P2P všeobecně

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
tom14
Příspěvky: 5
Registrován: 29 říj 2018, 17:01
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od tom14 » 21 pro 2018, 22:32

Booboo píše:
21 pro 2018, 16:52
tom14 píše:
21 pro 2018, 16:27
cmel.da píše:
20 pro 2018, 23:49


Zbytečná panika, zasedání FED a P2P přece nemá žádnou souvislost.
A zaujma nas nejaké zasadania FEDu, ekonomická recesia a podobne veci? Áno pri kríze ľudia prichádzajú o prácu a podobne a niektorý poskytovatelia môžu skrachovať ale to môžu aj bez toho. Nevravím ze mam pravdu , ale beriem to napríklad z toho pohladu , ze asi pri žiadnej kríze v najbližších rokoch sa žiadny štát nedostane do takej krízi v akej je napríklad teraz Rusko . Sankcie z všetkých strán, veľké prepady rubľa a pritom napr poskytovateľu ako je Lime sa darí viac než nadpriemerne. Áno pri kríze by asi nejaký ten poskytovateľ padol , ale celé P2P . To je veľmi nepravdepodobne . Alebo sa mýlim? Rad si vypočujem názory iných .
sa žiadny štát nedostane do takej krízi v akej je napríklad teraz Rusko - Rusko je v krizi? :o
Je tam pomalý rast HDP.
Neviem ako ostatní ale ja som o pade celej P2P nepísal.
Naučil som sa uvažovať (pri investíciach) v pravdepodobnostiach a pravdepodobnosť krachu poskytovateľa je pri kríze väčšia ako v dobrých časoch.
Je to jednoduché uvolnené eura z P2P v prípade prepadu akcii presuniem do akciových indexov alebo akcii, ktoré by sa po vypredaji mali časom zotaviť.
V skratke: Dnes sa mi zdá že o niekoľko týždňov alebo mesiacov budu akcie lepšia investícia ako P2P.
Čas ukáže čo bolo správne. ;)
Ešte záverom: nerad by som sa dostal do pozície, že píšem proti niekomu alebo že poúčam - proste som iba napísal ako to vidím a možno to vidím špatne?
Tak to sa potom ospravedlňujem. Keď si napísal ze si dávaš od P2P pauzu ,tak som to pochopil tak, ze uz mu po tom zasadaní neveríš. Ak to berieš iba tak ze po poklese akcí majú potom väčšiu šancu na väčší zisk akcie jak P2P tak to je ok a myslím ze premýšľaš celkom dobre. Sám som nad tým takto premýšľal , no strach z veľkého kolísania, prepadov a teoreticky zložitosti spraviť prvý krok ma Odrádza od toho aby som sa k tomuto prvému kroku odhodlal ;) u P2P je predsa len to denne pripisovanie ziskov, teoreticky by si nemal chodiť do mínusu a pevne úročenie ktoré je asi bezkonkurenčne v porovnani z inými pevnými uroceniami.no aj tak sú to asi hlavne psychické plusy.

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Skejwi » 29 lis 2019, 10:28

P2P půjčky jsou skvělý nový nástroj pro stabilizaci výnosů z širšího akciového investičního portfolia – jsou alternativou k dluhopisů, které většinou, na rozdíl od P2P, podstatně sráží celkový výnos PF. Jak ale ukázaly nedávné bankroty nebankovek na Mintosu, pojí se s tímto segmentem nemalé riziko. Na to, jak se s ním snažím vypořádat já a jakou volit rozumnou míru zastoupení P2P v portfoliu jsem se pro zájemce zaměřil v aktuálním článku.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 13 pro 2019, 22:27

Tento názor ve mě zrál již jistou dobu, původně jsem myslel, že ho sem zřejmě hodím koncem roku, v rámci nějaké obsáhlejší rekapitulace. Nicméně...nakonec navážu na svůj "předchozí" příspěvek (viewtopic.php?f=39&t=17&start=3360#p19152).

Vezmu-li v úvahu, že Mintos je asi všeobecně považován za vůdčí platformu, tak současná situace je dosti tristní (já naštěstí na jiných platformách aktivní nejsem*.

Pokud dále vezmu v úvahu osud mnohých platforem v UK (kde, pokud se nepletu, evropský P2P lending začínal) a případně pravděpodobnou kulminaci současného ekonomického cyklu, tak je pro mě situace již dosti alarmující ve smyslu kompletního exitu z P2P/B lendingu. Ostatně dočasnost P2P/B lendingu jsem plánoval od začátku tohoto druhu investic, nicméně vzhledem k okolnostem jsem se dostal do určitého steady state, u něhož jsem předpokládal, že exit bude pravděpodobně čistě mojí volbou, nikoliv pod tlakem okolností. Nicméně, teď už mi tato idea dobrovolného exitu moc reálná nepřijde.

* Byť jsem tedy jako o jisté alternativě začal uvažovat o platformě CreditStaru (viewtopic.php?f=37&t=370&p=18343#p18343), ale spíše je to řešení na úrovni "z nouze cnost" zapříčiněné okolnostmi, než nějaká žádaná cesta.

EDIT - opraven loan originator v (*) z CapitalServicu na CreditStar (oboje CS). Díky jejince za upozornění.
Naposledy upravil(a) Jan dne 14 pro 2019, 13:21, celkem upraveno 1 x.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od jejinka » 13 pro 2019, 23:44

To je naštěstí platforma Creditstaru, ne Capital service. Ale nevím, nevím, jestli si budeš přidat komfortnější na platformě vlastněné přímo poskytovatelem úvěrů.
Část portfolia jsem tam chtěla převést, konkrétně tu část, kterou zabírá Creditstar v mém portfoliu na Mintosu. Ale nevyšli mi vstříc s verifikací bez využití Veriff.

Platforem P2P téměř jistě ubude. Kolik je jich ziskových? Hrstka. Velcí hráči, pokud je pro ně tento druh financování levnější, nejspíš půjdou cestou Creditstaru a pro ty malé tu zůstane pár platforem, které snad dosáhnou černých čísel - nejspíš na úkor investorů, protože jinak není kde brát.

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Booboo » 14 pro 2019, 10:35

Zisková platforma P2P?
Ak by som porovnal Žltý melón (Zonky) vs. Mintos.
Nemám to ničím potvrdené ale predstavujem si to asi takto.
Ž.M. aby dosiahol nejaké prijateľné čísla musel zaviesť poplatok na SM a tiež poplatok za pripísanie mesačnej splátky min. 0,01 teda min. 1 cent.
Zonky tiež majú nejaké poplatky.
Mintos namiesto poplatkov od investorov vyberá poplatok od LO a pri veľkom objeme LO a ich úverov idú aj do zisku.
Druhá vec je tok peňazí medzi Ž.M a dlžníkmi. ŽM pripíše splátku až po úhrade dlžníkom a podobne to majú asi aj Zonky - teda ten tok peňazí je prehľadný.
Mintos má tok peňazí od LO do Mintos a následné Mintos ku investorom podľa mňa neprehľadný.
Ak si predstavím čo sleduje audit pri zisťovaní zisku Mintosu, tak to asi bude iba bilancia Mintosu a peniaze ktoré prúdia medzi LO - Mintos - Investor - by audit zistil ťažko ak o tom nemá prehľad ani Mintos, alebo zo zlých čísel vyjde zlý výsledok - Aforti su toho dôkazom.
Ešte čo sa týka marže Mintosu od LO - podľa mňa sa Mintos dohodne s LO na úroku a následne si Mintos sám určí maržu teda koľko z toho úroku nechá investorom.
Oveľa jednoduchšie a prehľadnejšie by to bolo ak by Mintos neposkytoval osobné pôžičky ale ak by to viedol ako Business úver pre poskytovateľa.
Ten zisk by som nepreceňoval. :|
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

gulliver
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1206
Registrován: 22 říj 2019, 06:37
Reputace: 345
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od gulliver » 14 pro 2019, 11:59

