F.I.R.E. progress log


Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 969
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1188
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Kingswood » 01 bře 2022, 10:42

GOGO7 píše:
01 bře 2022, 07:48
Co by kdyby.
Situace je taková, že ruská burza je uzavřená, všechny ruské akcie jsou vyřazeny z trhů NYSE a Nasdaq, k podobným sankcím přistoupí další světové burzy. Srovnávat aktuální situaci v Rusku s čistě teoretickými potenciálními dopady na největší burzy světa a na akcie firem, se kterými obchodují mi připadá trošku jako pohádky Alenky z říše divů. Nechápu, kde taková moudra bereš.
Běž radši studovat projevy svého oblíbeného skvělého rétora Putina :lol:
A já jsem něco srovnával? Já píšu o tom, co je možné si ze současné situace odnést do budoucna.

Esej na téma válečné ekonomiky od Dalia zde (především WW2): https://www.linkedin.com/pulse/mechanic ... -ray-dalio
Další rozbor ohledně válečné ekonomiky je teď v bonusovém dílu Rational Reminder: https://www.youtube.com/watch?v=1WQ45rnHeok
Základní ideou je, že během války dochází k obrovskému ředění kupní síly (tj. bondy out), zabavování majetku, kontrole kapitálu a pokud jsi na burze u strany, která prohraje konflikt a kapituluje, tak v akciích přijdeš o 90-100% majetku.

I když je momentálně obchodování dostuppné přes mobilní apku dotykem prstu, tak restrikce na pohyb kapitálu se odehrávají tak rychle, že pokud nemáš diverzifikováno před tím, než krize začne, tak už diverzifikovat nestihneš.
Závěr si z toho vyvoď sám.

Já teď vzhledem k tomu co se děje upřímně nemám čas ale ani moc chuť investice řešit, každopádně z makropohledu to, co se teď odehrává, bude mít i pokud nedojde k žádné další eskalaci, nedozírné následky.
Došlo k velmi citelnému oslabení pozice dolaru jako rezervní měny i eura, protože po odstavení aktiv ruské centrální banky si regionální mocnosti začnou dost rozmýšlet, kde a jak budou mít uloženy rezervy. SWIFT pro změnu stojí a padá na americkém dolaru, protože korespondentské banky jsou z naprosto drtivé většiny všechny v USA. Momentálně ke swiftu není seriózní alernativa, protože nebyla potřeba, ale konkurenční CIPS začne naprosto logicky nabírat na trakci a objemu.
A bohužel se začíná velmi nepříjemně vytvářet kontura bipolárního rozdělení světa. To, že Rusko s Čínou víceméně potáhnou za jeden provaz, protože jim navzájem zatím vyhovuje povaha zahraničního obchodu, autoritářská politika i geografické umístění, se čekalo. Co je ale hodně překvapivé i pro mě je aktuální pozice Indie a některých arabských států.

Vzhledem k tomu kde žiju i jaké mám politické smýšlení, tak bych si moc přál, aby se Ukrajina ubránila, v Rusku byla revoluce, Putin skončil v Haagu a celý ten odstavec výše se dal defacto smáznout ze stolu. Ale reálně tomu bohužel moc šanci nedávám a Západ má ze svého postavení hodně hluboko kam padat.
Osobní portfolio 30.4.
Funds = Fidelity World 14%, 8% WVAL, 4% FLXC, po 1% - FLXK, XLPE, XDN0
Marine = 11% ZIM, 3% ATCO
Energy = 5% FANG, 9% ČEZ, 2,5% FLNG, STNG
Tech = 3% INTC, 1% CDR
Crypto = 24% BTC, 7% ETH, 3% HUT

Uživatelský avatar
Poutník
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2021, 18:53
Reputace: 134
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Poutník » 14 bře 2022, 10:44

Jsem teď frustrovaný a nasraný takže nemám náladu psát delší příspěvky. Snad o víkendu se k tomu dokopu a udělám sumarizaci za Únor.
Děkuji všem, co jste se tu vyjádřili. Zejména Kingswoodovi postřehy jsou pro mě vždy přínosné.

Dnes bych se chtěl rozčilovat nad obchodováním Polymetalu v Londýně.
Na burze mi jako EU rezidentovi není dovoleno polymetal nakupovat ale jen prodávat. Tyhle pravidla ale neplatí pro všechny a cena leze pozvolna nahoru. Broker nebo kdo, tím efektivně maří možnost mazat ztráty ředěním a nakupováním teď když je akcie -85%.

Já se ptám: co je tohle za hajzlovinu? V rámci ochrany investorů před rizikem jim umožníme nakupovat až bude cena 3x výš a někdo bude mít plný kapsy?

Jsem zhnusen! :x :x

Uživatelský avatar
Poutník
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2021, 18:53
Reputace: 134
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Poutník » 17 bře 2022, 13:49

Tak jdeme na to aneb troška sumarizace a hodně brečení...

Jsem teď hodně zapšklej a nasranej na svět takže tenhle příspěvek který by měl obsahovat údaje o tom jak se PF dařilo za měsíc únor bude spíš myšlenkový průjem nad událostmi posledních týdnů.

Rusko mi finančně dost rozkoplo hezký čísla v PF. Může za to i bitcoin ale jak už jsem psal několikrát v rusku jsem měl velkou část portfolia takže od prosince 21 jsem přesně 37% v mínusu.
Jsem trošku z oboru a musím říct že otevřenou válku si z mého okolí nikdo nepřipouštěl a to se nebavíme o lidech od piva. Měl tohle zasáhlo hodně protože jsem přesvědčil sám sebe že ruské akcie jsou ve vlastnictví oligarchů a v jejich zájmu není nic čím by přišli o peníze. Člověk míní Vladimír Vladimirovič ale mění. Vyvstal mi tak obdobný problém jako u Kingswooda a to 1) možné vynulování ruských pozic 2) vynulování expozice vůči těžařům což je právě sektor kterému se daří. Za poslední rok jsem prodal ve velkém profitu těžaře v Indii a Kanadě a zbylo mi tak jen rusko a Petrobras. Rusko je mimo hru a já taky protože růst ceny zlata, plynu a kovů jde mimo mě a nijak z něj neprofituju. Přitom jsou to doprdel pozice který sem docela pracně budoval zatímco okolí nakupovalo technologický sračky tipu Palantir, Lemonade a nevím co ještě co Vávra poradil na youtubu.
(Mimochodem jsem teď na Vávru přímo alergickej. Teď si zase pochvaloval rozhodnutí FEDu zvýšit sazbu o 0,25 což je vzhledem k inflaci se kterou se potýkají absolutní výsměch. Doufám, že jim to tam popadá na hlavu a Vávra zmizí ze scény stejně rychle jako se na ní objevil. BTW: Nejhorší je že má schopnost kolem sebe vytvářet jakýsi kult osobnosti a patent na pravdu vycházející z toho že byl ředitel KB a byl v americe.)

Válka zasahuje finančně i do mého pracovního života kde mám sice od ledna novou, lépe placenou pozici ale v rámci úsporných opatření nebo problémů s financemi teď nedostávám část platu a o odměnách taky nemůže být řeč. Když do toho započítáme inflaci tak jsem platově tak 25% mínus.

Nasranej sem i na BTC, kterej má neuvěřitelnou schopnost přitahovat na sebe negativní pozornost okolí. Unavujou mě ty neustálí řeči o energetické náročnosti. O tom že do něj budou rusové utíkat kvůli sankcím. Neustálá snaha ho regulovat. Vzpomněl sem si taky na tlučhubu Larry Čermáka který se asi před rokem hrozně plácal přes prsa jak má insider info jak jedna z TOP5 SaP500 firem nakupuje btc a jak to všichni uvidíme ve výkazech. Ola hop, nerad bych mu křivdil ale asi byl sfetovanej.

Sem nasranej jako evropan protože tyhle události samozřejmě obrovskou měrou zbrzdí ekonomiku v Evropě. Na druhou stranu třeba to povede k odklonu od debilního green dealu což je v současnosti asi tak jediné pozitivum které vidím. Otázka je jestli to EU uchopí jako důvod k brutálnímu rozvoji jádra a nebo si místo jednoho dovozce stane závislá na dovozci jiném. Další pozitivum by mohlo být navýšení obranných rozpočtů v EU, protože naše armády jsou dlouhé roky až na ojedinělé případy super žalostné a v neprovozuschopném stavu. Problém se ukazuje taky v interoperabilitě a logistice s tím spojené. Osobně jsem zastánce jednotné armády pro evropu protože ať chceme nebo ne zájmy USA nebudou vždy zájmy EU.

Jsem nasranej na švícarsko, který ukázalo jako vždy pravou tvář a to že jejich zájmy jsou vždy na prvním místě. Stejně jako u nich po 2.sv zmizelo židovské zlato a nebylo jim to blbý tak teď jim nebylo blbý zříct se svých chlebodárců kterým prali posledních 30 let prachy.

Souhlasím s tím, že budeme svědky pádu dolaru jako rezervní měny. USA v podstatě ukázala že kdo se jí znelíbí ten může na dolar zapomenout a já si myslím, že kdo má všech pět pohromadě začne od dolaru dávat ruce pryč. A to nemluvím jen o režimech na druhé straně politického spektra ale i o státech neutrálních a přátelských. Je pro mě záhadou že si drží nadále hodnotu po tom co s ním poslední 2 roky provedli a jak ho naředili.

Investičně mě teď čeká hledání nových titulů jako náhrada za rusko což nebude vůbec snadné né-li nemožné. Neruských Gazpromů ve světě moc není...
Na závěr bych všem čtenářům, kteří tak ještě náhodou neučinili doporučil přečíst Kingswooduv deník. Souhlasím s velkou částí názorů, které ten člověk má a rovněž sdílím podobný investiční přístup.

Jsem nasranej :x :lol: :x ale to už jste asi pochopily.
PS: omlouvám se za tuhle formu zápisu ale nic lepšího ze sebe při současném rozpoložení nedostanu.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 969
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1188
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Kingswood » 17 bře 2022, 15:12

Hele chápu frustraci a je i jednoznačná jedna z příčin (přílišná expozice na jednu zemi). Pokud bych k celé situaci měl mít nějaké pozitivní body, tak:

1) doufám, že narozdíl ode mě alespoň netrávíš dny s kamarádem covidem, který se mě rozhodl nasrat a vylepšit mi narozeniny
2) konflikt na Ukrajině pomůže trochu vzpamatovat se Evropě a dá do pohybu další geopolitiku

Nedělám si bohužel iluzi, že se vlivem války dočkáme konce Putina nebo GreenDealu. Bohužel. Co mě ale upřímně děsí je současná pozice dolaru na mezinárodním trhu. Zmražení ruských rezerv je imo začátek konce, který se bude táhnout dekády. Nahrávají tomu úplně všichni - Powellovým navýšením o 25bps počínaje a Saudskými úvahami nad petroyuanem konče...

Nezbývá než číst, čekat a vzdělávat se. Z momentální situace bez ztráty kytičky vybruslit nepůjde. Komodity už jsou vysoko, reálné sazby v prdeli a recese za dveřmi.
Osobní portfolio 30.4.
Funds = Fidelity World 14%, 8% WVAL, 4% FLXC, po 1% - FLXK, XLPE, XDN0
Marine = 11% ZIM, 3% ATCO
Energy = 5% FANG, 9% ČEZ, 2,5% FLNG, STNG
Tech = 3% INTC, 1% CDR
Crypto = 24% BTC, 7% ETH, 3% HUT

Uživatelský avatar
Poutník
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2021, 18:53
Reputace: 134
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Poutník » 06 kvě 2022, 09:55

Zdar!

Mám tu za poslední dobu nějaké resty ale moc se mi nechce psát tak udělám takovou kratší sumarizaci.

Invested rate teď držím striktně na 20% a hromadím nějaký cash pro případ co kdyby. Na trhy ale nepůjde. Taky se nám doma nakupili nějaké výdaje tipu oprav, pravidelných plateb atd. takže těch 20% je tak akorát. Krom toho zdražování už já osobně vidím teda úplně všude. Mám celkem pamatováka na ceny běžných věcí v obchodě a těch +10% minimálně je tam skoro všude. A to ještě nepřišla faktura za plyn tyvole... :?

Co se akcií týče tak sem v dubnu udělal jen jeden obchod a tím byl prodej kanadského těžaře zemního plynu. Jednalo se o 3% PF a celkový zisk byl k 330%. Zpětně se dá říct, že kdo měl v březnu 2020 volnou hotovost pár mega tak už mohl mít do smrti vystaráno.
Já jsem v období únor-duben 2020 nakoupil čtyři těžařské společnosti. 1) těžař ropy Cardinal Energy - prodej květen 2021, zisk 505% (kdybych to vyseděl tak zisk cca 1500% 2) Těžař kovů a ropy Vedanta - prodej prosinec 2021, zisk cca 400% 3) Těžař ropy kanada Senex - privatizace 1Q 2022, zisk 300-400%
4) Těžař zemního plynu kanada Spartan Delta, prodej duben 2022, zisk 330% (kdybych to podržel tak aktuálně 400% ale uvidíme co udělá plyn).
Poslední z těchto super investicí je Gazprom který je zároveň největší pozice v mém portfoliu ale u něj všichni víme jak si aktuálně stojí...

Mimochodem si myslím že se možná koncem roku podíváme v některých sektorech na podobně výhodné nákupní pozice ikdyž ten propad a následný výstřel nahoru v horizontu měsíce jako tomu bylo v březnu se opakovat nebude a ještě jednou to řeknu. To byla životní příležitost k investici. Nevím co si lidi mysleli. Že už se doprava a výroba navždycky zastaví? :roll:

Peníze z dubnového prodeje sem přesunul do BTC a rovněž měsíční prachy na investice aktuálně dávám do BTC. Dává mi to zdaleka největší smysl. BTC mi příjde silnější než kdy předtím. Důvody proč do něj peníze dávat se v poslední době objevují všude a já bych se popravdě nedivil sám sobě kdybych se do BTC uklidil All in jak už jsem před nedávnem psal. Aktuálně tam spíš uklízím zisky a beru to jako spoření. Krom toho jsem se asi před dvěma měsíci zapsal jako tester do projektu stosuj.cz který ve zkratce umožňuje hezké nastavení DCA strategie v kombinaci s limit orderama a ta služba mě docel baví. Krom toho je to český projekt a to já rád podpořím a tak sem i udělal.

Že teď byla doba, kdy se dala koupit skoro jakákoliv pičovina a ta narostla na ceně a každej se tak cítil jako investiční génius dokazuje to že sem prodal pár svých "investičních/sběratelských" stříbrných mincí se zhodnocením někde mezi 100-300% a láhev "investiční" whisky za asi 120% u obou za cca 3 roky. Podotýkám že mincím ani alkoholu nerozumím a prostě sem jen laicky bral něco designově hezkého s limitovanou serií. Taky sem na social síti viděl že Mára prodal nějaký NFT či jiný projekty které nechápu asi za 150 nebo 180 etheru a pořizovačku měl menší než desetinovou? :? :?

Ještě okénko minimalismu: za březen a duben se mi podařilo poslat z domu celkem 13 věcí a dostat tak do rodinné kasy cca 9100,- potěší dvojnásob. :)

Aktuálně akcie sleduju ale největší smysl mi pro investice jak už jsem říkal dává BTC. Cena pro vstup rozhodně vhodná. Obtížnost se nám teď zvedá o 5% měsíčně. Proto taky pozor na ty těžaře.

Za mě asi všechno. Přeju pevné nervy pro investice, jisté je že nás čeká velmi zajímavý rok.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 969
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1188
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Kingswood » 06 kvě 2022, 10:38

Tak gratuluju, zdá se, že se vracíš do life as usual.
A musím říct, že mám na bitcoin úplně stjný názor. Děje se n něm několik překvapivých věcí, jak technicky tak ekonomicky. Souhlasím s tím co píšeš ve vztahu k inflaci - bitcin nikdy neměl lepší podmínky pro prokázání svojí hodnoty než teď. V momentu, kdy se většina populace přepne z módu "vydělat co nejvíc" do "prodělat o nejmíň", tak věřím že půjde nahoru.
Technicky je na tom zajímavě taky, protože ačkoliv bych tomu nikdy v životě nevěřil, tak od začátku roku klesá zhruba stejně jako Nasdaq (a tím myslím celý index, který pořád drží nad vodou akcie jako Microsoft a Apple a ne průměrný titul na Nasdaqu, který je asi 60% dole). Buď to znamená, že se z něj už spekulativní kapitál víceméně vylil a je jinde nebo nikde (lepší varianta) a nebo že v něm spekulativní kapitál vidí velké aktivum jako třeba ve zmíněných big tech a bude se vysypávat až jako poslední.

Já jsem vzhledem k velikosti expozice na bitcoin opatrnej, myslím že na akciovém trhu se dá schovat i nekorelovaně jinam, ale mám z bitcoinu dobrý pocit Tak doufám, že si to pak nepůjdu zarámovat stejně jako svoje přesvědčení o válce s Ruskem...
Osobní portfolio 30.4.
Funds = Fidelity World 14%, 8% WVAL, 4% FLXC, po 1% - FLXK, XLPE, XDN0
Marine = 11% ZIM, 3% ATCO
Energy = 5% FANG, 9% ČEZ, 2,5% FLNG, STNG
Tech = 3% INTC, 1% CDR
Crypto = 24% BTC, 7% ETH, 3% HUT

Uživatelský avatar
Poutník
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2021, 18:53
Reputace: 134
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Poutník » 12 kvě 2022, 10:25

Takže květen, Invested rate 20%, šlo to celý do nastavení nákupních orderů na BTC. BTC neudržel support 30K což je něco čeho jsem se docela bál. Mempool je plnej takže mám obavy že se pár lidí posralo a panicky se to teď snaží házet na burzy.

Nákupní ordery se mi "bohužel"/""bohudík" (teď sám nevím) vystřílely do jednoho po tisícovce od 39K až po 27K kam sem fakt nečekal že to až půjde. Tím jsem se zbavil hotovosti a aspoň nemusím nad ničím přemýšlet.

Ale co se to na těch trzích teď děje tyvole...

No nic, jestli chci v roce 2030 do toho Bukele BTC města/citadely :lol: tak teď asi dobrý podmínky pro nákup.
Závidím lidem, který mají teď hromadu hotovosti. Zase se dají nakupovat podniky za výborný peníze. Já nemám ale z čeho a tak se mi nechce kvůli pár tisícům rozšiřovat PF o další podniky co musím sledovat. BTC je tak jasná volba. Ikdyž pokud někdo drží tu hotovost v korunách tak se mu o to inflace a novej guvernér ČNB zřejmě hezky postaraj.

BTW: Minulej rok sem všem doporučoval protiinflační dluhopisy a sám sem si je nekoupil... :cry:

Gixian
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 692
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 476
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Gixian » 12 kvě 2022, 16:07

Poutník píše:
12 kvě 2022, 10:25
Závidím lidem, který mají teď hromadu hotovosti.
Tohle podepisuju - přesně moje pocity.

Vím sice, že jsem celkem chorobný chytač padajících nožů, ale stačilo pár týdnů a z módu "všude vidím bublinu" jsem se přepnul do stavu "všude vidím příležitosti" - a penízky už moc nezbyly, takže teď můžu tak leda koukat a závidět. ;)

Uživatelský avatar
Namor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2020, 12:27
Reputace: 869
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: F.I.R.E. progress log

Příspěvek od Namor » 12 kvě 2022, 16:33

Gixian píše:
12 kvě 2022, 16:07
Poutník píše:
12 kvě 2022, 10:25
Závidím lidem, který mají teď hromadu hotovosti.
Tohle podepisuju - přesně moje pocity.

Vím sice, že jsem celkem chorobný chytač padajících nožů, ale stačilo pár týdnů a z módu "všude vidím bublinu" jsem se přepnul do stavu "všude vidím příležitosti" - a penízky už moc nezbyly, takže teď můžu tak leda koukat a závidět. ;)
Mám to podobně, ale můj prožitek byl ve dvou fázích:
1 - Lítost , jak popisuješ, že nemám více hotovosti.
2 - Sladké uklidnění - to já jsem s vidinou velké inflace všechny kapsy obrátil vzhůru a nakoupil za vše protiinflační dluhopisy. Takže je naprosto logické a správné, že nic volného nemám. Musel jsem se pochválit, že jsem šikula :-) (Možná to není pravda, ale je to očistné a dobře se s tím žije i spí.)
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti