ČEZ, a.s.

Informace o českých akciích.
K diskusím: Avast; ČEZ; Erste; Kofola; Komerční banka; O2; Philip Morris; obecná diskuze
Odpovědět
Drmla
Gold pen
Gold pen
Reputace: 288
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od Drmla » 05 říj 2021, 12:12

ČEZ 10% za 2 dny...

FraK
Silver pen
Silver pen
Reputace: 125
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 05 říj 2021, 13:41

Tak - stačí se podívat na PXE.

Posledních několik let se BL prodával kolem €50/MWh.

Aktuální cena ee pro rok 2022 je €148.11/MWh.

Co je ale důležitější, tak cena pro rok 2023 je €92.6/MWh. To je pořád ca dvojnásobek ceny minulých mnoha let.

ČEZu hraje do karet, že ca 50% elektřiny vyrábí z jádra, kde nemusí platit povolenky nebo drahý plyn a pod.

Já mám v ČEZu nainvestováno tolik, že to překračuje všechna rozumná kritéria pro diverzifikaci, takže už delší dobu nepřihazuji a nepřihodím, ale nevím, jestli je růstový příběh ČEZu u konce. Rozhodně zatím nesnižuji.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy
Broker: FIO, eToro, Degiro, Revolut, LYNX

grill
Silver pen
Silver pen
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 06 říj 2021, 07:44

FraK píše:
05 říj 2021, 13:41

Já mám v ČEZu nainvestováno tolik, že to překračuje všechna rozumná kritéria pro diverzifikaci, takže už delší dobu nepřihazuji a nepřihodím, ale nevím, jestli je růstový příběh ČEZu u konce. Rozhodně zatím nesnižuji.
Nápodobně, ale možná by už bylo namístě se zamyslet u kolika by bylo chytré začít prodávat - 1000 Kč? ;)

FraK
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 06 říj 2021, 09:06

grill píše:
06 říj 2021, 07:44
FraK píše:
05 říj 2021, 13:41
Nápodobně, ale možná by už bylo namístě se zamyslet u kolika by bylo chytré začít prodávat - 1000 Kč? ;)
Těžko říct. 1000 už by asi bylo opravdu moc. Na druhou stranu je nutné sledovat, jak se vyvíjí forwardové ceny elektřiny na PXE. Zatím je to mazec.
Blbé u ČEZ je, že ČEZ má pořád nějaké velké mimořádné položky a nikdo je pořádně analyticky nepokrývá a tak se u nich špatně určuje fundament. Jedině, že bych si to spočítal sám, ale na to jsem zatím líný...v každé případě cena elektřiny (na rok 2023) stoupá pořád rychleji než cena ČEZu a už jsem dlouho neslyšel o tom, že by insideři prodali akcie, takže teď prodat by byla dle mého názoru byla hloupost.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy

kokoska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 06 říj 2021, 10:12

Docela neuvěřitelný jak to roste. 5% předevčírem, 5% včera a dnes už zase další 3%... Sleduje se to pěkně, z českých akcií mam skoro 50% v Čezu, celkově přes 7%.

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 396
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 06 říj 2021, 11:07

Já už se chystám něco málo odprodat, tento hype za posledních 5dní mi moc zdravý nepříjde. Ano, cena elektřiny na to má svůj vliv, ale třeba na 2022 už má ČEZ prodáno 75% kapacity za docela nižší ceny. Ale určitě se na to dívá hezky, 1000 bych bral asi jako strop, kde bych odprodal další várku a zbytek si nechal na ATH kolem 1400.
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

FraK
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 06 říj 2021, 13:00

doonio píše:
06 říj 2021, 11:07
Ano, cena elektřiny na to má svůj vliv, ale třeba na 2022 už má ČEZ prodáno 75% kapacity za docela nižší ceny.
Proto já se vůbec nedívám na cenu elektřiny v roce 2022, ale dívám se na cenu elektřiny pro rok 2023. Ta má vliv na cenu ČEZ a tato cena je na ca 2 násobku průměrné ceny elektřiny v posledních ca 5-7 letech před rokem 2021. https://www.pxe.cz/On-Line/Futures/.

Já tedy zatím neprodám, i když krátkodobě může ČEZ poklesnout, po těch extrémních nárůstech v posledních dnech. To je možné.
Zkušenosti:

FraK
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 06 říj 2021, 13:07

Vývoj ceny forwardových obchodů elektřiny na PXE.
Přílohy
Snímek obrazovky 2021-10-06 130606.png
Snímek obrazovky 2021-10-06 130606.png (72.14 KiB) Zobrazeno 597 x
Zkušenosti:

Drmla
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 06 říj 2021, 16:26

Vzít si nějaký profit je ale rozumný. Hodně visí ve vzduchu mimo rozhazování peněz - dotací, taky daně nebo jiné formy opatření jak zastropovat ceny, které by mohly dopadnout na ekonomiku výrobců energií.

FraK
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 06 říj 2021, 18:26

Co jsem četl, tak ty dotace mají jít spotřebitelům. Ceny určitě nezastropují. To by taky mohlo skončit velkým blackoutem, až by se ti výrobci s mezní výrobní cenou stáhli z trhu. Takový blázen snad nikdo není.

Je samozřejmě možné, že udělají nějakou sektorovou daň, ale ani to nevidím úplně pravděpodobné, protože v jiné pozici je ČEZ, který má svoje jaderky a v jiné pozici budou jiní výrobci, kteří jádro nemají a tudíž nemají ani až tak pohádkové zisky, neb musí platit drahé palivo a povolenky.

Krátkodobá korekce na ČEZ je pravděpodobná - viz dnešek, ale dlouhodobě je zrovna ČEZ v docela komfortní situaci díky jádru. Viz jak jsem postoval ceny elektřiny na rok 2023 a 2024.

Jediné, co může politické vedení udělat s cenou elektřiny, tak je snížit cenu povolenek (vydat nové, zastropovat cenu?), ale to nevím, do jaké míry bude průchozí přes zeleně naladěné elity EU a ceně by to nepomohlo až tolik, neb drahé povolenky už hodně výrobních kapacit zlikvidovaly, takže ty kapacity prostě nejsou a nebudou, ani kdyby se od zítřka povolenky úplně zrušily. A aby se ta situace na trhu s elektřinou "vylepšila", tak Německo na konci letošního roku zavře dalších několik jaderek.

Takže nejspíš udělají nějaký deal s Ruskem a plyn zlevní (výměnou za dlouhodobě garantovanou relativně vyšší cenu plynu) a navýší dotace pro obnovitelné zdroje, aby se urychlila jejich výstavba. To je asi tak jediné, co lze v relativně krátkém čase udělat. V delším čase je samozřejmě řešením jádro, ale to se bavíme o horizontu 10 a více let...
Zkušenosti:

Drmla
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 06 říj 2021, 20:07

Možná to je jak říkáš a možná se taky klidně zdanění výrobců a zastropování cen dočkáme. Není to takový scifi, jak si myslíš. Že tím nadělají dlouhodobě víc problémů než užitku, na to se už dávno nehraje. Z povolenek už je velké téma, tam nějakou změnu čekám, minimálně jim to oproti prognózovaným cenám úplně ujelo, 2030 čekali snad 30 eur. Dohoda s Ruskem už možná nějaká proběhla, dneska jsem někde zachytil, že do EU pustí víc plynu - možná už to spustilo drobnou korekci - víc plynu znamená v důsledku levnější elektřinu. Pokud se k tomu přidá ještě něco, no, prostě prodat za 800 apsoň část, mi rozhodně dává smysl. Může to taky být vrchol.

FraK
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 06 říj 2021, 20:46

% narust ceny CEZ je extremni. Jeste extremnejsi je ale narust ceny elektriny pro budouci roky - akorat trva uz delsi dobu a investori si toho vsimli teprve nedavno. Realne fundamenty vsak nelze kvuli mimoradnym polozkam dohledat. Takze muze to byt tak i tak. Ja si CEZ ponecham. Minimalne kvuli dividende.

Co se tyka dalsiho, tak ver, ze to je tak, jak jsem napsal. Ono to totiz jinak nejde. Ted sleduji volebni debatu a nikdo zastropovani ceny nebo sektorovou dan pro energo firmy nenavrhuje. Dokonce Hamacek zminil sektorovou dan na banky, ale o energetice mlcel. Navrhuji snizeni DPH, prevzeti poplatku za oze statem, zastropovani povolenky…
Zkušenosti:

Drmla
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 07 říj 2021, 12:43

Každopádně kdo prodal, tak už může pomalu nakupovat zpět. Za dva dny to otočit o 10%, to vůbec není špatný.

Nikituska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 107
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 12 říj 2021, 14:14

Kam kráčí ČEZ? Konkurence dávno znásobila své hodnoty, píše Michal Šnobr
https://forbes.cz/kam-kraci-cez-konkure ... hal-snobr/

Z forwardových kontraktů s elektřinou na roky 2023 a 2034 dokonce vyplývá, že cena by mohla nadále růst na hranici někde mezi sedmdesáti až devadesáti eury za megawatthodinu. Dnes už proto není nereálné, že se hospodaření ČEZ na úrovni EBITDA posune v následujících letech poměrně rychle na úrovně, jaké byly před deseti lety, kdy akcie stály daleko více než magických tisíc korun.

Odpovědět