Mám tu takovou trochu filozoficko-přemýšlecí otázku.



Celá tahle oblast P2P půjček vznikla tak nějak po krizi roku 2008. Neříkám, že předtím žádný P2P lender neexistoval, ale bylo jich naprosté minimum, možná pár v Americe a v Česku o tom nikdo ani neměl tušení, protože tady frčel Homecredit.
Postupem času (posledních 5-10 let) lidi začali zjišťovat, že najít dobré investice je stále těžší a těžší - jednak jsou trhy efektivnější, ale především je to důsledek politiky centrálních bank, které srazily úrokové míry na nulu s vidinou povzbuzení ekonomiky (nebo alespoň oddálení nějaké větší krize).
Jelikož úrokové sazby centrálních bank byly a jsou nízké/levné, staly se levné i peníze; banky rády začly poskytovat úvěry, výsledkem ale nebylo enormní povzbuzení ekonomiky, spíš se to projevilo (díky multiplikátoru peněz, který je v Česku možná tak 50+) na tom, že si lidé začaly brát hypotéky, roste cenová hladina, rostou platy, rostou ceny akcií.
Tím pádem je ještě těžší najít nějakou dobrou investici, korunový účet s úrokem nad 2% je sci-fi, na eurovém účtu při větším objemu bude pro jistotu úrok záporný, na hypotéce v Dánsku na 30 let bude taky úrok záporný. Lidé (v evropskoamerickém prostoru) mají peníze a příliš nevědí, co s nimi. Oficiální inflace je 2%, takže na účtu reálně ztrácejí hodnotu, přičemž je ještě třeba si uvědomit, že reálná inflace je spíš 5-10% (protože se do výpočtu inflace nepočítají právě věci typu nemovitosti a akcie).
Lidé tedy hledají něco v tom pásmu 5-10%, což jim přijde jako "rozumná a bezpečná volba", hledají nějaký střední proud mezi akciemi/kryptem a mezi spořícími účty. No a tady vstupují na scénu naprosto dokonale dvě věci, které na první pohled vypadají odlišně, ale když se člověk podívá detailněji, je to vlastně dost podobné - P2P půjčky a firemní dluhopisy.
O firemních dluhopisech se toho v poslední době něco málo v negativním tónu napsalo.
- Dluhopisy si vydal Zoot, firma s divným byznys modelem: https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... am-1355655
- Dluhopisy si vydal Rohlík.cz, firma která defakto nemá žádná reálná aktiva: https://finex.cz/rohlik-vydava-dluhopis ... 6-procent/ (pokud se Čupr dostane do problémů, co si na něm lidi vezmou, když ta firma jsou zaměstnanci, software, pár aut Škoda Citigo a možná jeden sklad?)
- Docela mě pobavil pan Roman, který si založil živnost a vydal 12 milionů jakýchsi bezúčelových dluhopisů s názvem "Dluhopis Roman": https://www.investujeme.cz/tiskove-zpra ... bo-podvod/ a to není troll, to je prostě obrázek reality
No a pokud sledujete můj train of thought, tak asi chápete, že právě v tom BBG vidím největší riziko. Co se reálně stane, když se nějaká úvěrová společnost dostane do problémů, vlivem krize/recese? Zvýší se jí množství defaultů, dostane se do ztráty, nebude zisková. Dříve nebo později se dostane do insolvence. V takové situaci ani náhodou nepřiběhne sama od sebe ke všem věřitelům po celém světě (nebo k Mintosu), kterým každému dluží pár eur třeba přes ten Mintos. Vcelku úspěšně a dlouho může takové lidi ignorovat, obzvlášť pokud je ta společnost třeba ze Španělska/Ukrajiny/Kazachstánu/Estonska a věřitel z Česka.
Co v takovém případě budou znamenat vámi poskytnuté peníze s takzvaným BBG? No bude to přesně to samé jako ty kritizované prašivé dluhopisy. Prostě máte pohledávku vůči nějaké firmě, která reálně nic nemá (možná pár zaměstnanců, kancl a počítače) a už nikdy mít nebude.
Nějaké vymáhání může být úspěšné, ale bude se táhnout roky a bude to stát spousty energie a peněz. Pokud chcete reálný příklad, podívejte se na Benefi.cz a to je platforma, která nezkrachovala, ale pouze zavřela a i tak se to vše bude táhnout roky a investoři skončí se ziskem ve stylu 0,5%. Představte si něco podobné ale 10x horší - to se reálně může stát (nejen) všemu tomu, co tady má svůj topic.
Můžete si myslet, že se tomu dá vyhnout tím, že si vyfiltrujete přes koho investovat a přes koho ne (viz originators na Mintos), ale pokud se něco sesere ve stylu krize eurozóny/světové recese, tak se to sesere úplně celé komplet, stejně jako se sesraly subprime mortgages v Americe 2008, to taky lidé žili v iluzi, že mají něco bezpečného.
Buyback guarantee je dle mého názoru něco podobně rizikového jako firemní dluhopis, akorát to lidi nevidí, protože je to chytře ukryto.
(ano, investuju do P2P; ano, vím že z krize 2008 vyšly tehdy existující P2P platformy celkem dobře; ano, můžu si vyfiltrovat co chci; přesto si za tímhle stojím)