Když už se tu bavíme o těch poplatcích na vlastních platformách tak čistě hypoteticky to je tomu LO asi jedno jestli dá procento Mintosu a zbytek směřuje k investorum (např 11%) nebo pokud rovnou na své platformně třeba i bez poplatku to nabídne investorovi rovnou za 12 %, teda určitě to tak budou mít aspoň ze začátku aby nalákali investory, kteří si řeknou "jeee oni maji na své platformně o procento více" takže výdaje toho LO budou furt stejné ( opominu-li třeba vývoj té platformy, ale i to musí mít v ramci mintosu ). Potom časem to mohou třeba snížit o procento pokud jím to ještě investoři budou brát a pak se případně stahnout z mintosu úplně nebo tam dávat to co neskoupí investoří na jejich platformně. Otázkou je i třeba to, že by u Lendermarket udělali nějakou dohodu s mintosem, že když by někdo chtěl na te jejich vlastní platformně prodát své půjčky na sekundáru tak by se to automaticky prodávalo třeba i na mintosu, a tak měli docela dobrou likviditu pro investory, dalo by se to případně i ohackovat tak že by vznikly nové půjčky na mintosu co by zaštitovaly ty prodávané půjčky na jejich platformně. Ale jen šíleně hypotetizuji :-P .

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 14 pro 2019, 13:26

jejinka píše:
13 pro 2019, 23:44
To je naštěstí platforma Creditstaru, ne Capital service. Ale nevím, nevím, jestli si budeš přidat komfortnější na platformě vlastněné přímo poskytovatelem úvěrů.
Část portfolia jsem tam chtěla převést, konkrétně tu část, kterou zabírá Creditstar v mém portfoliu na Mintosu. Ale nevyšli mi vstříc s verifikací bez využití Veriff.

Platforem P2P téměř jistě ubude. Kolik je jich ziskových? Hrstka. Velcí hráči, pokud je pro ně tento druh financování levnější, nejspíš půjdou cestou Creditstaru a pro ty malé tu zůstane pár platforem, které snad dosáhnou černých čísel - nejspíš na úkor investorů, protože jinak není kde brát.
V podstatě souhlas - vnímám to obdobně - defakto nic neřešící krok stranou.

Ad Joshuí voting: Popravdě, vnímám to spíš obecně, než na základě nějakých konkrétních zkušeností (pokud tedy pominu, že, jak jsem tu už psal, mi odpovědi Mintosí podpor přicházejí dlouhodobě slušné, ale nic neřešící).
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Booboo » 03 led 2020, 10:36

Dnes som si prezeral štatistiky platforiem a zaujalo ma číslo - Financované půjčky.
Toto porovnanie je dosť mimo lebo niektoré P2P ponúkajú úvery so splatnosťou 12 mesiacov alebo až 60 mesiacov a niektoré ponúkajú prevažne krátkodobé úvery.
Mintos ma napríklad : Krátkodobá půjčka - 2,966,452,493 čo je viac ako polovica všetkých úverov (5,233,387,559)
Presnejší obraz o robustnosti platformy mi dáva množstvo vkladov a počet investorov.
Pozíciu Mintosu samozrejme nespochybňujem len sa snažím poskladať objektívny obraz. ;)
štatistika_LI.jpg
štatistika_LI.jpg (170.19 KiB) Zobrazeno 12073 x
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Booboo » 12 led 2020, 17:06

Názor na vývoj P2P v Pobalti.
https://explorep2p.com/rpeerduck/
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od doonio » 17 led 2020, 12:45

Booboo píše:
12 led 2020, 17:06
Názor na vývoj P2P v Pobalti.
https://explorep2p.com/rpeerduck/
Mě překvapuje, že někdo pohrozil jeho rodině a on musel účet zrušit (viz. komentáře)...To je to tam taková černota, že když o tom člověk napíše, tak už po něm jde mafie? Docela scaryyy
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

andrej.novakov
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 376
Registrován: 17 srp 2019, 22:11
Reputace: 183
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od andrej.novakov » 17 led 2020, 22:24

doonio píše:
17 led 2020, 12:45
Mě překvapuje, že někdo pohrozil jeho rodině a on musel účet zrušit (viz. komentáře)...To je to tam taková černota, že když o tom člověk napíše, tak už po něm jde mafie? Docela scaryyy
On byl trochu kontroverzní a kdo ví, jak to s ním bylo. Nicméně pocit to nezanechává dobrý. Obecně vše, co se děje kolem Kuetzalu. Různí spasitelé, "právníci" vybírající předem 10% fee, falešné zprávy z policie, výpisy z banky, co neexistují, nekončící mlčení, osočování mezi investory, neschopnost se nijak sjednotit, atd.

Uživatelský avatar
kubiczech
Příspěvky: 3
Registrován: 29 zář 2017, 16:11
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od kubiczech » 21 úno 2020, 15:37

Pokud jde o P2P, máte portfolio rozprostřeno rovnoměrně mezi zprostředkovatele? Nebo komu aktuálně věříte nejvíce (máte nejvíc investováno)? Procentuelně?
P2P investování: Mintos, Zonky, ViaInvest, Bondster, Bondora, PeerBerry, Crowdestor, Fast Invest

Dále se zajímám o levnější platby, cashback, krytoměny, Fintech inovace,cestování atd.

Moje osobní zkušenosti:
https://www.osobnizkusenosti.cz


_

gulliver
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1206
Registrován: 22 říj 2019, 06:37
Reputace: 345
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od gulliver » 05 bře 2020, 14:30

kubiczech píše:
21 úno 2020, 15:37
Pokud jde o P2P, máte portfolio rozprostřeno rovnoměrně mezi zprostředkovatele? Nebo komu aktuálně věříte nejvíce (máte nejvíc investováno)? Procentuelně?
Rovnoměrně ne, ale to se časem změní, já osobně jsem jen na třech platformach: Zonky, Mintos a Lendermarket. Na mintosu mám nejvíce, ale už tam snižuji částku co tam posílám měsíčně a budu to jen udržovat a analyzovat. Na mintosu mám asi jen 1/3 ale planuji zde nasypat postupně více než do zonky, líbí se mi že už začínají pracovat na mobilní apce, kterou nyní i testuji pro sledování aktuální statistiky. Lendenmarket mám čerstvě a mám tam jen na zkoušku 200 Euro, je to velice jednoduchá a přehledná platforma ale díky tomu neoplývá spoustou funkcionalit, tak uvidíme jak to bude s touto platformou dál :). Jsem tam od 1. února. Nějak zatím nemám v plánu rozšířovat do dalších P2P platforem. Uvažoval jsem hodně španělských půjčkach na zonky, které nakonec nejsou. Jinak narazil jsem za tu dobu na několik dalších, ale nevzbudily ve mě důvěru, jako třeba Win Win solution nebo pronajímaní serveru za 12 % p.a.

gulliver
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1206
Registrován: 22 říj 2019, 06:37
Reputace: 345
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od gulliver » 05 bře 2020, 14:33

s jakými zahraničními platformami P2P jste nyní spokojení a jestli by jste dle své zkušenosti udělali nějaký žebříček. Díky :)

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Joshua » 05 bře 2020, 15:38

gulliver píše:
05 bře 2020, 14:33
s jakými zahraničními platformami P2P jste nyní spokojení a jestli by jste dle své zkušenosti udělali nějaký žebříček. Díky :)
Já jsem na Mintos a EstateGuru.

Za mě zatím spokojenost, ale původní stavy jsem minulý a částečně i letošní rok snižoval. Přeléval jsem něco do akcií a tak nějak to portfolio trochu lépe rozkládal, aby P2P byl nižší podíl (aktuálně k 20% a brzy půjdu ještě o trochu níže). Obojí jsem si to nastavil relativně bezúdržbově. Do jiných platforem se moc nehrnu a to původní nadšení ze zkoušení nových portálů už poměrně dost opadlo. V dalších experimentech mě utvrdilo co se stalo kolem Envestio, Kuetzal apod.

Teď třeba přemýšlím nad tím, že by se mi fakt hodila platforma s co nejlepší likviditou. Mít P2P jako takový vyrovnávací buffer, když je dostatek financí a v době příležitostí na trhu rychle na pár kliknutí vybrat a přesunout peníze jinam.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 bře 2020, 15:50

Joshua píše:
05 bře 2020, 15:38
Teď třeba přemýšlím nad tím, že by se mi fakt hodila platforma s co nejlepší likviditou. Mít P2P jako takový vyrovnávací buffer, když je dostatek financí a v době příležitostí na trhu rychle na pár kliknutí vybrat a přesunout peníze jinam.
Na tohle mi prijde Mintos docela ok. Mam nastaveny limit (cca 5% z hodnoty ptf) na eura a jakmile se naplni, tak preposilam do Airbank a nasledne na Degiro. Ani neni potreba to rozprodavat na sekundaru, limit se naplni behem 2-3 dnu.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Ankor » 05 bře 2020, 17:25

Joshua píše:
05 bře 2020, 15:38
Teď třeba přemýšlím nad tím, že by se mi fakt hodila platforma s co nejlepší likviditou. Mít P2P jako takový vyrovnávací buffer, když je dostatek financí a v době příležitostí na trhu rychle na pár kliknutí vybrat a přesunout peníze jinam.
Taky takhle používám Mintos, minulý týden jsem vybírala a 75 % se prodalo skoro hned, už si to nepamatuju, snad do hodiny. Zbytek max. do 2 dnů, ale to opravdu už ty zbytečky.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Joshua » 05 bře 2020, 17:37

Díky za komentáře. Jo, pro mě je Mintos v tomhle taky nejzajímavější. Z českých platforem je pak celkem fajn Bondster a jeho výnosná rezerva. Ten úrok je teda hodně malý, snad i pod inflací... ale v momentě kdy to odklikám a zadám pokyn tak peníze do 24 hodin na účtu v tomhle je to zase hodně sympatické.

Já prodávat na Mintosu zatím nezkoušel a na výběry nespěchám - dělám to stylem že stopnu AI a postupně vyberu přebytky. Jde o to, že pro účely prodeje nemám bůhvíjak dobře úročené participace průměr portfolia je 10% a splatnost kolem 9 měsíců. Což hádám že na SM nebude žádné terno :).

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od romancik » 05 bře 2020, 19:13

Kvůli propadu akcií jsem se rozhodl vybrat část z Mintosu (zhruba třetinu). Z toho, co jsem dal na sekundár, tak se do dvou hodin prodaly skoro 4/5. A to ještě jsem tam dával většinou ty méně úročené půjčky, nebo od horších poskytovatelů. Zbyly buď půjčky ve zpoždění, nebo hůře úročené. Asi klika, že se snažím mít dobrý výnos, takže drtivá většina byla úročena 12% a více. Zbyly většinou ty, co byly méně úročené.

Teď uvažuji, že bych prodal ještě další část...

andrej.novakov
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 376
Registrován: 17 srp 2019, 22:11
Reputace: 183
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od andrej.novakov » 05 bře 2020, 22:38

Momentálně mám nejvíc na Viainvest (odkud se mi moc nedaří vybírat = likvidita je fakt špatná), Bondora (tam je naopak likvidita u Go&Grow okamžitá, ale úrok jen 6.75%, ovšem připisovaný denně), Mintos (tam mám nějaké drobné, trochu se bojím problémů originátorů), Zonky (zbytky, které jsou zesplatněné a nepodařilo se mi je vybrat), Bondster (taktéž). Patřím mezi oběti Kuetzalu a jsem spíš podezřívavý. Likviditu vidím taky jako podstatnou. Chtěl jsem něco drahého koupit a použít peníze z Viainvest, ale jaksi nejdou vybrat, takže příležitost mi utekla.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů