Martinusův deník

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 531
Kontaktovat uživatele:

Re: Martinusův deník

Příspěvek od Joshua » 26 lis 2019, 21:30

Martinus píše:
26 lis 2019, 19:17
Je to o tom, mít připravenou nějakou rezervu. Klasická doporučovaná rezerva na 6 měsíců se ukázala jako nedostatečná. Proto při 3 dětech jsem potom dlouhou dobu i s ohledem na můj zdravotní stav držel rezervu ještě řádově vyšší na ca 1-1,5 roku....že ta suma byla ve statisících asi nemusím říkat...to prakticky znemožnilo jakékoliv investice. Jedinou tehdejší mojí investicí bylo vlastní vzdělání. To nestálo nic...to je ponaučení. A další ponaučení je, že v ten moment opravdu zapůsobil nízkonákladový vlastní dům, který nebyl zatížený hypotékou. Jako ta obrovská kamenná a nehybná stabilita. Vloni měl 150 let výročí, vážím si ho nesmírně, bude tu i po mně....často si vzpomenu na jeho prvního stavitele. Jaký asi byl? Postavil ho ve svých 24 letech, musel vlastníma rukama natahat asi 400 tun kamene a hlíny...., a pak si ho 52 let užíval...Něco jsem na tom jeho odkazu také vykonal, ale na tohle bych neměl....to byla jinačí dřina než teď psát něco na PC...tak to jsem se zase vrátil k té investici do nemovitostí,ale pro dnešek vše...
K těm zdravotním problémům a tahanicím si nemyslím, že jsi OT. Je dobré to sdílet a mluvit o tom. Každého mohou potkat situace u kterých si dotyčný myslí, že se ho týkat nemohou. A jsem rád, že o tom píšeš se svými zkušenostmi. Já mám teda taky klasicky doporučovanou rezervu na nějaké 3-4 měsíce života + nevyfakturovanou práci k tomu, kterou mám ve "frontě" ale dal jsem si za cíl to letos a další rok trochu navýšit kvůli případnému přírůstku. A mám teda úrazovku, která by měla pokrýt mou případnou neschopnost, kdyby se mi něco stalo. Je otázkou, jaká by byla skutečnost... ale pořád je tu (v čr, ne na fóru) celá řada lidí, kteří žijí jednu výplatu od bankrotu.

S těmi dětmi... je tu ještě další kategorie a to jsou ti, kteří by si chtěli neustále užívat a bojí se udělat závazek a krok vpřed. Bohužel je to aktuálně 90% mých přátel. Možná sem patří i singles... kupodivu s nimi není nic v nepořádku, jsou to fajn lidi. Někteří z nich se třeba jen bojí se seznámit. Paradox... dnešní doba frčí na seznamkách a Tinderu, protože spolu neumíme mluvit.

Pak je tu ještě něco, co se mi na tvém příspěvku líbilo. A to je jistý dlouhodobý pohled, ale zároveň i pokora. Toho mi taky přijde, že je poskrovnu a proto jsem poslední část příspěvku zvýraznil. A samozřejmě dávám plusko. Díky za příspěvek.

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 130
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 27 lis 2019, 09:47

Řekl bych, že to zde píšeš moc pěkně. Možná jako táta dvou dětí mám i podobné názory.

Zajímavé je, že 90% mých známých je mladších než já (vtšinou o pár let) a 75% z nich má minimálně partnera/partnerku či manžela/manželku (minimálně půlka je normálně oddaná), další mají třeba děti... Nad 25 let si vybavuji opravdu jen pár známých, co nemají ani partnera/ku, ani děti... Zajímavé.
Že by rozdíl velkoměsto / venkov? Nebo sociální bublina? :-)

Osobně mám ten polštář trochu menší. Máme rezervu kolem 100-150 tis. jak kdy, což je tak cca 3-4 měsíční příjmy. Ovšem kdyby se něco stalo a omezily se příjmy, tak s tím jsme schopní vyžít určitě tak o půl roku déle... Krom toho třeba u P2P půjček, třeba u Mintosu dobíhají půjčky docela rychle a je to tak docela likvidní... I když samozřejmě může se něco pokazit a nemusejí být vůbec, ale od toho je diverzifikace. A v průběhu těch 3-4 měsíců už se ty investice taky dají "stahovat"... Takže si myslím, že ta roční rezerva stačí mít někde v investicích.

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 158
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 29 lis 2019, 19:07

Zkusím přispět/trochu rozvést to téma rezerva/zajištění, pojištění.
U mne to bylo takové, že nemovitost pojištěnou mám, samozřejmě. Na nějaké životní pojištění jsem nešel. Když jsem se začal zajímat, bylo už relativně pozdě. Nemocný jsem byl v 31 letech a od té doby neexistuje v ČR pojišťovna, která by mně pojistila (všichni mají podmínku, že nesmíš mít prodělanou rakovinu....to jen tak mimochodem, kdo nevěděl....ale už jsem to dlouho neprověřoval opětovně jestli to stále platí, ale platilo ped 15 lety 100%ně....)
Proto jsem k pojištění skeptický. Také mám zkušenost s požárem u souseda - pokud by někdo chtěl vědět - můžu dát i toto téma...opravdu též poučné...kdo nezažil reálný požár, těžko také bude jen z toho, co vidí ve zprávách usuzovat.
Pojistky si tak představuju, že pokryjí opravdu to základní, opravdický průser nikoliv.
U nás to bylo tak, že se sešlo dohromady více faktorů: výpadek obou příjmů, přírustek do rodiny, nemoc, exekuce na výživné...vše bylo způsobeno samozřejmě mojí nemocí...takže tady by člověk opravdu očekával pomoc státu...kdy jindy že...ale to taky nefunguje, takže je potřeba se spolehnout na sebe.
Půl roku šlo žít z rezervy, dalších půl roku už to začalo být opravdu vážné...chybělo ca 10-15tis/měsíčně...takže to padly i všechny méně dostupné rezervy, např. stavební spoření mojí ženy apod. Již v první fázi to bylo o nějakém se omezení, které se stupňovalo....ve třetí fází...třetí půlrok...to začalo být už opravdu kritické....rozhodování, co k jídlu, jestli cesta do nemocnice, nebo plíny pro dítě, prodej nějakých věcí...V poslední fází, pokud by to pokračovalo dále, by to bylo hard: tj. prodej všeho co nutně nepotřebuješ, chleba+voda, pravěpodobně nějaká menší půjčka, žebrání po příbuzných, které jsi nikdy neviděl a v úplně poslední fázi pak asi prodej domu....
No naštěstí k tomu nedošlo...i tak to stačilo. A to všechno bylo naštěstí tak, že jediný povinný výdaj byla záloha za elektro - tehdy 1000 Kč/měs....a jinak žádná hypo, žádné půjčky, žádné splátky...pokud toto vstupuje do hry, sakra se ten výpočet rezerv mění!!
Hodně špatně vnímám lidi, kdy třeba ze 2 příjmů jeden příjem ani nestačí na ty povinné výdaje: hypo nebo jiné půjčky, energie, nájem...atd. atd. Jsou to i vzdělaní lidé, lidé s vyššími příjmy, přesto otroci kryrího závodu.
My topíme dřevem, takže na 2 roky máme vždy do zásoby. Tehdy se nic nekupovalo a když už jsem se chtěl dostávat po chemo do formy, tak jsem chodil denně (schválně jsem se trochu týral) s batohem na poleny dolů do údolí, kde byl polom a nosil jsem ty polena domů, abych zvýšil fyzičku.....nestálo to nic...
Moje rada je ta, že si člověk asi musí projít ty možné scénáře výpadku příjmu/zvýšení nákladů a podle toho rezervu stanovit. Mě opravdu se osvědčilo poté dlouhou dobu držet rezervu na 1-1,5 roku a to opravdu naprosto natvrdo v bankovkách....na ty nemůže ani exekutor, ani notář ....šlo i o případ, kdybych zemřel...tak jen průběh dědického řízení je o tom, že zbylé rodině můžou zablokovat na 1-2-3 roky všechny účty a každému je to naprosto u prdele....tímto tématem se budu později ještě zabývat dědické řízení, závěti, správa majetku pozůstalými, společné jmění manželů a jeho rozdělení, atd. atd...
To, že je hromada lidí, že bez 1 výplaty končí...je fakt, ale takto to drtivá většina mít nemusí. Je u nás opravdu brutální finanční negramotnost, nevím co s tím. 3-4 měsíce rezerva si myslím, že v případě jediného příjmu pro rodinu (tj. živitel + žena na mateřské + děti, nebo jen samoživitel) je v případě problémů málo...myslím opravdové problémy, ne na 2 měsíce zlomená noha...
Jo s souhlas naprostý s Joshuha - je to celé o zodpovědnosti....co si kdo dovolí si troufnout....jsou tací, že je jim pak jedno, že jdou pod most, do azyláku, jestli se nají, nenají...takoví jsou také...ale nepředpokládám tento typ lidí zde na foru, takže tohle téma asi můžeme vyloučit...

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Úplné začátky na P2P

Příspěvek od Martinus » 09 pro 2019, 19:45

Tak já se trošku posunu, přeskočím jedno 2 témata v úvodu naznačená, přeskočím asi 15 let mého života a dám sem moje úplné začátky.
K investicím do P2P mě přivedlo vlastně několik věcí:
1. V práci musím bohužel poměrně dlouho trávit čas na počítači, což mě štve a chci to již brzy změnit, po dlouhých letech. No a aby se z toho člověk nezbláznil, tak mimo práci občas někam taky mrkne jinam. Jeden čas - no možná několik let jsem se zabýval jednou nejmenovanou on-line hrou...strategie, taktika...to bylo moje. Ale nebyla to závislost, nebo tak něco, bylo to o tom, že jsem hrál v komunitě v Německu, kde jsem se tím pádem musel chtě nechtě zlepšit v němčině, takže to bylo příjemné s užitečným...ano, byly tam mikroplatby 100-200 Kč/měsíc..ale to je snad únosná úchylka...každopádně jednoho krásného dne jsem řekl dos. Hru jsem ukončil s tím, že pokud budu trávit ještě nějaký čas u počítače, tak to bude výhradně kvůli tomu, aby to nic nestálo, naopak něco vydělalo a bylo to i jinak užitečné. A to byl ten zlom. Následně jsem zrevidoval veškeré pojistky, účty, poplatky, banky atd, atd, Samotného mě překvapilo, co to přineslo po malých částkách za "balík". Tak to byl první impuls.
2. Impuls byla reklama, kterou jsem v Německu viděl na Auxmoney.de...to mě zaujalo. Nějaký čas jsem na to zapomněl, ale později jsem se k té myšlence vrátil.
3. Po opravdu dlouhých letech investování do rodiny, domu a dětí se přeci jen nashromáždila nějaká koruna, která by se dala nějak využít i jinak...

Takže to byly 3 hlavní podněty, které mě přivedly sem. Po prvním seznámení s Auxmoney - tam jsem se neregistroval, jsem zjistil, že existují Zonky...tak jsem to zkusil tam, no a velmi opatrně jsem 20.11.2017, (takže to bude nyní 2 roky) dobil nějakou malou částku do peněženky a 21.12.2017 jsem už vyzkoušel nakoupit nějakou tu půjčku...
No a to byl úplný můj začátek na P2P a teprve pak jsem objevil zdejší forum.....
...když dnes brzy neusnu, možná pustím ještě pár písmen...

JPT
Gold pen
Gold pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 16 pro 2019, 06:18

romancik píše:
21 říj 2019, 12:47
Hlavně k té efektivitě tepelného čerpadla, teď nevěřím, že by ušetřilo víc, jak 5 tisíc Kč / rok. A při ceně 100 tisíc by byla návratnost přes 20 let. A to ještě hluk ze systému vzduch - voda, problém kvůli sousedům atp.
Asi by se mělo dát spočítat, když mám podle měřiče tepla roční spotřebu, kolik by to stálo přes tepelné čerpadlo, ale nějak nevím kde.
Tady myslim byly různé výpočty https://www.tzb-info.cz/

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 130
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 16 pro 2019, 08:40

Ty stránky znám dobře. Jsou moc dobré a řekl bych i fundované.
Přesně ten výpočet co zmiňuješ je zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... i-tzb-info
Moji situaci úplně neřeší, protože máme horkovod, který tam není zahrnutý a musel bych ho stejně počítat, i když ne tak složitě. Na druhou stranu v současnosti máme za energie účty (něco málo přes 30 tisíc ročně - elektřina, teplo, plyn). A ten výpočet mi pro tepelné čerpadlo a naše podmínky (některými si nejsem moc jistý, tak beru měkčí) ukazuje dost vysoké náklady na investice a údržbu - celkem přes 40 tisíc. U tepelného čerpadla se mi jen náklady na energie pohybují kolem 24 tisíc, tj. rozdíl na zaplacení investic je kolem 6 tisíc / rok na min. 100 tis. investici. A to už se mi opravdu nevrátí. Sice vím, že v budoucnu budeme mít větší spotřebu tepla, ale i kdyby to byl rozdíl 8 tisíc, tak to zase není taková návratnost, krom toho ty stránky počítají daleko větší náklady na investici a údržbu tepelného čerpadla (21 tisíc / ročně).

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 16 pro 2019, 11:14

Náklady 30 tis/rok jsou v pohodě. Možná bude potřeba to řešit časem (nárůst ceny energií/spotřeba). Aktuálně pořídit TČ za 100k a ušetřit 5k je samozřejmě mimo mísu. Kdo má ledničku (obrácené TĆ) doma 20 let, než se investice vrátí? Ale TČ je nutné kupovat v Číně, např. Aliexpres...odpovídající pořídíš za ca 1000 USD, pak už to dává smysl. Za několik let by stálo za to se tím zabývat... ;)

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 18 pro 2019, 20:02

Toto je trošku OT, ale přece to sem musím dát...je to tak trochu investice, trochu pomoc, trochu historie, trochu stavebnictví a i trochu ekologie....ke všemu z toho mám nějaký vztah...podle mě to má smysl, tak proto do toho jdu! Potěšilo mě, že něco takového jde...škoda jen, že ne u nás...to by památkáři nedali...
https://dartagnans.fr/en/projects/chate ... c/campaign

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Konec na Zonky

Příspěvek od Martinus » 17 bře 2020, 08:08

Dnes jsem vybral poslední možné zbytky ze Zonky. Ze Zonky jsem vybral o 5,2% více než jsem tam vložil před ca 2 lety. Zbytek jsou zesplatněné, či po splatnosti neprodejné půjčky. S tím jsem se rozloučil. Se ztrátou (finanční) jsem nevyšel, když připočtu čas strávený s platformou, tak je to úplně mimo....ale jinak je Zonky pro mě jeden velký omyl a jsem rád, že jsem venku! Jsem zvědav na Stonky za pár měsíců, jak to bude vypadat, ale o skutečném reálném výnosu si můžete udělat představu sami...

mailo
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec na Zonky

Příspěvek od mailo » 17 bře 2020, 09:54

Martinus píše:
17 bře 2020, 08:08
Dnes jsem vybral poslední možné zbytky ze Zonky. Ze Zonky jsem vybral o 5,2% více než jsem tam vložil před ca 2 lety. Zbytek jsou zesplatněné, či po splatnosti neprodejné půjčky. S tím jsem se rozloučil. Se ztrátou (finanční) jsem nevyšel, když připočtu čas strávený s platformou, tak je to úplně mimo....ale jinak je Zonky pro mě jeden velký omyl a jsem rád, že jsem venku! Jsem zvědav na Stonky za pár měsíců, jak to bude vypadat, ale o skutečném reálném výnosu si můžete udělat představu sami...
jsme na tom podobně, já o trochu hůř, vyděláno za dva roky (poslední rok už jen čekám zda se vráti zesplatněné a co nejde prodat) tak jsem zhodnotil investici o 0,7% !! Ještě mi tam asi 3000 visí v zesplacených, ale nepočítám že bych to někdy viděl, když už je to rok a víc a pořád nic. Takže ZONKY rozhodně ne

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 01 dub 2020, 06:38

parazit zabil hostitele:
https://www.ctidoma.cz/politika/rozhodn ... -internetu

(nevěděl jsem kam to dát, tak jsem to dal sem....ale je možné i přesunout)

Odpovědět