@Morbius: Ne, ani náhodou, tebou popsaný mechanismus (spíše tvé zbožné přání

) pro automatické snížení základní sazby daně z dividend pro danou zemi na základě doložení daňové rezidence investora, a to přímo na úrovni brokera před výplatami dividend, platí v podstatě pouze u USA díky tamnímu formuláři W-8BEN, který brokeři běžně nám investorům nabízejí (ke snížení US daně z dividend z 30% na 15%, s případným přesahem do Kanady a tamnímu snížení z 25% na 15% u CA titulů koupených na US burze, ale to už jen u některých brokerů). U akcií různých zemí Evropy, Austrálie atd. takové automatické snížení daně z dividend před výplatami nefunguje ani náhodou, tam ti je vždy sražena lokální sazba daně dané země, často o dost vyšší než českých 15% (třeba u Německa 26,375% atd.), nikoliv horní hranice dle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění, která se týká výhradně možnosti zápočtu zahraniční daně aplikovaného pak v tvém Daňovém přiznání. Kéž by tomu bylo jak si myslíš, tedy vše automaticky na té horní hranici mezinárodních smluv, to ale fakt nee, to bys musel investovat pouze v USA do US+CA akcií, aby to bylo takto jednoduché. Nebo ještě v Británii, která to dělá také rozumně, daň nestrhne žádnou a danění GB dividend je u českého investora pak tedy komplet až v ČR, což dané mezinárodní smlouvy také umožňují jako druhou variantu a u Británie to tak je (zápočet z Británie je pak v Přiznání logicky nulový, když tam není žádná daň sražená, tedy platí se celých 15% až v ČR právě tím Přiznáním).
A když bys chtěl vrácení rozdílu daně dle Smlouvy a dle lokální sazby dané země, tedy například u toho Německa 11,375% zpět? To se většině investorů, kteří mají z dané země ne příliš mnoho z dividend, nevyplatí s tamním FÚ na dálku řešit (dost byrokracie a nenulové náklady). Navíc každá země to má u těchto žádostí o vrácení nadměrné daně jinak, u některé (tuším že Francie) se musí žádat předem před výplatou, u jiné až zpětně za celý rok... Fakt by se to vyplatilo jen ve velkých objemech stržené daně, řekněme stovky eur/dolarů a více za danou zemi.
A ještě pro tebe možná šok na závěr

- ani u českých dividendových akcií (ČEZ, Komerční banka...) není jisté, že ti bude sraženo jen 15% na dani z dividend. To platí vesměs jen u českých brokerů jako Fio, RB a podobně. Pokud by sis ale české akcie koupil přes brokery zahraniční, třeba Degiro, Lynx/Interactive Brokers atd., daň z dividend CZ akcií by byla 35%, protože tito brokeři nedokáží předat české straně tvou daňovou rezidenci, takže to dané české firmy daní jako by to bylo člověku s neznámou rezidencí, tedy plnou českou sazbou 35%. Proto české akcie, i s ohledem na poplatky, je rozumné kupovat snad jen u Fio přes jejich eBroker (další čeští brokeři jsou dražší).
No jsem zvědav, jak ti u té Austrálie bude nakonec skutečně daň sražena po Payment date - já mám v portfoliu z Austrálie jen těžaře BHP a dividenda chodí bez zdanění (FF). Ale fakt sekci "Open dividend accurals" ze Statements, tedy odhadu výplaty před Payment date, nemůžeš zvlášť u neamerických akcií v systému IB věřit, tam to často bývá i v jiné měně než je nakonec vyplaceno atd. Ostatně totéž třeba u Degiro a tamnímu odhadu dividend. Až skutečně vyplacená a zaúčtovaná dividenda+daň platí, ne nějaké dopředné odhady.