Investice do drahých kamenů


K diskuzím: Sběratelské mince; Drahé kameny; Drahé kovy;
felis
Příspěvky: 24
Registrován: 17 led 2021, 19:37
Reputace: 14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od felis » 01 úno 2021, 17:41

Gogo, tohle by mně moc zajímalo. Je to určitě krásná věc a sám jsme měl párkrát cukání si nějaký pěkný kamínek pořídit, ale beru to spíše jako pastvu pro oči, mám problém dívat se na to jako na investici. Měl bych dvě otázky, pokud budeš mít chuť odpovídat.

Jak je to u kamínků s odkupem? Provádějí zpětný odkup i obchodníci, nebo je jedinou možností sběratelská burza, ebay a podobně?

Je vidět nějaké rozumné zhodnocení i u kusů za dejme tomu desítky / stovky EUR (viz opály na ebay, na které tu odkazuješ), nebo se o zhodnocení (tzn. o nějakém investičním potenciálu) můžeme bavit jen u vzácnějších a řádově dražších kousků?

O diamantech se říká, že není problém nějaký pěkný kámen koupit, ale pak prodat. Je to tady jinak?
CZ: CEZ, KB
Evropa: FRAPORT, AS.AD, POLY.L,
USA: GOOGL, AMZN, VZ, MP, HIMS, STNG,
Svět: ZIM
Broker: Fio, Degiro, Portu

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od GOGO7 » 02 úno 2021, 08:55

Obchodování s drahými kameny je především o vzájemné důvěře. Internet je plný různých barevných sklíček většinou asijské provenience, kde je každému jasné, že 10karátový rubín nemá hodnotu 1dolar, jak nabízí indický prodejce. Neumělá syntetika se okamžitě pozná, ta sofistikovanější bez problémů třeba s pomocí spektrometru a refraktometru - každý kámen má své charakteristiky - chemické složení, světelný lom atd. Fake se pozná během pár minut.
Vzájemná důvěra se vytváří dlouhodobě. Člověk si časem vytvoří síť spolehlivých a důvěryhodných sběratelů a obchodníků. Mám několik spolehlivých zdrojů v ČR a dost obchodníků hlavně z USA a Austrálie. Když jsem před lety začínal, snažil jsem se zkontaktovat s vyhlášenými znalci u nás. Tak se dobře znám třeba s asi nejlepším českým brusičem drahých kamenů u nás, nebo s expertem, který zjistil, že na koruně Karla IV nejsou rubíny, jak se dosud předpokládalo, ale o něco méně ceněné spinely. Tím by asi měl každý začít, vybudovat si síť kontaktů - odborníků, znalců, sběratelů, obchodníků.
S těmito lidmi obchoduji zcela bez starostí, věříme si. Oni ví, že už něco o tom znám, že mám určitý přehled i technické
vybavení,že si koupený kámen můžu nechat kdykoli prověřit v gemologické laboratoři, vystavit si certifikát atd. Je to zkrátka byznys těžko srovnatelný s jinými obchody. Jak říkám, jde o kontakty a důvěru. S některými jsme už dlouholetí kamarádi. Když mám pochybnosti, oni mi kámen prověří. Tito lidé jsou velmi ochotní se o své celoživotní znalosti podělit. Vím třeba, že ten zmiňovaný brusič má i poloviční podíl v australském dole, kde se těží ty nejlepší světové opály. A novinky mi nabídne ke koupi. Vzájemně si věříme.
U velkých prodejců je vždy záruka vrácení cca do 30 dnů od prodeje. Mezitím si člověk může kámen prověřit sám, nebo přes gem. laboratoř. Někdy tito prodejci kameny i vykupují zpět. Aukce na ebay, etsy, gemrockauctions atd. a burzy jsou další zdroje koupě/prodeje. Ani na ebay bych se nebál koupit třeba od Američana kámen s certifikátem od GIA lab, což je nejrespektovanější světová gem.laboratoř. Pod číslem certifikátu si u GIA přes net během pár vteřin ověřím, že je to skutečně jejich certifikát pravosti kamene, že ten kámen fyzicky prověřili.

Pokud jde o hodnocení drahých kamenů, zkoumají se tyto aspekty - velikost, barva, čistota a řez. Pro každý drahý kámen existují
samostatné hodnotící tabulky. Cena za karát kvalitního kamene stoupá s jeho velikostí - tj, když třeba 1 karát rubínu stojí 200 dolarů, tak když je rubín velký 3 karáty, tak je cena za 1 karát třeba 600 dolarů, takže kámen stojí 1.800 dolarů. Na velikosti prostě záleží :) .
Některé kameny mají stabilní cenový růst - třeba safíry a rubíny, některé mají výkyvy v ceně třeba v důsledku mnoha nových nálezů zvyšujících nabídku na trhu, některé kameny jsou vyloženě krátkodobě módní, třeba různobarevné turmalíny.
I velmi malý kámen vzácného druhu má zajištěno, že jeho hodnota stále poroste. To jsou třeba případy prakticky vytěžených dolů
zeleného tsavoritu /nálezy jen v keňském NP Tsavo/ nebo modrého tanzanitu /důl pod Kilimandžárem/. Velmi vzácné jsou australské černé opály z dolu Lightning Ridge - prvotřídní opál s vzácným vzorem harlequin za sebou spolehlivě daleko nechá diamant stejné velikosti. Totéž se týká třeba barmských jadeitů, drahého kamene čínských císařů, vyvažovaného zlatem.
To co píšu se týká "barevných drahých kamenů", nikoli diamantů. Těm bych se obloukem vyhnul. Jsou předražené a musíte počítat s tím, že je prodáte v lepším případě za 2/3 nákupní ceny, ale spíš pod polovinou. Navíc diamanty nejsou vzácné, jako výše zmiňované kameny. Těží se všude po světě. Světová cena diamantů je manipulována jediným prodejcem, firmou DeBeers. Asi 95% všech vytěžených diamantů jsou tzv. průmyslové diamanty, bez valné hodnoty.
Doufám, že jsem moc neunavil. Když člověk píše o něčem co ho baví, tak se trošku víc rozjede :)

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od Kingswood » 02 úno 2021, 10:06

Hele mam debilni dotaz mozna, ale v praci resime naceneni nekolika dost vzacnych drahych kamenu v radech par milionu (paraiba tourmaline etc. a vse 10+ ct), ktere pochazi od francouzskeho sperkare.
Na koho se mam obratit v CR s nejakym odhadem rozpeti ceny? Samozrejme normalne za fakturu za praci. Pripadne prosim do SZ.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od GOGO7 » 02 úno 2021, 10:42

Paraiba tourmaline nad 10 ct., to nevypadá zrovna důvěryhodně. Brazilské paraiby jsou tak do 3ct., a méně ceněné nigerijské nebo mozambické tak do 7 ct. První co bych chtěl je certifikát pravosti, ale od spolehlivé mezinárodní laboratoře. Bez certifikátu bych se s ním dál vůbec nebavil. Jestli mají drahokamy hodnotu v milionech Kč, tak certifikát od americké GIA přijde na cca 100USD.
Pošlu pak SZ.
To mi připomíná story co mi vyprávěl ten můj známý expert-brusič. V 90tých letech byl přizván do banky aby se pro jistotu
podíval na pár drahých kamenů které přinesl v pytli jeden nejmenovaný podnikatel jako zástavu za úvěr na nákup několika hotelů. Bankovní úředníci před něj vysypali pytel zelených kamenů, s tím že to jsou určitě pravé smaragdy a mají hodnotu minimálně cca 300 mio Kč a i když oni si jsou jisti, tak přece jenom pro jistotu.
Hodnotu to mělo O. Stačil jediný pohled.
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 02 úno 2021, 12:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od Kingswood » 02 úno 2021, 12:16

Máme certiifikáty z Německa (které narozdíl od GIA nemají ranking kvality bohužel) a na nějakou základní prohlídku je i někdo nezavisly v ČR viděl. Základní problém pro mě je aktuálně ocenění a to alespoň v řádech. Existuje možnost je i vidět osobně, nicméně je ptořeba to nějak domluvit předem, vzhledem k tomu že se poměrně často pohybují. Chápu, že to je něco jako dávat ocenění na obraz, kde se teprve uvidí v aukci, jak to dopadne. Ale potřeboval bych někoho, kdo je schopen říct, v jakým cenách se bavíme, protože je rozdíl jestli jestli se pohybujeme třeba v 50-150tis eur nebo 150 - 300 tis eur.

Pochopitelně varianta, že by to mohlo byt za nula existuje, ale je opravdu minimalni, z nekolika duvodu, ktere nechci specifikovat.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od GOGO7 » 02 úno 2021, 12:24

Brazilské paraiba tourmaline stojí tak od 10 - 50.000USD/1ct. Pokud jsou kvalitní a čisté. Jsou to jedny z nejdražších drahých kamenů vůbec.
Poslal jsem SZ.
Kdo nezná brazil paraiba tourmaline - drobné modrozelené zářící kamínky:
https://brazilparaibamine.com/en/paraiba-tourmaline/
Někdo střádá zlato, stříbro a diamanty a někomu stačí jedna paraiba. Je ale dost ještě větších a dražších vzácností.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od Kingswood » 02 úno 2021, 13:39

Diky, pouzil jsem druhy kontakt, bohuzel musim pres webovy formular, ale snad to doputuje kam ma.
Jedna se skoro urcite o africkou verzi, vzhledem k tomu, ze na certifikatu neni specifikovany puvod a mensich paraiby co mame v souvislosti s touto jsou z Mozambiku.
Jeste jednou diky, snad to klapne.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od GOGO7 » 03 úno 2021, 08:42


Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od Jan » 03 úno 2021, 22:29

GOGO7 píše:
02 úno 2021, 08:55
... Neumělá syntetika se okamžitě pozná, ta sofistikovanější bez problémů třeba s pomocí spektrometru a refraktometru - každý kámen má své charakteristiky - chemické složení, světelný lom atd. Fake se pozná během pár minut.
...
BTW - nemáš k tomu nějaké odborné zdroje? Docela by mě to z odborného hlediska zajímalo. O rozeznání skla není řeč, průmyslová syntetiky se, pokud se nepletu a nezměnilo se to, značí obdobně jako trhaviny (jen tedy nevím, jestli to jde u všech drahokamů (na druhu stranu, u hodně drahokamů asi nebude reálné použití a tedy důvod průmyslové výroby)), ale cílené padělky, to už bude jiná. A tam si úplně nemyslím, že by to bylo až tak triviální.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od GOGO7 » 04 úno 2021, 09:03

Od začátku zde upozorňuji, že syntetické napodobeniny a padělky ale také nepovolené úpravy /barvení, ohřívání, ozařování apod./ jsou u drahých kamenů problém a vůbec to nebagatelizuju. Naopak, není to triviální záležitost, i když napodobeniny jsou většinou primitivní až naivní imitace, stačí se podívat co prodávají na ebay Indové a Číňani. Občas se ale objevují na trhu velmi zdařilé padělky, rozpoznatelné jen s využitím specielních přístrojů, nejlépe v moderně vybavené gemologické laboratoři, která poté vystaví příslušný certifikát. U dražších kamenů by certifikát pravosti měl být povinností obchodníka.
A nejdůležitější pravidlo je nakupovat jen u prověřených a důvěryhodných prodejců.
A o drahých kamenech si předem co nejvíc nastudovat a vůbec nejlepší je seznámit se a spolupracovat s experty, jsou i u nás.
V začátcích sběratelství a pak i obchodování jsou rady těchto expertů doslova k nezaplacení - vlastní zkušenost. Člověk pak musí sledovat, co se na trhu děje - jaké jsou cenové trendy /smaragdy stoupají, zirkony klesají atd./, jaké jsou nové drahé kameny, nová naleziště atd. Sám jsem teď takový středně pokročilý sběratel. Drahé kameny sbírám - jako investici a hlavně proto, že se mi líbí. Ale už jsem jich taky pár prodal.
K dotazu pošlu SZ.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od Jan » 16 čer 2021, 21:40

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_kha
Když nic jiného, pobavily mě komentáře. Byť někdy asi celkem smutně pravdivé :o/
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

dr-sisa
Příspěvky: 1
Registrován: 05 bře 2022, 18:25
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od dr-sisa » 05 bře 2022, 18:32

Zdravím,
čistě teoreticky. Mám např. Safír, mám k němu certifikát od GIA nebo GRS mám k němu znalecký posudek, který říká, že hodnota kamene je např. 200 000 Kč a potřebují peníze. Kde ho mám prodat, na koho se obrátit? Jak je to s likviditou?

Díky za radu, Martin

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od GOGO7 » 06 bře 2022, 07:45

Ofotil bych kámen i certifikát a dal to i s cenou na ebay.de. Nebo prodat přímo v Německu, buď na burze, které se tam často konají, nebo v klenotnictví. U nás je trh malý, dražší kameny lze jen obtížně prodat. Zato Němci jsou po drahých kamenech jako diví. Považují je oprávněně v dnešních nejistých dobách za skvělou, stále se zhodnocující investici. Certifikát americké gemologické laboratoře GIA /Gemological Institute of Amarica/ je nejcennější, je to nejrespektovanější laboratoř na světě, což asi víš. Němci jsou největší znalci a investoři do drahých kamenů v rámci Evropy. Ve světě pak dominují Američané, Japonci a Číńané.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od Kingswood » 26 dub 2022, 11:35

Rozhazuju sítě, zeptám se i tady. VV Diamonds - máte někdo zkušenoti nebo slyšel někdo něco o nich byť jen z druhé ruky?
Vybírám zásnubní psten, což to trochu komplikuje, protože kámen je už osazený na prstenu, Nerad bych si v téhle cenové variantě naběhnul na vidle. Kámen má GIA report, ale to, že mi do prstenu neosadili něco jiného je trochu jinej problém...
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

rivergems
Příspěvky: 3
Registrován: 10 lis 2022, 18:42
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od rivergems » 10 lis 2022, 18:56

Kingswood píše:
26 dub 2022, 11:35
Rozhazuju sítě, zeptám se i tady. VV Diamonds - máte někdo zkušenoti nebo slyšel někdo něco o nich byť jen z druhé ruky?
Vybírám zásnubní psten, což to trochu komplikuje, protože kámen je už osazený na prstenu, Nerad bych si v téhle cenové variantě naběhnul na vidle. Kámen má GIA report, ale to, že mi do prstenu neosadili něco jiného je trochu jinej problém...
S VV Diamonds zkušenosti nemám, ale abyste si nenaběhnul, určitě vyžadujte certifikáty pravosti a ideálně i znalecký posudek. Cena je složitá. U těchto velkých prodejců bude asi jistota pravosti drahokamu, ale ty ceny jsou někdy velmi přehnané. Od nálezu až po umístění do kamenného obchodu projde drahokam tolika lidmi, že se cena neuvěřitelně navýší. Zkuste se podívat na naší nabídku a ceny. Dovážíme drahé kameny (rubíny, safíry) ze Srí Lanky. Kupujeme je přímo od hledačů na trhu, takže se vyhnete zbytečnému navýšení ceny po cestě do Evropy. Navíc naše cena je vždy nižší než je znalecký odhad :geek:

neleh
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 676
Registrován: 28 úno 2022, 15:53
Reputace: 300
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od neleh » 10 lis 2022, 19:04

VV Diamonds jsem kupoval kámen na snubák. Úplně v pohodě, certifikát k tomu, ověřeno na dvou místech, že odpovídá certifikátu. Takže dobrý

rivergems
Příspěvky: 3
Registrován: 10 lis 2022, 18:42
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od rivergems » 10 lis 2022, 19:05

GOGO7 píše:
06 bře 2022, 07:45
Ofotil bych kámen i certifikát a dal to i s cenou na ebay.de. Nebo prodat přímo v Německu, buď na burze, které se tam často konají, nebo v klenotnictví. U nás je trh malý, dražší kameny lze jen obtížně prodat. Zato Němci jsou po drahých kamenech jako diví. Považují je oprávněně v dnešních nejistých dobách za skvělou, stále se zhodnocující investici. Certifikát americké gemologické laboratoře GIA /Gemological Institute of Amarica/ je nejcennější, je to nejrespektovanější laboratoř na světě, což asi víš. Němci jsou největší znalci a investoři do drahých kamenů v rámci Evropy. Ve světě pak dominují Američané, Japonci a Číńané.
Ještě by stála za zmínku laboratoř AIG, případně ČGL. Jinak souhlas.

rivergems
Příspěvky: 3
Registrován: 10 lis 2022, 18:42
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od rivergems » 10 lis 2022, 19:24

neleh píše:
10 lis 2022, 19:04
VV Diamonds jsem kupoval kámen na snubák. Úplně v pohodě, certifikát k tomu, ověřeno na dvou místech, že odpovídá certifikátu. Takže dobrý
Jenom ty ceny jsou masakrální :lol:

neleh
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 676
Registrován: 28 úno 2022, 15:53
Reputace: 300
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kamenů

Příspěvek od neleh » 10 lis 2022, 19:40

To nevím, už je to nějaká doba. Doporučil mi koupit u nich zlatník, který mi vyráběl prsten.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů