Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pager
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 425
Registrován: 21 črc 2019, 21:31
Reputace: 395
Kontaktovat uživatele:

Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Příspěvek od pager » 14 srp 2019, 15:46

Ahoj!

Mám tu takovou trochu filozoficko-přemýšlecí otázku. :roll: :idea: :?:

Celá tahle oblast P2P půjček vznikla tak nějak po krizi roku 2008. Neříkám, že předtím žádný P2P lender neexistoval, ale bylo jich naprosté minimum, možná pár v Americe a v Česku o tom nikdo ani neměl tušení, protože tady frčel Homecredit.

Postupem času (posledních 5-10 let) lidi začali zjišťovat, že najít dobré investice je stále těžší a těžší - jednak jsou trhy efektivnější, ale především je to důsledek politiky centrálních bank, které srazily úrokové míry na nulu s vidinou povzbuzení ekonomiky (nebo alespoň oddálení nějaké větší krize).

Jelikož úrokové sazby centrálních bank byly a jsou nízké/levné, staly se levné i peníze; banky rády začly poskytovat úvěry, výsledkem ale nebylo enormní povzbuzení ekonomiky, spíš se to projevilo (díky multiplikátoru peněz, který je v Česku možná tak 50+) na tom, že si lidé začaly brát hypotéky, roste cenová hladina, rostou platy, rostou ceny akcií.

Tím pádem je ještě těžší najít nějakou dobrou investici, korunový účet s úrokem nad 2% je sci-fi, na eurovém účtu při větším objemu bude pro jistotu úrok záporný, na hypotéce v Dánsku na 30 let bude taky úrok záporný. Lidé (v evropskoamerickém prostoru) mají peníze a příliš nevědí, co s nimi. Oficiální inflace je 2%, takže na účtu reálně ztrácejí hodnotu, přičemž je ještě třeba si uvědomit, že reálná inflace je spíš 5-10% (protože se do výpočtu inflace nepočítají právě věci typu nemovitosti a akcie).

Lidé tedy hledají něco v tom pásmu 5-10%, což jim přijde jako "rozumná a bezpečná volba", hledají nějaký střední proud mezi akciemi/kryptem a mezi spořícími účty. No a tady vstupují na scénu naprosto dokonale dvě věci, které na první pohled vypadají odlišně, ale když se člověk podívá detailněji, je to vlastně dost podobné - P2P půjčky a firemní dluhopisy.

O firemních dluhopisech se toho v poslední době něco málo v negativním tónu napsalo.
  • Dluhopisy si vydal Rohlík.cz, firma která defakto nemá žádná reálná aktiva: https://finex.cz/rohlik-vydava-dluhopis ... 6-procent/ (pokud se Čupr dostane do problémů, co si na něm lidi vezmou, když ta firma jsou zaměstnanci, software, pár aut Škoda Citigo a možná jeden sklad?)
P2P půjčky stojí iluzorně někde jinde, tak nějak podvědomě se člověku vkrádá na mysl, že půjčit pár eur tisícovce různých lidí přes nějakou platformu typu Mintos musí být přeci bezpečnější než firemní dluhopis. Obzvláště když všechny ty baltské platformy poskytují ta hejblátka, parametry, autoinvest a ještě záruku odkupu (Buyback Guarantee).

No a pokud sledujete můj train of thought, tak asi chápete, že právě v tom BBG vidím největší riziko. Co se reálně stane, když se nějaká úvěrová společnost dostane do problémů, vlivem krize/recese? Zvýší se jí množství defaultů, dostane se do ztráty, nebude zisková. Dříve nebo později se dostane do insolvence. V takové situaci ani náhodou nepřiběhne sama od sebe ke všem věřitelům po celém světě (nebo k Mintosu), kterým každému dluží pár eur třeba přes ten Mintos. Vcelku úspěšně a dlouho může takové lidi ignorovat, obzvlášť pokud je ta společnost třeba ze Španělska/Ukrajiny/Kazachstánu/Estonska a věřitel z Česka.

Co v takovém případě budou znamenat vámi poskytnuté peníze s takzvaným BBG? No bude to přesně to samé jako ty kritizované prašivé dluhopisy. Prostě máte pohledávku vůči nějaké firmě, která reálně nic nemá (možná pár zaměstnanců, kancl a počítače) a už nikdy mít nebude.

Nějaké vymáhání může být úspěšné, ale bude se táhnout roky a bude to stát spousty energie a peněz. Pokud chcete reálný příklad, podívejte se na Benefi.cz a to je platforma, která nezkrachovala, ale pouze zavřela a i tak se to vše bude táhnout roky a investoři skončí se ziskem ve stylu 0,5%. Představte si něco podobné ale 10x horší - to se reálně může stát (nejen) všemu tomu, co tady má svůj topic.

Můžete si myslet, že se tomu dá vyhnout tím, že si vyfiltrujete přes koho investovat a přes koho ne (viz originators na Mintos), ale pokud se něco sesere ve stylu krize eurozóny/světové recese, tak se to sesere úplně celé komplet, stejně jako se sesraly subprime mortgages v Americe 2008, to taky lidé žili v iluzi, že mají něco bezpečného.

Buyback guarantee je dle mého názoru něco podobně rizikového jako firemní dluhopis, akorát to lidi nevidí, protože je to chytře ukryto.
(ano, investuju do P2P; ano, vím že z krize 2008 vyšly tehdy existující P2P platformy celkem dobře; ano, můžu si vyfiltrovat co chci; přesto si za tímhle stojím)

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5382
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1070
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Příspěvek od Jan » 14 srp 2019, 15:53

pager píše:
14 srp 2019, 15:46
...
To je ale dlouhej příspěvek...
BBG beru tak, že pokud vše bude šlapat jak má, tak nemusím řešit problémy spojené s defaulty. Jakmile to nebude šlapat jak má, tak BBG defakto nic neznamená, resp. není ničím krytá.
Ale už se to tu porůznu řešilo...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1155
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 420
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Příspěvek od JPT » 14 srp 2019, 17:09

Mě se to nechce teď číst, ale taky jsem si říkal, že např. Mintos a Symcredit jsou vpodstatě převlečené dluhopisy.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1723
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Příspěvek od jejinka » 14 srp 2019, 22:38

Příliš dlouhé, ale stručně odpovím na nadpis. Jednoznačně ano, pokud se jedná o participace. Dokonce je to podle mého pro úvěrové společnosti ještě výhodnější produkt, mnohem pružnější co do úrokové míry, objemu financí, možnosti předčasného splacení, podřízenosti dluhů...

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1723
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Příspěvek od jejinka » 14 srp 2019, 22:45

Tak jsem to přelouskala, i proto, že je to hezky napsané, jako bych to psala sama. Přesně takto to vidím také. Do puntíku.

Uživatelský avatar
MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 26 bře 2019, 00:07
Reputace: 178
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejsou Buyback Guarantee jenom převlečené junk dluhopisy?

Příspěvek od MirEgg » 20 srp 2019, 06:23

Hezký článek, dluhopisy Roman mě pobavily. Ale on tady někdo zpochybňuje, že když padne společnost/skupina, která ručí za BBG, tak bude problém s BBG? :P

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti