinfláče na celou rodinu. Tam je poměr rizika a výnosu o dost lepší.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, LendSecured, EstateGuru
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

jkjk
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkjk » 15 pro 2021, 13:49

Poslední dobou zase občas na Rogera mrknu a takhle v závěru roku se tam občas chytit zajímavé věci i za 7-8, před pár týdny jsem zrovna bral Úřad práce za sympatických 8,2 %.
S rizikem prakticky neznámého dodavatele je však třeba počítat, osobně si podrobně čtu popisky s snažím se vyhýbat všemu, co "smrdí" reklamací nebo vratkou. Taky (až) po vyhrané aukci jméno dodavatele vidíte, některé "známe firmy" už se pak celkem dají poznat.
Jinak mám taky celkem čerstvou zkušenost s uhrazením delší dobu po splatnosti, nakonec skoro 2 měsíce. Komunikace ze strany Rogera dobrá a včasná, aktivně informovali i vymáhali, nestrkali hlavu do písku. Dopadlo to nakonec dobře. Ale za 3 % bych to opravdu absolvovat nechtěl.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 15 pro 2021, 14:32

jkjk píše:
15 pro 2021, 13:49
Poslední dobou zase občas na Rogera mrknu a takhle v závěru roku se tam občas chytit zajímavé věci i za 7-8, před pár týdny jsem zrovna bral Úřad práce za sympatických 8,2 %.
S rizikem prakticky neznámého dodavatele je však třeba počítat, osobně si podrobně čtu popisky s snažím se vyhýbat všemu, co "smrdí" reklamací nebo vratkou. Taky (až) po vyhrané aukci jméno dodavatele vidíte, některé "známe firmy" už se pak celkem dají poznat.
Jinak mám taky celkem čerstvou zkušenost s uhrazením delší dobu po splatnosti, nakonec skoro 2 měsíce. Komunikace ze strany Rogera dobrá a včasná, aktivně informovali i vymáhali, nestrkali hlavu do písku. Dopadlo to nakonec dobře. Ale za 3 % bych to opravdu absolvovat nechtěl.
Jak jsem psal, pro mě to je už historická zkušenost, ale v hubených letech se ÚP tuším Brno obchodoval i se ziskem pod 2%.
Delší doby po splatnosti jsem taky zažil, ale už si to moc nepamatuju. Možná nějaká strojařská firma v Rakousku, zpoždění snad v měsících - 2, možná 4? Nevím, nepamatuju si. Ale dost na to, abych kontaktoval Roger s dotazem, přičemž 1-2W mi v té dob přišlo, že není nijak výjimečných. Komunikace s Rogerem mi přišla OK, věcná. Ale těžko soudit, takhle z povzdálí několika let, kdy navíc bylo vše kladně vyřízeno, už to člověk dost možná vnímá asi jinak.
Zkušenosti:

Zdroje:
p2p.holdings/mintos

BTW
CO<JAK<PROČ

FraK
Gold pen
Gold pen
Reputace: 495
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 06 led 2022, 18:48

Chodí mi do mailu přehled aukcí od Roger a před ukončením aukce tam aktuálně vidím nabídky mezi 3,9% - 4,4%. Na takové částky ani nebiduji, takže nevím, jaký je výtězný bid. Může být i nižší. Z toho 10% jde ne rezervní fond, takže reálný výnos investora je mezi 3,51% a 4%. Když vezmu, že Trinity má na spořáku 3,08%, tak se divím, že to investorům stojí za to riziko spojené s tím, že zjistíš, že dlužíš nějaké firmě před bankrotem, u které bonitní dlužník zjistí, že dodala vadné plnění a odmítne fakturu legitimně zaplatit.

Moc tomu nerozumím, ale je to výsledek poptávky a nabídky...
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, LendSecured, EstateGuru
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 1434
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 02 úno 2022, 10:12

Bez startupů bychom inovovali pomalu, říká šéf Komerční banky. Velká investice do českého Rogeru se vyplácí všem
(Rozhovor s Janem Juchelkou z KB a Adamem Šoukalem z Rogeru)

https://cc.cz/bez-startupu-bychom-inovo ... laci-vsem/
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

GroundFox
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GroundFox » 21 dub 2022, 08:42

Jinak, kdo nekouká pravidelně na Roger, je vidět, že se úroky opět zvedly a nyní nebývá problém chytit nějakou aukci i s útokem 7 % +

Sám jsem tam nyní pár faktur měl. Jedna dokonce i za výchozích 8,4 %

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 21 dub 2022, 11:25

GroundFox píše:
21 dub 2022, 08:42
Jinak, kdo nekouká pravidelně na Roger, je vidět, že se úroky opět zvedly a nyní nebývá problém chytit nějakou aukci i s útokem 7 % +

Sám jsem tam nyní pár faktur měl. Jedna dokonce i za výchozích 8,4 %
Na Rogeru jsem začínal (takže to je trochu srdcovka).
A popravdě, teď si mi jednak nechce řešit převody, druhak jsou otázka věřitelé a riziko nesplácení. To vše optikou třeba 7% s rizikem z Rogera vs 4% bez rizika ze spořáku. A případně za třetí se mi nechce tvrdnout u aukcí.
Zkušenosti:

Zdroje:
p2p.holdings/mintos

BTW
CO<JAK<PROČ

andrej.novakov
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrej.novakov » 13 kvě 2022, 21:54

Jak to teď vypadá na Rogeru, investuje tam ještě někdo? Má šanci to překonat spořáky se 4% p.a.? :)

jkjk
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkjk » 16 kvě 2022, 15:27

andrej.novakov píše:
13 kvě 2022, 21:54
Jak to teď vypadá na Rogeru, investuje tam ještě někdo? Má šanci to překonat spořáky se 4% p.a.? :)
Viz výše, hodně se to zlepšilo, kolem 7% se chytnout dá.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 16 kvě 2022, 15:40

jkjk píše:
16 kvě 2022, 15:27
andrej.novakov píše:
13 kvě 2022, 21:54
Viz výše, hodně se to zlepšilo, kolem 7% se chytnout dá.
Taky jsem chtěl odkázat, ale přišlo mi to blbý.
Jinak za sebe - na Rogerovi aktivní nejsem, takže neporadím.
Zkušenosti:

Zdroje:
p2p.holdings/mintos

BTW
CO<JAK<PROČ

Carhir
Gold pen
Gold pen
Reputace: 643
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 16 kvě 2022, 15:51

Takže 7% bez 15%-ního příspěvku do rezervního fondu a 15% srážkové daně dává 5,1% čistého....skvělý úrok za případné nervy při defaultu / zápočtu.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 16 kvě 2022, 16:52

Carhir píše:
16 kvě 2022, 15:51
Takže 7% bez 15%-ního příspěvku do rezervního fondu a 15% srážkové daně dává 5,1% čistého....skvělý úrok za případné nervy při defaultu / zápočtu.
V podstatě souhlasím. Ale toto je na každém, aby si zvážil.
Netuším, co a s jakým výnosem se teď obchoduje, ale za mě tam byl třeba ÚP Brno, Globus, Prazdroj, SaintGobain, ... takže tam bych se rizika asi úplně nebál. I když, jak tu někdo psal, při neuznání plnění z toho může být pohledávka za no-name čímsi...

Osobně, což jsem tu taky někde psal, se mi to úplně nechce honit (aukce, převody) vzhledem k výnosu, výnosu na spořícím účtu a riziku.
Zkušenosti:

Zdroje:
p2p.holdings/mintos

BTW
CO<JAK<PROČ

neleh
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neleh » 16 kvě 2022, 17:02

Carhir píše:
16 kvě 2022, 15:51
presne. za me to nedava vubec smysl.

Odpovědět