ETF (Exchange-Traded Fund)

Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 521
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 13 dub 2021, 14:18

to neni aktivne spravovane, je to proste nejaky mix jejich akcioveho a fixed income etf produktu a vzdy se to rebalancuje aby to drzelo texh 80/20.
Bude to mit vyssi poplatky nez kdyby sis to udelal sam ale nebudes s tim mit spojeny dane a pripadne transakcni naklady kdyby sis to rebalancoval.
Osobní portfolio (30.4.2021)
Fidelity podil. fondy = 18% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 8% XCS6/ICGA + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 3% MONET + 7% POLY + 3% GAZP + 3% GMKN + 2% LMT + 1,5% CDR
Crypto = 23% BTC + 8% ETH + 4% ADA + 3% LTC

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

IVY5 portfolio

Příspěvek od Martinus » 16 dub 2021, 18:15

Když jsem se porozhlížel po diverzifikaci mezi různá ETF, narazil jsem na zajímavé portfolio Meba Fabera Ivy5:https://www.listenmoneymatters.com/ivy-portfolio/
Diverzifikace pouze geografická mi přijde jako téměř bezpředmětná z dlouhodobého hlediska, protože korelace díky globalizaci je čím dál vyšší, jak se projevilo před rokem prakticky všezasahující. Za nějakých 20 let bude vše ještě provázanější.
Naopak Ivy5 mi přijde jako velmi jednoduchá, smysluplná strategie pomocí 5 ETF: BND, DBC, VNQ, VEU, VTI, případně pomocí 10 ETF varianta Ivy10.
To jsou samozřejmě US ETF, která lze zakoupit třeba na Tastyworks, případně lze vybrat některé obdobné, v EU....čím třeba nahradit DBC nevím. ale to není podstatné. Jde o ten princip. Každý si asi myšlenky někoho jiného musí přizpůsobit sám sobě, pouhé papouškování bez vlastní praxe nikdy nikam nevedlo, tak ani zde bez svých vlastních přizpůsobení to fungovat nebude.
Vyhodnocování portfolia se provádí jednou měsíčně (případně jednou za 3 měsíce), zda je dané ETF nad, či pod SMA 200, podle toho buď zůstane zainvestováno, nebo část portfolia zůstane keš. Je potom ještě také varianta ta, že z těch 5 oblastí se vsází pouze na 3 nejrychlejší koně, zbytek zůstává keš. Líbí se mi na tom to, že oproti klasickému indexu jsou zde zaručeny menší propady, líbí se mi i ta diverzifikace.
Je to strategie na dlouho dobu, což je také fajn, bohužel to není pro mně, nemám tak dlouhý horizont, ale nicméně některými zásadami z toho si myslím je dobré se řídit.
Momentálně neinvestuji do dluhopisů, kromě nějakých českých protiinflačních, ale naopak zapnuté mám sektory nemovitostí přes REITy a nově také něco naložím do DBC právě na Tastyworks.
Aktuální vyhodnocování je naprosto jednoduché, najít lze např. zde:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =956060578
další zajímavostí je, že podobným principem se řídí univerzity Harvard a Yale, což jsou nějakým způsobem trochu modifikovaná obdobná portfolia.
A co se mi na tom líbí asi úplně nejvíce je, že to stojí na velmi podobném základě jako je teorie 5 prvků Wu Xing - nebudu tu rozebírat nějaké citace slavného Lao-c´, to ať si najde každý sám, ale o tom Meb Faber určitě nic netušil. Finále je to, že vlastně jak na Západě, tak na Východě se nakonec dojde k tomu stejnému, jen úplně jinou cestou.
Pěkný rozbor k Faberovu portfoliu najdete zde:
https://extradash.com/en/strategies/mod ... llocation/

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 16 dub 2021, 23:52

nevyhodou ivy portfolia je skutecnost, ze nezohlednuje odlisnou rizikovost jeho slozek. dalsi evolucni krok je risk parity portfolio, v clanku na ktery ses odkazoval je jako "ray dalio's all weather".

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 768
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 dub 2021, 06:32

Některá geograficky zaměřená ETF proti "zbytku světa" ovšem dost pokulhávají díky různým politickým a ekonomickým problémům. Třeba Turecko /TUR/https://finviz.com/quote.ashx?t=TUR&ty=c&ta=0&p=m,
částečně Brazílie /EWZ/ a další jsou dole ve srovnání třeba s čínskými nebo celosvětovými ETF https://finviz.com/quote.ashx?t=SPY&ty=c&ta=0&p=m .
Problémy země se na ETF projeví a výhledově se tak vytvoří investiční příležitost.

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 19 dub 2021, 14:22

Kingswood píše:
16 dub 2021, 23:52
nevyhodou ivy portfolia je skutecnost, ze nezohlednuje odlisnou rizikovost jeho slozek. dalsi evolucni krok je risk parity portfolio, v clanku na ktery ses odkazoval je jako "ray dalio's all weather".
Tomu nerozumím. Můžeš to nějak objasnit? Jednak jednotlivé složky nemusí být přesně 20% viz právě Harvard a Yale, ale druhá důležitější věc: jednotlivé složky se "zapínají" a "vypínají" podle potřeby, čímž si myslím je rizikovost jednotlivých složek zohledněna až až. Ray dalio's all weather mi nepřijde jako další evoluční krok, ale jako něco jiného, spíš jako varianta 40/60 doplněná komoditami...OK, takových konstrukcí může být celá řada. "Dvoubarevné" portfolio mi nevyhovuje, trojnožka už stojí trochu lépe...koneckonců tisíce let staré poučky Židů: 1/3 nemovitosti, 1/3 hotovost a 1/3 ve zlatě fungovaly po staletí. Osobně mně vyhovuje 5 složek dle principu Wu-Xing, což Ray dalio's all weather opravdu není.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 19 dub 2021, 14:52

No to Ivy se v podstatě tváří že máš 5 složek po 20%. Přitom tam máš na jedné straně dluhopisy, které mají volatilitu řekněmě 10% a výnos 5% a na druhé konci komodity, které budou mít volatilitu 20% a výnos 8% (třeba - jedná se o modelový příklad). Risk parity to dělá tak, že volatilita každé složky bude stejně. Takže bys měl dluhopisy pákované x2 nebo naopak komodity by se ti skládali z 50% cash a 50 investováno. Kvůli výnosu se obvykle dělá to první, tzn. to co má nížší volatilitu se pákuje dluhem. Případně snižuješ volatilitu ne hotovostí, ale nejakým negativně korelujícícm hedgovým derivátem.
Dalio má dva fondy, pure alfa a all weather. Ani u jednoho se pořádně neví, jak přesně jsou řízené. To co je v tom článku je takový obecný zjednodušení, protože on tam sice má velmi nízký podíl akcií (30%) ale aby s tím dělal 10% ročně tak právě ten zbytek, především dluhové instrumenty, má pod pákou.

Právě z těhle důvodů v podstatě žádné věci jako IVY aspol neberu vážně. Pokud chceš vydělat, potřebuješ v současném prostředí, kdy nemají dluhopisy kam klesat (za předpokladu že nevěříš v nějakou realitu negativních sazeb), akcie. Problém diverzifikace akcií v globalizovaném světě trápí všechny stejně. Na páku a deriváty neobchoduju, tím pádem nekorelující aktiva se řeší blbě, skoro všechny totiž mají narozdíl od akcií naprosto mizerný výnos.

Pokud to někdo uchopí tak, že dneska drží přímo dluhopisy bez jakékoliv páky (přímo nebo derivátem, to je jedno), tak dle mého skromného názoru dělá hodně velkou chybu.

xelnaga
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xelnaga » 29 dub 2021, 10:54

Ahoj, měl bych dotaz na volbu vhodného komoditního ETF. Cílem je částečně diverzifikovat do komodit s tím, že do zlata a stříbra investuji ještě separátně. Z tohoto důvodu mě zajímá co nejširší ETF, kde nebude výrazněji zastoupeno zlato a stříbro. Preferuji ETF, které je obchodováno v US. Mezi zvažované možnosti aktuálně řadím:

1) Invesco DB Commodity Index Tracking Fund (DBC)
2) iShares S&P GSCI Commodity-Indexed Trust (GSG)

Srovnání dostupné např. zde: https://www.etf.com/etfanalytics/etf-co ... GSG-vs-DBC

Zajímal by mě Váš názor na zvažovaná ETF, popřípadě doporučení nějakého vhodnějšího :) Budu rád za jakýkoli nároz!

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 768
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 29 dub 2021, 12:34

O komoditách jsem psal nedávno ve svém deníku. U různých ETF záleží na poměrném procentuelním zastoupení jednotlivých komodit v komoditním koši. Třeba v deníku zmiňované Rogersovo ETF s tickerem
RJI má oproti jiným nižší zastoupení energií - ropy a plynu. Když bych investoval do komoditního ETF, podíval bych se nejdříve na grafy komodit zastoupených v ETF.
Obecně považuju komoditní ETF za momentálně krátkodobě trošku překoupené.
Také je možno přes ETF investovat přímo do jednotlivých komodit. Kromě zlata. stříbra, ropy atd. třeba i do soft komodit, třeba do kávy /JO/ nebo kakaa /NIB/ apod.

Fiki12
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fiki12 » 29 dub 2021, 19:27

Ahoj,

začal jsem s investováním do ETF - pravidelně investovat, v propadech přikupovat víc a držet ho. Zatím mám nakoupené Automation & Robotics a S&P 500 Information Technology Sector a VUSA.

Ještě zvažuji IQQQ a XCS6, má smysl do tohoto jít?
Doporučili by jste něco z průmyslu se zaměřením na vzácné kovy? Např. pro výrobu baterek do elektromobilů atd.
Co něco se zaměřením do energetiky?

Díky za názory a tipy

kokoska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 05 kvě 2021, 20:34

Omylem jsem na Degiru koupil ETF v USD, místo EUR. Zmátlo mě, že to má stejný ISIN. Platí se tam nějaké další poplatky za směnu? Přemýšlím co s tím, jestli prodat a koupit EUR... USD verze Číny je sice bez poplatku, ale neplánuji pravidelné přikupování. DP stejně budu podávat, tak by to nemusel být problém.

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 181
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 05 kvě 2021, 21:31

0,1% za směnu

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 06 kvě 2021, 07:50

kokoska píše:
05 kvě 2021, 20:34
Omylem jsem na Degiru koupil ETF v USD, místo EUR. Zmátlo mě, že to má stejný ISIN. Platí se tam nějaké další poplatky za směnu? Přemýšlím co s tím, jestli prodat a koupit EUR... USD verze Číny je sice bez poplatku, ale neplánuji pravidelné přikupování. DP stejně budu podávat, tak by to nemusel být problém.
Pokud je to dolarové ETFko akumulační, což předpokládám že je, tak se na to vykašli. Už jsi to udělal, tím že to teď převedeš do eur už jen vygeneruješ poplatek, který bys zaplatil jinak až v době, kdy to etfko budeš likvidovat.
Jediné co, tak možná poplatek za burzu budeš platit jeden zbytečně navíc.

kokoska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 06 kvě 2021, 12:41

A co kurzové riziko dolaru? Není tam pak dvojí? Vůči USD/CZK a EUR/CZK? Poplatek za prodej a nákup by byl do 200kč, takže nic hroznýho.

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 13 kvě 2021, 09:05

Ahojte,
mohl bych se zeptat na vaše osobní názory na buy hodnoty pro některé z mých vybraných ETF (pokud je máte také v hledáčku)?
(Klidně i rady ohledně alternativ pro obdobné ETF třeba pod jiným správcem)

Případně kolik si myslíte že jsou přepáleny (5% ; 10% ; 20%)

SXR8 - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
EUNL - iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
QDVG - iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF (Acc)
QDVE - iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc)
AMEA - Amundi Msci EM Asia UCITS ETF

Moc děkuji

Insider
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Insider » 13 kvě 2021, 09:40

Jackob.Fish píše:
13 kvě 2021, 09:05
Ahojte,
mohl bych se zeptat na vaše osobní názory na buy hodnoty pro některé z mých vybraných ETF (pokud je máte také v hledáčku)?
(Klidně i rady ohledně alternativ pro obdobné ETF třeba pod jiným správcem)

Případně kolik si myslíte že jsou přepáleny (5% ; 10% ; 20%)

SXR8 - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
EUNL - iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
QDVG - iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF (Acc)
QDVE - iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc)
AMEA - Amundi Msci EM Asia UCITS ETF

Moc děkuji
Tak vzhledem k tomu, že se ptáš na osobní názory a ne na názory expertů, tak se vyjádřím i já. :D

Buy hodnoty.. no kdo ví, teď celkově trochu trhy spadly, tak proč nenakoupit. Já osobně kupuji průběžně. Nikdo ti nikdy neřekne, že trhy půjdou zítra dolů nebo nahoru. Daleko raději budu nakupovat průběžně a mít nějaký cash bokem (10 - 30%) na případný dokup při dipu, abych se cítil, jak jsem to krásně vychytal. Dost možná mě to bude stát přesně tolik, ne-li víc, kolik bych vydělal, kdybych tam ty peníze dal a šel od začátku s trhem (protože inflace).

Přepálenost. Tady bych se já osobně orientoval podle historického grafu na P/E ratio. Vzít nějakou referenční hodnotu. Dejme tomu, že jsem ochotný akceptovat P/E = 25, pak vše co je dnes nad tuto hodnotu, vypočítám procentem o kolik jest přepáleno. Problém je, že než to spadne a jestli vůbec, tak to může jít ještě 5x výš. Viz například kryptoměny.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Odpovědět