Investiční nemovitosti

O investování do nemovitostí.
Odpovědět
romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 194
Kontaktovat uživatele:

Re: Investiční nemovitosti

Příspěvek od romancik » 04 úno 2022, 09:38

Sice to souvisí jen vzdáleně, ale zrovna včera mi přišel odkaz na realitní fond, díky kterému jsem vlastně začal s investováním (Investika)... Už jsem z něj peníze dávno vybral, přesto mi přišel mail, že "rekordní čtvrtletí završilo úspěšný rok" se zhodnocením 5,48%. Tak si říkám, že ve srovnání se zahraničními REIT fondy nic moc. Zhodnocení má skoro stále kolem 5%. I když při vstupu lákali na zhodnocení 7%.

Jinak zkoušel jsem hledat výpočet zhodnocení a návratnosti investic do nemovitosti. Našel jsem tyhle dvě stránky:
https://kalkulacky.idnes.cz/kalkulacky. ... -investice - mají zde i výpočet, jak se bude promítat do daňových nákladů, takže docela zajímavé. Není zde zohledněna cena nemovitosti a není určeno zhodnocení investice.
Druhý odkaz zde má jasný vzoreček, s tím, že se dá stáhnout po zadání emailu soubor s podrobným výpočtem:
https://www.flatzone.cz/realitni-novink ... movitosti/
Bohužel jsem v tom souboru našel asi pár chyb. Počítá ale i se zhodnocením ceny nemovitosti apod.
Jinak skoro to samé říkají i zde: https://www.adol.cz/blog-jak-si-spocita ... movitosti/

kokoska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 24 úno 2022, 16:30

Jak myslíte, že se bude vyvíjet český nemovitostní trh v příštím půlroce? :)

Carhir
Gold pen
Gold pen
Reputace: 643
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 24 úno 2022, 16:34

To záleží zda se to tady pořád bude jmenovat Česká republika.

Karlos44
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karlos44 » 24 úno 2022, 16:42

Carhir píše:
24 úno 2022, 16:34
V téhle době se teho začínám obávat:-(

Carhir
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 24 úno 2022, 16:46

Mě osobně by zajímalo jestli současná situace ovlivní vnímání naší země zahraničními investory kteří doteď skupovali nemovitosti. Bude jim stačit záruka členství v NATO?

locika
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od locika » 25 úno 2022, 18:06

Carhir píše:
24 úno 2022, 16:34
Tak černě bych to neviděla, neztrácejte tak rychle optimismus ;)

Carhir
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 04 bře 2022, 19:31

Dlouhodobě sleduji společnost Fichtner která mimo jiné publikuje zajímavé analýzy. Zde je možné zdarma získat zajímavé informace k nemovitostnímu trhu:

https://www.fichtner.cz/investice-nemov ... mail-25013

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 898
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 07 bře 2022, 07:20

Výkonnost nemovitostních fondů v ČR:
https://www.penize.cz/podilove-fondy/42 ... a-polovina

Chichi43
Silver pen
Silver pen
Reputace: 72
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Chichi43 » 12 bře 2022, 12:46

ceny nájmů půjdou nahoru.
1) protože hypoteky jsou extrémně drahé
2) protože tu bude spousta uprchlíků a mnozí skončí v bytech

neleh
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neleh » 12 bře 2022, 15:24

hypoteky extremne drahe? kde? pri inflaci 11% jsou hypoteky za 5% extremne levne

Chichi43
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Chichi43 » 12 bře 2022, 16:18

To by byla pravda, kdyby byla vysoká inflace každý další rok. Ale vypadá že vysoká bude jen 2 roky. A pak se vrátí k 2-3%.
Z 3milionové hypoteky 5% je to 150 tisíc odměna bance za první rok, že vám půjčila. Druhý rok to bude skoro stejně velká suma. Je to brutální částka, kterou vyhodíš z okna. A že cena nemovitosti vyroste? TO ti bude k ničemu, když v tom budeš bydlet. Stejně to nemůžeš prodat. Protože někde bydlet musíš.

neleh
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neleh » 12 bře 2022, 18:02

to je otazka, jestli bude inflace jen dva roky. muzu ti vyjmenovat duvody, proc muze byt dlouhodobe vysoka...
a pokud si myslis na vysokou inflaci jen po dva roky, tak co ti brani si vzit hypoteku s fixaci na dva roky nebo rok a refinancovat?

Jfp
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jfp » 12 bře 2022, 18:12

Máte pravdu tak nějak všichni. Vtip je v tom, že prorůstové i protirůstové faktory se částečně vzájemně budou kompenzovat, a ve finále to bude o tom, kolik bude u nás žít lidí (=ta nejfundamentálnější poptávka po nemovitostech), protože tempo výstavby bude nejspíš trvale bídné jako dosud. Ceny hypoték budou působit PROTI růstu cen nemovitostí, pádivá inflace PRO růst a nárůst počtu obyvatel opět PRO růst. Za pár let si ty faktory prohodí znaménko (produktivních obyvatel bude ubývat, pokud sem nepřijde minimálně 500K atraktivních blond ukrajinek). Ovšem pokud někde ve světě bouchne atomovka, i kdyby jen jedna, tak budou hodnotné jen nemovitosti někde v úzkém údolí mezi kopci, pod zemí, a nebo s pořádným krytem... Asi bych jako dobrou investici začínal vidět nemovitost někde u rychlé železnice či dálnice do centra Prahy, aspoň desítky km od velkého sídla či vojenského objektu a za kopcem poslední míle. Z těch směrů, co nejsou ještě ultra drahé (takže Berounsko, Kolínsko a Benešovsko odpadá) bych to viděl na Příbramsko, Lovosice, Ústí, rizikovější Teplicko (odbočná větev VRT směr Teplice a Most), Jihlavsko díky plánované vysokorychlostní železnici. Pokud nějakou vysokorychlostní trať kdy postaví, tak Dresden - Prag díky tlaku i nákladních dopravců na Erzgebirgsbasistunnel.
Je vtipné, jak se nemovitosti, které se ještě před měsícem dvěma zdály být na vrcholu bubliny, zase vrátily do kurzu. Jak hyperinflace, tak migrace jsou faktory relativně nové. Řešili jsme to v jiném vláknu, tady to asi je vhodnější. Ale pořád pozor na to, že ceny nemovitostí jsou aktuálně takové, že si je nemůže dovolit ani střední třída a cenově to nemá moc kam růst, pokud se z naší země nestane pro zahraničí relativně bezpečný ostrov mezi východem a západem (západ čmoudi, teroristi, východ sousedící říše zla), ale může to stagnovat a kompenzovat inflaci, ještě před měsícem jsem tomu nevěřil, nyní už ano. Ovšem, pokud přijde strach z WW3, tak se můžou propadnout ceny ve velkých sídlech, a to není tak moc přehnané.
A nezapomněl bych taky na klimatické problémy, část světa se uvaří ve vlastní šťávě, ve výsledku těch lokalit globálně, co budou vyvažované zlatem, bude méně a méně - aby tam nebyli čmoudi, aby tam nebyli komouši, rusáci, islamisti, teploty 40 ve stínu, pouště, záplavy, stoupající oceán, bouře, aby to nebyla zadnice světa, aby to nebyla země 3. světa... A podivíte se, jak málo lokalit se začne vyprofilovávat. Vychází mi tak nějak půlka Kanady, rednecková část USA typu Kentucky, Kansas, Wyoming , střední Evropa, možná kus Argentiny, Nový Zéland, možná chladnější jih Austrálie a tím tak nějak končíme. Bez srandy, těch míst pro život bude méně a méně a naše zem bude třeba docela pohodový stát se středomořským klimatem a opunciemi a piniemi kolem roku 2050.
Naposledy upravil(a) Jfp dne 12 bře 2022, 18:22, celkem upraveno 1 x.

Chichi43
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Chichi43 » 12 bře 2022, 18:21

neleh píše:
12 bře 2022, 18:02
...
a pokud si myslis na vysokou inflaci jen po dva roky, tak co ti brani si vzit hypoteku s fixaci na dva roky nebo rok a refinancovat?
šak já hypoteku na investiční byt už mám. S fixací na ještě 9 let s úrokem 2,24%

neleh
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neleh » 12 bře 2022, 19:09

tyhle klima předpovedi, jak budeme mit more, pulka sveta uvarena a zbytek pod vodou, to uz tu podle nejvetsich alarmistu melo byt. a je to vis kde...v risi bujare fantazie. realne to jde tak pomalu, ze se to vsechno nejak samo vstreba. apropo, zrovna tady stred evropy ma byt ultimativni poust a ne stredomori.

neleh
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neleh » 12 bře 2022, 19:09

Chichi43 píše:
12 bře 2022, 18:21
neleh píše:
12 bře 2022, 18:02
...
šak já hypoteku na investiční byt už mám. S fixací na ještě 9 let s úrokem 2,24%
pouze argument proti tvemu tvrzeni, ze hypoteky jsou ted drahe. nejsou, jsou extremne levne.

Carhir
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 01 kvě 2022, 21:25

Během epidemie covidu jsem plánoval koupit (první) investiční nemovitost, naivně jsem čekal že ceny spadnou. Jenže jsme o dva roky dál a:
- ceny jsou o desítky procent výše
- rostou též úroky u hypoték
- výnosnost nájemného se ve velkých městech propadla někam ke 2%

Z těchto důvodů jsem myšlenku na investiční byt opustil a nemovitostní složku portfolia plánuji (opět) řešit skrz nemovitostní fond. Nabídka je v ČR široká a lze nalézt fondy které dosahují velmi slušných výnosů. Porovnání je hezky provedeno na této stránce: https://www.nemovitostni-fondy.cz/

A ještě přidám tento poučný článek:

https://finmag.penize.cz/penize/433355- ... se-zamerit

FraK
Gold pen
Gold pen
Reputace: 495
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 09 kvě 2022, 21:20

A proc ne US REITs?
Americka ekonomika ma nyni lepsi podminky nez evropska. Minimalne energie maji v USA podstatne levnejsi nez v Evrope a ani valku na humny nemaji. Podnikatelsky prostredi maji v USA taky lepsi. I USD ma lepsi perspektivu nez Euro nebo Kc. Navic pokud nekdo uz ma nemovitost v CR nebo EU, tak je to i fajn geograficka diverzifikace.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, LendSecured, EstateGuru
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Carhir
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 11 kvě 2022, 13:55

FraK píše:
09 kvě 2022, 21:20
A proc ne US REITs?
...
Dobrá otázka. Přiznám se že hledám do portfolia něco stabilního i v časech, kdy na trzích vše klesá (např. jako teď). Prostě alternativu k tomu když si koupíš byt.Ale když se dívám na vývoj REITs tak tam vidím velmi silnou provázanost s akciovými trhy. Kdežto u nemovitostních fondů očekávám větší stabilitu. A u např. u nemovitostních FKI (které mají vyšší výnos než standartní retailové nemovitostní fondy) je tato stabilita cenou za nízkou likviditu, kdy při poklesu na trzích nemůžeš tuto investici ze dne na den prodat...

A co se týče US tak to už mám dost zastoupeno přes S&P.

Odpovědět