ETF (Exchange-Traded Fund)

Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
kryptoinvestice
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od kryptoinvestice » 27 říj 2020, 10:33

LuckyLuke píše:
26 říj 2020, 10:14
T_o_m píše:
26 říj 2020, 08:12
Vusa má akumulačního bratříčka Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating IE00BFMXXD54.
BTW trvalo dva měsíce než Degiro přidalo tento isin jako obchodovatelný na Xetra (počítáno od data mé žádosti).
Dám sem jejich srovnání. VUSA je starší a větší. Já mám ve VUSA již dost investováno, takže ani neplánuji další vklady.

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3XXRP09
VUSA EUR 21,334 m založen 22.5.2012

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 4#overview
VUAA EUR 1,014 m založen 14.5.2019
Ahoj.Já myslím že pro člověka který chce nakupovat SP 500 v rámci spoření na důchod a neřešit daň. přiznání je ACC varianta dobrou volbou ;)
Pokud se ale podívám na factsheet najdu tam údaj : The S&P 500 Net Total Return Index represents price-plus-net cash dividend return. Net cash dividend equals reinvested dividends less 30% withholding tax.
Pokud tomu tedy dobře rozumím tak je divi zdaněna 30 % a reinvestována.U distribučního etf dojde dividenda do fondu již zdaněná 15 % + dalších patnáct dodaní investor u nás.Tzn. že je to vlastně taky 30 % dole akorát starosti navíc ? :?
Pokud jsem napsal blábol tak mě opravte.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 521
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 27 říj 2020, 13:17

Index ktery figuruje jako benchmark pro ETF neni to stejne jako to, jakym zpusobem se to ETFko dani.
Dal jsem tomu trochu casu, protoze se me na to ptalo myslim vic lidi. Mimochodem duvod, proc jsou distribucni ETFka tak popularni je jen ten, ze v USA se nesmi dividenda akumulovat...

Info stranky na Vanguard:
https://americas.vanguard.com/instituti ... tributions
Pololetni vykazy Vanguardu, SP500 je na stranach 231 a dal.
https://americas.vanguard.com/instituti ... &docId=962
The return of the S&P 500 UCITS ETF is adjusted by 15% for the withholding tax on dividends paid by US securities. The return of the S&P 500 Index is adjusted by 30%.
Je na tom krasne videt efektivni sazba kterou plati akumulacni ETFko, protoze akumulacni ETF ma uplne stejnou cistou hodnotu jako distribucni u ktereho je dle citace nahore dopoctena dividenda srazena o 15% dan.

Srazkova dan z dividend se srazi na nekolika urovnich (3). V zavislosti na domicilu ETF, rezidenture investora a domicilu podkladovych aktiv to funguje nasledovne:

Distribucni VUSA (aktiva USA akcie, domicil Irsko, investor CR rezident FO):
1. uroven - dividenda vyplacena z USA do Irska, srazkova dan 15% diky dohode mezi USA a Irskem.
2. uroven - dividenda vyplacena z Irska - sazba 0% pokud invetsor neni fyzik Ir.
3. uroven - dividenda obdtzena ze zahranici v CR - dan domerena pri podani danoveho priznani sazbou 15%.

Pokud tedy nejde nejakym zpusobem zapocist dan na 1. a 3. urovni (o nicem takovem nevim ale je to mozne, nikdy jsem realne distribucni ETF nedrzel), dojde k dvojimu zdaneni.

Akumulacni VUAA (stejne jako nahore):
1. uroven - dividenda vyplacena z USA - 15%
hotovo.

a jeste pro uplnost:
Distribucni VOO (aktiva USA akcie, domicil USA, investor CR rezident FO):
1. uroven - dividenda vyplacena z USA do USA, srazkova dan 0%
2. uroven - dividenda vyplacena z USA - sazba 15% pokud invetsor ma podepsany W8-BEN
3. uroven - dividenda obdrzena ze zahranici v CR - zapocteni danove povinnosti proti srazkove dani z USA, tj. efektivne 0%.

Z tohohle je zrejme, ze pokud chce mit nekdo distribucni fond, tak to danove nedava smysl, v lepsim pripade to je jedno a je s tim akorat vic prace, v horsim plati dvojnasobny dane na dividendu.

PS: jenom upozorneni, ze pokud nekdo proda to akumulacni ETF pred casovym testem 3 roky a nebo prekroci obratovy limit, tak tu dividendu zdani taky 2x, akorat podruhe ne formou srazkove dane, ale daniz prijmu na kapitalovych prijmech.

PS2: chtel bych jeste poznamenat, ze dividenda jako takova moc nedava smysl sama o sobe. Pokud ma akcie XYZ hodnotu 100 a vyplati dividendu 5, pak je jeji hodnota po exdate 95 (pokud nedojde k nicemu jinemu co by jeste ovlivnilo cenu), vzhledem k tomu, ze financni trhy funguji efektivne a neni na nich arbitraz. Takze to jestli akcie ma hodnotu 100 nebo vyplati 5 a hodnota klesne na 95 je prast jako uhod. Jediny duvod proc se to dela je, aby mel ivestor pasivni prijem, coz ale muze udelat tim, ze tech 5 odproda. Pri splneni casoveho testu a nulovych poplatcich za obchodovani je to jednodusi i ddanove efektivnejsi reseni. Proto jsou btw. tak popularni buybacky, coz neni nic jineho nez presne tohle.
Osobní portfolio (30.4.2021)
Fidelity podil. fondy = 18% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 8% XCS6/ICGA + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 3% MONET + 7% POLY + 3% GAZP + 3% GMKN + 2% LMT + 1,5% CDR
Crypto = 23% BTC + 8% ETH + 4% ADA + 3% LTC

andrej.novakov
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrej.novakov » 27 říj 2020, 14:15

Kingswood píše:
27 říj 2020, 13:17
Pokud ma akcie XYZ hodnotu 100 a vyplati dividendu 5, pak je jeji hodnota po exdate 95 (pokud nedojde k nicemu jinemu co by jeste ovlivnilo cenu), vzhledem k tomu, ze financni trhy funguji efektivne a neni na nich arbitraz. Takze to jestli akcie ma hodnotu 100 nebo vyplati 5 a hodnota klesne na 95 je prast jako uhod.
No, ono tohle není úplně pravda, ten pokles bývá průměrně nižší než je hodnota dividendy. Z čehož nevyvozuji žádné závěry, ale opravdu to není 95 versus 100 bez 5.

Pavlus
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavlus » 30 říj 2020, 11:37

Ahoj, přikupujete teď někdo ETF na S&P 500? Mě osobně dává smysl udělat teď minimálně malý nákup na/před supportem na 3200 ;). Jdete do toho někdo se mnou? 8-)

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T_o_m » 30 říj 2020, 11:42

Budu nakupovat nejdříve po volbách

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 550
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 30 říj 2020, 16:45

Pavlus píše:
30 říj 2020, 11:37
Ahoj, přikupujete teď někdo ETF na S&P 500? Mě osobně dává smysl udělat teď minimálně malý nákup na/před supportem na 3200 ;). Jdete do toho někdo se mnou? 8-)
Kupuju kazdej mesic a tak jsem ted vyuzil propadu a nakoupil.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 623
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 30 říj 2020, 18:39

vyvar z ovaru píše:
30 říj 2020, 16:45
Kupuju kazdej mesic a tak jsem ted vyuzil propadu a nakoupil.
- dnes jsem se zrovna na VUSA díval
- 1. nákup jsem měl 12.2.2020, pak jsem udělal ještě 6 nákupů (poslední 22.6.2020)

https://de.extraetf.com/etf-profile/IE0 ... ?tab=chart

Hodil jsem to grafu, VUSA se letos nějak nedaří. Mám jen 1,85% v plusu. Ještě se nevrátil na hodnoty z února 2020. Ale mám v něm největší expozici ze všech ETF, takže je to můj kůň. Díky, že jsi mi ho doporučil. Sleduješ, jaký máš výnos při průběžném dokupování ? Díky za odpověď.
VUSA 30.10.2020.png
VUSA 30.10.2020.png (86.95 KiB) Zobrazeno 1055 x
Největší výnos ze všech akcií mám v ETF. Ukáže se to, ale až po několika letech. Člověk se nesmí lekat těch propadů.
SCHG 30.10.2020.png
SCHG 30.10.2020.png (158.37 KiB) Zobrazeno 1052 x

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 30 říj 2020, 19:55

Ja jsem se ted moc nedival na podrobnosti, ale mam takovy podezreni, ze ten propad v poslednich dnech tahne dolu v SP500 prave ten large growth sektor.
Jinak 1,85% p.a. sice neni moc ale je to porad lepsi nez psorici ucet nebo cash a hlavne bych nezapominal na to, v jakem roci se pohybujeme, za normalnich okolnosti by si mel letos videt spis cisla jako -30%

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 550
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 30 říj 2020, 23:11

LuckyLuke: VUSA mam momentalne +1,1% :)

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 623
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 31 říj 2020, 07:27

vyvar z ovaru píše:
30 říj 2020, 23:11
LuckyLuke: VUSA mam momentalne +1,1% :)
- tak to máme podobně
- dlouhodobě ale byl výnos 33% / 3 roky, průměrně cca 10 % / 1 rok

PeterM
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PeterM » 31 říj 2020, 21:27

Ahojte pani, zaujimava debata. Paci sa mi co Kingswood pise o hodnote casu a nervov, s aktivnou spravou a tradingom.
Aby som sa zorientoval precital som par blogov, viacere prispevky tu a celkom sa mi paci youtube kanal Ben Felix, vacsinu co povie ma podlozenu roznymi vyskumami.

Ako riesite dane? Ak je to naozaj tak, ze akumulacne ETF sa zdani len 15%, tak VUAA ma realne o vela lepsi vynos po zdaneni ako VUSA. Mate dovod preco preferujete VUSA oproti VUAA?

Chcel by som si vybrat 2-3 ETF a tam posielat spolu cca 1000 eur mesacne. Jednoducha zmena z CZK na EUR cez Revolut a vyber brokera pravdepodobne Tradestation global.

Vidim tu spominane VUAA alebo ishares S&P IT IE00B3WJKG14
Vanguard FTSE All-World IE00BK5BQT80

Alebo prave Kingswoodom spominane
SPDR MSCI World accumulating - IE00BFY0GT14, TER 0,12% (tenhle SPDR je novy a ma maly objem!)
SPDR MSCI Emerging Markets - IE00B469F816, TER 0,42%
iShares Core MSCI World accumulating - IE00B4L5Y983, TER 0,20%

Viete prosim poradit, ktore z tychto moznosti a preco? Moj ciel je vyuzit peniaze, ktore zarabam a prilepsit si v dochodku (kludne pred 70kou :)) a sustredit sa na normalny zivot, pracu, rodinu a nestresovat sa neustalymi analyzami trhov, spolocnosti a podobne. Skratka to tam posielat a moc to radsej neanalyzovat. Nemyslim si, ze by som to vedel lepsie ako skuseni analytici a moc neverim v stastie stock pickingu.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 01 lis 2020, 12:11

Pokud pojedes ciste automatizovany proces a nechces to v zadnem pripade resit, pak bych zustal u ETF co sleduji All Countries/ACWI index. Prvni dekadu tohoto milenia USA netahlo a tu druhou byly zas o nicem Emmerging Markets. Pokud si necim nejsem na dalsich 10 jisty, tak je to otazka, jestli Cina neprevezme stafetu a USA s EU neskonci se stagnujicim trhem stejne jako Japonsko, ktere delalo to same co USA s EU ale pred 30ti lety.

ETF fond si vybirej podle poplatku (u ACWI cokoliv pod 0,3% TER je OK), pouze akumulacni (do renty mas zrejme daleko) a pouze to, co ma alespon na 500mil EUR/USD aktiv ve sprave (pokud to neni zacinajici fond od renomovane spoelcnosti) - ve finale ti podle me zustane Vanguard, iShares, SPDR a mozna DWS Xtrackers (Deutsche Bank).
Z moznosti nahore bych volil Vanguard FTSE All World.

I pres to, ze to enchces resit bych si, predevsim pokud budes mitt kvaltniho brokera kde jsou ty informace v platforme - oteviral kvartalni reporty (ne vsichni je delaji, ale staci se podivat na mesicni report vzdy alespon jednou za ctvrtrok) a dival se v tech PDF na to, jake firmy jsou v top 10 co fond drzi, jaka je distribuce mezi zememi a mezi sektory. Nejde o konkretni udaje ale o reletaivni hodnoty a hlavne abys mel predstavu, na cem zavisi vynosnost tvych investic a sledvoval, jestli ten ETF fond stale funguje, ma dost aktiv ve sprave atd.
Riziko ETF spociva v jeho uzavreni a likvidaci. Coz se stava bezne v dobe, kdy nema dost aktiv ve sprave aby poplatky zaplatily naklady. Uzavreni ETF ti sice vrati zpatky penize i se ziskem z drzeni, ale bude mit i danove dopady (protoze minimalne cast z investic tam nebude aspon 3 roky).

Alespon 20% z celkovych uspor bys mel totiz drzet jinak nez v ETF a idealne tak, aby s nim nemel moc spolecneho (tj. ne akciove etf a k tomu apple akcie). Tradicne to byvaly dluhopisy, coz dneska vubec nema smysl (vysoke riziko ze inflace bude vyssi nez urok), ale porad je potreba mit neco, co idealne chrani pred inflaci a nebude moc padat kdyby se trhy zasekly. Mensi pozemek na pronajem (nemusi to byt hned byt, ale treba zemedelska puda pokud tomu rozumis, garaz ve meste apod), drahe kovy nebo tezebni spolecnosti, kryptomeny pokud jim obecne rozumis a veris jim, rezrevni hotovost, sberatelske predmety kterym rozumis (obrazy, auta, znamky, lego, komiksy, sberatelske karty...) nebo investice do nejakych malych startupu nebo extremne progresivnich odvetvi (editace genu, AI...). Do tehle kategorie bych zaradil i veci, ktere snizi tvoje osobni naklady. Solarni panely na strese, tepelne cerpadlo atd. - pokud snizis svoje vydej za mesic o X tisic na idealne aspon 10 nebo vice let a uspora je vetsi nez pocatecni investice, tak je to stejne kvalitni jako investice, co zvysuji prijmy. Cim bliz budes k duchodu, tim min bys mel mit akcii a tim vic stabilizacni slozky. Akcie vzdycky vydelavali nejvic a meli nevetsi volatilitu a da se cekat ze to bude platit i do budoucna.

Jsou to obecne kecy, ktere uslysis vsude mozne.
Posledni dobra rada je, aby sis byl vzdy jisty, ze vis, co realne delas a zkousel si vse nejdriv s malym objemem. Tj. posilam penize poprve k novemu brokerovi. Tak tam poslu 100 korun a az kdyz v poradku projdou, zopakuj to same s obnosem co potrebujes. Prvni nakup ETFka to stejne - kup ho za 10 EUR nebo idealne na demo uctu a az kdyz umis nakoupit, prodat, chapes za jakou cenu se to koupi a kdy, tak pak na ostro. Tech par korun na poplatcich co to sezre je rozhdne lepsi nez pak s brokerem resit, proc nepripsal 100tis a resit vraceni penez. Asi to je intuitivni, ale stejne to nekdo cas od casu neudela a vymsti se mu to.

kryptoinvestice
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kryptoinvestice » 01 lis 2020, 17:35

Ahoj.Naprostý souhlas s tím co jsi napsal. ;)
Přiznám se ale že by mě zajímalo jakou metodikou je index který kopíruje Vanguard FTSE All World skládán.
Já mám v současnosti etf Iwda tedy zaměření na MSCI World. Pokládám si otázku jestli přidat etf zaměřené na emerging markets a v jakém % poměru(tržní kapitalizace?) a nebo nakupovat etf Vanguard FTSE All World ideálně i u jiného brokera (pak bych měl diverzifikaci jak u brokera- možná zbytečné ale i u emitenta etf).

Dluhopisy v ptf. mám ale pouze ty protiinflační,
To vyplácení dividend u etf má výhody i nevýhody. V začátku to člověka bude spíše obtěžovat -daňové přiznání + reinvestice a asi i daňové zatížení v souhrnu 30 %.
Na druhou stranu když by mi chodila za 30 let v důchodě dividenda tak bych se zase nezlobil ;) Zase se budu muset otravovat s postupným odprodáváním pozic :D je to skoro prašt jak uhoď.

šuhaj
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od šuhaj » 01 lis 2020, 20:51

Jeden z důvodů proč jsem se rozhodl místo hojně skloňované VUSA pro VWRA (https://www.justetf.com/servlet/downloa ... GB&lang=en) je právě zastoupení i emerging markets, kam pořád Čína spadá. Byť je tam zastoupená pouze 5 %, ale v MSCI není vůbec. VWRA sleduje MSCI ACWI tj. developed i emerging markets. Je to nový fond (2019), starší obdoba je distribuční, tohle je akumulační. VWRA je verze v USD na LSE, v době kdy jsem to procházel se v téhle variantě obchodovala v největším objemu (pak je ještě LSE v GBP a nebo XETRA v EUR).

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 01 lis 2020, 21:26

@kryptoinvestice - FTSE All Countries jede v podstatne stejne jako MSCI ACWI, oboji je podle Market Cap, alespon pokud jsem to nejak neprehledl.
Emmerging Markets maji obvykle kolem 15% podil, takze to klidne muzes udelat manualne, usetris i neco na poplatcich, protoze World ma mensi TER nez All Countries myslim. Jestli se o to hodlas starat vic nez puvodni tazatel, drzel bych to oddelene.
A akumulacni fond za tech 30 let prodas a koupis distribucni :) neni treba se obtezovat v ekonomicky aktivnim veku. Spis mam pocit, ze pro nektere lidi je proste prijemnejsi videt pravidelny pasivni prijem.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 01 lis 2020, 21:35

Asi si to dam do podpisu.
Dekuju za palce, ale varuju. Nezapominejte na to, ze jsme porad jenom na foru, takze by mi tu nikdo nemel slepe verit a brat to jenom jako nasmerovani a prostudovat si to potom velmi kritickym okem sam.
Zaroven prosim nezapominejte, ze jsme na akciovem trhu a tam dochazi k hodne velkym prekvapenim. Je klidne dost mozne ze se tu na jare budeme divat na uplne stejny propad jako letos, jen tentokrat by to uz pravdepodobne nebylo s tak rychlym obratem vzhuru. Siroke akciove indexy nejsou zpusob jak zbohatnout ale varianta kam davat uspory aby byly chraneny proti inflaci. Vykryt volatilitu trhu bude vyzadovat hodne casu az pujde do tuheho. 2008 jsem si na akciovych trzich neprozil, ale neco podobneho nas zcela urcite driv nebo pozdeji jeste ceka.

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 74
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 02 lis 2020, 07:35

Já jsem ve VUSA, škoda že je distribuční (opravdu se daní 30% oproti 15% aku.? :shock:) a dál chci začít s IWDA, snad dobrá volba :) na etf posílám měsíčně menší částku. Ještě váhám jestli kupovat obě každý měsíc nebo vždy jen jeden podle ceny :)

Vetší část vkládám do divi titulů jak má rád Kingswood :D :P

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 370
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 02 lis 2020, 09:37

Ve FB skupině Investice a pasivní příjem teď byla debata k rozdílu akumulační vs. distribuční ETF. Neměl jsem zatím prostor to zkoumat do detailu, ale zdá se, že by tam nemusel být žádný rozdíl. Třeba k tomu někdo něco bude mít, kopíruju aspoň část / závěr debaty :)

Miloslav Hobbit Diviš
Investiční brambora zkrátka a dobře ten efekt nulové daně a akumulace se pro tebe jako CZ poplatníka projeví jen u ETF, které mají v portfoliu UK nebo Irské firmy a jsou domicilované tamtéž. U ETF které mají jiné evropské nebo US firmy není žádný rozdíl, protože daň je zaplacena jako witholding tax, ať divi následně distribuují nebo akumulují.

Investiční brambora
Miloslav Hobbit Diviš V tom případě jsem vycházel z chybných informací a děkuji za osvětu. Jediný rozdíl tedy je v tom, že akumulační ETF dividendu reinvestuje za mě. Jinak je to tedy vyjde uplně na stejno?

Miloslav Hobbit Diviš
Ano u ETF co drží akcie ze zemí mimo IE/UK je to prašť jako uhoď. Jinak pokud akumulační ETF jen navyšuje hodnotu jednoho listu a nevyplácí ani něco co se jmenuje “notional dividend” tak máš aspoň méně starostí s daňovým přiznáním. Pokud navyšuje svou hodnotu přes notional dividend (to znamená, že ti zvýší o něco počet kusů, které držíš), tak toto navýšení v ČR podléhá stejné dani jako dividenda (je to stejné, jako když si zvolíš, aby ti divi firma reinvestovala dividendy a místo dividend dostaneš nějaké akcie navíc). Většina ETF co znám, to dělá přes vnitřní navýšení hodnoty, tak to aspoň nemusíš řešit.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 02 lis 2020, 10:08

Ja v tom tu potencialni moznost kdy je to na stejno vidim, ale zatim me nikdo nepresvedcil ze to tak je.

Rozepisoval jsem to tu uz nahore, ale zakladni otazkou na nekoho, kdo ma distribucni ETF je, jestli podava danove priznani a plati dane z dividend, ktere dostane z ETF?
Pokud ano, tak pak je zakladni problem, ze dani uz zdanenou dividendu. Dividendy z firem nejprve putuji do ETFka a tam jsou v podstate ve vsech pripadech zdaneny poprve. Akumulacni fond ji pak reinvestuje, zatimco distribucni ji posle dal a v tenhle moment dochazi podle me k druhemu zdaneni - neumim si predstavit jak by se mu investor vyhl.

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 74
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 02 lis 2020, 10:17

A nepošlou ji k investorům už bez té druhé daně? Prostě je jednou zdaněno (ve fondu) a k investorům jde již očistěná divi. Se mi nechce věřit, že by těm XXX investorům bylo jedno, že daní divi ETF dvakrát, to by distribuční snad skoro nikdo nekupoval.

Edit: podle yahoo finance je divi yield 1,47%. justetf ukazuje za posledních 12 měsíců divi 0,83, to vychází na 1.55%.

Mě došla divi na mou průměrnou cenu 54,08 v přepočtu 0,39% čtvrtletně, to vychází na 1,56% za rok. Kdybych počítal 0,83 podle justetf zdaněnou 30% výsledný yield by byl 1,08% na současnou cenu 53,69. To je docela velký rozdíl.
Naposledy upravil(a) Seno dne 02 lis 2020, 10:40, celkem upraveno 3 x.

Odpovědět