Swissquote

Informace o brokerech.
K diskusím: Degiro; Fio; IB; LYNX; obecná diskuze
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 377
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 612
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Swissquote

Příspěvek od Skejwi » 24 kvě 2023, 14:42

V rámci snahy o diverzifikaci mezi brokery se nabízí další možnost: evropská pobočka Swissquote (SQ) je investiční banka se sídlem v Lucembursku. Patří do skupiny Swissquote Group, a těší se tedy vysoké reputaci své švýcarské matky. Na rozdíl od původního brokera ve Švýcarsku ale neúčtuje custody poplatek. Toto je důležité, protože ty bývají procentuální a vnímané jako daň za bezpečí, které investiční banky klientům poskytují.

[Např. Saxo se svými 0,15% se už do dlouhodobých výnosů zakousne dost. Stejně tak mít aktiva u českých velkých bank znamená platit podobné custody; nejméně má, tuším, Komerčka (0,07%).]

SQ je samozřejmě dražší poplatkově než IB nebo Degiro, účtuje 0,1% za nákup (min. cca 15 EUR). Ale způsob použití, který se nabízí, je mít SQ jako bezpečné skladiště aktiv, které investor nakoupí třeba na IB. Až se mu na IB nahromadí moc, zadá ACAT a převede zdarma do SQ. Tam můžou aktiva dlouhodobě ležet a až budou potřeba, buď je prodat tam, nebo je lze ACATem převést zpět. Aktuální poplatek za ACAT převod ven je 25 EUR za ISIN. Pokud půjde o větší objem v jednom nebo několika málo ETFkách, je to jednorázový poplatek pod rozlišovací schopnost.

SQ bohužel nenabízí švýcarské garanční schéma ve výši 100 tis. EUR, ale jen lucemburských 20 tis. EUR. Zároveň pokud neuděláte žádný nákup za 3 roky, začnou účtovat inactivity 0,10% (min. 50 EUR) kvartálně, což je hodně. Investor prostě musí pohlídat jednou za těch pár let udělat symbolický obchod. Jiný problematický bod jsem v ceníku nenašel.

SQ má také aktuálně nějaké naháněcí akce, kde nabízí referral a bonus při otevření. (Uvážlivé rozhodnutí by ale tímto nemělo být motivované.)

Broker samozřejmě není ideální, ale za mě je dobrou možností k diverzifikaci, pokud má investor větší kapitál a už má IB a Degiro (+ Fio na Čechy) a rozhlíží se dál. Moc jiných alternativ bez custody fee není, nepočítáme-li eToro a XTB, kteří nemají pro větší kapitál v mých očích dostatečnou reputaci, a US brokery, kteří přináší jiná omezení (pouze US akcie/ETF a estate tax).
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů