Namor a opičí království

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
Namor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 1153
Kontaktovat uživatele:

Re: Namor a opičí království

Příspěvek od Namor » 14 říj 2022, 20:36

Děkuji a neodejdu.
Rád bych poděkoval celé místní komunitě za ocenění mých příspěvků, kde jsem vstoupil již do druhé tisícovky kladných hodnocení. Vážím si toho a stejně tak Vašich přínosných poznámek a postů, jež mi od roku 2020 na tomto fóru pomáhají nachytat nějaké rozumy při mé amatérské snaze rozumně investovat.
Díky a neodcházím, tj. když bude něco, co mi bude dávat smysl, tak rád budu nadále přispívat.
Investorkám i investorům přeji, aby shůry včas uslyšeli letecké Cabin crew prepare for landing a trefili to nemožné – tj. dno. Užijte si hezký podzim.
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 28 říj 2022, 11:24

Sváteční úvahy
Dnes Miloš naposledy obdaruje některé své věrné státními vyznamenáními. Tuto možnost nemám (sorry, next time), takže se s Vámi podělím jen o pár úvah či novinek.

Dokoupil jsem Franklin FTSE China a využil poklesu. Čína je riskantní a bylo diskutováno v deníku Kingswooda. Moje expozice po navýšení Číny je 2% přímo v Číně a 2% v emerging, kde je ca. 30% Číny, takže 2,6% celkem v Číně. To pro sebe nevidím jako zásadní riziko.
V rámci diverzifikace čekám na pokles BTC. Líbilo by se mi, kdyby to začínalo osmnáctkou, ale lehce nad devatenáctou také přijatelné.
Jinak uvažuji o pravidelném celoplošném investování – tj. nákupy Vanguard FTSE All-World přes Degiro, kde je bez poplatku. Do stock pickingu se z mnoha důvodů nepouštím.

P2P – úvahy daňové a o ziskovosti
To vše vyprovokoval ta potvora Mintos. Zase se potvrzuje, že někam dát peníze a myslet si, že vše pojede beze změny, je hodně… (dosaďte si sami).

Jak ovlivňuje desetidenní bezúročný PP reálnou výnosnost?
Tím se zabýval na Telegramu Edvarts/Welfio. Na obrázku najdete jeho simulaci pro 30-denní půjčky/notes s 15% úroku, jež jsou splaceny v různých dnech. Díky 10-dennímu bezúročnému PP klesá úrok z 15 až na 11,3%. To je pěkný sešup a považuji to za velkou slabinu Mintosu, který často vše vypořádává jen jednou týdně. Mintosím investorům, bych doporučil analyzovat si LO i z tohoto pohledu. Ten rozdíl je opravdu velký.
Mintos1.png
Mintos1.png (43.77 KiB) Zobrazeno 2991 x
Notes, daně a další radovánky i spekulace
Disclaimer – nejsem expert na daně a níže uvedené je jen moje osobní úvaha.
Do notes jsem neinvestoval, ale se slibovaným poklesem srážkové daně na 5% v roce 2023 jsem tuto možnost začal promýšlet. Jsem typ, co chce mít věci ujasněné s předstihem, takže se často trápím něčím, co nenastane. Současní aktivní investoři do notes v roce 2022 to asi již promysleli, takže jejich závěry uvítám. POSTUJTE prosím, jak ty zapeklité notes budete danit a řešit.

Zbynhu mi svým správným upozorněním, že úrok z notes by se měl danit dle par 8, trochu hodil vidle do mých naivních úvah. Celý p2p dnes daním dle par 10. Jak to vidím - dle par 10 si investor může započíst náklady proti výnosům. Investor daní, když peníze vytahuje/vybírá. Dle par 8 zdaníte výnos za daný rok a finito, tj. nezapočtete si náklady.
Jaká má investor do p2p rizika? Je jich mnoho a najdete je na googlu, ale ten dle mého největší, je, že LO vám nic nezaplatí – nejen ani úrok, ale ani původní investici.
Moje zjednodušená daňová spekulace - mám investice jen v p2p, LO mi zaplatí jen úrok, ne jistinu a pak zkrachuje.
Dle par 10 si může investor započíst „ztráty“, takže když budou pohledávky oficiálně Mintosem prohlášené za nedobytné, tak si jako investor mohu tuto ztrátu investice do daní započíst. Sice za dlouho (ta nedobytnost se jen tak nevyhlásí), ale mohu. Takže je vhodné mít nějaké zisky dle par 10 v době, kdy budou pohledávky prohlášeny za nedobytné, abych si je mohl započíst proti jiným ziskům.
Dle par 8 investor zdaní připsaný úrok, přijde o jistinu a tuto si daňově nezapočte.

Shrnutí – pokud jsou mé úvahy správné
1. Notes jsou daňově riskantnější než claims. Důvěryhodnost LO, dle mého je stejná u claims i notes, tj. notes mě před rizikem krachu LO nechrání. Pokud do Notes, tak naprosto výhradně do těch LO, kde je riziko defaultu nejmenší. Což platilo ale vždy.
2. Kombinace danění dle par 8 a desetidenního bezúročného PP, dělá z Mintosu a jejich Notes horší variantu, než se na první pohled jeví.
3. Daňová komplexita – něco par 8 a něco 10 – zvyšuje pracnost a rizikovost chyby, ale nepřináší investorský prospěch.
Management summary – zatím mi ty Notes nevoní, přestože bych v rámci diverzifikace rozložení uvítal – LO jako Delfin, Iute… jinde nevidím.
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 05 lis 2022, 17:24

REIT - nastal jejich čas?
Inflace snížila ceny REITů a to zejména Evropě. Navíc jsem se podíval na worst ETF na just etf, zda tam něco zajímavého nevykoukne. Shodou okolností tam figurují mnohá evropská reitová ETF. Tak jsem se na to trochu podíval a tyto úvahy mi běží hlavou. Již nyní se těším na Vaše názory na vývoj trhu s reity.

Jak jsem již mnohokrát psal – nekupuji jednotlivé tituly (to neumím), ale indexy, tj. ETF a to výhradně akumulační.
Na trhu pro evropské investory není mnoho nemovitostních ETF. Takže mi dle dalších kritérií (TER, velikost, zaměření…) nakonec vyplavala dvě:
Amundi – globální zaměření (60% USA)
Xtrackers – developed Europe (34% UK, 15% DE)
reit2.JPG
reit2.JPG (28.06 KiB) Zobrazeno 2689 x
Vývoj je vidět na grafech.
reit1.JPG
reit1.JPG (65.74 KiB) Zobrazeno 2689 x
Jak to vidím?
Obě by se mi hodila do diverzifikace – sice jsem v hodně v českých nemovitostních fondech, ale toto je jiný produkt a geograficky jinde.
Amundi
– globální zaměření s váhou v USA se mi líbí
- pokles ca. -12% vůči ATH, stále vysoko nad úrovní propadu v 02/2020
Amundi zatím budu jen sledovat, současný pokles se mi nejeví jako impuls k nákupu.

Xtrackers
- Silné zastoupení UK (jak to bude dlouhodobě po brexitu?)
- Silný pokles (ca.-36%) a současné hodnoty v úrovni 02/2020
Shlédnul jsem jako inspiraci https://www.youtube.com/watch?v=O7Zn8jB ... BDinvestor
Xtrackers mě láká, protože pokles je velký. Odpovídá ale dle mého riziku. Nebudu hned kupovat, protože inflaci asi nějakou dobu zůstane a může cenu snížit či případně více odkrýt karty reitů – zejména v Evropě. Jsem ale připraven otevřít pozici, při nižší velikosti by to nebyla hrozba (ale ani velká výhra při úspěchu).
Jak vidíte budoucnost reitů v Evropě či USA, případně tato konkrétní ETF. Je čas na vstup nebo nás ještě čekají další negativní zprávy.

FraK
Gold pen
Gold pen
Reputace: 1033
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 05 lis 2022, 19:16

@Namor Problém vidim v tom, ze REIT muze (obvykle) zvysit svym klientum cenu o inflaci. Dejme tomu 10%. Pokud mu ale naklady na obsluhu dluhu vzrostou ze 2% na 4%, tak mu naklady na financovani (coz jsou obvykle jeho hlavni naklady) vzrostou o 100%.
Jak jsem psal. Je nutne znat strukturu maturit dluhu. Pokud REITu maturuje 100% dluhu pristi rok, tak je po nem. Takovy asi ani neni, ale snad je z prikladu patrne, o co jde.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, LendSecured, EstateGuru
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

scoutus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 194
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 05 lis 2022, 19:27

FraK píše:
05 lis 2022, 19:16
@Namor Problém vidim v tom, ze REIT muze (obvykle) zvysit svym klientum cenu o inflaci. Dejme tomu 10%. Pokud mu ale naklady na obsluhu dluhu vzrostou ze 2% na 4%, tak mu naklady na financovani (coz jsou obvykle jeho hlavni naklady) vzrostou o 100%.
Jak jsem psal. Je nutne znat strukturu maturit dluhu. Pokud REITu maturuje 100% dluhu pristi rok, tak je po nem. Takovy asi ani neni, ale snad je z prikladu patrne, o co jde.
je vubec realne todle nejak zjistit z bezne dostupnych informaci na webu daneho reitu ? ukazkove treba agnc a pod ?

edit uz jsem to nasel... diky za pouceni :-)

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 05 lis 2022, 20:09

FraK píše:
05 lis 2022, 19:16
Naprostý souhlas - úročení a splatnost dluhů REITu je klíčové. Proto jsem také hledal ETF, kde je toto riziko špatného jednotlivého výběru sníženo rozložením na více objektů.

FraK
Gold pen
Gold pen
Reputace: 1033
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 05 lis 2022, 21:00

Na druhou stanu většina velkých REIT má tyto údaje v prezentacích pro investory na webu, takže se dá vyhnout těm, co ty maturity nemají ideální nebo je raději neprezentují.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, LendSecured, EstateGuru
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 02 pro 2022, 21:40

Ohlédnutí za 11/2022

Nic velkého se nestalo
drobné nákupy
Vanguard FTSE All-World ETF - IE00BK5BQT80 na Xetra na Degiru bez poplatku
VBTC - VANECK BITCOIN ETN - DE000A28M8D0 na Xetra přes IBKR

v hledáčku, ale asi jsem dno již promeškal:
Xtrackers FTSE Develpd Europe Restate UCITS

P2P
stahování z Lendermarketu
vyhodnocování daňových aspektů při návratu na Mintos do notes

současné rozložení
ptf.JPG
ptf.JPG (27.38 KiB) Zobrazeno 2098 x

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 478
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 03 pro 2022, 09:53

Namor píše:
02 pro 2022, 21:40
Jaká je výhoda tohoto ETN oproti držení fyzického BTC někde v Trezoru? Chápu, když člověk třeba nemá peněženku, nemá účet na žádné krypto burze...Ale jediná výhoda mě napadá a to 3Y časový test, platí to i na tyto ETN? Že bych teď např. nakoupil teď a za 3Y prodal bez nějakého danění?
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 03 pro 2022, 11:25

doonio píše:
03 pro 2022, 09:53
Namor píše:
02 pro 2022, 21:40
Jaká je výhoda tohoto ETN oproti držení fyzického BTC někde v Trezoru? Chápu, když člověk třeba nemá peněženku, nemá účet na žádné krypto burze...Ale jediná výhoda mě napadá a to 3Y časový test, platí to i na tyto ETN? Že bych teď např. nakoupil teď a za 3Y prodal bez nějakého danění?
Přesně tak - danění, tj. 3Y doba je přesně ten důvod, proč volím tuto cestu. Jedná se o cenný papír, takže to platí i pro něj. je to v podstatě ETF kryté BTC. V deníku jsem dříve popisoval, proč jsem si vybral právě VBTC - ono ale není mnoho nabídek.

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 12 pro 2022, 11:48

Diverzifikace
Poslední dobou jsem uvažoval o širší diverzifikaci svého ptf. Tak se podělím o jednu úvahu. Výsledek asi nepřekvapí či možná bude i nudit.
Nejprve shrnutí mých osobních preferencí a principů. Neumím a ani nechci aktivně vybírat jednotlivé akciové tituly. Nerozumím tomu dostatečně, je nutno investovat hodně času a nabídka titulů je obrovská. Jsem založením spíše perfekcionista, takže bych se tím stále trápil - mám ty správné firmy v hledáčku, nezanedbal jsem něco, měl bych to stále/lépe sledovat... Takže by mě to psychicky nedalo pokoj a stále pronásledovalo. Takže kupuji indexy. Jedinou výjimku mám u akcií CZ (ČEZ a KB) resp. u českých nemovitostních fondů.
ptf.JPG
ptf.JPG (36.55 KiB) Zobrazeno 1755 x
V rámci diverzifikace jsem hodnotil, zda nekoupit světové ETF na malé firmy. Ty nejsou v těch současných zahrnuty a mohl bych se tak více rozložit.
Moje otázky byly
1. Jak se chovají indexy small caps a jak se odlišují od indexů těch větších?
2. Dává to smysl v rámci diverzifikace?

Srovnání indexů a konkrétních ETF, jež jsem si vyhlédl

MCSI Indexy
MSCI_srovnani1.JPG
MSCI_srovnani1.JPG (36.57 KiB) Zobrazeno 1755 x
Vybraná ETF
ETF_srovnani2.JPG
ETF_srovnani2.JPG (53.07 KiB) Zobrazeno 1755 x
Shrnutí mých úvah
Otázka 1
Indexy resp. ETF se odlišují jen málo. Jsou to v podstatě spolu plavající delfíní. Někdy tak, jindy onak, ale žádný propastný rozdíl.
Otázka 2
Z hlediska celkové diverzifikace majetku/portfolia za účelem rozložení rizika, to vlastně nedává smysl. V dlouhém horizontu +10 let se dá očekávat stejná reakce jak při poklesu, tak při růstu. Oba indexy se nepřekvapivě chovají stejně.
Pro investora, jež chce mít rozložené investice opravdu celosvětově, může pozice ve small caps pocitově dávat smysl - mám vše a nic jsem přehlédl. Small caps budou mít lehce odlišnou dynamiku - asi více porostou s růstem a poklesnou s poklesem. ETF na small caps mají lehce vyšší TER - ETF v příkladu +0,13%.
Doplněním o ETF na small caps neudělám chybu, ale nic to v rámci celkového výsledku ve srovnání s large+mid caps asi nepřinese. Takže to vidím více na psychickou (pokryt celý svět) než skutečnou diverzifikaci. Nechávám to otevřené bez nutnosti nyní kupovat. Prostě inshallah.

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 31 pro 2022, 11:03

PF 2023
Tak se nám ten rok krátí. Proto bych rád poděkoval všem členům fóra za obohacující příspěvky a báječným adminům za neutuchající energii i vůli to kormidlovat. Přeji hodně zdraví a klid v duši Vám osobně i všem Vašim nejbližším.

Malé ohlédnutí
Byl to pro mě povedený rok. Zdraví široké rodině v rámci možností drží, dětem se daří. Najeto krásných 2000 km na MTB, bylo i hodně lyžařských dnů jak na běžkách, tak na sjezdovkách, spoustu fotbálků... Prostě když se podíváme dále za naše vršky, tak se máme dobře a měli bychom si toho vážit.

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 14 led 2023, 14:57

Leden bez ledu a farmářské p2p bez záruky?
Počasí se asi dalo na politiku a stejně jako politici si dělá co chce. Místo sněhu máme všude zeleno. Takže místo abych proháněl běžky či sjezdovky, tak píši svoji úvahu nad p2p.

Investiční aktivita
Už ani ty analytické pod/vodcasty nesleduji, protože všichni věští poklesy, ale já to zatím nepozoruji - spíše v posledních týdnech naopak. Držím nějakou hotovost a čekám, abych dokoupil široké indexy.

p2p
Po inflačních státních dluhopisech moje nejúspěšnější skupina za uplynulý rok. Jasně - nevím, zda někdy přijdou peníze z ruských LO nebo IDF vše uhradí. Přestože do p2p nepřidávám, pečlivě sleduji vývoj a přesunuji v rámci vybraných platforem či LO. Aktuální rozložení
p2p.JPG
p2p.JPG (18.01 KiB) Zobrazeno 826 x
Z Lendermarketu stahuji, ponížil jsem Afrangu a tyto peníze přesunul na Mintos. Zde nakupuji Eleving (jen MK a ALB, ne Moldavsko, kdyby Vladímír měl další choutky na speciální vojenskou operaci) za 16%, či Delfin za 14,5%. Současná nabídka na Mintosu se mi jeví velmi atraktivní - Eleving, Delfin, Iute. Zároveň se ukazuje, že Mintos má přeci jen nějakou pozici vůči LO.

Lendsecured/Lande
Mám zde relativně vysokou expozici vzhledem k historii a velikosti platformy. Lande jsem nyní začal sledovat více kriticky/realisticky.
1. farmářské záruky
Ono to vše zní skvěle - farmáři mají půdu, ručí něčím hmotným - půdou, úrodou, stroji,.. Příštích 6-12 měsíců nám ukáže, jak to ale jisté kolaterály jsou. Opravdu dokáže Lande vše vymoci, protože první defaulty se objevují. Sleduji pečlivě jeden případ, kde mám malou investici. Farmář ručil budoucí úrodou. Jenže se neurodilo, protože dle Lande farmář nepoužil správný agrotechnický postup - myslím, že nepohnojil či to jinak pokazil. Lande to dalo k soudu. Na tomto případu bude zajímavé - rychlost a rozhodování soudu. Ukázka nakolik jsou všechny ty grain půjčky zajištěné a jisté vůči takovým situacím. Další záruky jsou používané např. cattle (hovězí dobytek) či livestock (jiná zvířata kromě hovězího). Jak to bude, pokud to uhyne, onemocní, dostane ptačí chřipku... Je to tak dobře zajištěné, jak to vypadá?
2. operativní zdatnost
Delší dobu se mi nelíbí, jak Lande nestíhá informovat o stavu jednotlivých projektů. Májí často chyby na webu. Pořád je musí komunita přes Telegram na něco upozorňovat. Zdá se mi, že si vzali větší krajíc, než dříve stíhali.
3. vlastníci
Snížil se počet vlastníků a Nikita koupil větší část. Dříve Nikita aktivně komunikoval a to skoro zmizelo. Chybí mi tam nyní jeden jasný hlas/tahoun, který jasně komunikuje další rozvoj/směr.
4. rozsah možností
Na platformu přišlo hodně nových investorů/peněz. Nejsem si jist, zda jsou či budou schopni nabídnout dostačenou kvalitu projektů. Příliv peněz je asi potlačí i do horšího. Rozhodně neplánuji investovat v jiných zemích, než je původ Lande. Lande zná místní podmínky, soudy... Jinde to vidím mnohem rizikovější v případě vymáhání.

Shrnuto - kdyby mi na Lande skončila nějaká větší půjčka a neviděl bych zde velmi atraktivní nabídku (navíc jsou pozastaveny incentivy za velké investice do jednoho projektu), tak bych dnes v pohodě přesunul na Mintos (viz výše).

Cupi92
Silver pen
Silver pen
Reputace: 719
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cupi92 » 15 led 2023, 10:19

Investiční doporučení též nesleduju, každý tvrdí něco a hlavně, každý tvrdí to, co se hodí do strategie jemu samému, cílem fakt není poradit nám nezkušeným. Trhy dost poklesly a těch příležitostí se objevilo hodně. A kdyby to ještě kleslo? No tím líp, pak bude nákup ještě levnější. Dokud je firma funkčně v pořádku, je nízká cena jedině dobře (pokud jsem v období alokace do akcií, ne vybírání zisků, samozřejmě). Já teď kvůli výdajům na auto na nějakou dobu investice hodně omezím, bohužel. Nejsem nucen vybírat (jen z p2p stahuju), ale nový přísun jsem pozastavil. Ještě uvažuju o vybrání zisků z některých akcií, nejúspěšnější jsem na botkách CROX se ziskem 120 % za půl roku, kdo by to čekal. :-) Ale zatím nechávám.

Lande a kolaterály. Nejbezpečnější mi přijde dům nebo půda, přece jen to jsou stále relativně likvidní a žádané trhy. S nižším LTV by to neměl být problém. Horší to vidím s těžkou technikou, která nemusí být tak likvidní a je pak nucena prodávat se hodně pod cenou. Vidím to u Heavy Finance, kdy ani LTV 65 % zdaleka nestačí, navíc nové ohodnocení vystřelilo LTV mnohem výš. Půjčku jsem pak radši prodal, protože jsem čekal ztrátu kolem 50 %. A obilí, na to jsem taky zvědavý. Dokud existuje, mělo by to být v pořádku. Pokud je dlužník lempl a nepohnojil to dostatečně, uvidíme, co na to soud, nemám vůbec představu o možném výsledku. U dobytka a nemocí, to by mělo být řešeno pojištěním proti těmto negativům. Bohužel pojištění proti nedostatečnému pohnojení není.
Referral na Debitum Network, LendSecured, EvoEstate, Robocash a Monceru viz viewtopic.php?p=45377#p45377

Namor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 22 led 2023, 13:21

Jak daňové aspekty mohou ovlivnit rozložení rizik v p2p?
Předem upozorňuji, že nejsem žádný daňař, takže se jedná jen o mé osobní názory a výklady, tj. bez záruky!!

S nástupem notes na Mintosu se nám objevil nový aspekt. Notes se budou danit jinak, než staré loans a jiné platformy, protože se jedná o jiný druh z pohledu daní. Jak jsem dříve postoval, přistoupím k tomu takto:
Dlouho jsme o tom doma diskutovali, neb víc hlav víc ví.
Zatím máme ustálenou tuto verzi danění:
par 10
Všechny staré půjčky - úrok, slevy, bonusy, cash back.... Takto jsme i dělali staré daňové přiznání.
par 8
notes - a to pouze příjmy z úroků a proti nim postavíme srážkovou daň 5%. Slevy z notes či jiné srandy zahrneme do par 10.

Důvody této logiky
Jeví se nám to jako transparentní a logické i vysvětlitelné berňáku.
Dá se to vyfiltrovat ze současných excelovských přehledů dle ISIN. Nevím, zda Mintos zlepší svoje výkaznictví, aby nám to usnadnil, ale nepočítám s tím.

Ovlivní nám nástup notes naše investiční rizika?
Odpovídám hned ano. Nemám na mysli, že by se kvalita jednotlivých LO přes notes zlepšila či zhoršila. To je stejné. Ponechávám i stranou (snad) lepší právní zajištění notes než starých loans. Změní se nám ale možnost započítávat si případné defaulty. Uvedu zjednodušený teoretický příklad. Investor 1.1. 2022 začal investovat a 31.12. 2022 skončil (tj. 31.12. vše vybral a skončil) na třech platformách.
Platforma 1 – staré loans (třeba Robocash, Lendermarket, Lande….): zisk P1 = 700 Eur za rok.
Platforma 2 – staré loans (třeba Robocash, Lendermarket, Lande….): ztráta P2 = - 500 Eur za rok, protože byl oficiální default.
Mintos – investoval jen do notes, tj. žádné staré loans: přijatý úrok za rok UN = 1000 EUR a zároveň oficiální default ve výši 1500 EUR za rok 2022.

Danit se budou dvě skupiny odděleně: staré loans dohromady dle par 10 a notes dle par 8.
Staré loans – všechny platformy je možné započíst dohromady: Par 10 – základ daně
P1 + P2 = 700-500 = 200 EUR a těchto 200 EUR zdaním 15%
Notes – par 8: daním příjem z úroků z notes a nemohu si započíst žádné defaulty (jak z loans, tak i NOTES) – základ daně:
UN = 1000 EUR a toto zdaním 15%
Sice jsem vlastně s notes ve ztrátě s notes, protože se ale defaulty v rámci notes nezapočítávají, tak je to moje riziko.

Shrnutí
U starých loans na Mintosu, jiných platforem si mohu OFICIÁLNÍ ztráty (oficiální defaulty – v budoucnu Rusko??, Wowwo??,…) daňově započíst a to dokonce křížem/dohromady. Tím se mi snižuje celková ztráta, protože o tyto defaulty budou moje daně nižší.
U notes berňák moje defaulty nezajímají. Daním úrok a hotovo. Proti tomu nemohu žádné ztráty postavit.
Takže je třeba v případě investic do notes ještě více a opatrně volit výběr LO, zemí… Vždy budeme danit.
Předem děkuji zejména za daňové komentáře, opravy, editace... protože v daních nejsem profík.

zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 1809
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 23 led 2023, 07:46

Také nejsem daňař, ale dedukce Vašich hlav mi přijde (bohužel) správná.

Doufal jsem, že v případě, kdy by zkrachoval poskytovatel na Mintosu a já mezitím dál investoval do jiných, že bych si alespoň v tom roce nějak ztrátu započetl, ale obávám se, že případná kontrola by si na takovém postupu smsla.

Notes já vnímám tak, že se jedná víceméně o stejný instrument jako jsou dluhopisy. I danění by tedy mělo probíhat ve stejném režimu.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Reputace: 69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 23 led 2023, 09:25

Nebudu mluvit o CZ daních ale podle Slovenského daňového poradce nemůžu DEFAULTY odčítat

Jak na Mintosu tak i na EstateGuru

Odpovědět