Daňový poradce

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Daňový poradce

Příspěvek od Skejwi » 02 čer 2022, 09:43

Otázku daňového poradce odkládám už delší dobu, ale jak objem investic roste, člověk si začne být nejistý, zda daní všechno úplně dobře a jestli mu třeba neuniká nějaká úspora. Rád bych na tom do příštího roku zapracoval, tak by se mi hodily případné zkušenosti vás, kdo tyhle služby využíváte. :) Zatím si kladu tyhle otázky, než začnu někoho shánět:

(1) Je běžná praxe, že normální daňový poradce zvládá investiční nástroje a optimalizaci investic? Nebo je třeba hledat někoho speciálně s tímhle profilem?

(2) Kolik to reálně stojí? Jde o menší tisíce za daňové přiznání, nebo víc, nebo procenta z DP? Bývá optimalizace zdanění a případné doporučení součást podání daňového přiznání, nebo jde o služby zvlášť?

(3) Snímám ze sebe velkou část odpovědnosti za správnost zdanění, pokud mám poradce? Samozřejmě pokud nezapomenu poradci něco říct :lol:

(4) Daňové konzultantní firmy vs. OSVČ - je to dražší a vyplatí se to?
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

jveit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 32
Registrován: 20 pro 2019, 18:33
Reputace: 19
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňový poradce

Příspěvek od jveit » 02 čer 2022, 10:58

Používám, za mě asi takto:
ad.1. Mám teď mladou a velmi kreativní daňovou poradkyni, zajímá se o trendy atd.. Měl jsem před tím staršího a ten se některým věcem zuby nehty bránil.
ad.2. Není to až tak hrozné, dle objemu. Mám cca 15 věcí včetně pronájmů, souběhu smlouvy o výkonu funkce statutára atd... u mě cca 12-15t. za rok. Než optimalizaci (i když i tu), spíše oceňuji daňové plánování. Vše je lepší naplánovat dopředu, než na konci roku řešit ex-post.
ad.3. Poradce za to odpovídá, je pojištěn, není to účetní.
ad.4. Tomu nějak nerozumí, no pokud máte na mysli třeba velkou čtyřku, tam platíte navíc za značku a jejich zázemí.

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňový poradce

Příspěvek od Martinus » 02 čer 2022, 12:13

Kdysi dávno jsem řešil nějaký problém ohledně obchodu přes hranice v rámci EU. Hledal jsem proto daňového poradce a zjistil jsem, že to je naprostá katastrofa. Přestože všichni mají stejné razítko s českým státním znakem, tak úroveň těch lidí je totálně odlišná. Na moje asi 2-3 otázky, z mého pohledu triviální pro odborníka v oboru dokázal odpovědět 7. člověk v řadě. Posléze jsem ho využíval občas na nějakou radu, dnes je pán v důchodu. Ale také posléze jsem pochopil, že to je jeden z mála, o kterém můžeš říci, že "na něj jen tak někdo nemá". Pořádal i různé školení pro jiné daňové poradce nebo účetní. Každopádně co jsem si od něj odnesl je to, že přenést zodpovědnost za daně na něj úplně nikdy nejde, resp. šikovný člověk se vždy z toho vykroutí, pokud by došlo k problému. Dokonce tam i hrozí mezi nějakým úředníkem, či úřadem vs. poradcem nějaká nevraživost, kterou si může úřad klidně prostřednictvím toho poradce na tobě vybít.
Z hlediska investic bych čekal že to bude podobně, tj. katastrofa...alespoň náznaky, které jsem u některých poradců zjišťoval...netušili, co jsou to dividendy.
Tak moje rada zní: důvěřuj, ale prověřuj, tj. stejně je potřeba si to ověřit, zodpovídat, zjistit....v takovém případě je velká otázka, zda, kolik a proč nějakou službu platit...

entik
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 216
Registrován: 05 srp 2020, 12:00
Reputace: 150
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňový poradce

Příspěvek od entik » 02 čer 2022, 15:22

Přiznání za rok 2021 jsem také poprvé řešil přes účetní firmu, a víceméně můžu potvrdit už napsané. Každý daňový poradce akciím/P2P/kryptoměnám určitě nerozumí. Naštěstí paní co nám ve firmě dělá mzdy a kterou jsem oslovil mě rovnou nasměrovala na člověka od nich, který se na to specializuje.

Při mém objemu obchodů (daň z akcii/P2P/krypto byla cca 15 000Kč) jsem to bral jako jednorázovou akci, abych měl klid a abych si potvrdil, jak se co daní, a oni k tomu také tak přistupovali. Tj jen jsem dodal podklady a oni vypracovali a podali přiznání (plus nějaké dotazy od FU), stálo to 3000Kč. Drobná debata byla akorát jak danit P2P (par. 8 vs 10).

Pokud bych se pohyboval objemem obchodů řádově výše, tak bych určitě také preferoval nějakou dlouhodobější spolupráci, jak píše @jveit. Teda abych věděl, jak na tom s daněma průběžně jsem a případně tomu mohl uzpůsobit obchodování na konci roku ... víceméně část té daňové optimalizace, o které píšeš :)

jveit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 32
Registrován: 20 pro 2019, 18:33
Reputace: 19
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňový poradce

Příspěvek od jveit » 02 čer 2022, 15:59

Právě tomu daňovému plánování si vážím nejvíc a je pro mne velmi přínosné. Dá se spoustu věcí udělat, je to legální, ale je třeba se nad tím s nějakým odborníkem zamyslet dopředu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů