Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
25
12%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
95
46%
X
14
7%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
73
35%

Celkem hlasů: 207

tomaso1980
Silver pen
Silver pen
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně - obecná diskuze

Příspěvek od tomaso1980 » 14 led 2023, 18:53

JackGD píše:
08 led 2023, 19:52
Ahoj, měl bych dotaz ke zdanění příjmu ze zahraničních dividend. Jsem student a za minulý rok mi přišlo cca 100Kč v dividendách, a můj dotaz tedy zní: musím podávat daňové přiznání nebo jelikož to je pod 6000Kč tak nemusím? Mám v tom právě trochu zmatek, vím, že pokud mám příjmy ze zaměstnání, tak do 6000Kč se nedaní, ale jelikož jsem student, platí to taky nebo ne? A ještě by mě zajímalo, jestli to je pouze, že nemusím odvádět daň nebo jestli to znamená, že nemusím vůbec podávat daňové přiznání.

Budu moc rád za jakoukoli radu a předem moc děkuji. :D
Do 6 tis kc prijmu z dividend / úroků nad rámec příjmů ze zaměstnání nemusíš dělat nic. Nic nedanis, nic nevyplnujes.

chuck
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od chuck » 14 led 2023, 21:12

paklic píše:
03 led 2023, 08:13
Mám pro tebe asi špatnou zprávu, pokud se nepletu, tak jsi už jednou danil paušálem, tak to zpětně nejde měnit viz. §9 odst. 4, zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu:

(4) Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z příjmů podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600000 Kč. Způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit.

Ale nejsem ani právník, ani účetní..... tak to mohu chápat špatně....
Samozřejmě že způsob upl. výdajů lze měnit, ale v jednom účetním období musí být neměnný!. Dikce zákona míní toliko to, aby sis v listopadu nevzpomněl, že to chceš v dubnu změnit.

A co se týče odpisu, tak si nastuduj rovnoměrně versus zrychlené odpisy,

na nemovitost, kt. budeš chtít prodat (momentálně po 10 letech od nabytí bez daně) a nebo pronajímat pouze dočasně se vyplatí zrychlený odpis, na nějakou jinou z nemovitostí (ideální je jich mít celkem víc třeba 5 - 10) se vyplatí rovnoměrný odpis, protože má jednu výhodu, že nemusíš uplatnit celou část odpisu (3,4%), a můžeš si ten rok libovolně zmenšit, abys nedošel do ztráty. (což má tu výhodu, že nevyčerpanou část protáhneš do budoucna do 31 roku jestli rozumíš :-) Což 90% lidi nezná.

Broukada
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broukada » 16 led 2023, 01:48

JackGD píše:
08 led 2023, 19:52
Ahoj, měl bych dotaz ke zdanění příjmu ze zahraničních dividend. Jsem student a za minulý rok mi přišlo cca 100Kč v dividendách, a můj dotaz tedy zní: musím podávat daňové přiznání nebo jelikož to je pod 6000Kč tak nemusím? Mám v tom právě trochu zmatek, vím, že pokud mám příjmy ze zaměstnání, tak do 6000Kč se nedaní, ale jelikož jsem student, platí to taky nebo ne? A ještě by mě zajímalo, jestli to je pouze, že nemusím odvádět daň nebo jestli to znamená, že nemusím vůbec podávat daňové přiznání.

Budu moc rád za jakoukoli radu a předem moc děkuji. :D

Přiznání musí podat každý s příjmem nad 15000 - za zaměstnance ho většinou podává zaměstnavatel.
Pokud jste byl zaměstnaný (třeba brigáda) a měl jste jiný zdanitelný příjem nad. 6000, tak přiznání podáváme sám.

Pozor, jde o příjem, ne o zisk tj. prodal jste akcie za 15000, které jste nakoupil za 16000: příjem je 15000, zisk 0. Přiznání podáváme, daň je 0.

Pokud příjem nepřiznáváte, tak ho ani nedaníte. V okamžiku, že z nějakého důvodu přiznání podat musíte, máte povinnost přiznat vše a daníte každou korunu zdánítelného zisku

Odpovědět