P2P všeobecně

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 04 črc 2018, 14:22

Nějak nemohu nají žádné vlákno s obecnou diskuzí k P2P tématu, takže jsem se rozhodl pro založení vlákna nového. Případně prosím Adminy/Moderátory o přesun/korekci.

Měl bych na Vás jeden dotaz. Měl jsem představu, že pro výnosy nabízené na P2P bude rozhodující makroekonomická situace, tedy sazby centrálních bank a následně sazby půjček v bankách, nebankovkách, ... Nicméně nyní, když pozoruji co se děje na Mintosu, začínám o tomto dost silně pochybovat a začínám mít dojem, že rozhodující bude to, co jsem zcela přehlédl - poměr nabídka/poptávka.
Vzhledem k tomu, že sazby centrálních bank by měly růst (či již rostou (FED, ČNB)) jsem výhledově očekával pozvolný růst výnosů. Nicméně na základě poměru nabídka/poptávka bych to skoro vnímal opačně.
Předpokládám totiž zvyšující se počet P2P investorů (nicméně žádná data k dispozici nemám) a tedy rostoucí poptávku. Toto předpokládám bude platit až do nějaké krize, tedy problémům platformy/em či posyktovatele/ů případně dosažení nějaké rovnováhy způsobené poklesem výnosů.
Na straně nabídky těžko soudit, zde mě pouze napadají periodické nárusty rizikovosti způsobené přechodem silných firem na jiný (levnější) způsob financování (baky, burza, ...) (nyní případ Moga). A následně pak s ohledem na makroekonomický vývoj a ekonomický cyklus by mohly začít přicházet
firmy, kterým se nepodaří získat peníze z jiných zdrojů, což bude ovšem znamenat nejenom růst na straně nabídky, ale i rizika.

Jak to s predikcí výnosů vidíte Vy?
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od JPT » 04 črc 2018, 21:12

Já nejsu odborník, ale jen co jsem vysledoval třeba na Melounu je, že čím víc investorů a méň půjček tím menší výsledný úrok a naopak. Celkově ale výnosy pomalu klesají.

Na Mintosu třeba bude růst počet společností a půjček, tak třeba budou mezi sebou víc soupeřit vyššíma procentama. A nebo taky zároveň bude růst počet investorů, že soupeřit nebudou muset, ale určitě se to někde zastaví, kde už investoři nebudou ochotní za ty procenta investovat, tak zas je budou muset zvýšit.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

kari
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 53
Registrován: 15 úno 2017, 16:29
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od kari » 05 črc 2018, 17:50

Víc než Mogo mě momentálně trápí Banknote. Dosud jsem statusu půjček nepřikládal žádnou váhu (přeci jen BB jede), ale když vidím u sebe počet půjček bez zpoždění 25% s tím, že ostatní lidi to mají u nich podobně, tak si říkám jak tohle může dopadnout? Jak píše JPT s tím, jak teď klesají úroky, jsem chtěl pomalu začít stahovat obnos peněz na Mintosu, ale tím jak není možné investovat do EFT tak nevím kam jinam s penězma, takže zatím asi budu investovat primárně do krátkodobých půjček lépe hodnocených společností a uvidím jak se bude situace dál vyvíjet.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 05 črc 2018, 19:18

kari píše:
05 črc 2018, 17:50
Víc než Mogo mě momentálně trápí Banknote. Dosud jsem statusu půjček nepřikládal žádnou váhu (přeci jen BB jede), ale když vidím u sebe počet půjček bez zpoždění 25% s tím, že ostatní lidi to mají u nich podobně, tak si říkám jak tohle může dopadnout? Jak píše JPT s tím, jak teď klesají úroky, jsem chtěl pomalu začít stahovat obnos peněz na Mintosu, ale tím jak není možné investovat do EFT tak nevím kam jinam s penězma, takže zatím asi budu investovat primárně do krátkodobých půjček lépe hodnocených společností a uvidím jak se bude situace dál vyvíjet.
Banknote bych se nebál. Různé 14% se zpožděním jsem kupoval na SM. Takže případně můžu koupit i ty vaše/tvoje... A myslím, že obecně není moc problém je na SM udat.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Saraph » 05 črc 2018, 23:26

Díky za založení tohoto vlákna. Jen si tu trochu dávejte pozor na to, aby se to příliš nezvrtlo v diskusi exkluzivně Mintosovou. To bychom s Joshuou pak museli přesouvat/editovat příspěvky a mohl by v tom být nepořádek.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Joshua » 06 črc 2018, 08:08

Jan píše:
04 črc 2018, 14:22
Měl bych na Vás jeden dotaz. Měl jsem představu, že pro výnosy nabízené na P2P bude rozhodující makroekonomická situace, tedy sazby centrálních bank a následně sazby půjček v bankách, nebankovkách, ... Nicméně nyní, když pozoruji co se děje na Mintosu, začínám o tomto dost silně pochybovat a začínám mít dojem, že rozhodující bude to, co jsem zcela přehlédl - poměr nabídka/poptávka.

Jak to s predikcí výnosů vidíte Vy?
Nedávno jsem se bavil s člověkem z jedné P2P platformy a dozvěděl jsem se, že si dělali interní průzkum. Představovali produkt a lidé hádali (a očekávali) nižší výnosy, než jim byly poté nabízeny. I tohle docela určitě bude nějaký podružný faktor. Je nezanedbatelná skupina lidí, která prostě vyšším výnosům nebude věřit a bude pro ně hraničit s nedůvěryhodností.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 06 črc 2018, 20:11

Joshua píše:
06 črc 2018, 08:08
Jan píše:
04 črc 2018, 14:22
Měl bych na Vás jeden dotaz. Měl jsem představu, že pro výnosy nabízené na P2P bude rozhodující makroekonomická situace, tedy sazby centrálních bank a následně sazby půjček v bankách, nebankovkách, ... Nicméně nyní, když pozoruji co se děje na Mintosu, začínám o tomto dost silně pochybovat a začínám mít dojem, že rozhodující bude to, co jsem zcela přehlédl - poměr nabídka/poptávka.

Jak to s predikcí výnosů vidíte Vy?
Nedávno jsem se bavil s člověkem z jedné P2P platformy a dozvěděl jsem se, že si dělali interní průzkum. Představovali produkt a lidé hádali (a očekávali) nižší výnosy, než jim byly poté nabízeny. I tohle docela určitě bude nějaký podružný faktor. Je nezanedbatelná skupina lidí, která prostě vyšším výnosům nebude věřit a bude pro ně hraničit s nedůvěryhodností.
Díky za feedback.
Popravdě... U zavádění nového produktu si to ještě jakž takž dovedu představit (ono tedy hlavně záleží na produktu), ale jinak si to úplně nedovedu představit.
Ale zkusil jsem si představit, že jsem poskytovatel... V tom případě bych asi v první řadě akcentoval svoje potřeby - tedy např. čistý zisk po odečtení defaultů mám třeba 30%. pak je mi asi celkem fuk, jestli si půjčuji za 12% nebo za 14%, důležité je udržet cashflow (tedy vyděla na objemu než na výnosu). A v druhé řadě (která tedy souvisí s tou první) bych řešil poměry na platformě - tedy konkurenci a poměr nabídky a poptávky. Ale čert ví, jak to dělají.
Každopádně... začínám mít dojem, že klíčový bude poměr nabídka-poptávka a nějaké vnější faktory typu sazeb centrálních bank budou marginální (resp. se projeví nepřímo např. tím, že poskytovateli nedá úvěr banka a poskytovatel tedy bude muset sehnat peníze jinde a tím pádem se může na P2P portále zvýšit nabídka). Ale t pak už je jen o tom, jak je který poskytovatel financován a těžko to půjde nějak zobecnit...
BTW - jaké Ty to vedeš diskuze s lidmi z platforem... To může být celkem zajímavé :o).
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Carhir » 27 črc 2018, 12:11

Názory na P2P investování:

https://finmag.penize.cz/anketa/337669- ... -do-pujcek

Překvapila mě negativně laděná odpověď pana Borkovce...

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od vyvar z ovaru » 27 črc 2018, 12:46

Co taky chtit od financniho poradce, ktery parazituje na neznalosti a prodava prasacke zivotni pojisteni spolu s dalsimi produkty a kde pak vyvaruje prachy z provizi...

eDgeso
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 54
Registrován: 14 črc 2018, 15:38
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od eDgeso » 27 črc 2018, 12:54

vyvar z ovaru píše:
27 črc 2018, 12:46
Co taky chtit od financniho poradce, ktery parazituje na neznalosti a prodava prasacke zivotni pojisteni spolu s dalsimi produkty a kde pak vyvaruje prachy z provizi...
Hlavne v tom clanku nefiguruje ani jeden clovek kterej by byl opravdu nezavisly... Treba k tem partners - muzou to brat jako konkurenci....

Cetl jsem nejakej clanek asi 3 roky na z5 kdyz jsem z p2p zacinal. Ze Lotissku nebo Estonsku prave p2p pujcky prebiraji znacnou cast investic prave od takovejhlech smejdu....

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 14 srp 2018, 15:21

kari píše:
14 srp 2018, 15:05
Poslal jsem si tam před měsícem testovacích 250€ ze začátku všechno v pohodě, relativně spousta půjček akorát po problémech na Mintosu v poslední době, tak již učinilo zřejmě více lidí a začínají se mi tam válet i v takto málem množství peníze, které není kam investovat
Přemýšlel jsem, jestli tu udělat anketku ohledně alternativ k Mintosu. Spíš ze zájmu, než že bych řešil přechod na jinou P2P. Ale pak jsem si říkal, jestli to má smysl, protože vzhledem k velikosti Mintosu se můžou poměry měnit i jinde... Nemám přehled, ale jestli lidi začnou z Mintosu ve větším zdrhat, tak to může být dost divoký.
Popravdě by se mi nějakou novou P2P řešit vůbec nechtělo :o(. Ale zlepšení neočekávám, spíš naopak. Tak třeba se mýlím :o).
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

P2P půjčky v Číně

Příspěvek od zbynhu » 29 lis 2018, 14:22

Čína se údajně chystá ukončit svů experiment s peer-to-peer půjčkami za 176 miliard USD. Po celé zemi se po nárůstajících problémech se splácením, podvodech a nevoli mezi investory chystá zavřít malé a střední platformy pro P2P půjčky (Bloomberg)
Hmm, snad se to nepřelije i k nám :D
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od Carhir » 29 lis 2018, 16:02

Naštěstí u nás čínský model není možný - aby strana rozhodla že ty a ty platformy musí od pondělka zavřít krám.

Tady hrozí nebezpečí spíše ze strany regulací které by jinou cestou dosáhly stejného cíle (to by ale asi bylo zdlouhavější tak bychom měli čas alespoň část našich prostředků vytáhnout)

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od Booboo » 20 pro 2018, 10:52

vyvar z ovaru píše:
20 pro 2018, 10:43
Pred chvili mi AI zainvestoval do 12% iute credit na 23 mesicu. iute mi uz zabira 20% ptf.
Ato je dobre?
Po včerajšom FOMC (zasadanie FEDu) a prepade akcii, si dávam na P2P pauzu.
Nechám zainvestované bez zásahu.
Úrok 12% je pri čomkoľvek na zamyslenie. ;)
Neverím že existuje niečo čo bude dlhodobo dávať 10% a viac.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

procom
Příspěvky: 2
Registrován: 06 říj 2018, 07:58
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od procom » 20 pro 2018, 11:24

Booboo píše:
20 pro 2018, 10:52
vyvar z ovaru píše:
20 pro 2018, 10:43
Pred chvili mi AI zainvestoval do 12% iute credit na 23 mesicu. iute mi uz zabira 20% ptf.
Ato je dobre?
Po včerajšom FOMC (zasadanie FEDu) a prepade akcii, si dávam na P2P pauzu.
Nechám zainvestované bez zásahu.
Úrok 12% je pri čomkoľvek na zamyslenie. ;)
Neverím že existuje niečo čo bude dlhodobo dávať 10% a viac.
Opravte mě, ale pokud někdo dává osobní nebo krátkodobou půjčku s úrokem třeba 5% měsíčně a dále jí poskytne k investici na Mintou za 12% ročně, tak je to podle mě pro oba výhodné. Osobně v tom vidím jasnou logiku. Ale jak jsem psal, třeba se pletu a tak mě prosím opravte 😀

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od Booboo » 20 pro 2018, 12:51

procom píše:
20 pro 2018, 11:24
Booboo píše:
20 pro 2018, 10:52
vyvar z ovaru píše:
20 pro 2018, 10:43
Pred chvili mi AI zainvestoval do 12% iute credit na 23 mesicu. iute mi uz zabira 20% ptf.
Ato je dobre?
Po včerajšom FOMC (zasadanie FEDu) a prepade akcii, si dávam na P2P pauzu.
Nechám zainvestované bez zásahu.
Úrok 12% je pri čomkoľvek na zamyslenie. ;)
Neverím že existuje niečo čo bude dlhodobo dávať 10% a viac.
Opravte mě, ale pokud někdo dává osobní nebo krátkodobou půjčku s úrokem třeba 5% měsíčně a dále jí poskytne k investici na Mintou za 12% ročně, tak je to podle mě pro oba výhodné. Osobně v tom vidím jasnou logiku. Ale jak jsem psal, třeba se pletu a tak mě prosím opravte 😀
Nerozumiem tomu číslu 5%.Ja to vidím takto:
Žiadateľ dostane pôžičku od poskytovateľa za cca napr. 35%Pa a ten ju na Mintos posunie za 12%Pa alebo ročne.
Pre investora na Mintose je dôležité aby bol poskytovateľ spoľahlivý a to bude v tedy ak budú dlžnici splácať poskytovateľovy.
Ak dlžnici prestanu splácať poskytovateľom ideme dolu všetci.
Ja si kladiem otázku: Kto si požičiava u nebankoviek za 30%Pa a viac?
Ako sa vyvíja zadlžnosť domacnosti?
Dokedy budú platformy p2p poskytovať takto vďačný výnos 12%?
Mám po 50 tak sa správam ku svojim úsporam dosť opatrne - nič viac za tým nie je.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

cmel.da
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 226
Registrován: 29 kvě 2018, 11:53
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od cmel.da » 20 pro 2018, 23:49

Booboo píše:
20 pro 2018, 10:52
Po včerajšom FOMC (zasadanie FEDu) a prepade akcii, si dávam na P2P pauzu.
Zbytečná panika, zasedání FED a P2P přece nemá žádnou souvislost.

tom14
Příspěvky: 5
Registrován: 29 říj 2018, 17:01
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od tom14 » 21 pro 2018, 16:27

cmel.da píše:
20 pro 2018, 23:49
Booboo píše:
20 pro 2018, 10:52
Po včerajšom FOMC (zasadanie FEDu) a prepade akcii, si dávam na P2P pauzu.
Zbytečná panika, zasedání FED a P2P přece nemá žádnou souvislost.
A zaujma nas nejaké zasadania FEDu, ekonomická recesia a podobne veci? Áno pri kríze ľudia prichádzajú o prácu a podobne a niektorý poskytovatelia môžu skrachovať ale to môžu aj bez toho. Nevravím ze mam pravdu , ale beriem to napríklad z toho pohladu , ze asi pri žiadnej kríze v najbližších rokoch sa žiadny štát nedostane do takej krízi v akej je napríklad teraz Rusko . Sankcie z všetkých strán, veľké prepady rubľa a pritom napr poskytovateľu ako je Lime sa darí viac než nadpriemerne. Áno pri kríze by asi nejaký ten poskytovateľ padol , ale celé P2P . To je veľmi nepravdepodobne . Alebo sa mýlim? Rad si vypočujem názory iných .

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od Booboo » 21 pro 2018, 16:52

tom14 píše:
21 pro 2018, 16:27
cmel.da píše:
20 pro 2018, 23:49
Booboo píše:
20 pro 2018, 10:52
Po včerajšom FOMC (zasadanie FEDu) a prepade akcii, si dávam na P2P pauzu.
Zbytečná panika, zasedání FED a P2P přece nemá žádnou souvislost.
A zaujma nas nejaké zasadania FEDu, ekonomická recesia a podobne veci? Áno pri kríze ľudia prichádzajú o prácu a podobne a niektorý poskytovatelia môžu skrachovať ale to môžu aj bez toho. Nevravím ze mam pravdu , ale beriem to napríklad z toho pohladu , ze asi pri žiadnej kríze v najbližších rokoch sa žiadny štát nedostane do takej krízi v akej je napríklad teraz Rusko . Sankcie z všetkých strán, veľké prepady rubľa a pritom napr poskytovateľu ako je Lime sa darí viac než nadpriemerne. Áno pri kríze by asi nejaký ten poskytovateľ padol , ale celé P2P . To je veľmi nepravdepodobne . Alebo sa mýlim? Rad si vypočujem názory iných .
sa žiadny štát nedostane do takej krízi v akej je napríklad teraz Rusko - Rusko je v krizi? :o
Je tam pomalý rast HDP.
Neviem ako ostatní ale ja som o pade celej P2P nepísal.
Naučil som sa uvažovať (pri investíciach) v pravdepodobnostiach a pravdepodobnosť krachu poskytovateľa je pri kríze väčšia ako v dobrých časoch.
Je to jednoduché uvolnené eura z P2P v prípade prepadu akcii presuniem do akciových indexov alebo akcii, ktoré by sa po vypredaji mali časom zotaviť.
V skratke: Dnes sa mi zdá že o niekoľko týždňov alebo mesiacov budu akcie lepšia investícia ako P2P.
Čas ukáže čo bolo správne. ;)
Ešte záverom: nerad by som sa dostal do pozície, že píšem proti niekomu alebo že poúčam - proste som iba napísal ako to vidím a možno to vidím špatne?
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od vyvar z ovaru » 21 pro 2018, 22:29

Rusko neni v krizi, Rusko je dlouhodbe uplne v prdeli. A bude jen hur.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 hostů