Investice do půdy


K diskuzím: Investiční nemovitosti; Pozemky; REITs; Investiční podílové fondy;
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 08 lis 2021, 18:00

Naproti tomu seriozní je tohle:
http://www.fondpudy.cz/
nebo třeba česko-slovenský půdní fond /ČSPF/.
Spoluzakladatelem a velkým podílníkem toho druhého fondu je Petr Novotný, šéfredaktor stránek Investicniweb.cz, který se svým jménem rozhodně nebude hazardovat.

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1898
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1402
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od FraK » 08 lis 2021, 20:06

Vypada to lepe, ale zase mi tam chybi feecka za spravu a ty jsou pritom velmi dulezity parametr.
Nedokazu si predstavit, ze by nejaky renomovany spravce tyto udaje nezverejnil. Maximalne nezverejni, jake da slevy velkym investorum, ale ze nezverejni ani zakladni poplatky? To je divne.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 08 lis 2021, 21:02


Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1898
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1402
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od FraK » 08 lis 2021, 22:37

Díky za odkaz! Toto jsem hledal. Jak ale chápat TER (Total Expense Ratio) ve výši 1,15% a k tomu 1% poplatek za správu? Takže je TER vlastně 2,15%? Pokud to tak je, tak to mi přijde hodně drahé :-(
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Uživatelský avatar
Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 474
Registrován: 21 kvě 2019, 14:09
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Jackob.Fish » 09 lis 2021, 07:32

FraK píše:
08 lis 2021, 22:37
Díky za odkaz! Toto jsem hledal. Jak ale chápat TER (Total Expense Ratio) ve výši 1,15% a k tomu 1% poplatek za správu? Takže je TER vlastně 2,15%? Pokud to tak je, tak to mi přijde hodně drahé :-(
Přesně nad tímto jsem se zamýšlel. Zajímalo by mě jestli to TER 2,15% je zahrnuto v metrice "Průměrný výnos od založení 8,8 % p.a." a "Výnos za posledních 12 měsíců 6,8 % p.a.".

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 09 lis 2021, 08:11

No já nejsem vůbec příznivcem jakýchkoli fondů, tam jde především o jejich prospěch, ne můj. Proto se snažím investicím do fondů vyhnout vždy, ať už jde o akcie, nemovitosti, zlato atd. Tato aktiva nakupuju sám za sebe, chci být jejich vlastníkem a ne vlastníkem nějákého podílového listu, kdy fond sám rozhoduje co kdy nakoupí a prodá. O tom chci rozhodovat sám. Moje averze ke všem těm fondům šla tak daleko, že jsem dlouho neuznával ani ETF, teď už tam taky mám pár peněz. Někdy to ale přece jenom jinak než přes spolupodílnictví nejde, třeba veterána Ferrari si kupovat nebudu. Takže coby investor do whisky - lahve kupuju sám - jsem po letech váhání koupil přes Portu Gallery podíl v sudech skotské whisky. Kupovat samostatně sud ve Skotsku se ukázalo jako celkem problém.
Ale to už jsem maličko odbočil 8-)

chuck
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 164
Registrován: 09 lis 2020, 14:46
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od chuck » 11 led 2022, 02:11

Jackob.Fish píše:
09 lis 2021, 07:32
FraK píše:
08 lis 2021, 22:37
Díky za odkaz! Toto jsem hledal. Jak ale chápat TER (Total Expense Ratio) ve výši 1,15% a k tomu 1% poplatek za správu? Takže je TER vlastně 2,15%? Pokud to tak je, tak to mi přijde hodně drahé :-(
Přesně nad tímto jsem se zamýšlel. Zajímalo by mě jestli to TER 2,15% je zahrnuto v metrice "Průměrný výnos od založení 8,8 % p.a." a "Výnos za posledních 12 měsíců 6,8 % p.a.".
A co jim napsat dotaz? I kdyz s prumernym vynosem za poslednich 12 mesicu to se mohou zahrabat, kdyz sap500 roste +40%
Přílohy
75F1F186-345B-4EDC-8DBA-C9A7C9195280.jpeg
75F1F186-345B-4EDC-8DBA-C9A7C9195280.jpeg (367.81 KiB) Zobrazeno 7444 x

marek.k
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 197
Registrován: 21 led 2019, 17:18
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od marek.k » 29 říj 2022, 06:43

https://www.mojepole.cz/

Nabízí, že zprostředkují nákup půdy, na které už je zajištěný hospodář. Tedy nějaký výnos z pronájmu půdy bude (když nepočítám zhodnocení v čase).
Nabízejí pomoc s výběrem vhodné půdy, veškerými formalitami i s následnou správou. Taková ta povinná omáčka, která stojí investora peníze, ale šetří čas.
Mají uvedeno "Naše pozemky již mají spolehlivé hospodáře a uzavřené nájemní smlouvy."

podrobněji jsem to nestudoval (ceny, proces, nabídku...)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 29 říj 2022, 11:39

Zřejmě klasická realitka, majitel je realitní makléř. Ceny pozemků na první dobrou nevypadají špatně, co jsem se letmo díval na lokality které mě zajímají. Srovnávání cen zemědělské půdy u nás a v Německu je vzhledem k tržní síle obyvatel zavádějící, i když je to často používano k nalákání zájemců. Na ceny v západní Evropě se hned tak nevyšplháme. Svého hospodáře má u nás prakticky veškerá zemědělská půda, takže nic neobvyklého. Z nájemného z polí u nás rozhodně nikdo nezbohatne. Nezjistil jsem, jestli si jako ostatní realitky berou z ceny obvyklých 2-4% a ne víc.
Jinak samozřejmě nic proti investicím do půdy, právě naopak. Je to trvalá hodnota a cena dál poroste. Taky jsem si pořídil políčko ;)

marek.k
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 197
Registrován: 21 led 2019, 17:18
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od marek.k » 29 říj 2022, 12:21

GOGO7 píše:
29 říj 2022, 11:39
Zřejmě klasická realitka, majitel je realitní makléř. Ceny pozemků na první dobrou nevypadají špatně, co jsem se letmo díval na lokality které mě zajímají. Srovnávání cen zemědělské půdy u nás a v Německu je vzhledem k tržní síle obyvatel zavádějící, i když je to často používano k nalákání zájemců. Na ceny v západní Evropě se hned tak nevyšplháme. Svého hospodáře má u nás prakticky veškerá zemědělská půda, takže nic neobvyklého. Z nájemného z polí u nás rozhodně nikdo nezbohatne. Nezjistil jsem, jestli si jako ostatní realitky berou z ceny obvyklých 2-4% a ne víc.
Jinak samozřejmě nic proti investicím do půdy, právě naopak. Je to trvalá hodnota a cena dál poroste. Taky jsem si pořídil políčko ;)
mají u inzerátů uvedeno
"Pozemky jsou prodávány v zastoupení přímého majitele, neplatíte tak žádnou provizi navíc."
nevím, zda u všech a zda už provize není rozpočítána do samotné kupní ceny

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 29 říj 2022, 12:44

Měl jsem za to, že realitky vždy zastupují při prodeji přímého majitele. A taky si za své služby vždy berou provizi, zadarmo to nedělají nikdy ;) Takže ta jejich formulace je zvláštní. Asi je provize opravdu už promítnuta v ceně. Pokud bych měl zájem, vznesl bych na ně dotaz jak je to u nich s provizí.
Jinak pro srovnání https://www.farmy.cz/inzerce_aktualni_nabidky

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 721
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Skejwi » 22 črc 2023, 08:54

Malé info k možné ceně kvalitní orné půdy na jižní Moravě. Máme kus fragmentovaného obhospodařovaného pole a už dlouho nám pravidelně chodí nabídky od spekulantů na odkup s nabízenou cenou. Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjela: od konce roku 2018 do půlky roku 2022 systematický růst ceny na víc než dvojnásobek (+120%), ale od té doby stagnace. Pak přestali ceny uvádět úplně a včera přišla nabídka s o 16% nižší cenou než před rokem.

Nedá se to brát moc doslova, ale podle mě to indikuje, že ochlazení, případně i jistý pokles cen se nevyhnul ani půdě.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Sweetek
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 91
Registrován: 03 bře 2023, 21:26
Reputace: 45
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Sweetek » 24 črc 2023, 16:15

Za mně také letos chodily nabídky bez čísel, ale také to byly jiné subjekty než co mi píší "pravidelně". Od pravidelných dopisovatelů 10% nahoře s čísly.
Pole spadají pod Prahu a v okolních vesnicích rostou nějaké realitní projekty což má určitě vliv.
Jinak co jsem zkoušel nákupy tak to bylo jen nějaké vyměny, nákupy sousedicích. Nebylo to nijak úspěšné ohledně vyměny to ještě šlo. (šlo mi o spojení framentovaných políček)
Na odkup ale chtěli poměrně nesmyslné částky a nakonec i k výměně si řekli o více než 30% hodnoty. + valná většina bez reakce celkem logickyjim asi také chodí dost dopisů.
Nicméně mi to aspoň pomohlo ujasnit si výši pachtovného tak nebylo zbytečné.
+ohledně pachtovného je dobré oslovit okolní zemědělce existuje mapa kde se eviduje kdo na jaké pole pobírá dotace (LPIS) + zkontrolovat jestli jestli na vašem poli nehospodaří někdo úplně jiný.

MKulicka
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 88
Registrován: 20 dub 2023, 22:08
Reputace: 62
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od MKulicka » 25 črc 2023, 08:52

Pěkný přehled cen půdy vychází každoročně zde: https://www.farmy.cz/informace_zpravy_o_trhu_s_pudou
Ve zprávě 2022 se očekávala pro rok 2023 stagnace, případně mírný pokles.

MKulicka
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 88
Registrován: 20 dub 2023, 22:08
Reputace: 62
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od MKulicka » 15 úno 2024, 22:08

Vyšla nová zpráva o trhu se zemědělskou půdou za rok 2023: https://www.farmy.cz/download/zpravy_o_ ... n-2024.pdf

-za rok 2023 je průměrný nárůst ceny půdy 2,9 % (pro 2024 se čeká okolo 5 %)
-průměrný růst cen pachtovného za posledních 7 let je 7 % p.a.
Přílohy
puda_graf.JPG
puda_graf.JPG (49.09 KiB) Zobrazeno 462 x

Uživatelský avatar
Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 474
Registrován: 21 kvě 2019, 14:09
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Jackob.Fish » 16 úno 2024, 08:53

Já bych si klidně něco koupil ... ale vůbec nevím jak na to :(

Sweetek
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 91
Registrován: 03 bře 2023, 21:26
Reputace: 45
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Sweetek » 16 úno 2024, 13:04

Jestli něco koupit a pak jen pachtit, tak vám můžu poslat štos obálek co pravidelně chodí s nabídkami od lidí co to určitě nekupují pro sebe. Takže by vám něco našli nebo rovnou ze skladu nabídnuli.(i když asi po novoročním úklidu zrovna nic nepřišlo myslím)
Za sebe jsem vypozoroval že čas od času obce buď sami od sebe, nebo pokud jim někdo dá nabídku nějaké pozemky odprodávají. Nutno říct že ceny pachtů jsou vůci hodnotě půdy ještě níže než nájmy s tím teda že najít pachtitele je jednoduší záležitost a dlouhodobější obecně.

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od romancik » 16 úno 2024, 15:15

Tak co má bratranec pozemek v Polabí na nejlepší půdě, tak pacht mu dělá cca 10 tis. za cca hektar půdy. Z toho mi ukazoval, že cca 25% v tom je daň z nemovitostí (dle smlouvy).
Ty nabídky na odkup mu taky chodí, na cca 500-600 tis., takže zhodnocení z pachtu tak 1,5%. Když nepočítám zhodnocení růstem ceny půdy...

Ještě k tomu jsou i pozemky, které ani nikdo obdělávat nechce...

Uživatelský avatar
Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 474
Registrován: 21 kvě 2019, 14:09
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Jackob.Fish » 16 úno 2024, 15:43

Já taky mám nějaké pozemky (dědictví) takže vím +- jaké obálky myslíte. Ale jsou to 1/12 a podobně kde to není uplně jasné že já jsem jediný vlastník (a nikdo nechce prodávat)

Pachtovné je směšné ... mě jde spíš o to mít něco "svého". Les nebo tak ... kam se člověk bude moct podívat když pojede okolo a říct si "Tak tohle je ten kousek země".

Ideálně les (ale ty jsou drahý protože dřevo je drahý).

MKulicka
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 88
Registrován: 20 dub 2023, 22:08
Reputace: 62
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od MKulicka » 16 úno 2024, 19:19

Tak pachtovné se pohybuje někde kolem 1,5 % ceny půdy, to je fakt. Na druhou stranu samotné zhodnocení půdy za poslední dvě dekády není vůbec špatné a nezadá si se širším tržním akciovým indexem - při podstatně nižší volatilitě:)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů