ETF (Exchange-Traded Fund)


Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od P2P_Ronie » 02 lis 2020, 10:23

Já jedno distribuční ETF na Degiro mám (na vodu) a koukám, že mi teda dividenda přišla a zdanila se.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 02 lis 2020, 10:24

Seno píše:
02 lis 2020, 10:17
A nepošlou ji k investorům už bez té druhé daně? Prostě je jednou zdaněno (ve fondu) a k investorům jde již očistěná divi. Se mi nechce věřit, že by těm XXX investorům bylo jedno, že daní divi ETF dvakrát, to by distribuční snad skoro nikdo nekupoval.
Dividenda z fondu jde určitě (v přípdě Irska) bez srážky, ta je 0%. Ale v ČR máš podle zákona povinnost dividend dodanit 15% v rámci daňového přiznání a nehraje roli jestli je zdroj fond nebo akcie. Pokud by se ti povedlo v ČR neodvést nic, tak pak je to nastejno, ale neumím si vysvětlit, jak bys toho dosáhl.

Co se týče oblíbenosti dividendových ETF. V USA není akomulační forma ETF vůbec povolena, to je jeden důvod. A ten druhý, americké ETFka mají 0% srážkovou daň při příjmu dividendy. Takže ETF dostane divi bez daně, a ypatí divi, kerou zdaní pouze příjemce, takže kdybys měl USA ETFko, tak pak platíš jen 15% (v případě že jsi Čech a podepíšeš W8ku). Ale u Ira je to jinak, protože tam na prvním stupni není ta 0, ale 15%.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 02 lis 2020, 10:26

P2P_Ronie píše:
02 lis 2020, 10:23
Já jedno distribuční ETF na Degiro mám (na vodu) a koukám, že mi teda dividenda přišla a zdanila se.
Můžeš prosím poslat ISIN? Klidně do SZ.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Uživatelský avatar
Seno
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 399
Registrován: 14 srp 2019, 10:39
Reputace: 258
Bydliště: Pustiměř
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Seno » 02 lis 2020, 10:42

Jasně, podle toho co mi došlo to vychází na nezdaněnou divi, tu dodaním v přiznání 15%. Ale pořad teda nechápu kde je těch 30% :D
Akcie: ČEZ | Moneta | ABBV | BABA | BX | FL | INTC | MMM | MO | NYMT | RIO | SLG | T | TEF | XOM | ZIM

ETF: IWDA | VWCE | WVAL

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Drmla » 02 lis 2020, 10:49

Takže je teda výhodnější mít akcie firem a inkasovat dividendu přímo od nich? Když mi pošle dividendu firma, tak mi přijde zdaněná podle země daňového domicilu firmy a já potom postupuji podle vzájemných smluv o zabránění dvojího zdanění mezi ČR a zemí firmy.

Když jde o ETF, tak fond dostane dividendu také zdaněnou podle země firmy a potom mi ji odešle a z toho zaplatím další daň podle domicilu ETF? A já si u nás můžu uznat jen daň zaplacenou mezi domicilem ETF a ČR?

To se mi nechce věřit

Uživatelský avatar
Seno
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 399
Registrován: 14 srp 2019, 10:39
Reputace: 258
Bydliště: Pustiměř
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Seno » 02 lis 2020, 10:55

Jak jsem psal, mě vychází připsaná divi za VUSA jako nezdaněná. Zdaním jen 15% v přiznání. Klasické divi tituly se připisují již zdaněné :)
Akcie: ČEZ | Moneta | ABBV | BABA | BX | FL | INTC | MMM | MO | NYMT | RIO | SLG | T | TEF | XOM | ZIM

ETF: IWDA | VWCE | WVAL

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od P2P_Ronie » 02 lis 2020, 11:09

Kingswood píše:
02 lis 2020, 10:26
P2P_Ronie píše:
02 lis 2020, 10:23
Já jedno distribuční ETF na Degiro mám (na vodu) a koukám, že mi teda dividenda přišla a zdanila se.
Můžeš prosím poslat ISIN? Klidně do SZ.
IE00B1TXK627 (ticker je IQQQ na Xetra).
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 02 lis 2020, 14:14

DIky za ten ISIN, podle vseho by ti mela prijit divi s 0% srazkou, takze pokud ti neco srazilo Degiro a neni to poplatek za distribuci u custody uctu, tak je to divny.

Co se tyce dividend:
Jako ivnestori mate povinnost danit dividendu z celosvetovych prijmu.
U CR je srazeno 15% primo tim kdo vyplaci - dividenda prijde cista a uz nejde do priznani k dani.
U zahranici je potreba dodanit 15% z hrube dividendy. Je mozne (v pripadech kde je smlouva o zamezeni dvojimu zdaneni) uplatnit zapoctem dan srazenou v zahranici.
Pokud je dividenda placena z Irska, pak by mela mit zahranicni srazku 0%, tj. prijde cela. Pokud jde o USA (akcie naprimo), pak je to 30%, nebo pri podepsani W8BEN 15%.
Z tohoto logicky vyplyva, ze neni mozne dostat dividendu bez dane. V idealnim pripade je 15% a to toehdy pokud je z CR nebo v zahranici bylo srazeno max 15% a vy si to zapoctete. Jestlize v zahranici srazili vic nez 15% (Nemecko), tak si sice zapoctete cesky 15 a v CR po priznani se nic nedoplaci, ale dan ze zahranici uz nedostanete zpet.
- mam fakticky overeno na sobe nebo na rodine, jak princip fungovani u CR akcii, tak u USA akcii a to jak ty s 15% po W8BEN tak ty s 37% od PLC, kde nejde uplatnit W8. (PLC je neco jako ceska v.o.s., tzn 37% je dan ze zisku spolecnosti na ktere mate podil, zahrnuje tedy v sobe jak dan z prijmu pravnickych osob tak dan z dividendy najednou).

Pokud jde dividenda z fondu, pak je na miste otazka, jak se dividenda dostala do fondu. A tam jsem si na 99% jisty, ze jde zdanena taky a emitenta nezajima, jesti se jedna o akumulacni nebo distribucni fond. Kazdopadne tohle si pro klidny spanek nas vsech jeste nejak overim a ozvu se az budu vedet urcite.

K otazce co tu padla - drzet divi akcii primo nebo pres akumulacni fond je danove jedno, otazkou je pouze distribucni fond.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Drmla » 02 lis 2020, 14:31

No jasně, mě zajímal právě distribuční fond. U degiro většina fondů s možností nákupů zdarma je distribuční. Ale jestli je tam problém s dvojnásobným zdaněním, tak to je o ničem.

A jinak, ještě doplnění. Ne ze všech zemí si jde započíst daň ve výši 15%. Někde vám strhnou třeba 20% daň na straně vyplácející dividendu, ale v ČR vám z této země uznají jen 10% a zbylých 5% (do 15% platných u nás)musíte ještě dodanit. Nechci kecat, ale platí to tuším třeba pro Francii nebo Rakousko.

Uživatelský avatar
Seno
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 399
Registrován: 14 srp 2019, 10:39
Reputace: 258
Bydliště: Pustiměř
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Seno » 03 lis 2020, 07:48

Drmla píše:
02 lis 2020, 14:31
No jasně, mě zajímal právě distribuční fond. U degiro většina fondů s možností nákupů zdarma je distribuční. Ale jestli je tam problém s dvojnásobným zdaněním, tak to je o ničem.

A jinak, ještě doplnění. Ne ze všech zemí si jde započíst daň ve výši 15%. Někde vám strhnou třeba 20% daň na straně vyplácející dividendu, ale v ČR vám z této země uznají jen 10% a zbylých 5% (do 15% platných u nás)musíte ještě dodanit. Nechci kecat, ale platí to tuším třeba pro Francii nebo Rakousko.
Čau,
chystám se přikupovat IWDA (IE00B4L5Y983). Je akumulační a na Degiru je nákup zdarma :)

U distribučního VUSA mi dle mého došla divi nezdaněná vubec. Takže dodaním pouze 15% - žádně dvojnásobné danění
Seno píše:
02 lis 2020, 10:17

Edit: podle yahoo finance je divi yield (VUSA) 1,47%. justetf ukazuje za posledních 12 měsíců divi 0,83, to vychází na 1.55%.

Mě došla divi na mou průměrnou cenu 54,08 v přepočtu 0,39% čtvrtletně, to vychází na 1,56% za rok. Kdybych počítal 0,83 podle justetf zdaněnou 30% výsledný yield by byl 1,08% na současnou cenu 53,69. To je docela velký rozdíl.
Akcie: ČEZ | Moneta | ABBV | BABA | BX | FL | INTC | MMM | MO | NYMT | RIO | SLG | T | TEF | XOM | ZIM

ETF: IWDA | VWCE | WVAL

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 03 lis 2020, 11:34

Tak jsem zpět k otázce dvojího zdanění dividend u distribučních ETF fondů. Pokusím se to popsat co nejstručněji a zároveň co nejsrozumitelněji:

Nejdrříve schéma jak putuje dividenda, budu se na schéma odkazovat v textu níže:

akcie XYZ --- dividenda č. 1 --> ETF fond ABC(distribuční) --- dividenda č. 2 --> investor UBO

Vše co teď napíši je jen pro situaci, kdy UBO je český občan s aňovou rezidenurou v ČR.

Fakta:

1) USA ETF fondy s domicilem v USA držící americké akcie mají sazbu srážkové daně na dividendu do fondu 0%. Tj. dividenda č. 1 je v takovém případě bez daně. Dividenda č. 2 bude zdaněna 30% nebo 15% pokud byl podepsán W8-BEN. Sraženou daň z dividendy je možné započíst při podání daňového přiznání dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
ETF fond s USA domicilem v podstatě nejde koupit z pozice EU investora kvůli regulaci na EU kapitálových trzích.

2) Irský ETF fond držící americké akcie (např. VUSA) daní dividendu č. 1 podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi USA a Irskem. Efektivní sazba daně je v tomto případě 15%, daň je sražena srážkou emitentem dividendy a odvedena v USA. Dividenda č. 2 je zdaněna dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Irskem. Srážková daň je v tomto případě 0%, tj. Irsko neobdrží na dani nic. UBO má povinnost podat daňové přiznání. Vzhledem k tomu, že nemá o započíst, odvede daň z příjmu na dividendu 2 ve výši 15%.
Toto je naprosto typický příklad pro EU investora. Rozdíl mezi fondy činí především domicil ETF fondu. Podstatná není jen smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi zemí daňové rezidentury a domicilem fondu, což ovlivní způsob, jak budete podávat daňové priznání přímo vy, Je extrémně důležité také to, jaké smlouvy má uzavřena země domicilu ETF fondu a země rezidentury akcií do kterých fond investuje. Pokud má Lucembursko sazbu daně na dividendy z USA ve výši 30%, dochází k dalšímu nadbytečnému zdanění.


Hlavní nepochopení, které u místních diskutujících vnímám, je to, že nejde o to, jestli vám chodí čistá nebo hrubá dividenda č. 2. I kdyby přišla dividenda č.2 zatížená 15% daní, tak si ji (u normálního brokera který vám dá odpovídající report) dokážete započíst při podání přiznání k dani z přímu.
Ale dividenda č. 2 je souhrn všech dividend č.1, které fond obrdržel za nějaký časový úsek (obvykle kvartál). Jako investor nemáte jak zjistit kolik jednotlivé dividendy byly a jaká byla jejich daňová zátěž, tuto informaci v reportu nenajdete. Jedná se o neviditelnou daň pro investora, ale platí ji jak akmulační tak i distribuční fond. Pro ověření doporučuji především zdroj 1) níže.

Závěr je z toho poměrně jasný. Dividendu musí zdanit už samotný fond. Jakákoliv další daň, kterou musíte odvést Vy jako ivnestor je nadbytečná. Vzhledem k tomu, že ETF fond domicilem v USA musí bý ze zákona distribuční ale na USA akcie (ale pouze USA akcie) má takový fond sazbu 0%, tak ETF fond s domicilem v USA (povinně distribuční) má pro českého investora stejné daňové břemeno jako Irský ETF fond s akumulací, bude muset ale řešit přiznání a nápočet + W8-BEN.

Tj. nejlepší forma držení amerických akcií je pro českého ivnestora:
1) Irský ETF akumulační (daňové břemeno 15% + nulová administrativa)
2) Americký ETF distribuční (daňové břemeno 15% + W8BEN a zápočet daně v DP)
3) Irský ETF distribuční (daňové břemeno 27,75% + podání DP)
3) Přímé držení akcie (daňové břemeno 15% + W8BEN a zápočet daně v DP + zvýšené náklady na transakce a složit diversifikace)

Zdroje:
1) Tvrdý zdroj - MacKenzie krátká zpráva ohledně aspektů zdanění ETF a dopadu na investory https://www.mackenzieinvestments.com/co ... ors-en.pdf
2) Měkký zdroj - investiční wikipedia, kde je poměrně dobře popsáno vnitřní zdanění ETF fondu.https://www.bogleheads.org/wiki/Nonresi ... ote-pwl-20
3) Tvrdý zdroj, na který odkazuje i wikipedia - předevšíms ekce E, kde je analogie k Irskému fondu, jen domicil je Kanada. Princip je ovšem stejný. https://www.pwlcapital.com/wp-content/u ... linked.pdf

Tímto to prosím u sebe považuji za uzavřené. Pokud někdo potřebuje ještě dovysvětlit princip jakto, že u distribučního fondu jsou ty dividendy zapalcené 2x, tak pak klidně vysvětlím ještě jednou.

Myslím si že princip zdanění dividendy č.2 je poměrně jasný a je o tom všude plno. Problém nastává u režimu dividendy č1, což je jednak dost specifická věc, ale hlavně se to neválí volně na internetu, protože to zajímá převážně instituce. MacKenzie Investments je pro mě dostatečně důvěryhodný zdroj. Pokud někdo najde důkazy pro jiný režim v Irsku, tak sem s nimi. ;)
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Drmla » 03 lis 2020, 12:40

Kingswood: Nepotěšil jsi. Ale rozhodně děkuji za čas věnovaný zjištění informací a vysvětlení.

Seno: Taky díky za tip. Kdyby ještě někdo věděl o zajímavém akumulačním ETF v režimu nákupu zdarma u Degiro, tak sem s tím.

Asi zvážím registraci ještě u XTB nebo něčeho takového, kde jde nakupovat ETF zdarma. Dokud ještě nejsem vázaný nějak moc na Degiro, mám tam jen několik malých pozic v akciích. ETF žádné.

Uživatelský avatar
Insider
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 84
Registrován: 11 říj 2020, 20:17
Reputace: 119
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Insider » 03 lis 2020, 12:51

Drmla píše:
03 lis 2020, 12:40
Kingswood: Nepotěšil jsi. Ale rozhodně děkuji za čas věnovaný zjištění informací a vysvětlení.

Seno: Taky díky za tip. Kdyby ještě někdo věděl o zajímavém akumulačním ETF v režimu nákupu zdarma u Degiro, tak sem s tím.

Asi zvážím registraci ještě u XTB nebo něčeho takového, kde jde nakupovat ETF zdarma. Dokud ještě nejsem vázaný nějak moc na Degiro, mám tam jen několik malých pozic v akciích. ETF žádné.
Takové ty největší klasiky (např. na burze EAM):

iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
ISIN IE00B4L5Y983

iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)
ISIN IE00B3ZW0K18
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Pro nově příchozí jsem sepsal užitečné informace v článku Průvodce začínajícího investora. V případě zájmu je k dispozici v sekci Investiční deníky.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 03 lis 2020, 12:54

Na druhou stranu pánové, po pravdě. SP500 má dividend yield kolik, 2% max? Tj dvojité zdanění (2x15%) vás připraví ročně o výnos na úrovni 0,255 procentího bodu... Ano není to zanedbatelně málo, ale tohle není rozdíl, který bude rozhodovat o tom, jestli ta investice je dobrá nebo špatná a ten kdo vyžaduje pasivní příjem to v klidu akceptuje.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Martinus » 03 lis 2020, 14:24

Kingswood píše:
03 lis 2020, 11:34

ETF fond s USA domicilem v podstatě nejde koupit z pozice EU investora kvůli regulaci na EU kapitálových trzích.

doplním: možné to je u brokera, který na regulaci EU kašle...např. Tastyworks, nemám tam s tím problém, ale kvůli takovému nákupu Tastyworks nepoužívám...druhá cesta je přes opce, nechat si po vypršení vypsané opce ETF přiřadit a pak už Ti ho nikdo nesebere...takto to lze prý třeba i u IB (nemám, takže jsem nezkoušel). Nevýhoda tam samozřejmě je 100 ks akcií najednou...ale při nějaké počáteční jednorázové investici - proč ne...vím, že někteří tu mají oblíbeného Schwaba třeba...a samozřejmě musí být daný fond optionable s nějakým slušným OI.
Podle mě to není špatná cesta, likvidita toho US ETF bude určitě větší než nějakého irského bráchy...

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Kingswood » 03 lis 2020, 15:38

Pokud uvažuješ ale nad držením římo US ETF, tak do úvahy vstupují ale i další faktory, jak např. estate tax. U dlouhodobého invetsora je 40% daň všeho nad 60tis USD s domicilem v USA rozhodně důvod, proč se džet od USA co nejdál. Likvidita v USA je rozhodně vyšší než u Irska, ale opět, u dlouhodobého investora bych byl úplně v klidu, nebude to hrát podstatnou roli.

K jinému tématu.
Nějakou dobu sleduji ARK Invest, které mají aktivní ETF za měřené na disruptivní technologie budoucnosti (aumotaziace a robotika, AI, blockchain nebo např. editace lidského genomu). Je to sice z úplně jiného soudku, než to co tu výrazně doporučuji každému kdo položí základní dotaz jak začít investovat, ale třeba na to už někdo taky koukal.
Osobně mě docela láká jít do těch genetických firem vyvíjející technologie jako crisper, vzhledem k tomu, že mi to přijde jako opravdu extrémně použitelná technologie, která lidstvo může posunout dál. Nicméně úplně v těchto vodách nechci dělat stockipicking protože by to nedopadlo dobře, ale když kouknu na ARK Genomic ETF (ARKG ticker), tak jejich top pozice:

Invitae Corp NVTA - 12%
CRISPR Therapeutics CRSP - 8%
Pacific Biosciences PACB - 5,7%

Což je samo o sobě proti zásadě držet v jednom titulu max 5%. Pak se podívám na akcionářskou strukturu těch firem a:

NVTA - největší akcionář ARK Invest 15,6%
CRSP - největší akcionář ARK Invets s 12%
PACB - největší akcionář ARK Invest 11,5%

Objem aktiv ve správě ARK vzrostl jenom za letošek asi na 5 nasobek, toho co měli pre covid... Mám trochu obavu že tohle je momentum na druhou které samo sobě tlačí akcie nahoru. DObrá výkonost fondu na jaře natáhla další investory, což zvyšuje objem fondu a vytváří u menších firem v držení poptávku po akciích, které fond musí skupovat, čímž zvyšuje cenu podkladových akcií a navyšuje tržní hodnotu fondu což dál tlačí poptávku po fondu a přifukuje klasickou bublinu. (Valuačně to samozřejmě nedává smysl, v podstatě žádná z těch firem není v plusu).

Má na to někdo nějaký názor?
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Gixian » 03 lis 2020, 18:02

Asi mi nezbude nez Kingswoodovi verit a pouvazovat nad presunem z dist. etf na akumulacni.
Jako OSVC se vsemi temi mintosy, estaty a zurivym burzovnim obchodovanim musim priznani podavat tak jak tak, ale proc si neusterit trochu prace a jeste i penez...

Jinak co se tyce te dobre polozene otazky, proc teda existuje tolik divi fondu, pokud je to pro EU rezidenty nevyhodne - ja se dnes napr. docetl, ze pro rezidenty UK je uplne jedno, jestli maji ACC nebo DIV ETF, protoze chudaci musi danit i dividendu reinvestovanou ACC stejne, jako by jim byla vyplacena (nejaka "deemed tax", ktera dani i fiktivni operace, ktere se nestali ale stat mohli - napr. prave ze zdani ty divi co ACC fond reinvestoval stejne, jako by vam byly vyplaceny). Takze ocividne v ruznych zemich jsou ruzne finty, proc ty DIV fondy nejsou v nevyhode - ale u nas nejspis ne, a ACC je fakt lepsi volba.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od LuckyLuke » 03 lis 2020, 18:40

Dnes ETF VUSA lehce vystoupalo o 1,45 %. Je vidět, že se to hodně diskutuje a teoretizuje o ETF. Nedávno tu jeden diskutující chtěl otáčet (prodávat) ETF a kupovat bondy v závislosti na růstu/poklesu ceny. viewtopic.php?f=61&t=154&start=200#p15682

Delší dobu uvažuji o udělání nějaké přehledné tabulky na ETF investorů našeho fora, jaký investor je drží, jak dlouho a kolik na nich vydělal. Nemusí tam být částky, ale stačí výnos v %. Dále by bylo dobré i jak často přikupovali (jestli pravidelně či jen občas). Už mám 3 ETF a mám tam již investováno více než jsem měl v Mintosu.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od LuckyLuke » 03 lis 2020, 20:09

Jestli chcete někdo také uvést Vaše ETF, tak se tam připište... Díky. Ostatní budou rádi za tipy.
ETF.png
ETF.png (44.57 KiB) Zobrazeno 6898 x
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Ankor » 03 lis 2020, 21:00

LuckyLuke píše:
03 lis 2020, 20:09
Jestli chcete někdo také uvést Vaše ETF, tak se tam připište... Díky. Ostatní budou rádi za tipy.

ETF.png
Je tady někde odkaz na to "tam"? V prvním příspěvku jsem nic nenašla.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mithrannin a 4 hosti