Podílové fondy


Vše, co se týká dluhopisů a podílových fondů.
Odpovědět
JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od JPT » 19 pro 2021, 14:40

Já jsem si teda podílové fondy zatím nechal, protože nemají zas tak hrozný výnos. Ale ETF vynášejí víc. Nové peníze už tam neinvestuju a mám několikrát víc v ETF a P2P. Asi to tam nechávám kvůli diverzifikaci firem.

Moje fondy mají většinou výnos v p.a. jednociferný a ETF mají většinou dvouciferný.

Možná o tom popřemýšlím, jestli je neprodám a nedám to do ETF nebo jinam. Už jsem splnil časový test.

Výnosy v CZK
Výnosy v CZK
Výnosy v čase - Fondy - 2021.12.19.jpg (175.71 KiB) Zobrazeno 5684 x
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Namor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1033
Registrován: 21 črc 2020, 12:27
Reputace: 1568
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Namor » 19 pro 2021, 14:43

Johny737 píše:
19 pro 2021, 13:04
Jdu si pro radu / názor / jakýkoliv
Takže jen by mě zajímal váš názor na to zda přemýšlím úplně špatně a něco mi uniká a vy byste naopak ty peníze tam nechali a nebo ne? Díky :)
Přechod k aktivnějšímu řízení svých financí je určitě přínosné. Kdyby v ničem jiném, tak v posílení znalostí, informací, zkušeností.... jež povedou k kvalifikovanějším investičním rozhodnutím. K tomu držím palce.

Položené otázky k jednotlivým fondům (= co je lepší) neumím odpovědět a troufnu si říci, že asi nikdo. Při vší úctě to přirovnám k otázce, zda si mám koupit lyže Salomon, Atomic nebo K2 či Fischer. Na to si ale každý sám, či s pomocí kvalifikovaného odborníka/ideálně i prodejce :-) musí zodpovědět spoustu otázek - běžky nebo sjezdovky?, slalomky na krátký nebo dlouhý či obřákový oblouk, jak jezdím....
Sečteno a podtrženo - nejprve je třeba si ujasnit svoji situaci a cíle, odolnost či ochotu nést rizika (opravdu nepodceňovat - třeba jak to skousnu finančně a psychicky, když to spadne o 30% a deset let to neporoste), délka investičního horizontu....
Pak bych teprve doporučil volit investiční strategii a jako její kroky volbu nástrojů (instrumenty - konkrétní fondy, ETF....). Každý instrument (třeba fond) je sám o sobě dobrý - otázka, zda je vhodný pro moji strategii a cíle.
Porovnávání fondů dle TER (nákladovosti) je určitě důležité, ale není to jediné kritérium.

Abych ale byl konkrétnější.
Každý fond v principu bude poplatkově dražší než přímý nákup instrumentů (ETF, akcie...), protože platím někoho, kdo to za mě dělá. Konkrétně - kupovat si fond, jenž kopíruje např. SP500, světové akcie,... a platit za to 1,5% p.a., tak to si mohu dělat sám nákupem kvalitního ETF, jež bude kopírovat stejný index. Hlavní rozdíl je v tom, že v aktivním investování si sám vybírám a sám si to chci řídit. Musím se také připravit na práci na sobě (pořád se bude něco měnit - trh, nabídky...) a investovat svůj čas.

Danění
Píšeš "Dlooouho předtím...", což může být cokoli. Pokud držíš fondy, ETF, akcie.... jako fyzická osoba (= není součástí firemního majetku), tak zisk
při prodeji po 3 letech od nákupu je od daně osvobozen. Může to být klidně miliarda. Ten limit 100T je platný, když prodáváš před 3 lety po nákupu.
Na danění najdeš spoustu dobrých postů nejen zde na fóru.

Shrnutí
Pokud držíš déle než tři roky, tak Tě daně netlačí - můžeš prodat kdykoli. V klidu si vyjasni svoje/rodinné potřeby i s dlouhodobým výhledem. Fakt si dej čas a práci - tento domácí úkol je důležitý, jinak Ti každý natlačí jakýkoli produkt. Každý z nás dělal, dělá a bude dělat chyby - čeká to i Tebe. Určitě ne vše klapne napoprvé - ale každým samostatným krokem budeš kompetentnějším, zkušenějším. K tomu Ti přeji mnoho zdaru, trpělivosti a radostí.
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Johny737
Příspěvky: 14
Registrován: 20 lis 2021, 10:41
Reputace: 10
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Johny737 » 19 pro 2021, 19:45

Namor píše:
19 pro 2021, 14:43

Díky za super příspěvek! Vidíš, teď jsem možná narazil na detail který mění zásadně situaci. Myslel jsem že pokud vybírám do 100tis p.a. tak nemusím splnit časový test abych nemusel platit daně. Je to jinak? Musím splnit obojí? Tzn.: Vybírat až po 3 letech a vybírat do 100tis?

"Dlooouho" znamená asi před 7 měsíci takže časový test nesplněn. Musím ale říct, že od té doby se mi zásadně obrátil pohled na finance a hlavně na možnosti investování... tehdy před 7 měsíci pro mě bylo zajímavé vidět ten fond JT a byl jsem tak hloupej, nevědomej svých možností že jsem vůbec neměl nutkání koukat na položky jako vstupní/výstupní poplatek a nebo poplatek za správu. Netušil jsem zkrátka, že je tu něco lepšího než fondy (akcie, ETF) a že si můžu vybrat dle své chuti.

Uživatelský avatar
Namor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1033
Registrován: 21 črc 2020, 12:27
Reputace: 1568
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Namor » 19 pro 2021, 22:03

a) Tebe se týká těch 100T, protože držíš krátce = 7 měsíců.
b) Nastuduj si vlákna zde na fóru se zdaněním či jiné zdroje - jejich na internetu dost, protože tvoje otázka na zdanění ukazuje určitý deficit základních znalostí.
c) Na fóru Ti vždy rádi lidi poradí, ale nebudou za tebe dělat domácí úkoly = samostudium. Takových dotazů sem chodí spoustu - lidi by chtěli vše zdarma (nemám na mysli peníze ale bez vkladu vlastního úsilí).
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Uživatelský avatar
Seno
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 399
Registrován: 14 srp 2019, 10:39
Reputace: 258
Bydliště: Pustiměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Seno » 19 pro 2021, 23:35

Johny737 píše:
19 pro 2021, 13:04
Jdu si pro radu / názor / jakýkoliv

Dlooouho předtím, než jsem objevil toto super forum...

Přemýšlím tedy, že z něj peníze vyberu / mám v něm pár stovek tisíc / a pokud to chápu správně, pokud vyberu pod částku 100 tis/1 kalendářní rok, neměly by se ty vybrané peníze z fondu danit? Hodilo by se pak tedy provést výběr ještě teď ke konci roku a po Novém roce opět další a peníze mít zpět a investovat jinde a chytřeji. Je mi jasné, že tu není nikdo, kdo ví co bude za rok a za delší dobu. Jen jsem si
Objevil díky mě jsi zapomněl zmínit :D Jinak kolegové už většinu asi napsali.
S tím daněním - buď držím déle než 3 roky a vůbec neřeším a nebo držím méně než 3 roky a řeším po prodeji nad 100K :)
Ještě to myslím s tím výběrem nebude tak jednoduchý, beztak mají ve smlouvě, že to prodají po nějaké době po přijaté žádosti, tak bys to letos asi nestihl. A požádat o prodej třeba jen za 90k je taky otázkou jestli zrovna oni umožní (to by se jich chtělo zeptat).

Možná je ještě řešení "vysedět" to ty tři roky a pak to teprve prodat. Ale s takovou částkou bys asi spíš přicházel o možné větší zisky v ETF. No je to na tobě asi :lol:
Akcie: ČEZ | Moneta | ABBV | BABA | BX | FL | INTC | MMM | MO | NYMT | RIO | SLG | T | TEF | XOM | ZIM

ETF: IWDA | VWCE | WVAL

b36
Příspěvky: 10
Registrován: 03 dub 2021, 12:06
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od b36 » 14 led 2022, 18:11

Ahoj, mel bych ponekud hloupy laicky dotaz. Pred lety jsem u Sberbank zainvestoval do fondu "NN (L) Patrimonial Aggressive". Nyni, kdyz jsem nove u Monety, jsem si vsiml, ze tato banka nabizi ten samy fond. Pokud bych ho chtel prodat a nechat si vyplatit penize, musim kvuli tomu do Sberbanky nebo by to slo i u Monety? Predpokladam, ze banka je jen jakysi zprostredkovatel nakupu/prodeje tech kterych podilovych listu a tudiz by melo byt jedno, kde clovek penize vlozi a kde si je zase vybere. To vyvozuji z toho, ze kdyby banka, kde jsem nakoupil treba skoncila, tak bych o svou investici do fondu doufam neprisel a mohl si ji vybrat nekde jinde. Tak proc by to tedy nemelo jit i kdyz banka puvodniho nakupu stale funguje. Dik za osvetu :angel:

Uživatelský avatar
Namor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1033
Registrován: 21 črc 2020, 12:27
Reputace: 1568
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Namor » 14 led 2022, 19:53

b36 píše:
14 led 2022, 18:11
Ahoj, mel bych ponekud hloupy laicky dotaz. Pred lety jsem u Sberbank zainvestoval do fondu "NN (L) Patrimonial Aggressive". Nyni, kdyz jsem nove u Monety, jsem si vsiml, ze tato banka nabizi ten samy fond. Pokud bych ho chtel prodat a nechat si vyplatit penize, musim kvuli tomu do Sberbanky nebo by to slo i u Monety? Predpokladam, ze banka je jen jakysi zprostredkovatel nakupu/prodeje tech kterych podilovych listu a tudiz by melo byt jedno, kde clovek penize vlozi a kde si je zase vybere. To vyvozuji z toho, ze kdyby banka, kde jsem nakoupil treba skoncila, tak bych o svou investici do fondu doufam neprisel a mohl si ji vybrat nekde jinde. Tak proc by to tedy nemelo jit i kdyz banka puvodniho nakupu stale funguje. Dik za osvetu :angel:
Fondy, ETF, akcie... ti spravuje správce (u něj kupuješ či prodáváš a zde máš vedený svůj účet), proto to nepůjde dělat křížem. Prodej budeš vždy řešit s tím, kde jsi koupil. Můžeš se ale zeptat za jakých podmínek můžeš převést svoje aktiva (fondy, akcie, ETF) k jinému správci. Někdy je to zatíženo vysokými poplatky, abys tak snadno neutekl.
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

b36
Příspěvky: 10
Registrován: 03 dub 2021, 12:06
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od b36 » 15 led 2022, 18:03

OK, no nastesti prozatim nemam duvod neco takoveho resit, Sberbank funguje, takze to netreba komplikovat. Ale stale tedy nevim, zda bych o svou investici prisel, kdyby ten muj spravce najednou "nebyl". Predpokladam, ze ne, pokud by fond jako takovy dale existoval?!

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Carhir » 16 led 2022, 14:50

b36, ohledně bezpečnosti investice vzhledem ke krachu banky / správce se bát nemusíš. Přikládám jeden starší článek který přesně toto popisuje:

https://www.investicniweb.cz/ekonomika- ... -nez-banky

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Skejwi » 22 led 2022, 10:26

Carhir píše:
16 led 2022, 14:50
b36, ohledně bezpečnosti investice vzhledem ke krachu banky / správce se bát nemusíš. Přikládám jeden starší článek který přesně toto popisuje:

https://www.investicniweb.cz/ekonomika- ... -nez-banky
Tohle je dobré pořád připomínat. Banka s majetkem klientů (vkladů) podniká, u brokera jde o uložení tvých aktiv (akcií) do správy odděleně od businessu. I to jde samozřejmě zpronevěřit. Nákup aktiv (akcií) u banky funguje podobně jako u brokera, jde o izolovaný investiční účet. Pořád ale koluje představa (třeba tvrzení od R. Vávry, kluků z Brocastu a dalších podcastů), že investovat přes banky je výrazně bezpečnější.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

b36
Příspěvky: 10
Registrován: 03 dub 2021, 12:06
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od b36 » 22 led 2022, 14:59

OK, takze konec banky, kde mi to prodali, by mou investici nezhatil, ovsem jak bych se k ni potom dostal? Musel bych pozadat nekoho jineho, kdo ten napr. konkretni fond nabizi (banka, broker), aby se me "ujal" a pres nej bych to dale spravoval?

Uživatelský avatar
Namor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1033
Registrován: 21 črc 2020, 12:27
Reputace: 1568
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Namor » 22 led 2022, 15:10

b36 píše:
22 led 2022, 14:59
OK, takze konec banky, kde mi to prodali, by mou investici nezhatil, ovsem jak bych se k ni potom dostal? Musel bych pozadat nekoho jineho, kdo ten napr. konkretni fond nabizi (banka, broker), aby se me "ujal" a pres nej bych to dale spravoval?
Trochu to motáš dohromady :-)
Můžeš si to představit, že sis koupil auto (=fond) a to ti parkuje v garáži Sperbank. Můžeš ho převést do jiné garáže, ale to auto samotné se nezmění. Takže přechodem do jiné garáže bude Tvůj fond pořád stejný (ziskovost, TER....). Banka alias jakýkoli garážista ti nemůže fond zkazit/zhoršit.
Pokud se rozhodneš pro parkování v jiné garáži, tak si ji musíš vybrat, Dále také zjistit, zda si garážisté za změnu/přechod neúčtují poplatky.
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1901
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1404
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od FraK » 22 led 2022, 17:23

Skejwi píše:
22 led 2022, 10:26
Carhir píše:
16 led 2022, 14:50
b36, ohledně bezpečnosti investice vzhledem ke krachu banky / správce se bát nemusíš. Přikládám jeden starší článek který přesně toto popisuje:

https://www.investicniweb.cz/ekonomika- ... -nez-banky
Tohle je dobré pořád připomínat. Banka s majetkem klientů (vkladů) podniká, u brokera jde o uložení tvých aktiv (akcií) do správy odděleně od businessu. I to jde samozřejmě zpronevěřit. Nákup aktiv (akcií) u banky funguje podobně jako u brokera, jde o izolovaný investiční účet. Pořád ale koluje představa (třeba tvrzení od R. Vávry, kluků z Brocastu a dalších podcastů), že investovat přes banky je výrazně bezpečnější.
To mas naprostou pravdu. Faktem ale taky je, ze velka banka ma pravdepodobne roustnejsi prosesy pro rizeni provozniho rizika (navic v CR velmi prisne kontrolovane ze strany CNB) a pokud by tyto procesy presto selhaly, tak ma dostatek majetku na odskodneni poskozenych klientu. Takze v teoreticke rovine tam rozdil neni, ale v prakticke je.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

b36
Příspěvky: 10
Registrován: 03 dub 2021, 12:06
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od b36 » 23 led 2022, 10:45

2namor - dik za priklad, ale asi jsem to chapal spravne. Pripadny bankrot toho, u koho jsem do fondu investoval penize, mi nemusi vadit, o to mi slo predevsim. Ale resil jsem to, kdyz pouziju tveho prikladu, jak se v takovem pripade k tomu autu zaparkovanemu v cizi garazi, kdyz mi ji dotycny neotevre (protoze jiz neni), dostanu. Protoze moje investice nezanikla, super, ale ja k ni nemam od okamziku mrtveho garaznika zadny pristup. Proto me zajimalo, jak se obvykle v takovem pripade postupuje. Tedy jak uz jsem psal, musim evidentne najit banku nebo brokera, pres ktereho budu moci mou investici dale spravovat a nejak mu dokazat, ze mam ten fond nakoupeny...

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Skejwi » 24 led 2022, 23:02

FraK píše:
22 led 2022, 17:23
To mas naprostou pravdu. Faktem ale taky je, ze velka banka ma pravdepodobne roustnejsi prosesy pro rizeni provozniho rizika (navic v CR velmi prisne kontrolovane ze strany CNB) a pokud by tyto procesy presto selhaly, tak ma dostatek majetku na odskodneni poskozenych klientu. Takze v teoreticke rovine tam rozdil neni, ale v prakticke je.
Jasný, souhlas. Zároveň je to otázka už docela subjektivní -- kdo je robustnější majetkově, regulatorně a procesně: Fio banka dozorovaná ČBN v českém tržním rybníku, nebo globální IB, dozorované US regulátorem a zaměřeného na digitální správu aktiv? Ale neříkám, že jsem se o bankovní brokery nezajímal... ;)
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1901
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1404
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od FraK » 25 led 2022, 07:18

Skejwi píše:
24 led 2022, 23:02
FraK píše:
22 led 2022, 17:23
To mas naprostou pravdu. Faktem ale taky je, ze velka banka ma pravdepodobne roustnejsi prosesy pro rizeni provozniho rizika (navic v CR velmi prisne kontrolovane ze strany CNB) a pokud by tyto procesy presto selhaly, tak ma dostatek majetku na odskodneni poskozenych klientu. Takze v teoreticke rovine tam rozdil neni, ale v prakticke je.
Jasný, souhlas. Zároveň je to otázka už docela subjektivní -- kdo je robustnější majetkově, regulatorně a procesně: Fio banka dozorovaná ČBN v českém tržním rybníku, nebo globální IB, dozorované US regulátorem a zaměřeného na digitální správu aktiv? Ale neříkám, že jsem se o bankovní brokery nezajímal... ;)
To mas pravdu. Premyslel jsem presne nad tim samym, co pises. Nicmene vim, ze CNB provadi prisne kontroly provoznich rizik, takze i FIO (nevim, jestli i ostatni banky v CR poskytuji cenove dostupne sluzby brokera) musi mit vytvoreny robustni system rizeni a kontroly provoznich rizik, jinak by meli problem s CNB. IBKR obsluhuje ceske klienty z Madarska. Nevim, jaky dozor ma madarska CB a zda venuje stejnou peci dozoru bank a brokerum orientovanym na zahranicni klientelu nebo zda i madarsky IBKR je kontrolovany US regulatorem. K regulatorum na Kypru uplne duveru nemam, ale je to jen bias. Jejich skutecnou kvalitu neznam.
To same plati z hlediska majetku. FIO banka musi udrzovat velku uroven vlastniho kapitalu, jinak by prisla o licenci. Zase nevim, jak velky kapital musi mit brokeri v Madarku nebo na Kypru a do jake miry za ne ruci jejich matka (tipuji, ze vubec, ale nevim to).
V pripade vaznych problemu bych se taky radeji svych prav domahal v CR v cestine a podle pravniho radu CR nez v zahranici.

Osobne pouzivam jak FIO, tak celou radu zahranicnich brokeru, ale vetsi pozice si pro jistotu drzim ve FIO.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Skejwi » 25 led 2022, 13:30

FraK píše:
25 led 2022, 07:18
To mas pravdu. Premyslel jsem presne nad tim samym, co pises. Nicmene vim, ze CNB provadi prisne kontroly provoznich rizik, takze i FIO (nevim, jestli i ostatni banky v CR poskytuji cenove dostupne sluzby brokera) musi mit vytvoreny robustni system rizeni a kontroly provoznich rizik, jinak by meli problem s CNB. IBKR obsluhuje ceske klienty z Madarska. Nevim, jaky dozor ma madarska CB a zda venuje stejnou peci dozoru bank a brokerum orientovanym na zahranicni klientelu nebo zda i madarsky IBKR je kontrolovany US regulatorem. K regulatorum na Kypru uplne duveru nemam, ale je to jen bias. Jejich skutecnou kvalitu neznam.
To same plati z hlediska majetku. FIO banka musi udrzovat velku uroven vlastniho kapitalu, jinak by prisla o licenci. Zase nevim, jak velky kapital musi mit brokeri v Madarku nebo na Kypru a do jake miry za ne ruci jejich matka (tipuji, ze vubec, ale nevim to).
V pripade vaznych problemu bych se taky radeji svych prav domahal v CR v cestine a podle pravniho radu CR nez v zahranici.

Osobne pouzivam jak FIO, tak celou radu zahranicnich brokeru, ale vetsi pozice si pro jistotu drzim ve FIO.
Jasný. Hele, já se nevymezuju proti tomu, že investování přes banky je bezpečný. Jenom mi přijde a priori odvážný tvrdit, jak se dneska hodně slýchává, že "investuješ přes platformy, ok, bereš na sebe rizika, investuješ přes banky, jó, ty si platíš za bezpečí".

Fio sama tvrdí (ten odkaz jsem tu sem dával hodněkrát), že v případě finančních problémů Fio skupiny není právní precedens, jestli jsou akcie držené na sběrných účtech v konkurzní podstatě banky, jak je vypořádávat ve vztahu k jiným věřitelům atd. Právní řád ČR dotýkající se investorů, v mém pohledu spíš zaostalý v porovnání s US regulací (to, jak si se schválením ČNB už asi potřetí hraje PPF s minoritáři), bych nebral jako výhodu.

IB se tváří, že pobočky jsou správní jednotky, kde se evidují assety daného segmentu klientů, ale třeba zisky a závazky jdou za matkou. Alespoň tak to prezentují, když mluví o stabilitě IB.

To je taky otázka, jak domáhání práv v češtině vs. angličtině funguje. V rámci EU by to stejně bylo všechno přes úřední jazyky, tj. i češtinu. Pokud jde o vymahatelnost práva ve světě... někde jsem nedávno viděl statistiku, asi víš, jak vypadala :D

Každopádně, neříkám, že Fio nebo KB jsou nebezpečný. Jen polemizuju s Vávrovým výrokem o diametrální odlišnosti rizik. Ono nakonec je to možná akademická debata, hodně věcí nám stejně asi uniká...
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Dragan
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 164
Registrován: 31 led 2020, 08:53
Reputace: 64
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Dragan » 27 led 2022, 19:35

Ahoj, žena si chce velmi pasivně pravidelně každý měsíc investovat těch populárních 1000Kč někam tím způsobem, že prostě si nastaví na účtu trvalý příkaz, peníze se pošlou a ať se i automaticky zainvestujou.
Ponechme teď stranou, jak moc nevýhodný tohle je. Jde mi o to - která banka tohle nabízí? Moneta prodává fondy bez vstupu/výstupu (TER jsem ještě nezkoumal) pro pravidelné investice, ale nikde jsem nenašel, jestli je to takhle automatický nebo je potřeba někde zadávat objednávku.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od P2P_Ronie » 27 led 2022, 20:41

Radsi nez banku, nebude na tohle mit uz lepsi to Portu nebo neco podobnyho?
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Podílové fondy

Příspěvek od Carhir » 27 led 2022, 20:42

Ahoj Dragane,
posílat fixní částku každý měsíc přes trvalý příkaz lze u každého podílového fondu. Prostě se po připsání peněz na sběrný účet automaticky zainvestují. Na co bych si dal pozor tak na nákladovost, přesně jak zmiňuješ. Pokud si tvoje žena nechce zakládat účet u brokera a vybírat etf / akcie sama tak za sebe doporučuji společnost portu.cz. Podle rizikového profilu ti automaticky poskládají portfolio z nízkonákladových etf, pak už jen posíláš peníze a o nic se nestaráš. S poplatkem za správu se dostaneš až na 0.6% p.a. což v bance není ani náhodou. Samozřejmě žádné vstupní a výstupní poplatky.

Prostudujte si jejich blog, mají tam spoustu zajímavých informací srozumitelnou formou. Pokud Vás to zaujme tak můžu poskytnout referral na 3 měsíce bez poplatků.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů