Daňová optimalizace

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět
benik.martin
Příspěvky: 2
Registrován: 14 bře 2020, 20:58
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Daňová optimalizace

Příspěvek od benik.martin » 08 pro 2020, 20:07

Ahoj, blíží se konec roku a tak je třeba se zamyslet včas, ať v březnu nebrečíme :D Letošní rok přinesl spoustu příležitostí. Neodolal jsem několika spekulativním krátkodobým nákupům, některé vyšly, jiné ne, celkově spekulace v plusu. A tak mě napadla myšlenka, prosím o případné umravnění a vysvětlení.

Vzhledem k tomu, že celkový prodej překoná 100 000 Kč (což u DeGira není těžké vzhledem k uchování peněž ve fondu penežního trhu), je třeba se podívat na zisk. Vůči prodejům uplatním náklady+poplatky, zjistím kladnou hodnotu zisku (hurá 8-) ) a odvedu 15% z rozdílu (hurá :| ). No nicméně mám i několik ztrátových stále otevřených pozic (nehurá :evil: ), co kdybych je uzavřel, tím zrealizoval ztrátu a shodou okolností bych ztrátou třeba vykompenzoval dříve zmíněný zisk a tím snížil základ pro výpočet daně? No a jelikož třeba těm ztrátovým pozicím ještě bláznivě věřím, tak bych je třeba vzápětí koupil znovu a vyčkával dál. Takže mě to bude stát jenom poplatky.

Dělám někde chybu a mýlím se nebo to je možné takto optimalizovat?

Děkuji.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od zbynhu » 09 pro 2020, 07:16

Nejsem daňový poradce, ale na Tvém postupu neshledávám nic závadného. Myslím, že to tak dělá víc investorů.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od P2P_Ronie » 09 pro 2020, 09:30

Na první dobrou mi to taky dává smysl, ale snad poradí někdo kvalifikovanější :) a nejsem si jist, zda je nezbytné ty operace z FPT zohledňovat...
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od Kingswood » 09 pro 2020, 10:09

Jo tohle dělat lze, nicméně kdybys měl příjmy podle paragrafu 10 celkově jako ztrátu, tak ji proti jiným příjmům (např. dle 6/7/8) nemůžeš uplatnit.
Jetě je otázka jestli by to případně finančák nevyhodnotil jako účelovou transakci (to že něco prodáš, abys vygeneroval ztrátu a pak to koupíš hned zpátky), ale to už bys musel řešit s někým, dko ty daně reálně dělá a má zkušenost s praxí.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od P2P_Ronie » 09 pro 2020, 14:42

Může být. U finančáku nikdy nevíš. Aktuálně je velké téma, že finančáky (i policie) jdou po vlastnících podniků, kteří obcházeli 15% daň z dividend tím, že si účelově přeprodávali firmu přes holdingy (místo dividendy si vyplatili kupní cenu bez daně).
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
blackwork
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 121
Registrován: 05 led 2021, 12:02
Reputace: 10
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od blackwork » 10 úno 2021, 15:30

Nevím jestli jsem to dobře pochopil z těch všech článků, ale o tu ztrátu si můžeš snížit daně až 3 roky zpětně? Akcie X Akcie :?:

Narazil jsem na to že sice mi O2 ukazuje že jsem po 3 letech v plusu, ale jen díky DIVI takže nakonec když odečtu náklady budu možná mírně v mínusu co se týče daní. Předpokládám že DIVI z ČR se do toho nemíchá ...

Zajímá mě jestli si tu ztrátu můžu odečíst z eventuelního zisku akcií prodaných bez časového testu při překročení 100k???
IBCE, Roklen FX -> Fio e-Broker, Revolut -> XTB
(Degiro, Trading212) - stand by
Zonky - v likvidaci :mrgreen:

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od romancik » 19 bře 2021, 09:55

Teď jsem narazil na možnost uplatnit daňovou ztrátu, podle zákona 586/1992 Sb, §36 odst. 1.
Moc jsem z toho moudrý nebyl, ale tady je to vysvětlené docela pěkně:

"Poplatník daně z příjmů fyzických osob může ve zdaňovacím období dosáhnout celkem pěti dílčích základů daně. Základem daně poplatníka je pak součet všech dílčích základů daně. Pouze u příjmů podle § 7, tedy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, a podle § 9, příjmů z pronájmu, může vzniknout daňová ztráta. Vzniklou daňovou ztrátu z podnikání a pronájmu však nelze v žádném případě odečítat od dílčího základu daně ze závislé činnosti."

Zdroj: https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictv ... kych-osob/

chuck
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 164
Registrován: 09 lis 2020, 14:46
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od chuck » 20 bře 2021, 11:21

A taky pokud se uplatni ztrata, tak mohou domerit dan o 5 let dele (prodluzuje se doba kontroly).

Ps: to s tim uzavrenim pozoc je normalni postup. Kdyby slo o etfka na degiru, tak bych prodal na konci prosince a nakoupil zacatkem ledna a poplatky by byly 0 myslim (untech zdarma etf).

scr4bble
Příspěvky: 4
Registrován: 28 srp 2020, 10:37
Reputace: 1
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová optimalizace

Příspěvek od scr4bble » 04 dub 2022, 10:31

romancik píše:
19 bře 2021, 09:55
Teď jsem narazil na možnost uplatnit daňovou ztrátu, podle zákona 586/1992 Sb, §36 odst. 1.
Moc jsem z toho moudrý nebyl, ale tady je to vysvětlené docela pěkně:

"Poplatník daně z příjmů fyzických osob může ve zdaňovacím období dosáhnout celkem pěti dílčích základů daně. Základem daně poplatníka je pak součet všech dílčích základů daně. Pouze u příjmů podle § 7, tedy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, a podle § 9, příjmů z pronájmu, může vzniknout daňová ztráta. Vzniklou daňovou ztrátu z podnikání a pronájmu však nelze v žádném případě odečítat od dílčího základu daně ze závislé činnosti."

Zdroj: https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictv ... kych-osob/
To sa týka daňovej straty z podnikania (§7) alebo u príjmoch z prenájmu (§9) ... určite nie z kapitálových ziskov(§8), pod ktoré spadá obchodovanie z cennými papiermi.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: alcerm a 22 hostů